Palatoschizis si formele sale (7)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns antonio_11 spune:

buna seara dragi parinti, nu am mai intrat de multisor pe aici, oricum am citit acum asa pe fuga cate ceva, ma bucur pentru mamicile celia si iuliana, sanatate multa la toti parintii si la toti ingerasii.va pup.am fost si noi la dna bratu la control pe 17 nov si ne-a spus ca ne vedem la 6 luni , acum antonio are 3 luni si ne este foarte bine




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Juke spune:

Buna seara la toata lumea!
Nu am mai intrat de ceva vreme dar am citit tot ce s-a scris. Ma bucur sa aflu ca nu sunt probleme cu operatiile facute de curand.
Razvan a inceput sa circule prin toata casa in premergator si cand il apuca zice " ma-ma-ma-ma" minute bune. Va spun ca atunci cand zice asa e un scump si parca iti vine sa il mananci. De acum cred ca incep sa ii iasa si dintisorii. Doar am facut 6 luni.
Cecilia am sa te rog sa modifici si la noi ca am fost pe 14 sept la control si pt operatie ne-a chemat in martie.
O seara buna tuturor.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NicoletaZ spune:

Bine ati venit, Oliv si Crisu_r!
Cecilia, numele doctorului din Brasov este Albean. Si el este un medic destul de cunoscut pentru operatiile sale si care opereaza malformatia aceasta de 15 ani. Nu stiu de ce, dar simt ca te-am suparat cu ceva, Ceci. Daca asa este, imi pare rau si imi cer scuze. Eu cu dl. dr. Albean am simtit o conexiune. Eu consider ca simti in momentul in care gasesti medicul potrivit pentru tine. La fel am simtit si cand mi-am gasit medicul ginecolog (desi am prietena medic ginecolog in Targu Mures si care a insistat sa merg acolo, deoarece sunt medici mai buni). Si dr. Albean este un medic apreciat in lumea chirurgiei plastice, inclusiv de catre doctori renumiti din Bucuresti.
Crisu_r, depinde la ce medic urmeaza sa faceti operatia. Durata de spitalizare difera de la un centru la altul (in jur de o saptamana, dar si mai putin). Cat despre fire, depinde ce fel de fire se foloseste. Cele resorbabile, nu stiu in cat timp cad, cat despre cele care se scot, la noi s-au scos dupa 10 zile. Perioada este de 7-10 zile. In primele zile dupa operatie nu are voie sa suga, dar, dupa aceea, iarasi depinde de centru. Noi am avut voie cu biberon din a treia zi. Despre plans, nu este problema la operatia de cheiloschizis. Problema cu desfacutul operatiei si cu plansul si cu tusitul este la operatia de palat. In privinta personalului, eu nu am nimic sa le reprosez celor din Brasov. S-au purtat exemplar.
Sper ca nu te-am suparat, Cecilia.
Sa aveti o zi frumoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corina_tutza spune:

Aoleu, cat ati scris...sunt in urma rau, am de recuperat.Bun gasit in capitol nou, citesc din urma si revin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corina_tutza spune:

Vreau in primul rand sa urez buna venit lui Oliv si Cristinei!
Cristina, iti voi povesti pe scurt cum a decurs la noi operatia la buza. In prima noapte de dupa operatie a varsat de doua ori sange, sange inghitit in timpul operatiei. De plans, nu prea a plans, doar gemea. Nu o sa forteze buzita pentru ca simt ca-i doare. De exemplu, a doua zi de dupa operatie, ma jucam cu bebe cu o punguta. Era asa incantat incat a inceput sa rada in hohot, da, a doua zi de la interventie, dar fara sa forteze buza, o tinea cumva stransa, nu stiu cum sa explic. Drumul a fost crunt, cu toate ca a reactionat relativ bine dupa operatie, mai tot drumul Timisoara-Bucuresti a plans. Firele au fost resorbabile si au picat cam dupa o luna. Cu biberon nu a avut voie decat dupa o luna, dar nu l-a mai vrut. Asa ca laptele l-a baut si inca il bea cu lingurita. Dar asta cu firele si cu biberonul depind de la medic la medic. Eu totusi cred ca, daca nu se intervine si la nivelul gingiei, se da voie cu biberon la cateva zile de la operatie. Analgezice, i-am dat Novocalmin supozitor, trei zile si inca patru zile Nurofen. Sper sa ti-am fost de ajutor.
Iuliana, imi pare rau ca s-a amanat operatia. M-am gandit la voi zilele astea. Dar tot raul spre bine, poate o sa pice operatia in vacanta, ca am vazut ca tare mult ii place Cristinei la scoala.
Ewy, o sa ma gandesc la voi luni! Pupici la micutul Eduard!
Cecilia, fusesi cu Frusi la control? Parca asa ma inteles, ca o sa mergi iarasi, ca vin suedezii si doamna doctor o sa fie ocupata. Pupici la pitica! Aaa, am scris si la capitolul trecut. Te sun zilele astea sa-ti aduc radacini.
Flori, hai ma, ca, in cateva saptamani, o sa-ti faca Edutu capul....
Antonio, Juke, sau facut mari bebeloii, acum incep nazdravaniile.
Va pupic si sper sa mai reusesc sa intru zilele astea, ca de luni...nici o sansa, renovam bucataria.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralushka spune:

