Dulcineii DC - Diabet zaharat la copii *9*

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anna-pa spune:

Buna seara!
va pup si eu pe toti si toate, v-am citit mesajele, ma bucur ca Adriana ne "urmareste" si ne este aproape, asta este bine pt ca Adriana este un "medic" cu vechime si "scoli inalte".
Mie personal, imi dai putere ca te stiu aici, ma simt in siguranta, stiu ca daca am o problema tu ma vei ajuta sa gasesc raspunsul!!!
Asa ca iti trimit multi pupici !

Urez cu ocazia asta Multi Ani cu sanatate maxima tuturor Mariilor dar si celor cu numele Ana!
Ana Teo, Ana-Miti, va pup si va doresc toate cele bune!
Symo, multumim de grija, am totusi o mica problema acum in ce priveste tiroida: am auzit, cunosc cazuri, ce dupa un tratament de hipotiroidism, au trecut in extrema cealalta: hipertiroidism. Datorita tratamentului. Acum, dupa rez analizelor, pe care le-am facut la doua luni de la inceperea tratamentului, am intrerupt tratamentul si astept sa ajungem la o programare/medic la Parhon.
pentru ca dupa dna dr cu care am inceput tratamentul, trebuia sa-i dau pilule 6 luni, si apoi sa repatam analizele. Insa, de curiozitate, cand am recoltat de hemo, am cerut sa repetam FreeT4 si TSH-ul. Si iata, exact cum ma asteptam... ce s-ar fi intamplat daca am fi continuat tratamentul timp de 56 luni?! Nu stiu si va trebui sa aflu.

A! Sa nu uit! La multi ani Teo!!! sa cresti mare si frumos! Recunosc, nu stiu cand a fost ziua lui dar va pup, va imbratisez si voi verifica in arhiva dupa ce trimit mesajul acesta!
Sic! Maine e si ziua mea, chiar si de nastere!
Si ma veti intelege cand voi spune ca tot ce-mi doresc este ca puiul meu sa fie bine, sa aiba glicemii cat mai bune, sa fie ea fericita, sa fim aproape una de cealalta si sa dea Dumnezeu ca niciodata sa nu aiba nevoie de mai mult decat un diabetolog in preajma! Pardon, pana acum trei luni asa-mi doream, acum vreau si un endocrinolog bun alaturi!
Va pup, va iubesc si va doresc numa' zile senine!
Succes la scoala si la gradi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adrianaa spune:


Buna Ana, „La multi ani!” pentru ambele sarbatori din viata ta, de nume si de nastere. Iti doresc sa ti se indeplineasca dorintele!

-------------------------------

Da, revin din cand in cand in aceasta „sufragerie virtuala” si raspund atat cat ma pricep. Cuvintele tale depasesc mult realitatea si ceea ce stiu cel mai bine este un singur lucru - ca nu stiu inca pe atata informatie care ar trebui sa o detin ca mama pentru a sta linistita ca fac totul bine. Am invatat impinsa de nevoia de a-mi da niste raspunsuri care nu imi erau oferite la momentul respectiv. Am incercat ca aceste cautari si raspunsuri sa fie in general numai din surse de specialitate.

Este util pentru noi si pentru copiii nostri sa ne strangem aici si sa impartasim din cunostinte si din experienta.

De multe ori am constatat ca „sufrageria virtuala” este goala, dar plina de intrebari fara raspunsuri. Am constatat in timp ca alte mamici, din afara grupului, au incercat sa afle informatii sau sa aduca informatii si a lipsit, din partea noastra, acea ospitalitate romaneasca care a devenit un mit.

Timid, o tanara a incercat sa comunice cu noi si noi am pus-o efectiv pe fuga! Ba a fost si „urecheata” bine. Venise sa ne linisteasca. (Ei, care sunt in cauza, nu se plang niciodata, dar gasesc resurse sa ii linisteasca pe cei de langa ei...) Sincer, m-a durut enorm lipsa noastra de intelegere pt. o persoana ca ea si aplecarea exagerata asupra frustrarilor noastre. Daca noi nu am fost in stare sa intelegem o tanara cu diabet, cum o vor putea-o face altii?

