Suntem in clasa a-II-a:2010-2011 (5)

Suntem in clasa a-II-a:2010-2011 (5) | Autor: loryi1974

Link direct la acest mesaj

Capitol nou.
Capitol anterior:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=158094

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

Bine v-am regasit.
Am inceput si noi scoala,cu maraieli la trezirea de dimineata,se obisnuise cu ora 8.30-9.Teme din prima zi.Vestea buna pentru ea a fost ca doamna a selectat-o in grupul de trei copii care vor trece in curand la scrierea pe caiet dictando.Sunt numai fete,evident.

Lista lecturi:
*seria Harry Potter-varianta originala;
*seria Cronicilor din Narnia:carti mai scurte decat HP:
*Colt Alb;
*Dumbrava minunata;
*Cuore;
*Basme din toata lumea;legende legate de nume de rauri etc;
*Carti /reviste cu glume(am una de acum 25 de ani);
*tot ce ii cade in mana despre animale ,pasari,stiinta etc,inclusiv DogMagazine;
*fabule;
*Pinochio;
*benzi desenate ;
*Aventurile lui Habarnam-a aparut o nouas editie-am vazut-o in librarii;
*Legendele Olimpului;
*Iliada/Odiseea-variante pentru copii;
*etc

O sa mai enumar pe masura ce imi aduc aminte.
Va doresc un an bun ,multa sanatate si copii veseli si fericiti.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lalya spune:

Salutare tuturor!

Sorana, misiune indeplinita. A avut ceva emotii David...nu prea e indraznea sa mearga

contribuim si noi la lista cu lecturi:

Araminta Nalucila - vol.1,2 si 3
Aventurile lui Robin Hood
Aventuri in Alaska
Basm-Harap Alb...nu prea ii place
Micul Print
Cuore
Singur pe lume....as vrea sa i-o dau dupa ce termina ce citeste acum
Print si cersetor
Povestiri istorice ptr copii

pe parcurs ce mai cumparam si citim ...completam lista


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

Lalya multumim mult de carte. David a venit in timpulorei ca cica in pauza n-a vut timp
Daca vrei iti pot da ce n-aveti din cartile de mai jos (pe care le adaug la lista)

Seria "Magic Lilli" avem cred ca vreo 8, nu au legatura intre ele, sunt notate 6 ani sau 8 ani in functie de cat de lungi sunt.
Aventurile lui Habarnam
Pippi Sosetica
Tom Sawyer (varianta scurta)
Robinson Crusoe (varianta scurta)
Insula comorii(varianta scurta)

Astea in varianta scurta avem mai multe dar cele de mai sus au fost mai interesante

Edit: A citit aseara si i-a placut "Sherlock Holmes si cazul giuvaierului albastru". E o repovestire pe scurt, a citit-o pe toata in jumatate de ora


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

Din ce ati mai zis voi Monicai i-au placut mult Legendele Olimpului. Primul volum a fost citit inainte de a pleca in Grecia si al 2-lea dupa ce am venit. Zeita preferata e Atena, evident ca si-a luat cateva statuete. A si retinut destul de multe dintre povestile despre zei si eroi, poate si pentru ca am tot povestit despre ele cat am stat in Grecia.

A mai incercat sa citeasca (dar nu i-au placut si le-a lasat dupa cateva pagini sau un capitol) Harap Alb, Amintiri din copilarie, Dumbrava minunata (pentru ca sunt scrise in limbaj vechi, sunt greu de citit, a renuntat), Aventurile baronului con Munchhausen (zice ca e plictisitoare), Cronicile din Narnia (pe asta a lasat-o cand aproape terminase primul volum, a zis ca ii e frica si nu o poate citi seara ), Cronicile din Steadwick (asta pentru ca vazuse filmul si stia tot ce se intampla, asa ca s-a plictisit dupa primul volum).

Harry Potter i l-am citit eu pe tot intre 5 si 7 ani () si a vazut filmele. S-a apucat o data sa citeasca din primul volum dar l-a lasat. Cred ca ii e cam lene sa se apuce cand vede cele 7 volume groase si mari . Si asta desi ea e mare fan Harry Potter.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

Pe Pippi o uitasem ...Sunt 4 carti din cate imi aduc aminte-perioada ei de glorie la noi a fost in primavara trecuta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lalya spune:

Cu multa placere, Sorana...sper sa-i placa.
Eu azi am vb cu el si l-am incurajat in pauza mare sa mearga....ti-am zis ca nu prea indraznea...

As incerca "Magic Lilli"- dar sa termine ce citeste acum.

In alta ordine de idei: as vrea sa-l trimit intr-o tabara de schi...
as avea nevoie de sfaturi si pareri (in cazul in care ati "experimentat" deja acest subiect)

Lalya.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happiness spune:

Nicoleta, si eu am pus sanatatea pe primul loc! Asa e si normal.
Au trecut primele doua zile de scoala de dupa vacanta...Ei bine, apropo de ce ne dorim, eu am , slava Domnului, cate un pic din toate. Am un copil sanatos, voios si care e foarte fericit ca desi s-a terminat vacanta a inceput deja sa ia note de FB. Azi era in extaz ca a dat o dictare perfecta.
Lista de lecturi din vacanta cuprinde povesti cum ar fi Cenusareasa, Degetica, Bradul, Fetita cu chibrituri, Printesa cu nas lung...si inca cateva, precum si cateva povestiri istorice care i-au placut tare mult. Inca nu vrea sa se apuce de carti lungi, a inceput candva Robin Hood si tot asa, a zis ca nu ii place si l-a lasat balta. Eu sunt fericita si cand citeste la tv cate ceva...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Happi, eu cand aud de "perfect" ma zburlesc imediat. Este unul din "defectele" mele. Din copilarie mi se trage. Felicitari pentru FB!

--------------------------------------------
A venit Craciunul! A trecut Craciunul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

Lalya nu stiu ce sa zic. N-a fost singura in nicio tabara inca si mie mi-e frica s-o las inca.
Din ce am vazut pe partie (la Azuga) mi-as trimite copilul in tabara de ski doar daca stie deja un pic sa schieze (macar sa mearga bine cu teleskiul) si daca este foarte descurcaret la imbracat - dezbracat (de ex anul trecut fi-mea nu se descurca sa-si care skiuri + clapari + bete si nici sa mearga bine distanta mai lunga in clapari si nici sa se schimbe din cizme in clapari).
Fi-mea este departe de a fi vreo indemanatica sau descurcareata si asta poate fix din vina mea. Adica nu e vreun etalon . Mie mi-a fost frica si s-o las cu monitorul (doar ea cu monitorul, nu 20 de copii cu 1 monitor) si asta desi 3 zile il pandisem cu ochi de vultur sa fiu sigura ca nu se misca de langa ea .
Nota bene - am lasat-o pana la urma .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happiness spune:

De obicei uita macar o diacritica.Nu stiu cum de nu a facut-o si de data asta...Dar nu greseste chestii grave...Multumesc de felicitari!

Mergi la inceput