Palatoschizis si formele sale (7)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iulyana spune:

bun venit OLIV SI CRISU .............CECILIA !mult succes in ceea ce ti-ai propus ,ma bucur enorm de mult si astept cu nerabdare situl........

daca viata nu ne va ucide vom fi nemuritori......mergi inainte ...........viata nu e un film in reluare .....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulyana spune:

cori multumesc pentru gindurile bune ........chiar era o problema in legatura cu scoala ca nu-mi era frica asa mult de op cit miera frica de biziiala care urma sa o am ca nu o duc la scoala ,ca eu spunindui ca sta acasa 2 luni pentru recuperare atunci a inceput calvarul ,fiinca nu era de acord sa stea acasa .........micutii tai ce mai fac?sunt bine?.....mult succes la renovat

daca viata nu ne va ucide vom fi nemuritori......mergi inainte ...........viata nu e un film in reluare .....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ginye55 spune:

Ewy ai PM.

Corina gata briosele?

Flori, mami de Eduard Stefan (12.10.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisu_r spune:

revin cu o intrebare: este cineva care si-a operat puiutul undeva in strainatate? exista oare posibilitatea de a face comparatie intre metodele folosite la noi si cele din alte tari?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NicoletaZ spune:

Multumesc pentru raspuns, Cecilia! Nu era din cauza faptului ca nu ai completat numele medicului. Pur si simplu asa am simtit eu. M-am mai linistit. Oricum, te intelegeam pentru aglomeratia de treburi in care te gaseai. Si pentru faptul ca o recomanzi pe d-na dr. Stiu ca este un medic foarte bun si nu neg acest lucru. Altfel nu mergeam si noi la control initial la ea. Pur si simplu pentru noi a fost mai usor in Brasov, fiind de aici.
Dupa cum spuneam, Cristina, si noi am avut voie din a treia zi cu biberon si vad ca si d-na dr. Bratu recomanda cam la fel.
In privinta operatiilor in strainatate, noi ne-am interesat. D-na dr. Bratu colaboreaza cu un profesor suedez, dl. dr. Albean, cu unul englez, dl. prof. Urtila, cu unul elvetian, deci cred ca deja si-au insusit tehnicile din afara tarii. Pentru noi, a fost destul sa ne convinga ca merita si medicina romaneasca sa ii acordam o sansa. Noi am considerat ca, daca se poate rezolva aici cu sanse de reusita mare, nu are rost sa plecam in afara tarii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisu_r spune:

Nicoleta, multumesc mult pentru raspuns, din nou :) inseamna ca hranitul cu seringa nu o sa dureze asa de mult.

departe de mine gandul de a da de pamant cu medicii de la noi, mai ales ca sotul meu este unul dintre ei. dar :) cand l-am nascut pe Tudor, baietelul meu mai mare, am avut parte de o experienta neplacuta pentru ca s-a adaptat mai greu cu mancarica. asa ca avea niste dureri de burta ingrozitoare. si plangea orice i-as fi facut. eu eram mama de doua zile, asa ca iti dai seama ce experienta aveam sa linistesc un nou-nascut :)). iar asistetele nu doar ca nu au vrut sa vina cu orele, desi le tot chemam. cand au aparut mi-au trantit niste cuvinte sa zicem nepoliticoase.
iar acum, cand s-a nascut Rares a trebuit sa merg la spital cu tot ce insemna consumabil. adica sonda urinara, branule, ser fiziologic, fase, medicamente... tot. si, cand stiu ca cel mic va trebui sa intre in sala de operatii, Doamne... nici nu stiu cum sa zic ca ma simti. voi stiti mai bine...
pana acum sunt dispusa sa ii acord votul meu de incredere doamnei doctor bratu, dar as fi vrut sa stiu cum e si in alte clinici din strainatate. asa, ca termen de comparatie.


@ralushka iti multumesc ca mi-ai deschis ochii, fara sa citesc raspunsul tau nu imi dadeam seama ca puiul va incepe diversificarea pana cand va veni vremea operatiei :)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisu_r spune:

ginye55 multumesc mult ca mi-ai raspuns asa de repede la mesaj. e adevarat ca fiind printre ultimele din cap precedent, nu ma mai asteptam la cine stie ce feedback.

am fost impresionata de numarul mare de sfaturi si de faptul ca mi-ati povestit experientele astea deloc placute.

multumesc

Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ginye55 spune:

Cristina noi am vrut sa plecam initial in strainatate sa-l operam pe Edi, gandind la fel ca tine. Dar am aflat de clinica prof Urtila si stiam de colaborarea lui cu o clinica elvetiana specializata pe astfel de operatii si am operat acolo.
Cunosc pe cineva care a ales o clinica din Italia sau Elvetia (nu mai stiu exact ). Stiu ca diferenta principala este la capitolul alimentatie: adica pitica a avut voie sa pape cu bibe si sa tina suzeta imediat dupa operatie. Daca vrei, iti scriu id-ul ei (e membra DC ) si iti poate da ea mai multe informatii.

Ewy tinem pumnii pt luni!

Flori, mami de Eduard Stefan (12.10.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisu_r spune:

Ginye dilema mea este ca Rares este alimentat exclusiv la san si despre asta n-am nici o info. refuza biberonul - ceea ce se traduce prin haos si panica daca trebuie sa plec undeva fara el - si nu accepta nici suzeta. o sa o intreb pe dr. daca sanul este mai solicitant pentru el decat biberonul sau invers. s-o invata el cu ce trebuie pana la urma cred ca dupa operatie o sa aleg varianta cu seringa. e atat de mititel inca, daca ne programeaza mai repede nici n-am timp sa il invat cu lingurita. nici macar nu sta in fundulet. are doar 3 luni, implinite astazi.
o sa mai frunzaresc si site-urile din lista si, in functie de timp, poate si altele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana26 spune:

crisu,buna!
bebe tau e mai mic cu 4 zile decat al meu...asa ca,ne mai incurajam reciproc poate...
voi cand incepeti cu diversificarea?la 4 luni?tot citesc si eu si vad ca se recomanda de catre OMS chiar la 6 luni si pt cei hranoiti cu formula,insa cred ca de la 4 luni incepem si noi;cu ce,habar n-am...insa va tb sa ma informez,ca medicul nostru ne-a zis sa fi inceput deja cu sucuri...va imaginati!

multumesc si eu mult fetelor care au avut bunavointa sa povesteasca cum decurg lucrurile dupa operatie;eu chiar nu stiu mai nimic..de la voi am invatat multe;voi m-ati linistit inca din primele zile de cand am vazut la eco pb lui bebe si pt asta va multumesc tuturor!

cellia,mult succes in ce ti-ai propus!esti un om minunat!
unde vreti sa plecati?in canada?mi-ar placea sa te pot ajuta cu franceza(eu sunt profa),insa nu prea am cum...

PT mamicile care si-au operat copilasii la BUDIMEX,puteti VA ROG,sa-mi scrieti si mie 2-3 cuvinte pe privat despre costurile operatiei?daca vreti...multumesc!

Mergi la inceput