As vrea sa am curaj sa divortez!

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui Claudi@
...
Ma gandesc cu groaza sa-mi caut sa ma mut, eu nu am nimic si nici bani, nici un cent, stiu ca primesc ajutor social, dar urasc gandul asta ca nu pot eu sa le ofer copiilor.




Si acum ce le oferi? Cat poti sa le oferi?
Nu stiu cum e in Germania, dar iti spun cum e aici: cand nu-ti mai poti plati datoriile, declari faliment si ti se sterg toate. Singura 'problema' e ca nu-ti mai accepta nimeni credit 7 ani. Big deal. Nu stiu daca e posibil in Germania, dar daca e, poate ar fi o solutie ca dupa divort sa declari faliment si atunci o iei de la 0, doar tu cu copiii, fara nimeni sa-ti mai faca datorii.

_
Mami si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

Victoria Isabella, Printesa Noastra Perfecta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Claudi@ spune:

Desiree, exact asa este si aici si de asta imi este teama, de falimentul privat. Chestia mai este ca nu esti sigur ca vei fi lasat pe 0 dupa 7 ani.
Am avut nu o data confruntari cu socrul, ci mai multe, am fost chiar data afara din casa, este o persoana mizerabila. El nu ia pe absolut nimeni in serios, se crede mai destept ca toti. Nu va puteti imagina ce-i poate capul si cum scorneste minciuni.
Te duci sa te confrunti cu el si la un moment dat intoarce totul impotriva ta, de crezi ca tu esti vinovat. Si cumnata mea a zis ca asa ceva nu a mai vazut, si ea nu este o pustoaica si nici proasta, dar si pe ea o poate intoarce.
Ajunsesem , in sarcina cu cel mic, sa mi se faca rau la propriu gandindu-ma la el. Pe acel om nu vreau sa-l mai vad in veci, doar sa-l scuip in ochi, nu am ce vorbi cu el, e un nimic. Daca e ceva de confruntat tre sa o faca sotul.
acum o luna au avut o cearta, o ce cearta, ca a sunat aici si facea ca toate alea, ca el pleaca, ca el nu mai face nimic pt firma(de parca ar face ceva, doarme toata ziua) ca se muta, stiti voi aici ii zice psihoteror. Am crezut atunci ca sotul se trezeste, de unde , dupa 3 zile gata era totul ca inainte. Este foarte manipulator, te face sa crezi ca nu esti bun de nimic fara el
Psiholoaga l-a indrumat si pe sot spre terapie, dar casa de asigurari nu plateste, ea o face asa pt mine pt ca e OM.
Revin, acum ies putin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Citat:

Nu stiu cum e in Germania, dar iti spun cum e aici: cand nu-ti mai poti plati datoriile, declari faliment si ti se sterg toate. Singura 'problema' e ca nu-ti mai accepta nimeni credit 7 ani. Big deal. Nu stiu daca e posibil in Germania, dar daca e, poate ar fi o solutie ca dupa divort sa declari faliment si atunci o iei de la 0, doar tu cu copiii, fara nimeni sa-ti mai faca datorii.

_


Din ce am vazut eu la emisiunea "Raus aus den Schulden" cu Peter Zwegat, se poate declara si faliment privat si parca 5 ani e perioada in care nu mai potzi primi credite.

Claudia, potzi scrie la emisiunea lui (gasesti pe netinfo) si poate te ajuta (am vazut ca se implica mult in cazuri ca al tau).
Pe de alta parte, eu as baga divort si as pleca departe de el si familia lui. De ce cautzi in acel sat de lucru? Ca sa te lovesti toata viata de el & co? Sau doar ca sa isi vada copii tatal? Cred ca intr-un oras mai mare ai alte sanse.

Si avocat cred ca primesti din oficiu daca nu ai cu ce sa-lplatesti. V
Intreaba la Arbeitsamt sau Sozialamt. Pt locuinta cred ca tot cei de la Sozialamt te pot ajuta.