Mi-ar placea sa mai trec pe aici si sa gasesc mai multe mamici, mai multe pareri, tineri cu diabet si alte persoane care au rude cu diabet zaharat. Sa schimbam idei, pareri.

----------------------------------

Ana, acum revin la tine.
Daca ai timp, spune-ne mai multe despre acea terapie pe care o urmezi, sa avem si noi idee. Despre tiroida nu stiu mai nimic. Acum 4 ani, parca, i-am facut lui Alex analize si erau normale, dar putin spre limita dinspre hiper. Atunci m-am alarmat si am citit putin pe net, cum sa fac sa nu se activeze si mai mult. Gasisem ceva cu sarea iodata, am pus articolul pe blog. De atunci evit sa-i dau mancare cu sare iodata, dar el nu mananca numai acasa... In timp am mai fost atenta la posibilele semne ale hipertiroidei, dar nu erau prezente.

Spune-ne mai multe despre tiroida, ce a spus medicul. Simona, la fel, ati gasit medic endocrinolog? Va monitorizeaza cineva?

Imi aduc aminte ca am urmarit o emisiune, parca pe Discovery, despre Institutul Hippocrates. Urmaresc ocazional episoade diferite. Era cazul unei tinere pana in 30 de ani cu o viata implinita. Este depistata cu probleme mari de tiroida, i se prescriu un pumn de medicamente si asteapta ameliorarea, care nu vine, sau nu venea prea curand. Se hotaraste sa urmeze o dieta raw bazata pe multe salate, fructe, legume, fara carne, fara lactate - parca. Rezultatele sunt pe masura asteptarilor si scapa de probleme care vor reaparea peste alti 2 ani, cand va reincepe dieta si va rezolva din nou acele probleme de sanatate. Ideea este ca nu stiu cat de eficienta este practic dieta, dar merita incercat in paralel cu medicatia. Ca merita intrebat medicul. Urmaresc acea emisiune si aplicatiile Institutului Hippocrates pe diverse afectiuni. Nu cred ca se obtin vindecari, dar cred ca se pot obtine ameliorari ale afectiunilor pe o perioada.

http://ligiapop.com/2010/02/09/hippocrates-health-institute/

Ana si Simona, se pare ca pepenele galben este bun si pentru tiroida. Tot este sezonul lor. :)

http://www.terapii-alternative.com/remedii-naturiste/Pepenele-galben-melonul-Cucumis-melo-_657.html


Marci, uite adresa Novo Nordisk din Spania, poate gasesti penuri de 0,5 ui. Iti vor fi de folos pentru viitor.

http://www.novonordisk.es/documents/article_page/document/2_5_contact_us.asp



studii diabet
www.diabet-zaharat.blogspot.com/" target="_blank">diabet zaharat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adrianaa spune:

Bomboane inghetate de banane



http://www.lauraadamache.ro/2011/06/bomboane-inghetate-de-banane.html



studii diabet
www.diabet-zaharat.blogspot.com/" target="_blank">diabet zaharat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SymoDenysa80 spune:

la multi anii!!!Paula asa sa fie ,tot ce ti doresti sa se implineasca:*
o pupacim si pe Daria;)
Adriana,multumim pt reteta ,arata super
cat despre noi,suntem in faza,mare grija oricand anticorpii care tin in frau acum glanda,pot ceda.deci nu suntem pe medicamentatie,doar avem grija ,cum ziceai cu sarea iodata si noi am scoso din uz,si facem analize din 3 in 3 luni,acum la trimestriale ,cand am recoltat, am refacut si aceste analize,au iesit la fel adica anti-microzomiali tiroidieni 145,5. ceea ce e mareiar TSH 2,83,ADICA EI LUCREAZA.
speram ca acesti anticorpi sa aibe grija de ea ,mai mult timp.am sa citesc si ceea ce ne-ai trimis,multumim,esti o draguta ca intodeauna:*
va pupam pe toti si toate,sa auzim numai de bine.
un an cu rezultate excelente pt dulcinei!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_miti spune:

