Suntem in clasa a-II-a:2010-2011 (5)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tisina spune:

Lui fiu-meu i-a adus Mosu' (printre altele) un kit pentru spioni. Acesta contine, pe langa diverse "ustensile" specifice, o carticica cu instructiuni, foarte interesanta. Citeste de acolo zilnic cum sa descifreze mesaje criptate, ce este acela "codul Morse" si cum arata el (dupa care s-a apucat sa imi scrie mie un biletel cu liniute si punctulete), si multe alte chestii interesante.
Altceva, mai citeste din Micul Print (citit si de mine primavara trecuta, seara la culcare - pentru ei vreau sa zic). Stiind despre ce e vorba, ii vine usor sa citeasca, acum el axandu-se pe intonatie (eu le citesc asa, pe voci, cu intonatie specifica fiecarui personaj, si incearca sa faca la fel).
In rest, nu se prea omoara cu cititul, in schimb a descoperit placerea de a descifra integrame. I-am luat deja cateva numere pentru copii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

Nicoleta,cat de complexe sunt cartile pe care Stefan le citeste in germana?Eu am gasit in Bucuresti o librarie care are si carti la nivelul ei ,dar scumpe si nu stiu daca merita sa le cumpar.O sa incerc sa ma duc la Goethe sa vad daca gasesc niste carti sau reviste cu benzi desenate pentru nivelul ei de germana.Stefan citeste vreo revista pentru copii in germana?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

O intrebare,poate are idee cineva;manual de engleza pentru clasa a treia -stiti ceva-eu am vazut doar editia corint.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

loryi, Stefan citeste carti pentru clasa a doua (aici scrie pe ele pentru ce clase sunt, noi le luam de la biblioteca, si aici sunt scumpe si nu am tine ritmul cu cumparatul, ca citeste multicele). Si da, citeste si reviste in germana cu Star Wars, Cars, Winnie, Bob, Thomas... Cu Star Wars si Cars avem toate numerele de pana acum, ne vom face abonament pe 6 luni pentru SW. Il ajuta mult si programul acela de pe net: citeste o carte si raspunde la intrebarile din program pentru cartea respectiva: 15 intrebari sau 10, depinde de carte, maxim 20 de minute, nu poti reveni asupra raspunsurilor, un raspuns corect inseamna +2 sau 1 puncte, unul corect -2 pct, daca alegi sa nu raspunzi la o intrebare, 0 pct. De pe 4.01.2011, cand a inceput el, a adunat 165 de puncte. In prima zi a citit 2 carticele si a terminat inca una, mai avea 2 povesti mici din ea si a mai raspuns pentru inca una citita in vacanta, la schi. In a doua zi a citit inca o cartulie si un articol de pe site, ieri a cititi o carte de clas 1 si una de a doua. :) A mai gresit, uneori din graba. Insa eu cred ca este super pentru el ca il stimuleaza asa. El oricum citea ok.

--------------------------------------------
A venit Craciunul! A trecut Craciunul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

Lalya inca o data multumim de carte. Monicai i-a placut tare a citit deja un sfert sau mai mult aseara. Luni o returnam impreuna cu o "Magic Lilli".
Ne poti da si vol 2?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lalya spune:

Cu multa placere, Sorana!
Ma bucur ca i-a placut.
Luni intalnire iar...vol.2 + Magic Lilli

azi am inteles ca a fost un accident la scoala. un baietel de clasa a IV-a a sarit pe geam de la et.1. Nu stiu ce a vrut el sa faca, cert este ca are ambele picioare fracturate.

Despre tabara de schi... inca nu suntem asa hotarati...daca anul asta nu il inscriem, anul viitor cu siguranta va merge.

La scoala e bine, doamna a zis ca este o veselie pe capul lui...este tare fericit





