Dulcineii DC - Diabet zaharat la copii *9*

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mirela.d spune:

Buna dimineata!
Livia, Iusti dupa o hipoglicemie (nu cu o valoare atat de mica dar destul de mica) a avut vreo 3 zile glicemiile mari.
Sper ca voi sunteti bine cu glicemiile bune, totusi.
Sanatate multa si glicemii foarte bne va doresc tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:

Buna, dragi mamici !
Mirela, ma bucur ca ati trecut cu bine peste operatia de scoatere a polipilor ! Va puteti bucura altfel de Sfintele Paste, acum.
Livia, ce face Andreea ?
Hipoglicemia aceea a fost probabil ca urmare a efortului facut inainte de pranz si s-a suprapus cu actiunea insulinei rapide primite la pranz. Se intampla ca glicemia sa scada brusc si de aceea nici nu apuca sa o simta copilasul.
Anna-pa, noi mergem la Buzias(joi, 28 mai) cu trenul luat din Tg. Mures.
Cu 2 ani in urma, am plecat din Brasov cu trenul. Acum, acel tren mai trebuie schimbat o data la Sibiu. E prea mult.
Vom ajunge la orele 23:35 la Buzias si sper sa gasim un taxi sa ne duca la Centrul Medical.
E foarte complicat cu trenul, dar n-avem incotro. Cristina abia asteapta sa mergem. Bifeaza trecerea zilelor.
Spor la pregatirile pentru Sfintele Sarbatori de Paste, dragi mamici !
Sa avem Sarbatori pline de Lumina, pace in suflete si multa bucurie in case ! Un Paste fericit, tuturor !


Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002)
www.desprecopii.com/info.asp?id=1443" target="_blank">Cum ne-a schimbat diabetul viata

Copilasi din 2002
Minunatele Scorpiute

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Fie-ti ingerii aproape, Emma, licurici scump !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns livia_and spune:

Buna!
Paste fericit tuturor si multa sanatate!
La multi ani tuturor celor care poarta nume sfant!

Andreea nu a mai avut hipoglicemii, iar in general ne revenim repede dupa valori mici. Acum de sarbatori sigur vom sta mai mult pe valori mai mari.

Nina, astept sa+mi spui cum a fost la Buzias.
multa sanatate tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dani_roby spune:

Dragi mamici,
Incep prin va spune ca sunt foarte trista. Va scriu din experienta mea tocmai pentru a incerca sa prevenim ceea ce noua personal ni s.a intamplat. Daca sunt putin incoerenta imi cer scuze, dar sunt bulversata, suparata si nu am pe cine sa intreb nici de data asta, de ce noi ? de ce asa ? de ce Robert ?
Nu am avut nici o data hemo mai mare de 6.8, ultima a fost 6.4. In luna feb cand am fost la spital pentru analizele uzuale, dr a zis ca trebuie sa ne ia si noua parintilor sange pentru ca Robert are valori f mari cu privire la intoleranta la gluten. A fost un program la Sp Budimex si din sangele anterior luat s.au facut si aceste analize. Noua parintilor ne.a iesit ca nu ar fi vorba de nici o gena, lui Robert i.au iesit f mari si de aceasta data valorile. Am facut dupa alte 2 saptamani, biopsia intestinala, si s.a confirmat diagonsticul de celiachie stadiu 3b. Poate multe dintre voi nu stiti despre aceasta boala, asa cum nici eu nu stiam, dar de vreo 4 zile stau numai pe internet incercand sa invat cum sa ma grija de copilul meu. Va spun de aceasta pentru ca mi s.a spus ca diabetul este asociat cu intoleranta la gluten, si la copilasii nostri aceasta noua boala, este asimptomatica. D.asta nu m.am gandit vreodata ca ar fi ceva in neregula. Robert are 135cm si 32 kg, arata f bine, nu l.a durut niciodata stomacul, nu vomita, nu e balonat, poate doar din cand in cand putin obosit dar este f energic si nu m.am gandit ca ar putea fi altceva. La fiecare 3 luni am facut toate analizele, hemoleucograma perfecta, doar putin de tot marite transaminzaele ne.au iesit in ultimul timp. Val noastra 45 fata de 39 ca este limita superioara. Poate ar fi bine sa cererti doctorilor care va au in evidenta, din sangele recoltat sa se faca aceasta analiza. Mi.e f gtreu acum sa.i spun ca pe langa ce nu manca ar mai fi ceva in plus. Si ce mult ii plac painea si pizza.
Dar nu avem de ales, mergem inainte, vazand partea plina a paharului ma bucur ca s.a descoperit la timp chiar si asa, urmarile acestei boli fiind cel putin la fel de urate ca ale diabetului ba chiar mai rau.
La copii, in 6 luni tratamentul da rez f bune, asa scrie peste tot, eu insa va anunt peste 6 luni, cum am trait, mancat, jucat...suportat toate acestea.
Glicemii excelente si sanatate !!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalitica2000 spune:

dani_roby, imi pare tare rau ca rezultatele intolerantei la gluten au iesit pozitiv. Si noua ni s-a luat sange si asteptam rezultatele cu sufletul la gura. Intre timp eu m-am pus pe cercetat ce si cum ca in caz ca ne iese pozitiv sa fim pregatiti. Asa am aflat ca exista produse fara gluten. probabil ca sunt mai scumpe, dar macar nu trebuie sa-l privezi de tot pe puiutul tau de ceea ce ii place. Eu mi-am salvat in favorite linkul de mai jos, acolo vei gasi retete si produse fara gluten. Ti-l las, poate iti va fi de folos si multa putere sa mergeti mai departe si sa va adaptati noii situatii.

