As vrea sa am curaj sa divortez!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Claudi@ spune:

ellej, eu m-am trezit prea tarziu, conturi separate, avem, dar nu am nici un venit
Nici sotul nu are un venit sigur, el e singurul care lucreaza in firma si traim de azi pe maine. Nu am cum plati chiria caci nu stiu ce bani are socrul. Totul trece prin mana socrului, si sotul primeste bani cu taraita.
Am facut multe greseli, caci nu am avut curaj sa ma impun, socrul e o persoana foarte manipulatoare si rea. Psihic nu am fost in stare sa ma iau in piept cu el. Merg dincand in cand la psiholog caci asigurarea nu plateste terapia din cauza ca a platit nimeni. La asigurare am vreo 40 mii euro datorie plus financiar deci am si eu in jur de 60-70 mii, numai pe numele meu, nu mai spun de sot. De asta imi este frica , caci raman cu datoriile si nu stiu cum ma voi descurca, eu nu le pot plati.

Dar da, aveti dreptate, stiu si eu, numai ca e greu pana fac pasul, stiu sigur ca-l voi face, numai ca imi trebuie sa strang puterea necesara.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela0521 spune:

claudia, imi imaginez ca va fi dificil sa iesi din situatia asta basta curata, si probabil ceva datorii vei avea de platit, insa daca ramai, datoriile nu se vor sterge cu buretele, din contra!!!! se vor innulti, se vor face niste sume exorbitante si te vor "ingropa"! daca iei acum atitudinea si decizia care trebuie poate se va gasi o solutie de reesalonare si de plata cumva. macar vei trage doar de datoriile care ti s-au pus tie in carca, si peste 1-2-3 ani vei fi eliberata de ele si curata, vei putea sa ai viata ta libera si fara datorii alaturi de copii tai. daca ramai in "combinatia" asta, sotul si socrul tau vor face alte afaceri proaste pe care ti le vor pune si tie in carca si pt care oricum vei plati. nici o datorie acumulata nu se sterge de la sine fara sa fie platita!!!
fii puternica si ia fraiele in maini! decide pt soarta si viitorul tau si al copiilor tai! nu mai lasa pe altii sa ia decizii pt tine! DOAR TU STII CE ESTE MAI BINE PT TINE!!!

Eu + Rares (19 aug 2006) + Rebeca (4 iun 2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

Citat:
citat din mesajul lui Claudi@

ellej, eu m-am trezit prea tarziu, conturi separate, avem, dar nu am nici un venit
Nici sotul nu are un venit sigur, el e singurul care lucreaza in firma si traim de azi pe maine. Nu am cum plati chiria caci nu stiu ce bani are socrul. Totul trece prin mana socrului, si sotul primeste bani cu taraita.
Am facut multe greseli, caci nu am avut curaj sa ma impun, socrul e o persoana foarte manipulatoare si rea. Psihic nu am fost in stare sa ma iau in piept cu el. Merg dincand in cand la psiholog caci asigurarea nu plateste terapia din cauza ca a platit nimeni. La asigurare am vreo 40 mii euro datorie plus financiar deci am si eu in jur de 60-70 mii, numai pe numele meu, nu mai spun de sot. De asta imi este frica , caci raman cu datoriile si nu stiu cum ma voi descurca, eu nu le pot plati.

Dar da, aveti dreptate, stiu si eu, numai ca e greu pana fac pasul, stiu sigur ca-l voi face, numai ca imi trebuie sa strang puterea necesara.


de www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=47a82b5dea7c19b5ab80ea&source=category&category_id=all" target="_blank">Tony 07.04.07 si www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=8455390b7c8da0bcea185a&source=category&category_id=all" target="_blank"> Nico 23.02.09
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=429b4df014c3faeb7eb9ff&source=category&category_id=23" target="_blank">Nunta


Poze




In momentul de fata mi se pare ca divortul ar fi problema ta cea mai mica. Trebuie sa te gandesti cum te descurci cu datoriile de pe numele tau. Ai gresit cand ai lasat lucrurile in voia sortii (in voia socrului mai degraba), dar asta e, acum incearca sa repari. Concret, daca divortezi, ramane sa platesti tu 60-70 mii de euro? Oricum ar fi, trebuie sa scapi din cosmarul asta. Cunosti vreun avocat care sa-ti spuna ce optiuni ai?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Claudia,stind si neluind nicio initziativa,datoriile alea vor creste,stii foarte bine!Tot la fel d ebine stii ca le vor prelua copii tai cindfva daca tu nu le potzi achita!Merita ei asta?

Ia-tzi inima-ni dintzi,uita-te in ochii copiilor tai si fa ceva!Incearca sa te separi de sotzul tau,mergi si solicita ajutor social,incearca s ate angajezi undeva!N-am intzeles prea bine la ce asigurare ai suma aia datorie!Dar e egal in definitiv,atita timp stii ca trebuie s afaci ceva!Cu sigurantza vei primi ajutor social,nu te lasa nimeni pe drumuri,si faci primul plan spre eliberarea ta si a a copiilor!Nu are rost sa despicam firul si sa vedem de ce si cum!Poate vazind ca esti hotarita sa faci ceva...sotzul tau isi va reveni!(desi personal nu cred,mein Gott,sa-tzi pui copii in pericol de a fi trimisi in strada pentru taica sau!!!!Imaturita!Iresponsabilitate!!!!)

