Revista Mami impotriva alaptatului in public

Revista Mami impotriva alaptatului in public | Autor: anamona

Link direct la acest mesaj

Tocmai ce am citit pe Facebook despre ce s-a intamplat azi la targul pentru copii organziat de Mami.
Unul dintre organizatori a invitat o mamica ce alapta in spatiul unuia dintre standuri sa pofteasca afara......

E rusinos si revoltatator ce se intampla in Romanica noastra tocmai la un eveniment pentru copii.

Relatarea acestei mamici poate fi citita aici:

http://atasatlasanulmamei.blogspot.com/2010/11/sprijin-pentru-ana-maita-sprijin-pentru.html

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

cine stie cine era nenea ala prost....



Blackmoon Lady&lipishtocul
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonna spune:

Prost sau nu, reprezenta revista... Daca asta e politica revistei, sint dezamagita. Rau.
S.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

E absolut socant ce s-a intamplat.
Eu am scris despre asta si la sectiunea de alaptare, desi sper ca subiectul sa ramana o vreme la generale daca se poate.
Cred ca revista ar trebui sa se disocieze foarte urgent si ferm de aceasta actiune a acelui ins si sa arate ca a luat masuri drastice in ceea ce il priveste, daca le este angajat.
Sunt curioasa si ce se va intampla maine la protestul pasnic, daca va exista ceva prezenta si cum va fi primit.

Ioana cu Katja (30 martie 2004),Serghei (2 mai 2006) si www.youtube.com/watch?v=jioYwuky3tk" target="_blank"> Gruia (DPN ian.2011).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia_b spune:

Poate gestul ei a fost interpretat ca fiind demonstrativ (poate chiar asta a si fost intentia, o invitatie la "miting"), care distragea atentia de la ceea ce a vrut revista sa "vanda". Eu nu cred ca a fost impotriva faptului ca o mama isi alapta copilul ci impotriva a ceea ce statea in spatele actiunii. In orice loc "cumparat" de cineva sa-si vanda produsul daca vine altcineva care abate atentia se intampla incidente.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Culmea, barbatii n-au un strop de rusine nici cand se-mbata, nici cand isi elimina gazele, nici cand isi scarpina organele reproductive, si se leaga de o femeie care-si alapteaza copilul??? Dar cati barbati ati vazut care sa faca observatie unui om care scuipa seminte pe strada sau se usureaza in tufis???


p.s. pe mine ma supara la fel de mult reclama si concursul Aptamil de pe DC

Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

Povestea nasterii: Lili si Robert Locul nostru www.jccoradea.ro" target="_blank"> preferat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 300 spune:

gestul Anei Maita nu avea nimic demonstrativ. pur si simplu dupa 2 ore de stat la stand copilul ei voia sa suga. Iar boul ala lucra la marketimg si cand Ana a cerut ajutprul femeilor din organizare care o invitasera acolo, alea au facut front comun cu angajatii lor. O atitudine de toata Jena sa hartuiesti un copil cand suge...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nushulica spune:

stiu ca o sa imi ridic multe mamici in cap dar eu cred ca din moment ce era un loc special amenajat pt alaptat trebuia respectata aceasta regula...apoi daca e musai sa alaptezi intr-un anume loc,cum a fost situatia de fata ca dna respectiva nu putea pleca de acolo,trebuie folosit un sal sau ceva (nursing cover cum le zice in afara si pe care btw toate mamicile din afara il folosesc cand alapteaza in public)

ia ganditi-va ce se intampla daca in momentul in care dna respectiva alapta venea un client la standul la care statea eanu era o situatie jenanta??ce0i zicea??stati un pic sa-mi termin de alaptat copilul si apoi ma pot ocupa de dva...sau si mai rau...ii intrerupea masa copilului ca sa iti faca jobul??

consider ca putea sa lase pe cineva sa se ocupe de standul ei 15min si mergea sa0si alapteze copilul in liniste

nu ma intelegeti gresit va rog mi-am alaptat si primul copil si il alaptez si pe al 2 lea si chiar am alaptat si eu in parc pe banca dar am folosit de fiecare data nursing cover asa mi se pare firesc nu sa iti expui sanii peste tot pe unde il apuca foamea pe copilas