Nu uita ca azi ai 60-70 mii euro datorie....maine pot fi 75000 iar intr-un an se vor inmultzi cu siguranta. Merita copii tai sa plateasca toata viata datoriile tatalui, bunicului si nu in ultimul rind ale tale, caci pe numele tau ruleaza multe din ele???

Mult succes si sa iei decizia cea mai buna pt tine si copii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Claudia ai un pm.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

Cum bine zicea o alta fata, divortul e cea mai mica problema a ta.Eu cred ca la tine e vorba de teama de nou, de un nou inceput, macar situatia in care esti, cit o fi de rea( si chiar e!) macar o stii, e a ta si chiar daca soarta unei femei divortate nu e chiar rea in tara asta, in cazul tau chiar ar aduce mai multa stabilitate inca, pe tine te sperie noutatea. Inainte erai bataioasa pentru ca asa e avintul tineretii, dar cu siguranta ai sa poti multe si de acum incolo! Pina la urma schimbarea pe care o aduce divortul nu e de la o zi la alta, aici dureaza un an si ceva cu tot cu timpul de gindire. De fapt, am inteles ca acum e si o alta varianta de divort, una mai rapida in doar 2-3 luni, mai ales cind e vorba de cetateni straini, ca aveau reclamatii de la neamurile de prin alte parti care nu doreau divortul clasic german ci mai ca prin tarile din fostul bloc comunist, rapid mai ales cind sunt ambii de acord si nu au prea multe de impartit. Din cite stiu de la tine, sotul e roman parca, asa ca da, se poate si mai repede. Probabil o sa poti alege.Mai e o problema, cuscrul tau, la virsta si istoricul lui, nu mai poate lua credit de la banci si tot astia tinerei or sa fie bagati in fata. Si daca a mers pina acum, o sa mearga si de acum incolo.Stiu o mama de trei copii divortata, cam un an a beneficiat de ajutoare, chirie, mincare, pina s-a pus pe picioare. Nu traieste in lux, e coafeza la care merg eu de citiva ani, si o vad ca e bine, zice si ea, ca la inceput e mai greu.A divortat cind era insarcinata cu al treilea si anul ala i-a fost greu, dar a primit si lapte si pampersi, toate pt copilasi, nu luxuri, doar cele strict necesare, pe urma loc la cresa mai repede, pentru ca avea posibilitatea sa munceasca.ea si-a lasat sotul pentru ca desi muncea si avea bani, era impatimit dupa jocurile de noroc. I-a luat si bani din contul ei, a ajuns sa-i ia si din poseta ca pustanii si o data la caserie nu a avut cu ce plati piinea si mincarea pt copii, cind a deschis portofelul era gol. Si gata asta a fost limita ei, a zis pina la copii si binele lor! daca joci tu ca tata si mincarea copiilor, nu mai sunt sanse de revenire. in rest si el tata minunat, se juca cu masinutele, barbat bine, ea nemtoaica el turc, dar nu din ala habotnic ci modern, aranjat, muncea de rupea dar juca tot.Mai solutii sunt, si tu stii asta. La cit inchide gradinita la voi?probabil inca nu iti e atit de rau, ai acceptat atitea ca ai ajuns sa le iei ca normale. Dar ai grija mare cu datoriile alea, acum inca te poti scapa de ele daca o iei de la zero.Insa mai e o chestie, socrul si sotul se invirt in ceva medii dubioase, povestea cu masina e urita rau. Datoriile ca datoriile, ai grija ca nu cumva dintr-o prostie sa ajungi tu pe mina legii..adica in inchisoare cumva. Ti-a spus careva bine: pune copiii pe piedestal.Multe femei gresesc din prea multa iubire ori dependenta emotionala fata de un barbat, insa mamele nu au voie sa o mai faca!Vikinga cu cei mai frumosi vikingi: Letizia, Nadja si Aldo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui vikinga






Dar ai grija mare cu datoriile alea, acum inca te poti scapa de ele daca o iei de la zero.
Insa mai e o chestie, socrul si sotul se invirt in ceva medii dubioase, povestea cu masina e urita rau. Datoriile ca datoriile, ai grija ca nu cumva dintr-o prostie sa ajungi tu pe mina legii..adica in inchisoare cumva.