Buna tuturor,
Nu am mai intrat de ceva vreme pentru ca am avut probleme cu netul;
am vazut mesajul lui Crisu si imi face placere sa o ajut cu experienta mea, si eu am fost ajutata la randul meu si stiu prin ce emotii trece si ca isi doreste sa afle cat mai multe inainte de operatie. Asadar, Crisu, baietelul meu a fost operat luna trecuta la 5 luni si 3 sapt la dr Bratu la buzita si nara (despicatura era destul de mare; iti arat si poze daca vrei). Operatia a durat putin peste o ora, s-a trezit din anestezie imediat ce l-au adus la terapie intensiva... si de atunci a inceput plansul. Parerea mea e ca trebuie sa fii pregatita pt ca o sa planga...; eu una am fost data peste cap cand l-am vazut cat plange, nu stiam ce sa mai fac, ma panicam si eu, ceea ce cred ca ii transmiteam si lui.Asta pentru ca acasa nu a plans niciodata asa, el era foarte vioi si radea mai mereu. I se administreaza calmante intravenos plus supozitoare novocalmin,la nevoie poti sa mai ceri asistentelor sau sa aduci de acasa. Ca sa nu planga il tineam numai in brate, si eu si mama ( nici asta nu prea mergea in primele 2 zile) il plimbam, jucarii nu pueam sa-i dau pt ca el duce tot la gura; e important sa mai fie o persoana aproape tot timpul langa tine ca sa-l hraniti, cu seringa sau cu lungurita ( nu avem voie biberon 1 luna), sa-l plimbati, sa incercati sa-i distrageti cat mai mult timp atentia sa mai uite de durere. Dupa operatie, la terapie intensiva i-am dat cateva lingurite de apa si nu au fost probleme, nu a vomitat; iar lapte cu seringa dupa vre'o 5 ore dar numai dupa ce a atipit putin, ii turmam in gurita si el inghitea.D-na doctor mi-a zis de a 3-a zi ca pot sa-i dau mancare ca acasa doar sa fie bine pasata; i-am dat banane cu biscuti, mere si zeama de portocale. Primele 2-3 zile nu vroia sa manance deloc, doar plangea(urla); manca doar cand atipea putin epuizat de plans. Cu toate astea nu au fost probleme cu operatia, nu s-a desfacut. Am stat internati 5 zile dupa operatie, chiar cat a durat tratamentul cu antibiotic. Firele au fost scoase dupa 2 saptamani de la operatie, (cand a fost d-na doctor de garda) dar intre timp mai cazusera cateva singure.
Cum spuneau si fetele, e bine sa-l dezveti dinainte de suzeta ca sa nu ai un motiv in plus de plans. Si bebe meu tinea suzeta si i-a fost foarte greu sa se obisnuiasca fara ea, si mie mi-a fost greu pt ca nu aveam cum sa-l adorm fara suzeta, nu vroia in nici un fel; nici pe picioare ( el nu stia de acasa de leganat pe picioare), nici in brate. La un moment dat am adus carutul de acasa si il scoteam prin curte sa-l plimb; d-na doctor a fost de acord cu scosul afara de a doua zi, asta il mai linistea... pana intram la loc in salon.
Stiu ca pare foarte greu... si chiar e graoznic daca nu esti pregatita psihic si te panichezi cum am facut eu. Dar multumesc lui Dumnezeu dupa cateva zile totul a revenit la normal; puiutii mici isi revin foarte repede; acum suntem bine si voiosi ca inante
Sumt aicio pt orice ai nevoie!
pup pe toata lumea s-a trezit bebe... ca si asa am scris cam putin:D
revin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cellia78 spune:

Buna ziua tuturor!