Mami si 2 printi iubiti: DAVID(24 sept 2008) si STEFAN(24 sept 2010)


HAINUTE 0-4ANI SUPER PRETURI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanadara spune:

Gabi K, barbatii pe care ii cunosc eu au multa rusine daca este vorba de enumerarea facuta de tine si in acelasi timp ies in general din camera am vazut atunci cand vreuna dintre mamicile din grup se hotareste sa alapteze brusc in toiul discutiilor. Discret, dar ies.
Organizatorii probabil si asta au vrut sa evite.Acesti barbati despre care iti spun eu sunt in general tatici grijulii si isi insotesc sotiile la asemenea manifestari.Deci, pe ei, organizatorii ii cam pied din incapere in momentul in care locul tine si loc de camera de alaptat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanadara spune:

Nushulica, am scris in acelasi timp dar nu cred ca ne ridicam pe nimeni in cap.

PS: si eu mi-am alaptat copiii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 300 spune:

Nushule eu urasc sa-mi acopar copilul iar obiceiul asta, departe de a fi o chestie revolutionara si care sa-ti ofere flexibilitate, mi se pare retrograd si atragator de atentie inutila supra copilului tau.

Apoi mi s-a intamplat de mai multe ori sa fac si altceva in timp ce alaptez chiar sa ofer informatii; iar din fata mea nu s-a sfiit nimeni, cred eu, cand a vazut-o pe Anda la san. Cred ca are mare importanta si naturaletea cu care tratezi tu gestul. Pentru mine, a suge Anda e sinonim cu a manca sau a bea eu si cand alaptez nu reactionez in niciun fel; ma gandesc ca atitudinea asta a insuflat firescul si in privitorii nostri ocazionali. Femeia se asezase inr-un colt nu era in mijlocul lucrurilor, apoi locul de alaptat nu era deloc marcat - sid aca era, ce? suntem obligate sa mergem acolo? cand avea fata mea 11 luni daca indrazneam sa aman masa cu 10 secunde aveam juma de expozitie in cap!

Intamplarea a facut ca in aglomeratia aia nu avea la cine apela si alaptarea unui copil mare stii si tu ca in fond dureaza putin, daca respectivul nu vrea sa adoarma. Nu poti, mami, trimite pe cineva acasa ca alapteaza, ca nu e un ritual, nici o boala nici ceva de care sa ne ferim.

A, ca mai ales femeilor le e rusine s-o faca, asta e partea a doua, dar e una din tarele pe care le taram dupa noi de genratii, ca anii sunt accesorii sexuale si nu se scot in public. Dar fecioara Maria si-a alaptat pruncul si pe vremea aia nu foloseau nursing covers, locuri speciale pentru alaptat sau bottles pentru sporadicele iesiri pe-afara. E drept ca nu aveau nici atatea parcuri sau lume pudica, o femeie cu copil era ceva parca mai firesc si mai accesibil decat este astazi.

Ma rog, ideea pe care incerc so imprim e ca a alapta doar in spatii ferite este o prejudecata. Fiecare mama cauta un spatiu ferit cand vine vremea mesei, din cu totul alte motv, isi doreste liniste, copiii mai sunt si distrasi de la san, etc, dar de la a face din asta o regula de bun-simt... mai avem mult. Nici pentru mine nu e deziabil sa alaptez in pasajul Victoriei dar aca am fost la clinica, fi-mea e adormita si tocmai a pocnit-o "tzitzi-tzitzi?" si afara ploua, pasajul Victoriei devine o optiune chiar dezirabila.

Deja se face mult prea mult tamtam pe alaptare, eu n-am vazut niciun loc special de hranit copilasii cu biberonul, chiar am vazutzilel trecute cum o mama a scos un biberon din geanta cand baietelul ei de aproape 2 ani incepuse sa maraie de somn; ia sa fi scos un san...

Mergi la inceput