Vikinga cu cei mai frumosi vikingi: Letizia, Nadja si Aldo




Toata ziua m-am gindit la Claudia si la concluzia asta am juns si eu!E ceva putred in Danemarca!Claudia,felul cum ai povestit tu,m-a dus cu gindul la ceva urit rau de tot!Te rog,ai mare grija,mergi la un avocat sa te sfatuiasca ce si cum sa incerci o abordare a problemei!Un avocat te poate indruma cel mai bine spre urmatorul pas!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maya2 spune:

claudi@, as indrazni sa-ti dau un sfat, singurul care-mi vine acum in minte: sa te duci la banca si sa ceri ca nici o operatiune sa nu se faca fara acordul tau scris de-acum incolo(firma e a ta, nu?), as ingheta toate operatiunile pe firma din clipa asta.in aceeasi zi du-te la politia economica si declara ca esti excrocata de socrul tau(mai ai hirtiile de trecere a firmei pe numele tau? du-le la politie in copie si pastreza-ti bine originalul!), dovedind ca nu tu ai facut datoriile alea(cu copil mic acasa etc), povesteste idiotenia cu masina furata pusa in circa de socrul tau( e bolnav, in opinia mea, altfel nu se explica de ce v-a cerut sa-i dati masina voastra si v-a pus-o pe aia-n spinare, ca stia ca e cu ponoase mari!).
pune-te la adapost! oameni fara scrupule ca socrul tau am vazut, dar sa-si manip u leze in halul asta proprii copii...nu cred! sotul tau are creierul spalat de tatal lui, asa a crescut, asa a vazut toata viata, il manip u leaza cum vrea el, zici ca si pe fiica lui o manip u leaza in acelasi fel. nici nu vreau sa ma gindesc la soacra ta, in ce hal e cu capul!

eu, dac-as fi in locul tau, as cere imediat protectia politiei, zau! chiar daca lupta ti se pare prea mare pt umerii tai firavi(fragilizati de ani si ani de manip u lare a socrului tau!), nu te lasa, mai bine sa plinga mama lui decit mama ta, stii cum se zice! cred ca si sotul tau te-ar sustine, lui singur(cind ii ceri sa schimbe radical situatia), i se pare imposibil, n-are vlaga, i-a fost 'supta" de propriul lui tata in ani de minciuna si abuz!

curaj, pentru copiii tai, pune-te la adapost dpdv financiar, aduna probe, hirtii, tot ce crezi c-ar putea dovedi ca ai fost abuzata si manip u lata de tatal sotului tau.
rupe-te de ei si de influenta lor, cauta adapost in alta parte, gaseste=ti oamnei care sa te sprijine, care au fost la rindul lor excrocati de individul cu pricina, gaseste-ti de lucru pt a suporta cheltuielile zilnice, fa-ti din cumnata ta aliat(fara sa-i dezvalui acum intentiile tale, singele apa nu se face, s-ar putea sa-l puna-n garda pe tatal ei!). incepe cu o declaratie la politie si la banca.

sa-ti dea Dumnezeu putere si "uneltele" potrivite pt a iesi din istoria asta. mult noroc!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monabella spune:

Mai fata iti trebuie in primul rind un plan de bataie. iti trebuie sprijinul unui avocat. iti trebuie o suma de bani ca sa poti inchiria ceva si sta cu copiii tai. trebuie sa fugi din aceasta familie. Pur si simplu. Ia-i un job, orice pentru care esti calificata sau necalificata - nu stiu ce studii ai - apeleaza la autoritati si vezi-ti de viata ta. Si mai ales fii tare.