La multi ani Paula sa fii sanatoasa , sa te bucuri de minunea ta de fetita si tot binele din lume sa fie pe langa voi !!!! Ma bucur mult ca daria este bine. Si noi mergem la inceputul lui octombrie sa facem ATPO sa vedem ce iese. Sunt un pic ingrijorata ca Alex a slabit cam mult. Nu prea mai manaca. Glicemiile sunt bune. Incepe scoala de luni si deja sunt panicata . Va pupam si sa fiti sanatoase!!!!

P.S. Imi pare rau sa vad ca se maresc randurile mamicilor de dulcineilor. Fetelor , eu sunt mama unui dulcinel care are diabet de la 11 luni. Stiu ca este cumplit de greu ...dar cu rabdare , incredere in Dyumnezeu si multa putere veti reusi! Credeti-ma , nu va lasati !!!!!Etapele vietii si schimbarile ce survin pe parcursul vietii copilasilor nostri sunt multe si trebuie sa le facem fatza. De fiecare data e altfel si e greu . dar , nu renuntam, asa-i ?

Suntem multe din pacate dar e bine ca suntem aici si ne mai ajutam si sustinem cu informatii si experientele fiecareia.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adrianaa spune:


Ana-Miti, mult succes! Deja la scoala.... :)

am adus cate ceva despre tiroida, pentru cine este interesat:




www.youtube.com/watch?v=qPoLLjg1GiA&feature=related" target="_blank">partea a 2-a; www.youtube.com/watch?v=siuFxL8rLQc&feature=related" target="_blank">partea a 3-a; www.youtube.com/watch?v=J4oSPPJ8_z0&feature=related" target="_blank">partea a 4-a

http://www.sanatateatv.ro/emisiuni-medicale/endocrinologie/hipotiroidismul-preventie-si-tratament/


studii diabet
www.diabet-zaharat.blogspot.com/" target="_blank">diabet zaharat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna-pa spune:

Buna doamnelor!
Ce pot sa spun despre terapia Bowen, este ca am inceput-o la recomandarile unei prietene, a carei mame ce sufera de diverse boli si pe care a incercat tot ce se putea de la reflexoterapie, acupunctura pana la cutit, nu si-a mai indoit picioarele de la genunchi in jos, de 2 ani. A facut-o iar, in urma unor sedinte de terapie Bowen.
Am inceput putin neincrezatoare ( noi am urmat un tratament homeopat dar care l-am intrerupt dupa vreo 8 luni, am fost la piramide in Cheia, unde in urma unor reactii ciudate, dureri in unele parti ale corpului am renuntat fiind totusi vorba de un copil, am facut reflexoterapie- nu am observat mari schimbari...).
Dupa cateva sedinte de terapie Bowen, vreo 4, am observat ca glicemia scade mult la nici 2 ore dupa mesele principale. I-am adaugat 10hc la mesele principale. Fiind mult de mancat pt ea care nu e o mancacioasa, am scazut dozele de insulina.
Schema noastra era : dimineata 3 ui AR, pranz 3.5 ui AR, seara 3 ui AR.
Acum avem 2.5/ 3 /2.5, iar daca face miscare ( adica iesim afara sau nu doarme la pranz) iar i se face foame si are glic de 50-70 la doua ore dupa masa...
Cred eu ca la dozele ei mici, 0.5 i inseamna ceva. are 9 ani, 24 kg si 132 cm.
Deocamdata cam atat, continuam, suntem la cea de a 8 a sedinta. Dupa inca/ cateva ne vom opri si vom face alte cateva sedinte la 5-6 luni.
Sedintele se fac intr-un interval de maxim 10 zile de la o sedinta la alta, nu doare, se apasa delicat anumiti centrii nervosi din corp, doar cateva secunde dupa care se lasa "pacientul" si se revine la el dupa alte cateva minute. Exista cateva indicatii pentru perioada de tratament: nu se fac sporturi de contact, nu se sta in urmat. 24h mai mult de 30 minute in sezut, nu se fac bai cu apa rece sau foarte fierbinte, trebuiesc consumate multe lichide...
Am hotarat sa urmez chiar eu cursurile, am vrut sa ma iscriu la cel din decembrie insa nu mai sunt locuri, asa ca il voi urma pe cel din martie 2012. Vor fi cateva module, o pauza de cateva luni, apoi alte module.
Va pup pe toti/toate si va doresc numai bine si multe glicemii frumoase!