Esti departe d emine,nu stiu cum te-as putea ajuta....!!!!!Dar daca vei avea nevoie de un sfat,de o vorba...!!!!!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Claudia,eu nu ma pricep sa dau sfaturi la sectiunea asta insa pt ca te stiu de la subiectul nostru unde ai mai scris,iti zic foarte sincer ca eu as fi divortat demult.
Miniciuna,ori de care este ea intr-o casnicie nu are ce cauta.
Si da,si in opinia mea desi nu sunt psiholog,un tata bun are grija de bunastarea copiilor.

Iti zise bine andacos,du-te la Beratung,sunt sigura ca vei fi ajutata si cu timpul vei reusi si iti va fi mult mai bine decit acum.

Sincer,nu stiu daca ai ce discuta,banuiesc ca ai discutat si rasdiscutat problema,cred ca i-ai dat timp sa se schimbe apoi cu datoriile zic eu ca nu-i de gluma...
Succes si sa ne tii la curent,daca putem sa te ajutam cu ceva,scrie-ne!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Claudi@ spune:

Multumesc fetelor.
Stiu toate astea, numai ca e al dracu de greu de facut primul pas. Datoriile sunt la asig de sanatate.Noi suntem asigurati numai in caz extrem si copii oricum sunt gratit. Pana acum nu am avut pb, inca nu mi-a refuzat nimeni sa ma trateze. Si a fost foarte greu de luat o decizie, am fost insarcinata si am nascut, am avut alte pb.pe cap si le-am ignorat pe celelalte. Plus psiholoaga, a spus sa nu ma mai ocup de nimic, aveam depresii si am lasat totul balta, dar candva am spus ca nestiinta nu ma va scapa de necazuri, in caz ca se ajunge la proces.Caci multi alearga dupa bani si socrumiu s-a asigurat bine, tot ce a facut a fost pe numele copiilor lui si al meu.
Am fost la beratungstele, si stiu in mare ce-i de facut, dar nu stiu cum pot primi avocat, caci nu pot baga divortul fara avocat din cauza datoriilor.
Ma gandesc cu groaza sa-mi caut sa ma mut, eu nu am nimic si nici bani, nici un cent, stiu ca primesc ajutor social, dar urasc gandul asta ca nu pot eu sa le ofer copiilor. De lucrat sigur ca voi gasi, am gasit mereu, dar e si mai greu caci cel mic nu e la gradi si de ar fi eu mai mult de 3 sferturi de norma nu pot merge si tre sa gasesc in satul meu. Toate astea-mi dau mie de munca si gandit ca nu stiu de unde sa incep si unde sa termin. Si plus de asta cand il vad pe sot cum e bine dispus si rade cu copii cand vine acasa, se ocupa de ei nu-mi vine sa-i fac raul asta.
Stiu sunt nimicuri de care ma agat in inconstienta mea, psiholoaga a spus ca e un proces destul de lung, hotararea am luat-o, mai trebuie facut pasul.
Si eu daca aueam povestea de la altcineva as fi zis, ca as divorta urgent, dar cand te afli in pielea aceluia nu mai e asa usor. Daca a-ti sti ce bataioasa eram si am ajuns o carpa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

Citat:
citat din mesajul lui Claudi@

Multumesc fetelor.
Si plus de asta cand il vad pe sot cum e bine dispus si rade cu copii cand vine acasa, se ocupa de ei nu-mi vine sa-i fac raul asta.

de www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=47a82b5dea7c19b5ab80ea&source=category&category_id=all" target="_blank">Tony 07.04.07 si www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=8455390b7c8da0bcea185a&source=category&category_id=all" target="_blank"> Nico 23.02.09
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=429b4df014c3faeb7eb9ff&source=category&category_id=23" target="_blank">Nunta


Poze




Tu nu-i faci nimic, si le face singur in inconstienta lui. Si inconstienta se plateste. Inteleg ca e un fel de copil mai mare si ti-e mila de el, pentru ca nu e un om rau, dar ai doi copii mici si binele lor e mai important decat al vostru.

Parerea mea, tu trebuie sa faci cumva sa fii pe picioarele tale si sa ai siguranta ca manevrele socrului nu te pot afecta in niciun fel. Ca divortezi sau nu, trebuie sa te desprinzi de increngaturile astea financiare anormale cu socrul, cumnata, sotul si mai stiu eu cine.

