VBA3C

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

Foarte mult curaj au avut cei doi parinti....

Ioana, Rebeca (16.05.2004), Sara (17.04.2009) si 28+
Creste fata mica... Creste si minunea Rebeca
http://community.webshots.com/user/Berecutza
http://community.webshots.com/user/bebeca2004
http://community.webshots.com/user/bebebeca



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinushca spune:

Am citit o data de o irlandeza care a incercat pana la a 5-a sau la a 6-a nastere sa nasca "pe jos" dar nu a reusit nici o data din diverse motive. A terminat prin a face 9 cezariene (9 copii). A avut chiar marele noroc de a nu ramane cu sechele gen adeziuni, obstructii intestinale, probleme cu sarcinile ulterioare/sarcini ectopice/probleme cu placenta, nasteri de feti morti, si toate celelalte riscuri ale unei cezariene. Medicii insa au lasat-o sa incerce de fiecare data sa nasca natural (pana la a 5-a sau a 6-a inclusiv). Prin unele tari se poate vorbi deja de VBAnC. La noi insa nu se cunoaste inca decat foarte vag nici posibilitatea VBA1C. E asa ca o chestie tinuta sub obroc, inconjurata de nenumarate idei gresite mai ales in randul medicilor, nu mai zic al femeilor nascatoare. Dar usor usor se dezgheata apele si la noi.


Mami de (28.10.2008)/unnecesarean si de (13.11.2010)/VBAC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sdcristian spune:

alinushca nu e adevarat, e doar o legenda, se naste in romania vaginal dupa cezariana de multe ori, doar ca nu mediatizeaza nimeni.

eu, convinsa de forum ca sigur nu se accepta in romania cea invechita si retrograda asa ceva, m-am inarmat cu articole peste articole si cu frica m-am dus la dr sa-l intreb incetisor daca se poate. la care el cam plictisit mi-a zis ca da, a avut multe paciente care au nascut pe jos dupa cezariana, si daca vreau vedem noi atunci, doar sa nu mai fie copilul supraponderal

si am mai gasit un doctor care tot din prima a zis ca da, se poate incerca, dar numai in timpul travaliului se stie sigur pe unde se va naste copilul

la al treilea nu m-am mai dus ca 2 imi ajung, am unul pregatit in fiecare loc unde ar fi posibil sa nasc

asa ca cu un pic de bunavointa se gasesc medici care sa accepte sa incerce

mama de Carol (29.12.2008) si 12+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SIVASCU spune:

Doamne, este incredibil.Eu inca n-am gasit un doctor care sa nu-mi spuna ca-mi risc viata daca incerc NVDC.Motivele (pana acum):am 35 de ani si uter cicatricial.Mai am 10 sapatamani pana la nastere si sunt disperata ca nu gasesc nici un pic de intelegere, ba sunt privita cu mirare ca doresc NVDC.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

Citat:
citat din mesajul lui SIVASCU

Doamne, este incredibil.Eu inca n-am gasit un doctor care sa nu-mi spuna ca-mi risc viata daca incerc NVDC.Motivele (pana acum):am 35 de ani si uter cicatricial.Mai am 10 sapatamani pana la nastere si sunt disperata ca nu gasesc nici un pic de intelegere, ba sunt privita cu mirare ca doresc NVDC.


Si unde urmeaza sa nasti?

Ioana, Rebeca (16.05.2004), Sara (17.04.2009) si 32+
Creste fata mica... Creste si minunea Rebeca
http://community.webshots.com/user/Berecutza
http://community.webshots.com/user/bebeca2004
http://community.webshots.com/user/bebebeca



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SIVASCU spune:

Nasc in Timisoara, la o maternitate particulara.Sper din suflet sa gasesc un medic care sa ma sprijine in ideea mea de a incerca VBAC.Medicul care ma are acum in observatie nu este de acord.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eveline spune:

Nici eu n-am reusit in Suceava, am intrebat la 3 medici si am fost refuzata. Mai ca imi venea sa astept travaliul acasa si sa ma duc la spital in mijlocul lui...sa vad ce-or face oare?? Dar parca nici asa nu vroiam sa ajung...imi trebuia sustinere totala din partea unui medic.
Morfologiile fetale le-am facut la Iasi, la un medic supertare chipurile...si la a doua morfologie il intreb incetisor daca a avut cazuri de VBAC... si-mi spune razand ca da, insa neprogramate si incheie cu o replica de genul"He he doamna, sa nu credeti ca ma puteti pacali. Nu ma bag la asa ceva"...nu intentionam dom'le sa te pacalesc, intrebam si eu ca omu'.
Si uite asa am nascut eu a doua oara tot prin cezariana...

mamica de Andreea Bianca si Victor Darian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurad123 spune:

foarte interesant subiect...ma intereseaza si pe mine. cele care au avut o experienta pozitiva in acest sens sper sa ne ajute, impartasindu-ne cu cine au reusit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_ela spune:


Sunt o mamica din Piatra Neamt, educator prenatal Lamaze.
Am nascut vaginal dupa cezariana pe 4 ianuarie anul acesta. A fost visul meu pentru care am luptat foarte mult - am cautat foarte mult pe cineva care sa ma sustina in "demersul" meu.
In oras nu am gasit pe NIMENI care sa vrea sa ma asiste la o astfel de nastere, desi m-am informat asupra riscurilor si eram de acord cu ele, am incercat sa caut in alta parte.
Nici in Brasov, la clinica EVA, unde am nascut primul baietel (care are acum 1 an si 10 luni) nu am avut succes... se pare ca seful clinicii nu accepta astfel de nasteri.
Am ajuns in cele din urma la Constanta, la maternitatea ISIS (www.isis-med.ro). Am nascut cu d-nul doctor Zaher, singurul pe care l-am gasit dispus sa ma lase sa incerc acest lucru. Nasterea a decurs bine, fara nici un fel de probleme.

Foarte multi doctori si chiar moase, nu sunt de acord cu VBAC. Nu mai vorbesc daca ai mai mult de 1 cezariana...
Am multe colege, educatori prenatali in alte orase, care au mamici dornice sa nasca vaginal dupa cezariana, insa nici un doctor nu este de acord. De aceea va rog, pe cele care ati reusit lucrul asta, sa spuneti si numele doctorului din orasul vostru care v-a sustinut, sa putem recomanda mai departe :).

Da, pana la urma se naste si in Romania normal dupa cezariana, dar medicii cu care am vorbit eu au recunoscut: da, se mai face, dar cand vine la maternitate mama cu copilul deja coborat in vagin, ce operatie sa-i mai faci?

Pentru burticile interesate, un lucru foarte important in cazul VBAC este ca travaliul sa inceapa de la sine. Provocarea nasterii la femeile care vor sa nasca vaginal dupa ce au suferit o operatie cezariana, creste semnificativ riscul unei rupturi uterine. Femeile si medicii ginecologi trebuie sa stie ca nu este recomandata declansarea artificiala a nasterii daca anterior nasterea a avut loc printr-o operatie cezariana, fara a cantari cu seriozitate potentialele riscuri si avantaje.
Pacat ca in spitalele noastre se practica foarte des declansarea artificiala a nasterii sau accelerarea acesteia cu oxitocin :(. Si asa, mamicile ajung tot la cezariana, pt ca lucrurile iau o intorsatura periculoasa.

Daca vreti sa stiti cum a fost, puteti citi povestea aici, pe forumul celor de la ISIS: http://www.maternitate-constanta.ro/forum/viewtopic.php?f=10&t=1772&start=30

Incurajez inflacarat toate mamicile care doresc VBAC si sa urmeze cursul naturii!!! Va rog insa sa va informati inainte asupra riscurilor, sa discutati fiecare amanunt cu medicul care va supravegheaza, sa faceti un plan de nastere asupra caruia sa cadeti de acord, si, nu in ultimul rand, sa luati in calcul posibilitatea nedorita de a ajunge tot la cezariana...

Nasterea este, trebuie sa fie a femeii, nu a doctorului. Incet, incet, poate vom reusi sa revenim la asta!

Pana una-alta, eu mi-am implinit visul! Puteti si voi!

Ela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paulush spune:

Mama ce m-ai emotionat!
Fe-li-ci-tari!
Pentru reusita, pentru tot drumul care a dus pana aici!
Iti trimit un PM.

asa a fost

mes p’tits riens

Mergi la inceput