Eu am aici o prietena care a plecat de la sotul ei care era avocat, de dicorturi. Tot asa ea era casnica insa si-a gasit job, si s-a mutat cu copii. Cum adica ce le spui copiilor, vad ca-s mici au citiva ani. Cu cit trece timpul cu atit mai greu iti va fi sa le explici si pina la urma tot pe tine te vor acuza.

Aceasta prietena a mea a stat o vreme pe food stamps - data de stat ca sa isi cumpere de mincare - si nu i-a fpst rusine. A trecut prin multe, multe greutati dar acum e recasatorita si copiii sint la facultate.

Eu nu as sta cu un sot ca al tau si cu un socru ca al tau nici 5 minute. Si nu pricep asta ca nu aveti venit: atunci din ce traiti? Din ce va da socrul? Cintareste-ti bine prioritatile. Eu cred ca copiii si fericirea lor ar tb sa fie pe primul plan, nu sotul, nu socrul.
Ia taurul de coarne si traieste pe picioarele tale. Iar despre sotul tau nu pot decit sa spun ca e un om slab si mincinos patologic. Daca stai linga el te va minti o viata intreaga si te va duce de ripa. Si pe tine si pe copii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Claudi@ spune:

Firma nu mai este pe numele meu,e pe a soacrei impreuna cu sotul. Cand am vandut-o pt 1 euro s-u dus si o parte din datorii. dar a ramas asigurarea si (steuer) financiarul.
In a doua sarcina era cat pe ce sa merg la politie, ca se tinea moasa de capul meu, dar ma ruga sotul sa nu o fac si psiholoaga (ea nu si-a dat seama decat tarziu cam cum sta treaba, cat de adanc sunt bagata si ea nu lucra la asta ci sa prind eu curaj si sa scap de depresii)
Nu lucrez, am lucrat in vara 5 luni, ca optician. Voi cauta din ianuarie iar, deci chiar lasa nu sunt, dar e mai greu caci nu mai am cu cine lasa copii, si nici nu voi castiga cine stie ce. Ziceam sa caut aici in oras ca sa pot fugi la copii in caz de ceva, dar nici aici nu-s multe locuri de munca, iar in alte orase imi trebuie masina, care nu o am.
Am fost si la avocat, am dat 250 euro pt o ora si nimic nu a zis, a stat numai cu ochii pe ceas, doar sa bag faliment privat, asta acum 2 ani. Am fost la alt avocat unde nu am platit nimic si la fel, sa bag faliment privat, dar eu as vrea sa stiu ce pot face impotriva socrilor si sa scap de datorii.
Pe unde am fost toti au zis ca odata ce am semnat sunt vinovata, dar eu nu am fost instiintata niciodata de pb, mi se ascundeau actele, nu au vrut sa-mi dea nimic cand am cerut, atunci am amenintat ca vin cu politia si-mi iau actele si ca voi merge la avocat. Dupa 2 zile mi-au aratat de la distanta cam ce datorii sunt si socrumiu, la fel incepuse cu comentarii de iesisem si mai buimaca de ct am intrat.
Toate astea s-au intamplat intre cele 2 sarcini, si eu nu am fost in stare sa ma ocup, psihic eram jos, stiti cum e in sarcina, plus ca au fost destul de grele, cu iminenta de avort si risc de nastere prematura, col deschis si stat la pat si in spitale, deci nu aveam cum sa ma ocup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Claudi@ spune:

Nu stam in oras cu socrii, ei stau la 5 km de noi, ne-am mutat de la ei in 2007, ca am facut eu scandal sa ne mutam, iar din orasul ala ne-am mutat acum 2 ani, aici nu ma intalnesc cu ei si aici merge cel mare la gradinita (gradi are program normal, 7:30- 13:30 si nu in fiecare zi ), am prietene, nu vreau sa plec de aici.

Mergi la inceput