Dulcineii DC - Diabet zaharat la copii *9*

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Adrianaa spune:


areea2006, multumim pentru gandurile bune. Multa santate si tie! Inteleg ca esti in atentia unui medic pentru glanda tiroida. Aceste probleme sunt legate si de un diabet zaharat?

Am adus cateva retete dulci, interesante:

http://www.edithskitchen.ro/2011/09/negresa-raw.html

http://www.edithskitchen.ro/2011/07/batoane-energizante-cu-smochine.html

(retetele acestea nu contin nici zahar, nici faina, nici oua)




studii diabet
www.diabet-zaharat.blogspot.com/" target="_blank">diabet zaharat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns areea2006 spune:

Buna draga Adrianaa.
Din fericire nu am diabet zaharat dar exista acest risc cel putin asa au spus cei de la Buzias.
Cel care are diabet zaharat tip 1 este puiutul nostru care saptamana viitoare va implini 3 anisori. Suntem la inceput, adica depistati pe 21 aprilie , in joia mare a acestui an. Incercam sa ne mentinem cu glicemii cat mai liniare dar.......mai avem multe multe de invatat.
Eu am tiroidita autoimuna si da, sunt in atentia unui endocrinolog de 3 ani. Glanda la mine s-a declansat la nastere sau cel putin de atunci am depistat. Nu e capat de tara dar intradevar cateodata iti da batai de cap.
Va pup pe toate si va doresc sa aveti parte numai de bucurie si fericire alaturi de cei dragi.
As vrea sa imi trec si eu puiutul in acel tabel ca sa ii spun asa cu "dulcineii nostri" asa ca astept un semn. pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adrianaa spune:


Buna draga areea2006,

Imi pare rau sa aflu de un puiut nou depistat cu diabet zaharat. Este intr-adevar dificil drumul de acum incolo, dar cu multa daruire din partea noastra, a parintilor, drumul poate fi aproape normal, presarat cu multe bucurii si impliniri. La inceput este mult mai greu din multe puncte de vedere, dar dupa un timp devine o obisnuinta si o acceptare. Sunt multe de invatat, mai tot timpul. Este mult de luptat, mai tot timpul. Daca ei pot sa faca aceste lucruri, atunci noi putem sa luptam alaturi de ei si sa le privim multumiti zambetul si privirea de copii fericiti.

areea2006, oricand doresti sa treci pe aici, esti binevenita. Multa sanatate!




studii diabet
www.diabet-zaharat.blogspot.com/" target="_blank">diabet zaharat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns areea2006 spune:

Buna!
Fetelor am si eu o intrebare: Care din dulcineii vostri au senzor de monitorizare al glicemiei sau pompa? Sunt curioasa cum le merge copilasilor si cum s-au adaptat. E o speranta de care ma agat in acest moment. Mereu ma gandesc ca acest lucru(senzorul sau pompa) ne va usura cat de cat traiul cu aceasta afectiune. Sunt constienta ca sunt foarte scumpe dar....este ceva care ma face sa merg inainte cu capul sus in speranta ca va fi mai usor. Sa aveti glicemii cat mai bune.
Va pup pe toate.
O zi buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marci_lari spune:

Buna areea2006
Fetita mea are diabet din luna februarie. La inceput m-am tot gandit si eu cum sa fac sa-i pun pompa de insulina. Medicii cu care am vorbit ne-au recomandat sa mai asteptam deoarece este prea mica.Si eu cred la fel ca si tine ca ar fi mai usor. Fetita unei cunostinte de-a noastre stabilite in SUA a debutat cu diabet in ianuarie si in februarie i-au pus pompa...ei sunt foarte multumiti, dar este vorba de o fetita de 10 ani care inaite practica fotbalul de performanta si care acum continua sa faca sport.Pe viitor eu ma gandesc sa ii pun pompa de insulina desi medicii sunt de parere ca ,mai ales fetitele, prefera sa nu poarte pentru ca cei din jur sa nu stie despre problema pe care o au. Doctorita Larisei este convinsa ca peste 10 ani va aparea pe piata pancreasul artificial...greu de crezut, dar trebuie sa traim cu speranta.
Despre noi ce sa va spun...ieri Larisa a fost operata de hernie inghinala si inafara faptului ca glicemiile sunt mari este bine. Medicii ne recomanda repaos 2 saptamani.
Va pup si va doresc glicemii cat mai bune

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns areea2006 spune:

Multumesc pentru raspuns. Multa sanatate Larisei. Asa spune si doctorita noastra, multa rabdare ca in 10 ani apare intradevar acel pancreas artificial care de fapt tot o pompa este dar foarte micuta.
Insa, ce o sa coste mult vor fi consumabilele pe care statul nu le deconteaza. Vor fi greu de acoperit cheltuielile dar poate ca peste 10 ani statul se va trezi din acest "somn adanc" in care a cazut.

