Broscute testoase

Broscute testoase | Autor: Bratu Monica

Link direct la acest mesaj

de ziua ei fetita mea a primit o broscuta testoasa,despre care noi nu stim absolut nimik,de ce anume ar avea nevoie pentru a-i asigura cat de cat o viata normala.Ne informam de pe net dar as vrea posesorii sa-mi spuna cum procedeaza ei cu broscutele lor,ce mananca,de cate orie bine sa le schimb apa atc.Aseara am trecut pe la pet shop pentru a vorbi cu cineva cunoscator (pentru ca ei le vand) dar am avut surpriza sa stiu eu mai multe despre broscute decat ei.Intr-un acvariu am mai gasit una singura ,ramasa 9a noastra fiind cumparata tot de acolo) si ne-am gandit sa nu le lasam asa,una la noi acasa si una la pet shop si am cumparat-o si e cea de-a 2-ua.Acum avem 2.Nu stiu deasemeni sa-i determin sexul:care 0 fi fata si care baiat?
Va rog mult daca ma puteti ajuta....


http://www.facebook.com/photo.php?fbid=184228478262827&set=a.102314603120882.5234.100000270295067

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

Din experienta mea de "crescaingrijitor" de testoasa:sexul se determina uitandu-te la carapace (partea de pe burta,cum ar veni)daca are scobitura e baiat daca e dreapta e fata.Cat sunt mici n-au nevoie de mare branza in afara de un bazin din acela de plastic si mancarea pe care o iei de la pet shop,ei insa a mea a crecut,are 5 ani acum ,asa ca i-am facut un acvariu din sticla mai mult lat si lung decat inalt ,i-am pus o piatra decorativa pe care sa poata sta si pietricele mici pe fund si putina apa,o hranesc o data pe zi dimineata,in general cu viermisori sau bastonase din acelea uscate,evit sa-i dau peste sau test caci in contactul cu apa si daca nu le mananca imediat,put ingrozitor.Uneori ii dau drumul la plimbare prin casa,ii place teribil s-o urmareasca pe Daisy,catelusa noastra.

Andra ,mamica de 3+1 album no1 albumul no2

Vreau sa nu mai fiu diferit!!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olina87 spune:

caldura

23-26 grade tot timpul, cel putin

poti sa iei un incalzitor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Atentie insa la caldura (cred ca e prea mare din cate imi amintesc) daca e prea mare (ca si daca e prea mica) pot face pneumonie.
Eu ii dadeam peste, carne de vaca, limba de vaca [maruntite inainte si ambalate ca un baton in folie, puse la congelator si scos zilnic cat aveam nevoie] (ii placeau la nebunie) dar la ora mesei (cand sunt micute e bine sa fie hranite de 2 ori pe zi) o scoteam din acvariu si o puneam intr-un vas separat (ca sa nu murdarim apa inutil).
Trebuie incercat sa mentii temperatura apei constanta. Eu ii mai puneam cate o picatura de albastru de metil in apa pt dezinfectare. Daca iei apa de la robinet (deci cu clor in ea) lasa o zi la decantat.
Becul cu infrarosii e f important si sa aiba un loc unde pot iesi sa faca plaja la el (dar nu orientat perpendicular pe ele si nici prea aproape ca sa nu le prajesti)
Cam atat imi aduc aminte (din pacate broscutul nostru a facut pneumonie si nu a rezistat) dar daca vrei iti trimit pe mail tot ce am salvat informatii de pe net despre broscutele testoase.

http://tabloute.blogspot.com/
Bucurie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bratu Monica spune:

ma uit la cea de-a doua broscuta si cred ca are o problema:din cand in cand intinde gatul si casca gura si uneori se aude si un mic zgomot.daca va pricepeti va rog sa-mi spuneti ce poate fi asta?O foi bolnava?La noi in oras nu cred ca avem doctor care sa se priceapa la broscute.Va rog astept un sfat!!!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bratu Monica spune:

ma uit la cea de-a doua broscuta si cred ca are o problema:din cand in cand intinde gatul si casca gura si uneori se aude si un mic zgomot.daca va pricepeti va rog sa-mi spuneti ce poate fi asta?O foi bolnava?La noi in oras nu cred ca avem doctor care sa se priceapa la broscute.Va rog astept un sfat!!!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

Daca pun link catre un forum exclusiv cu si despre broaste testoase, se considera reclama?

In orice caz, sper sa nu. Nu cred ca face concurenta siteului DC in nici un fel.

Uite aici un topic despre zgomote similare scoase de o broscuta.

http://www.turtleforum.com/forum/upload/index.php?showtopic=103936

Sper sa te ajute.

31 +


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bratu Monica spune:

Le-am cumparat bec Uv,incalzitor de apa,se pare ca nu are nimik,facea doar figuri la mine.Sunt foarte haioase,apa le-o schimbam in fiecare zi dar cateodata vine un miros urat tare de la ele.
multumesc mult de ajutor,ina merci de link!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Monica, nu vreau sa te sperii insa daca scoate sunete nu e ok. Si eu m-am distrat f tare gandind ca am o broasca ce canta insa daca scoate sunete inseamna si ca poate avea pneumonie. Mergi la medic cu ea.
Cum ti-am spus si in mail ai grija sa nu le incalzesti nici prea tare apa (si din cauza asta se pot inmbolnavi/)

http://tabloute.blogspot.com/
Bucurie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_OR spune:

daca tot a deschis Monica subiectul, as vrea sa va intreb si eu cam cat timp le poti lasa singure, adica....mancare, apa.....in fine, ma intereseaza in principiu daca mai putem pleca de acasa mai mult de o zi.ne dorim si noi foarte mult doua (sau mai multe) broscute de-astea, insa avand in vedere desele noastre plecari, pana acum nu ne-am incumetat.


Cristina, mamica lui Denis Mare(17 iunie 2004)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

Cristina a mea a disparut 2 ani,nu stiam unde,am descoperit-o cand ne-am hotarat sa renovam baia mare,am scos cada si acolo era.Nu stiu cu ce s-a hranit,habar n-am ,insa daca a rezistat 2 ani singura cred ca nu se pune problema catorva zile.

Andra ,mamica de 3+1 album no1 albumul no2

Vreau sa nu mai fiu diferit!!!!


Mergi la inceput