Ce lapte dupa 3 ani???

Ce lapte dupa 3 ani??? | Autor: RAMONELLA

Link direct la acest mesaj

Pana acuma i-am dat doar lapte praf,Humana.Am zis ca-i dau pana la 3 ani,pentru ca de acolo sunt sigura ca-si ia vitaminele care ii trebuie,ea fiind mai mofturoasa la mancare.
Acum vreau sa trec pe lapte din comert,dar nu stiu de care???Pentru ca nu prea am incredere in nici unul.Cat despre cantitatea de calciu si vitamine pe care o are laptele din comert,eu pe putine cutii am vazut sa scrie ca contine calciu sau altceva...
Voi ce lapte le da-ti la copii???
Multumesc mult!

Ramonel,mami de Bea(08.11.2007) si 7+


2 sarcini oprite din evolutie la 5s si 7s-MTHFR C677T heterozigot, PAI1 4G/5G genotip heterozigot
tratament aspenter 1/zi,femibion 1/zi,acifol 1/zi,magneB6 2/zi,utrogestan 400,clexane 0,4

In cartea vietii, un înger a scris despre nasterea copilului meu. Apoi, închizand cartea, a murmurat: "Prea frumos pentru acest pămant!"

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lulu77 spune:

Noi folosim Muler si Milli in topul preferintelor.

Alina, mamica lui LUCA GABRIEL (20.08.2007)

Concurs Cilpe de vara lul-1 si lul-2
Am produse la bazar umanitar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mychydutza spune:

Napolact sau Monor!

d'ale lui Andrei:"mancarea care vorbeste nu se mananca!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

UHT
Nu conteaza marca (am inceput sa ma uit si dupa pret). Daca tii neaparat la calciu, poti sa-i dai un supliment de calciu (desi poate medicul ar fi cel mai in masura sa-ti recomande acest lucru).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

noi folosim zuzu pt fata cea mare, iar cea mica bea formula acum, nu stiu insa daca dupa 3 ani ii vo mai da lapte, trebuie sa aprofundam subiectul. Aparuse opinia conform careia laptele de vaca nu este potrivit omului. Studiem.

Ioana, Rebeca (16.05.2004), Sara (17.04.2009) si 22+
Creste fata mica... Creste si minunea Rebeca
http://community.webshots.com/user/Berecutza
http://community.webshots.com/user/bebeca2004
http://community.webshots.com/user/bebebeca



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

eu ii dau fetitei mele lapte praf in continuare (milupa sau nestle, categoria 2+), desi are 3 ani si 4 luni.
pediatra mi-a recomandat sa-i dau lapte praf cat va mai accepta fetita si cat imi voi putea permite dpdv financiar, pentru ca laptele praf are o compozitie echilibrata, imbogatita cu vitamine, minerale, probiotice...

editez, ca sa adaug : fetita mea e oarecum mofturoasa la mancare, sau mai degraba foarte selectiva, nu mananca orice, cu toate ca are aproape 1 m inaltime si 16 kg, deci e foarte bine dezvoltata si proportionata. nu mananca legume si fructe crude, o mai pacalim cu banana, para, struguri, mar, dar nu ar manca din proprie initiativa; legume nici atat, am incercat cu rosie, morcov, ardei gras, nimic, doar castravetii au fost acceptati. in schimb produse lactate accepta, iaurt, smantana, lapte batut, branza dulce, cascaval.

asa ca, decat s-o indop cu suplimente de vitamine si calciu si sa-i dau lapte din comert, mai bine ii dau lapte praf 2+.

dar, daca faci un calcul sumar, cred ca iesi la aceiasi banuti, fie ca ii dai lapte praf, fie ca ii dai lapte din comert

ex o cutie de 600 g lapte praf milumil 2+ costa 30 ron (poate chiar mai ieftin la oferte promotionale) si imi ajunge pentru aprox 2 saptamani, fetita mea bea 500 ml lapte pe zi

deci 14 zile x 0,5 l = 7 l lapte reconstituit

7 l lapte din comert, o marca mai buna, cu procent de grasime 3,5%, costa 28 ron (in medie e cam 4 ron/l in supermarket)

asa ca una peste alta tot atatia bani dai, insa laptele praf cred ca are o compozitie mai buna decat cel din comert, are vitamine, minerale, probiotice, etc.

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mindy spune:

Fetita mea a baut lapte de vaca dupa doi ani jumate cand am incetat sa o alaptez. Am observat ca a inceput sa ia in greutate dupa incepere consumul de lapte vaca.

am inceput sa devin sceptica in privinta laptelui de vaca, vacile sunt injectate cu antibiotice si tot felul de medicamente pt intretinerea si imbogatirea productiei de lapte, mai sunt si hormonii pe care laptele de vaca ii contine oricat de organic ar fi laptele.

eu am trecut-o de ceva vreme pe lapte de soia imbogatit cu vitamine si observ ca s-a mai subtiat la talie.
lactate ii dau branza slaba si iaurt fara zahar. Incerc sa scot treptat lactatele din consum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elaga spune:

De la un an i-am dat lapte de vaca de la o doamna care are doua exemplare. Ii prieste, nu s-a ingrasat, nu a slabit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EllaX spune:

Napolact, Milli sau LaDorna. De 1,5%, de obicei pasteurizat simplu, uneori UHT. Nu dau cumparat de la tarani, ca mi-e frica de TBC si diverse alte bacterii care dau diarei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Milli, Muller, Dorna....de care gasim. De la 1.5 ani il bea, de cand am renuntat la laptele praf. Nu stiu daca are sau nu mai multe vitamine si calciu decat laptele praf, ideea e ca in fiecare an i-au iesit analizele perfect. Ea e mare amatoare si consumatoare de lactate, bea aprox 600-700 de lapte pe zi, plus iaurturi, branza, etc. Dar e oricum mare mancacioasa de orice, fructe, legume, nu face mofturi la nimic. Conteaza si asta, la aportul de vitamine, minerale, etc.

Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)
www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567493374/" target="_blank">poze pana la 1 an, www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567398541/" target="_blank">de la 1 la 2 ani, PARTY 3 ANISORI , de la 3 la 4 ani , Turcia 2009
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">povestea nasterii Mirunei, www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1b04435806e76a5905bfb2&skin_id=4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulet aniversar
filmuletze poznase www.dropshots.com/madau" target="_blank">1 si www.dropshots.com/Miruna" target="_blank">2


bijuterii noi la UNIQUE BIJOUX


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Mindy, gandesti foarte sanatos. Laptele de soia e mai bun si mai satios, mai ales daca e BIO (din soia nemodificata genetic).



Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

Mergi la inceput