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

Lalya am intrebat-o pe fi-mea si mi-a zis ca a sarit pe geam un baietel de la a II-a A. Si era la et. 2!
Asta mi-a zis dupa ce am intrebat-o acum, nu se gandise sa-mi zica sta cand am intrebat ce mai e pe la scoala!
Lalya voi ati fost cu el la ski?
Adica daca stie cate ceva e ok sa mearga.
Noi am fost anul trecut (sper sa ajungem la ski si anul asta) in Azuga. Era o tabara in aceeasi perioada si ne vedeam pe partie zilnic.
Copii erau dupa aproximatia mea de 5-7 ani.
Erau 2 monitori cu cca 20 de copii. Copii isi carau fiecare schiuri + clapari + bete (logic de altfel, ca doar n-aveau cum sa le care monitorii). Fi-mea nu era in stare anul trecut de performanta asta. Claparii ii caram eu, schiurile monitorul si betele ea
La teleski se urca un monitor, apoi cei 20 de copii si la final ultimul monitor. La fiecare urcare cadeau din teleski cam 5 copii in primele zile si cam 2-3 in ultimele. Monitorul din spate doar ii dadea din drum, dar nu avea cum sa-i ia cu el sau ceva, ii lasa cazuti in zapada. De sus veneau in aceeasi ordine monitor-copii-monitor. De data asta insa monitorul din spate culegea de pe toata partia toti cazutii (inclusiv cei care cazusera din teleski). Dar s-a intamplat (si nu o data) sa vad eu copil care a stat cazut cazut in zapada vreo 30min. pana sa-l ia cineva de acolo.

Si fi-mea a cazut din teleski primele dati, desi urcase deja in bratele monitorului de vreo 2 ori. Doar ca pe ea o culegea imediat monitorul, nu statea acolo sa astepte. La coborare idem, era monirul langa ea, o culegea imediat.

Edit: Totusi baietelul era de cls IV-a. Si a cazut de la et. 1.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Sorana, acum 2 ani a inceput Stef sa schieze. A facut cam 12 sedinte, sa le zic, insa plecau la pranz si veneau spre ora 6. Stefan era de doar 6 ani :). Si s-a descurcat foarte bine. Ideea este ca daca e mama sau tata cu ei, au tendinta sa se lase cocolositi. Daca nu, majoritatea se mobilizeaza. Noi de pe 29.12 pana pe 3.01 am fost la munte in vacanta asta. Sotul meu il ducea pe Stef de la 9.45 la scoala de schi si il lua la 3.30. S-a descurcat foarte bine. A avut si noroc, erau putini copii... In a doua zi din cele 5 a fost concurs de inchidere a seriei, Stef a luat locul 1 la categoria lui. Apoi au fost 2-3 copii la un monitor. In ultima zi a coborat o partie de profesionisti (grea, cu negru) pe care nu a vrut sa o coboare cu o zi inainte cu tatal lui, dupa-amiaza. A doua zi de ce a coborat-o? :) Si a cazut usor de 2 ori. In tabara nu stiu daca as avea curajul sa il las (el are alergie la acarieni, trebuie sa isi ia vaccinul zilnic). Insa la scoli de-astea, cu mai multi copii, da.

--------------------------------------------
A venit Craciunul! A trecut Craciunul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

Nicoleta eu n-am fost cu ea pe partie. A fost doar ea cu monitorul.
Dar era doar ea cu monitorul, nu 20 de copii cu 2 monitori.
Hai sa zic ca un monitor s-ar putea ocupa excelent de vreo 2-3 copii si bine de vreo 4-5. Dar de 10 ... nu prea cred.
Plus ca tu il duceai pana la scoala de ski. Copii astia erau in tabara. Hotelul era la cel putin 100 - 150 m de partie. Ei isi carau singuri echipamentul de ski plus rucsacel cu apa si alte chestii si la Azuga nu exista trotuare si nici strazi dezapezite. Se merge printre masini, pe strada, pe gheata.
Repet e posibil sa fiu eu exagerata dar eu n-as lasa-o pe fi-mea in tabara decat dupa ce as cerceta foarte bine conditiile (cati supraveghetori la cati copii, etc, etc.)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Sorana, 10 copii la 2 monitori pot fi multi. Depinde si de copii, si de monitori. Insa acum 2 ani stef si colegii lui se duceau cu monitorii la schi, erau 3 monitori la 12 copii (cam asa). Copii de 6 ani si un pic. Erau preluati de la gradi. Si adusi la gradi. Si nu au fost accidente, ba le placea la nebunie copiilor (au fost alte aspecte care nu ne-au placut...). Fireste ca si eu as studia conditiile din tabara, as intreba cum a fost in alti ani (pe parinti si pe copii). Ideea era doar ca unii pot face fata mai usor conditiilor de tabara, altii nu. La noi exclus datorita conditiilor de sanatate, sa le zic asa. Mai departe nu m-am gandit. Ce-i drept, in Ro nu sunt mai deloc atenti la aspectul "varsta" cand construiesc piste de schi...

--------------------------------------------
A venit Craciunul! A trecut Craciunul...

Mergi la inceput