Site-ul este:
http://terapiebowen.ro/

Un mic citat de pe site-ul lor: ... este o tehnica terapeutica extrem de profunda ce are la baza teoria conform careia organsimul in stare de relaxare totala, isi activeaza abilitatea de a rezolva orice problema a corpului sau a mintii, prin readucerea acestora in echilibru si armonie. Este o metoda de vindecare neinvaziva si foarte delicata.
Desi in Romania este nou aparuta, in plan international este considerata atat de medicina alopata cat si de cea alternativa ca fiind cea mai puternica metoda de insanatosire!!!
Este o formula unica de re-echilibrare neuro-musculara. Lucreaza, in principal, prin sistemul nervos, atat asupra sistemului osos cat si la nivel muscular.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adrianaa spune:


Paula, multumim pentru explicatii. Se pare ca aceasta tehnica are la baza conceptele medicinii traditionale orientale. (care mi se par f. interesante, mai ales prin vechimea pe care o au).

Tehnica Bowe trimite impulsuri la creier si reechilibreaza energia corpului. Initiatorul tehnicii spunea ca "manipula tesuturile moi".

http://www.bowentherapytechnique.com/BowenPat/Bowen_History.html

In diabet se pare ca ar fi rezultate pozitive pentru afectiunile neuropatiei periferice.
Totusi, probabil ca la Daria se vede o scadere a unitatilor de insulina pentru ca procedura foloseste tehnici de medicina orientala care actioneaza asupra punctelor si meridianelor energetice ale corpului.

http://hologramaenergetica.files.wordpress.com/2011/09/puncte-bioactive.jpg

Citat:
Chi-ul circula pe meridianele energetice facand un ciclu complet de 24 de ore. In acest interval, fiecare meridian are o perioada de maxim, dupa care urmeaza una de linistire, fiecare fiind de doua ore.

Perioada de maxim este astfel:

Ficat 1:00- 3:00 Intestin Subtire 13:00-15:00
Plamani 3:00-5:00 Vezica Urinara 15:00-17:00
Intestin Gros 5:00-7:00 Rinichi 17:00-19:00
Stomac 7:00-9:00 Vase-Sex 19:00-21:00
Splina-Pancreas 9:00-11:00 Trei Focare 21:00-23:00
Inima 11:00-13:00 Vezica Biliara 23:00-01:00
Intre perioada de linistire si cea de maxim, meridianul functioneaza la un nivel moderat.


Vindecatorii din vechime considerau ca gandurile si emotiile negative transportau curentii de energie care cauzau blocaje sau scurtcircuituri care duceau la aparitia bolilor. Anticii credeau ca daca eliminau aceste blocaje de energie si apoi echilibrau aceste campuri, restabileau sanatatea unei persoane. Cauzele celor mai multe boli nu erau fizice scriau ei, iar sanatatea depinde de aceste energii primare.

"In practica yoga, tehnicile de control al respiratiei se intrunesc sub denumirea de Pranayama (Prana = qi, suflu vital, energie odica, etc., Ayama = lungime, extindere, retinere). Daca prin practica consecventa a asanelor urmarim sa depistam si sa eliminam blocajele existente in organism, blocaje care impiedica curgerea fluida a energiilor prin corp, prin tehnicile de pranayama avem drept tel amplificarea acestui flux de energie."