http://www.fara-gluten.ro/index.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dani_roby spune:

Multumesc de incurajari mami de David. sper din suflet sa fie ok analizele. A trecut o saptamana, nu e chiar asa greu asa cum am simtit la inceput. Acum fac painica in casa, e f buna si o manaca cu placere. Am luat si produse fara gluten, sunt f bune, si robi nu simte nici o diferenta. simt doar ca m.am intors in timp, acum 5 ani cand s.a imbolnavit de diabet, si o luam de la capat. Inainte luam produse fara zahar, acum manca si el de toate, cu zahar :), si tb sa excludem gluten. Nu avem ce face ! Cu Dumnezeu inainte !!! Sanatate tuturor si sa auzim numai vesti bune si f bune !!! Va pup pe toate !!!
SUNT OK ! M.AM REPLIAT REPEDE PT CA ROBERT E UN COPIL MINUNAT SI NU ARE NEVOIE DE O MAMI TRISTA !!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SymoDenysa80 spune:

buna
Dani imi pare bine sa te vad optimista,tot asa sa fii
Felicitari pt cel mic,sa fie sanatos si sa aiba parte de lucrurii frumoase si bune in viata
noi tocmai ne-am intors de la Buzias,unde ne-am procopsit cu un nou diagnostictiroidita autoimuna cu eutiroidie
groaznic,nu stiu dar tot timpul zic ca deja avem motive ca tot timpul sa stam in' priza',nu prea mai avem novoie si de altele,insa nu e cum vrem noi,nici hemoglobina nu e tocmai grozava 7,7si am introdus inca o intepatura,anume dimineata o doza de levemir,pe langa cea de la 22,asta e...sper ca de acum sa avem glicemiile mult mai liniare.
Ioana felicitari pt hemoglobina,ff buna
La Multi Ani!!!pt aida
sa fie sanatoasa si tot ceea ce si doreste sa se implineasca
scz pt intarziere,asteptam foto de la party
mami de David sper ca analizele voastre referitoare la gluten sa ia sa
negativ
sa auzim numai de bine si glicemii liniare dulcineilor si noua mamicilor o saptamana usoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna-pa spune:

Buna seara.
La Buzias ne-a iesit Tsh-ul mare ceea ce poate insemna hipotiroidism. Azi am mers la Budimex la endocrinólog si dupa cce i-a vazut glanda la ecograf, mi-a aratat cum este si mi-a explicat cum ar fi trebuit sa arate daca era afectata, cu pete mai intunecate si alte semne. Mi!a recomandat sa repet si sa faca si T4 si ATPO. Le-am facut, asteptam rezultatele. Alt lucru interesant, mi-a spus ca cei cu bolli autoimune ar.trebui sa faca un set de analize numit "profil genetic" pt ca pot dezvolta multe alte boli cum ar fi: intoleranta la gluten, hepatita...
Dar, un astfel de profil nu se face in romania. romania cu un MArE R MIC!!!
Dani, esti o luptatoare!
Va pup pe toti si mari si mici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela.d spune:

Offffffff, Doamne!
Ma puneti pe ganduri. Stiam de inrudirea bolilor astora dar speram sa nu aud despre vreun caz.:(((( Adica sa fie atat de rare incat sa nu se cunoasca.:(((((((((((((((
Sanatate multa va doresc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:

Buna, dragi mamici !
Dani, multumim pentru ca ai impartasit aici, cu noi, prin ce treceti ! Si ma bucur ca in ciuda greutatii diagnosticului, ai gasit forta necesara pentru a-i zambi in continuare dulcinelului tau ! Esti minunata !
Paula(anna-pa), sa dea Bunul Dumnezeu sa fie bine !
Lali, voi cum va mai descurcati ?
Sper sa primesti vesti bune, in legatura cu analizele referitoare la toleranta la gluten !
Ioana, la multi ani frumosi si bucurosi, Aidei !
Asteptam poze de la petrecere !
Mirela, uite ca, la Buzias, au inceput din luna noiembrie 2010 sa faca analizele si pt. Ac anti-microzomiali tirodieni(Ac anti TPO) si Ac anti-transglutaminaza tisulara(IgA). Din pacate, se pare ca se pot declansa la cei cu diabet autoimun, cum este cel de tip 1, insulinodependent.
Cristinei i-a iesit hemoglobina glicozilata de 7,8. Dar ma asteptam sa fie ceva mai mare fata de 7, cat a avut in februarie, la cum i-a mers in ultimele 3 luni.
Altfel, ea s-a simtit foarte bine la Buzias, in ciuda zilelor ploioase ce le-am prins, acolo. Pe tren, la intoarcere, mi-a zis ca abia asteapta sa mearga din nou la Buzias. A fost o serie cu foarte multi copilasi(3-12 ani), incat au reusit sa ne faca si un spectacol la final.
Ma bucur ca le-am cunoscut pe Paula cu Daria si Ana cu Teo, chiar daca noi, nu prea am reusit sa conversam cu Ana si Teo.
Sper sa reusim sa ne revedem cu bine si anul viitor la Buzias !
Cristina participa la un festival de dans azi, intr-o trupa de 15 fete, cu un dans de .
Sanatate si glicemii dintre cele mai bune, dulcineilor nostri !



Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002)
www.desprecopii.com/info.asp?id=1443" target="_blank">Cum ne-a schimbat diabetul viata

Copilasi din 2002
Minunatele Scorpiute

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Fie-ti ingerii aproape, Emma, licurici scump !

Mergi la inceput