Sanatate si numai bine sa aveti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_miti spune:

Buna,

Alex al meu are un sistem de monitorizare continuua a glicemiei , un Dexcom. Il are din aprilie 2011. Suntem foarte multumiti de el. Copilul l-a acceptat repede, fara a protesta , chiar i-a placut..."nimeni din prietenii mei nu are asa ceva mami...doar eu ...iti dai seama?". Asta a fost reactia lui . S-a obisnuit..il percepe ca pe ceva al lui , ii poarta de grija , se descurca cu el . Cat priveste utilitatea lui ...eu sunt multumita , am redus semnificativ hipoglicemiile, iar Hb1ac a scazut de la 7,4(iulie 2011)... la 6,8 ( analiza facuta pe 4 octombrie 2011).

Despre pompa de insulina va pot spune ca am experimentat-o 1 saptamana . Alex are 7 ani , medicul nostru a spus ca Alex este candidatul ideal pentru o poma...are si sistem de monitorizare , este supravegheat non-stop de mine. ...sa incercam . Am pus-o de test intai(cu ser fiziologic)...copilul a butonat la ea, stia la fel de bine ca noi, numai ca .....destul de incomod pt un copil de 7 ani cu doua aparate foarte scumpe pe el...grija mare! Nu se mai juca la fel ca inainte...noaptea dormea cu grija sa nu iasa cateterul din piele ...Dexcom-ul este wirless...dar pompa avea un cateter...cu amandoua parea un pic robotizat .....eu am fost cea care a renuntat si am zis ca nu-i momentul acum. Nu am testat pompa pe insulina pentru ca am renuntat repede la ea. Nu m-am simtit pregatita eu si parca nici el. Acum stau si ma gandesc si imi dau seama ca este mai ok fara pompa cel putin acum. Dexcom-ul il ajuta mai mult ...la insulina nu avem pb ...injectiile le face fara nici un fel de problema. Asa ca ....vom incerca pompa mai tarziu sau cum ati spus si voi apare acel pancreas si la noi si va fi mai usor . Pana nu vor fi toate acumulate intr-unul...nu cred ca vom putea ...e destul de greu .
Parerea mea ....

Va pupam si glicemii bune la puiutzii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns areea2006 spune:

Buna drag Ana_miti.
Multumesc mult pentru raspuns. Nu pot decat sa ma bucur ca a incercat cineva acest sistem si ca, chiar da rezultat, e o speranta pentru noi toate si o bucurie. Puiul meu are 3 anisori, crezi ca ar merge?
Si fara sa te superi pe mine cam la cat ajungi cu cheltuielile pentru aceasta monitorizare pe luna. Trebuie schimbat senzorul la saptamana?
Trebuie sa stea cu el la curea sau poate fi pus undeva in camera, ce raza de acoperire are?

Sanatate multa lui Alex si cat mai multa putere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikaela74 spune:

Buna, fetelor!
Nu am intrat cam de mult timp pe forum dar azi am citit mesajele voastre si am aflat de un aparat pentru monitorizarea glicemiei.De unde se poate procura si cum putem afla mai multe despre el. Se poate pune si la copil de 2 ani si jumatate? Eu sunt disperata deoarece, in ciuda eforturilor mele de a-i tine sub control glicemiile, hemoglobina glicata a iesit 8,6. Ii spuneam mereu dr. ca ar trebui sa incercam si cu o alta insulina deoarece dupa ce manca ii crestea ffff rau glicemia, dar zicea ca nu e cazul, pana i-am facut luna aceasta analizele si am inlemnit cand am vazut rezultatul.Atunci m-am hotarat sa merg la un alt medic, de adulti,sa aflu o alta parere.De cum a vazut glicemiile a spus ca trebuie schimbata insulina. Faceam Actrapid si acum facem Novorapid. Nu mai avem glicemii atat de mari, dar am cazut in extrema cealalta: multe hipo (30, 40, 50).Nici nu mai stiu ce sa ii dau sa manance, voi ce mancaruri le mai faceti dulcineilor de 2 ani jumate?
Va las ca s-a trezit David si trebuie sa papam gustarea.
Glicemii cat mai bune dulcineilor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns areea2006 spune:

Buna draga Mikaela74.
Uite adresa mea de mail aline1981@yahoo.com. Si noi facem novorapid. Astept sa imi scrii sa vorbim mai multe.Te rog sa scrii si nr. de telefon sa te sun. Te pup si numai bine.

Mergi la inceput