Nicoleta, mi-a stat cafeaua-n gat! Cum, Doamne iarta-ma, sa ma supar pe tine? Ca nu am retinut numele d-lui doctor din Brasov??? Cand am deschis capitol nou, ieri dimineata, se apropia ora de trezire la copil; in graba, nefiind sigura de nume, am preferat sa pun pauza la nume; ca nu mai aveam timp sa caut in urma, prin capitolele anterioare; si nu eram sigura dc era Albean sau Albu; nimeni de aici sau de oriunde nu are obligatia de a-si opera copilul la acelasi doctor la care mi-am operat eu copilul!!!! Ca dc-s intrebata, indrum catre acolo, da, asta recunosc! Dar nu oblig! Si nu ma supar ca altii fac alte alegeri! Din diferite motive! Din orice motiv! Nu am de ce sa ma supar! Dna doctor Bratu (din pacate) nu e mama sau matusa mea, sa o iau atat de personal! Chiar dc ar fi fost, tot nu gandesc asa! Nu astea sunt criteriile conform carora imi aleg prietenii sau amicii, real sau virtual! Uite, pacat de distanta ca sigur ne-am vedea eu si fete de aici care au operat in alte parti; vorbim cand timpul si copiii ne permit; Corina a operat la Timisoara; Flori, la fel; pe Gandacel/ Adela o stiu de pe alt forum si ne intelegem bine, iar ea si-a operat fetita la dl doctor Enescu, la Grigore Alexandrescu; imi cer scuze ca nu-mi mai vin si alte fete acum in minte! Nu judec nici alegerile altor parinti si nici motivele care-i determina sa faca anumite alegeri! Nu e treaba mea! Am deschis subiect pe tema asta aici din cu totul alte motive; dc sunt intrebata si mi se cere o parere, repet, trimit e mult spus, sfatuiesc parintele sa mearga acolo, unde si eu am avut incredere sa-mi duc copilul; eu nu am deschis subiect aici ca sa trimit parintii numai acolo si dc nu iese asa sa ma supar!!!!! Din pacate pt bietii copilasi, dna doctor nu duce lipsa de pacienti; nu e treaba mea sa-i gasesc pacienti.

Nu am mai fost activa pe aici o perioada si nu am mai vorbit "in privat" cu multe persoane pt ca am avut de pregatit dosarul de emigrare, primul; acum, printre picaturi invat franceza; tot printre picaturi incerc sa adun material in vederea unui site; din viitorul apropiat dna doctor ma va ajuta cu materiale pe aceasta tema, pe care va trebui sa le studiez si sa le postez pe site; mi-ar fi usor sa iau cu copy/paste diverse info de pe marele net; dar eu nu asa vreau sa arate situl la care visez! Eu vreau sa aiba info de la medici, din carti. Pe parcurs, voi colabora cu un grup format de oameni sufletisti din afara tarii (medici si sponsori din diferite domenii de activitate) care vor sa deschida in viitorul apropiat o fundatie aici, fundatie care sa ajute parinti de copilasi nascuti cu palatoschizis.Voila de ce nu prea am timp!
NU pt ca as fi suparata!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ewy spune:

Buna ziua

Offf eu ma uitam la capitolul 6 oare chiar numai scrie nimeni nimic si cand colo s-a deschis un nou capitol

Cecilia piticul meu e "mare", mare nazdravan, la capitolul greutate din pacate tot sub greutate suntem, la lungime suntem peste grafic, dar dezvoltarea este una buna, bebele e foarte activ, la 10 luni si-a dat drumul singur la mers, exact in ziua cand implinea 10 luni a facut primii pasi singur. Acum face doar cate 2-3 pasi si se aseaza in fundulet, merge foarte bine tinut de manuta sau daca el se tine de mobilier, perete, etc

Ginye am activat PM si ti-as fii recunoscatoare pentru orice informatie !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ewy spune:

Ce uituca sunt, dar puneti pe seama starii de spirit care nu e una tocmai buna.....va multumesc din suflet pentru incurajari, ganduri bune, e placut sa stii ca atatia oameni deosebiti iti sunt alaturi cu atat mai mult cu cat nu ne conoastem

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisu_r spune:

Va multumesc din suflet tuturor pentru raspunsurile atat de detaliate si de prompte! Nu ma feresc sa va spun ca inainte sa raspund, am tras o portie buna de plans. Pentru ce va patimi piticul meu si durerile dragilor vostri! Sunt prea mici sa suporte asa ceva :(. Sunt foarte speriata, dar, cu ajutorul lui Dumnezeu, totul o sa fie bine. Bb Rares este hranit acum exclusiv la san si refuza biberonul. Nu a "servit" nici suzeta, cum nu i-am dat nici celui "mare" (pun intre ghilimele pentru ca primul meu baietel are doar trei ani, asa ca nu e mare. e doar mai mare decat cel de trei luni :) ). O sa mergem zilele urmatoare la dr. Bratu, de care am auzit numai lucuri bune si care m-a impresionat prin atitudinea ei mamoasa. Nu stiu cand ne va programa, dar revin cu detalii.

Va multumesc inca o data pentru suport si va doresc voua si puiutilor vostri multa sanatate si cat mai putine experiente dureroase.

Cristina

Mergi la inceput