Ma intreb daca se poate face o separare a bunurilor / datoriilor fara divort? Asta ar fi cel mai simplu, macar intr-o prima faza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Claudia, din pacate cred ca lucrurile au ajuns muuult prea departe. Tu stii in ce si cat te-a mintit sotul, dc este "numai" treaba cu banii si socrul. Psiholoaga nu ti-a spus nimic de o confrntare directa intre tine si socru, dc el este "capul rautatilor"? O confruntare de preferat cu sotul de fata...copiii socrului au o problema in relatia cu tatal lor, socrul tau, tu si copiii tai sunteti sacrificati pt ca tu ai permis asta. Poate asta as incerca, pe langa ceea ce te-au sfatuit fetele din D legat de datorii, as incerca ca un penultim pas inainte de ruperea totala a oricaror punti. Stii, uneori poti sa supraevaluezi o situatie....adica ce se poate intampla dc il confrunti tu pe socru? Efectiv, ce? Nu trebuie sa-mi raspunzi mie ci tie. Insa categoric era sanatos sa iti marchezi teritoriul: casa, tu, copiii tai si sotul, familia ta. Si asta uneori se poate face doar printr-o confruntare directa si sustinere a pozitiei, adica sa fii consecventa, nu ca azi ai fost stresata si sa lasi mai apoi sa se interpreteze ca si cum ai gresit si iti pare rau, ca un copil in fata parintelui, unul mic. Tre sa iti afirmi pozitia de adult. Dand tu exemplu ca esti adult care stie ce vrea, poate sotul va vedea ceea ce acum refuza sa vada si poate chiar frica sa vada. Tu te-ai trezit, dar eu cred ca pana nu are loc o confruntare asa cum am spus, nu vei fi luata in calcul ever:pt socru nu existi efectiv, iar sotul nu te ia in serios.Si nici tu nu vei avea pace interioara, sa fii impacata cu tine. As lua insa aceasta confruntare insa ft in serios, acum si fie ce-o fi, nu in genul hai sa o incerc si pe-asta. Si as pune punct la tot ceea ce priveste trocuri si alte smechereli care implica bunuri materiale ale voastre si ale socrului, adica nici eu nu dau nici macar un ac, dar nu am nevoie nici eu de la tine de nici macar un ac. Nu inteleg de ce psiholoaga a spus de sot ca nu crede in el sau cum a zis, de ce nu te-a sfatuit sa il indrepti spre un psiholog? sau sa te ajute sa manageriezi cumva problemele astea in asa fel incat sa aibe o sansa reala casnicia voastra? de ce doar divortul e cheia?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui Claudi@

Stiu din afara nu par probleme majore, dar pt mine sunt. ,..


Eu am pe urma socrilor, multe mii de euro datorie, foarte multe mii.


de www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=47a82b5dea7c19b5ab80ea&source=category&category_id=all" target="_blank">Tony 07.04.07 si www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=8455390b7c8da0bcea185a&source=category&category_id=all" target="_blank"> Nico 23.02.09
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=429b4df014c3faeb7eb9ff&source=category&category_id=23" target="_blank">Nunta


Poze





Ba nu par chiar deloc mici. Chestiile aste afinanciare se discuta intre soti, nu e acceptabil ca sotii sa se minta si sa se fure... ca practic, el fura de la tine si de la copii, nu cum ar fura un hot, dar tot furt se cheama... el face datorii pe numele tau.

Si daca divortezi si daca nu, datoriile alea tot va trebui sa le platesti; diferenta e daca vor fi miile alea de euro sau miile alea + multe altele.

_
Mami si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

Victoria Isabella, Printesa Noastra Perfecta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui mirela0521

claudia, imi imaginez ca va fi dificil sa iesi din situatia asta basta curata, si probabil ceva datorii vei avea de platit, insa daca ramai, datoriile nu se vor sterge cu buretele, din contra!!!! se vor innulti, se vor face niste sume exorbitante si te vor "ingropa"! daca iei acum atitudinea si decizia care trebuie poate se va gasi o solutie de reesalonare si de plata cumva. macar vei trage doar de datoriile care ti s-au pus tie in carca, si peste 1-2-3 ani vei fi eliberata de ele si curata, vei putea sa ai viata ta libera si fara datorii alaturi de copii tai. daca ramai in "combinatia" asta, sotul si socrul tau vor face alte afaceri proaste pe care ti le vor pune si tie in carca si pt care oricum vei plati. nici o datorie acumulata nu se sterge de la sine fara sa fie platita!!!
fii puternica si ia fraiele in maini! decide pt soarta si viitorul tau si al copiilor tai! nu mai lasa pe altii sa ia decizii pt tine! DOAR TU STII CE ESTE MAI BINE PT TINE!!!

Eu + Rares (19 aug 2006) + Rebeca (4 iun 2008)




Tu chiar crezi ca singura, (sau cu el) cu 2 copii va putea sa plateasca 60-70 de mii de euro in 1-2-3 ani??? NO WAY! Eu as zice mai degraba 10-15 ani, cel putin. Nu sa o sperii pe Claudia, dar hai sa ramanem, totusi realiste.

_
Mami si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

Victoria Isabella, Printesa Noastra Perfecta!

Mergi la inceput