Probabil ca si aceasta poate fi o tehnica buna pentru aceste energii primare. Ma duc cu gandul si la acea "respiratie a inimii" ortodoxa care, practic, este o tehnica bine gandita de oxigenare corecta a corpului, a celulelor. La fel ca si exercitiile fizice.

„(*) prana, chi, ki, lumina – este energia vitala ce activeaza corpul si mentalul. Intre om si cosmos exista un schimb permanent de energie, astfel in timpul inspiratiei prana nutritiva (din cosmos) intra in organism prin crestetul capului-sahasrara si hraneste prana vitala (situata in cap). In timpul expiratiei sunt eliminate produsele reziduale subtile. Cuvintul prana este de origine indiana-sanscrita; in chineza i se spune chi, in japoneza - ki si in crestinism - lumina.”

Citat:
In respiratia ritmica inspirul si expirul sunt egale ca durata, iar apneea intre inspir si expir ca si cea de dupa expir trebuie sa fie egale cu jumatate din durata inspirului sau a expirului.

Cu cat respiratia este facuta din abdomen si profunda cu atat vom fi mai sanatosi; respiratia trebuie sa fie lina, lenta si profunda.

Pozitia

Poate fi in picioare, culcat sau asezat comod, dar cu perfecta verticalitate a coloanei vertebrale.

Tehnica

Se expira.
Se inspira incet, ca in respiratia completa, numarand pana la 6.
Se retine aerul numarand pana la 3.
Se expira numarand pana la 6.
Se retine aerul numarand pana la 3, apoi se reia ciclul. Se executa cat va simtiti bine, dar fara exagerari. Durata inspiratiilor, expiratiilor si apneelor o puteti modifica conform formulei de mai sus. Cand apare oboseala, opriti.

Concentrarea

La inceput, va concentrati pe buna executare a exercitiului. Odata cu cresterea duratei, mental, vizualizati cum energia solara intra in trupul vostru, devenind una cu acesta.

Rugaciunea isihasta

(Jean-Yves Leloup, Écrits sur l'hésychasme, Albin Michel, Paris, 1990)



studii diabet
www.diabet-zaharat.blogspot.com/" target="_blank">diabet zaharat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adrianaa spune:




Citat:
Do you suffer from:

General muscle or joint pain, postoperative pain, arthritis
Headaches, migraine headaches, allergies, sinus problems
Back problems
Weight problems
Eyesight or hearing problems
Sexual dysfunction
Kidney or liver problems
Thyroid or other gland problems
Stress
Anxiety
Diabetes
Gall bladder or kidney stones
Heart disease
Circulation problems
Depression
Cancer
Respiratory illness or lung problems
Digestion problems
AIDS, lupus or other autoimmune problems
Mental health problems
Post traumatic stress disorder
Panic attacks,
Addictions
Obsessive/compulsive disorders
Hyperactivity



http://www.breathmastery.com/chikung.htm

P.S. Paula, cu cativa ani in urma am incercat sa-l inscriu pe Alex, chiar si pe soacra mea, la niste sedinte de Chi Kung / Qigong, care mi s-au parut foarte interesante si benefice pentru sanatatea lor, dar era imposibil sa gasesc locuri libere.



studii diabet
www.diabet-zaharat.blogspot.com/" target="_blank">diabet zaharat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns areea2006 spune:

Buna fetelor!
Sper din tot sufletul ca dulcineii vostri sunt bine.
In legatura cu glanda tiroida eu am aceasta afectiune si am fost la Parhon chiar la Profesorul Dumitrache Constantin care este intradevar un medic foarte bun dar in acelasi timp si foarte ocupat.
Daca cinvea crede ca are nevoie de ace mici eu am din strainatate cumparate ace de 0,23X4 mm.Au termen de valabilitate pana in 2015.


Va pup!

Mergi la inceput