Palatoschizis si formele sale (7)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ginye55 spune:

Cristina iti inteleg problema. Oricum...felicitari...esti prima mamica pe care o cunosc care a reusit sa alapteze un bb cu buza despicata. Mi se pare extraordinar ce ai reusit!

Flori, mami de Eduard Stefan (12.10.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corina_tutza spune:

Buna dimineata!
Iuliana, baietii meu sunt bine, sa zicem, multumesc de intrebare. Ne luptam cu virozele astea...fir-ar ele sa fie de viroze. In rest voie buna si nazdravanii la greu.
Flori...briose pe naiba. Am alergat zilele astea...Inca avem probleme cu lumina...inca se lucreaza. Si cand avem curent trag tare.
Cecilia, fundatie? Ma bag si eu! Daca ai nevoie de ceva, orice, cu mare drag!. Frusi cum este?
Cristina, Liliana, recuperarea dupa operatia la buza este muuuult mai usoara decat cea dupa operatia la palat. Este adevarat ca, intradevar, este o operatie, anestezie, riscuri, dar astea au fost lucruri la care nu am vrut sa ma gandesc. A fost destul de greu, atunci le-am luat ca atare. Acum ma "uit" in urma si ma intreb cum naiba am reusit...Am reusit, am scapat de ce era mai greu. Mai avem nevoie de operatie de corectare a nasului si implantul de os la gingie. Puiul meu mi-a dat multa forta, merita tot sacrificiul din lume. Am reusit si datorita prietenelor mele de pe forum, mai ales datorita lui Flori care m-a ajutat si mi-a raspuns la intrebari neconditionat, am sintit-o foarte aproape de mine. La orice ora o sunam ea raspundea si ma linistea. Nu stiu daca vreodata o sa reusesc sa-i multumesc de ajuns. M-au ajutat foarte mult si conversatiile cu Cecilia de pe privat. Cecilia,.
Acum va las, m-a apucat nostalgia! Va pupic si va multumesc, dragele mele! Duminica placuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisu_r spune:

Ginye nu-mi da mai mult credit decat merit. Rares are fanta incompleta, ceea ce-mi face lucrurile mult mai usoare. Exista niste informatii - promit sa caut site-urile si sa dau aici adresele - care te invata cum sa acoperi cu sanul fanta respectiva si, astfel, sa ajuti bb-ul sa faca vid in gurita si sa poata suge.

Corina sunt sigura ca repararea buzitei este pasul mai usor, dar tot ma gandesc cu groaza la momentul operatiei. spune-mi, te rog, nasucul cand se repara? in jurul carei varste? ma gandesc ca, odata ce se repara buzita, si nasul va arata mai bine, si mai simetric, nu?

va
Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisu_r spune:

Liliana sa-ti traiasca bebelusul si sa aiba parte de o viata frumoasa si linistita. Din cate am citit de la mamicile de aici, mai experimentate decat noi, vad ca ele si copilasii lor au dar dovada de o putere extraordinara, si au reusit, astfel, sa treaca peste aceste necazuri. sper ca le vom urma exemplul si ca vom depasi problemele astea . la fel si cei care sunt acum in prag de operatie. Mai cunosc o fetita care a avut cheilopalatoschizis si a fost operata de echipa doctoritei bratu, iar acum abia daca se cunoaste ceva. trebuie sa te uiti cu mare atentie. deci sunt sanse.

In ceea ce priveste diversificarea, eu am inceput-o cu cel mare cand avea patru luni si un pic. dar este un proces indelungat. deci abia in jur de sase luni incepe sa aiba mese "adevarate".
cu diversificarea e cam asa: azi o lingurita de suc de mere, maine doua, poimaine trei. si tot asa. apoi adaugi o lingurita de morcov.
asta ca sa te asiguri ca, in cazul in care face o reactie alergica sau ciudata la o masa anume, tu vei stii de la care aliment s-a petrecut.
cred ca e important sa vb cu medicul pediatru. pentru ca fiecare are parerea lui. sunt unii care incep cu cereale, altii cu portocale, altii care nu permit portocale pana la opt luni, etc.
asadar, daca ai un medic pediatru in care sa ai incredere, tine-te de meniul lui.
mult succes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisu_r spune:

Asadar, am reusit sa gasesc unul dintre site-urile "de referinta" cu sfaturi despre cum poti sa alaptezi un bebelusi ce sufera de cheilopalatoschizis. sunt in engleza, dar daca cineva are nevoie, le traduc cu mare drag.
http://www.childrensmn.org/Manuals/PFS/Nutr/018722.pdf

aici e info ceva mai completa. restul trebuie cumparate, descarcate, bibilete, etc. dar mai caut, daca e cineva interesat de asta. nu de alta, dar stiu ca este un defect ce poate fi vazut inainte de nastere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corina_tutza spune:

Cristina, nasucul se repara o data cu buza. Arata destul de bine, dupa operatie era perfect, narile simetrice. Doar ca, in timp, nara de pe partea cu fisura s-a mai aplatizat si da senzatia ca are nasul stramb. Operatia de retus se face incepand cu varsta de patru ani, si consta in ridicare varfului nasului. Eu prefer sa aman pana la varsta scolara. Sper sa se poata face retusul la nasuc odata cu implantul de os la gingie. Mai este destul pana atunci, poate medicina va mai face cativa pasi in favoarea noastra. Sunt sigura ca voi nu o sa aveti nevoie de retus la nasuc daca fisura la buza este incompleta si nu este afectata nara. Asa a avut Edutu a lui Flori si nazdra arata perfect. Flori


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisu_r spune:

cellia daca pot fi de ajutor cumva, te rog sa imi spui. am ceva experienta editoriala (vreo zece ani) si nici internetul sau regulile de indexare nu-mi sunt straine. asa ca, daca pot fi cumva de flos, nu ma ocoli. am descoperit cat este de grau pentru mamicile de la noi sa afle informatii pertinenete despre aceasta conditie. daca nu cunosti o limb straina esti "mancat".

C

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ginye55 spune:

Corina fato...tu ti-ai pus in gand sa ma faci sa bocesc?


Cecilia ai disparut?

Fetelor, sa va ganditi la Ewy si la piticul ei...maine il opereaza.

Flori, mami de Eduard Stefan (12.10.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ginye55 spune:

Cristina noua a reusit sa ne opereze nasucul din prima...reusita totala, dupa cum a spus si Corina. Depinde acum de fiecare caz in parte...dupa cum o operatie poate reusi din prima sau nu.

Flori, mami de Eduard Stefan (12.10.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ginye55 spune:

Cecilia ma gandeam sa pui link-ul dat de Cristina pe prima pagina (asta daca nu ai facut-o deja) cel in lb engleza cu alaptatul in caz de cheilopalatoschizis.

Flori, mami de Eduard Stefan (12.10.2008)

Mergi la inceput