Ce lapte dupa 3 ani???

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns RAMONELLA spune:

Va multumesc pentru raspunsuri...Ma gandeam ca poate exista ceva lapte mai bun decat napolactul,mili,zuzu...eu n-am incredere in laptele asta.Daca in magazin trece perioada de expirare,e dus inapoi la fabrica si e repasteurizat de nu stiu cate ori...

Corina Dani la fel gandesc si eu,ca si tine.In plus fetita mea e foarte mofturoasa si nu mananca nu stiu ce,mai ales fructe si legume cu care nu se prea impaca...
Pana la urma cred ca voi ramane pe laptele praf,macar ala e sigur.

Va multumesc inca o data pentru raspunsuri!

Ramonel,mami de Bea(08.11.2007) si 7+


2 sarcini oprite din evolutie la 5s si 7s-MTHFR C677T heterozigot, PAI1 4G/5G genotip heterozigot
tratament aspenter 1/zi,femibion 1/zi,acifol 1/zi,magneB6 2/zi,utrogestan 400,clexane 0,4

In cartea vietii, un înger a scris despre nasterea copilului meu. Apoi, închizand cartea, a murmurat: "Prea frumos pentru acest pămant!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

ramonella, nu te supara, asta cu laptele "reciclat" e deja o legenda urbana

nu-si permite nici-un producator sa plateasca atatia bani pentru adunarea, transportul, despachetarea si repasteurizarea laptelui, iti dai seama cat ar ajunge sa coste 1 litru de lapte "reciclat", cu transport dus-intors, manopera, pasteurizare, reambalare, etc

stiu, probabil ai auzit de chestia aceea cu cifrele 2,3,4 imprimate pe cutiile TetraPak, insa acelea sunt tiparite la producatorul de ambajal, codurile respective au legatura cu numarul rolei de carton pe care a fost imprimat modelul cutiei de lapte.

producatorii de ambalaje TetraPak produc pentru mai multe firme de lactate, nu numai pentru o marca sau alta. cifrele il ajuta pe producatorul de ambalaj sa depisteze daca o anumita rola de carton a avut defecte de fabricatie sau tiparire.

chiar a fost pe DC un subiect, sau poti cauta cu google si gasesti pozitia oficiala a producatorului de ambalaj in legatura cu cifrele imprimate pe cutii.

revenind la intrebarea ta initiala, stiu ca se gaseste si lapte bio sau ecologic, fie din productie interna, fie din import, insa pretul ajunge si la 8 ron/litru

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikolett2445 spune:

humanna 2 se foloseste pana la 3 ani?
humana 3 are arome si miroase cam ciudat de la arome vanilie sau mar.
nu gasesc raspunsul pe cutie,dar stiu ca baiatul mi-a mancat humana 2 pana la 2,6 ani,gaseam cutii de 1600g din Germania .

Nikol ANTONIA MARIA(06 MAI 2010)
DAVID(15 MAI 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MACARIE spune:

Lapte Prima Crescita de la Parmalat , este cam scump dar este foarte bun, exista varianta pana la 3 ani si varianta dupa 3 ani

-------------------------------------------------------------------

Nu va ingrijorati de ziua de maine,caci ziua de maine se va ingrijora de ea insasi.Ajunge zilei necazul ei.......Iisus Hristos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Uht, de care este pe raft cu 1,5% grasime.
Fi`mea bea orice fel de lapte cu cate o juma` de lingurita de Nesquick, dimineata si seara.
Mie`mi place mult laptele uht

Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela
_"Meglio sole, che mall`accompagnate !"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RAMONELLA spune:

Nikolett eu ii dau Humana 3,de vanilie,dar nu are gust de vanilie,e un lapte normal,asa mi se pare mie.Doar asta il accepta,e foarte pretentioasa.Am vazut ca a aparut si Humana Junior,tot lapte praf,peste 12 luni,dar nu-i place.

Parmalatul mi se pare putin cam scumput,cred ca voi ramane pe lapte praf...

Corina nu stiu ce sa zic,dar nu am incredere deloc in laptele pasteurizat...

Multumesc inca o data pentru raspunsuri!

Ramonel,mami de Bea(08.11.2007) si 7+


2 sarcini oprite din evolutie la 5s si 7s-MTHFR C677T heterozigot, PAI1 4G/5G genotip heterozigot
tratament aspenter 1/zi,femibion 1/zi,acifol 1/zi,magneB6 2/zi,utrogestan 400,clexane 0,4

In cartea vietii, un înger a scris despre nasterea copilului meu. Apoi, închizand cartea, a murmurat: "Prea frumos pentru acest pămant!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns trischa spune:


Copila mea,care are 4 ani,bea cu placere lapte praf Hipp din cel pentru copilasii de 6 luni.De cel pentru varste mai mari nu a fost incantata asa ca am ramas la acest rasfat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

De la 3 ani un copil ar trebui sa intre in colectivitate. La gradinita nu ii bibileste nimeni cu lapte praf tip "x". Daca copilul mananca de toate e mult mai usor de plecat in concedii (vorbesc de concedii reusite, nu de stat in camera cu indigestii).
Dupa varsta de 1 an copiii mei au baut lapte uht si au mancat de la restaurant (in concedii). Asa am putut sa mergem mult atat in tara cat si in afara, fara sa avem probleme alimentare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui anya

De la 3 ani un copil ar trebui sa intre in colectivitate. La gradinita nu ii bibileste nimeni cu lapte praf tip "x". Daca copilul mananca de toate e mult mai usor de plecat in concedii (vorbesc de concedii reusite, nu de stat in camera cu indigestii).
Dupa varsta de 1 an copiii mei au baut lapte uht si au mancat de la restaurant (in concedii). Asa am putut sa mergem mult atat in tara cat si in afara, fara sa avem probleme alimentare.

Anya


Total de acord.

Aici se recomanda laptele de vaca din comert dupa varsta de 1 an, integral (adica nedegresat). A mea a baut de la un an jumate. Ii iau organic, insa nu numai, bea lapte de orice fel, la gradi, acasa, in vizita etc. Sincer, nu mi se pare normal sa ii dau lapte praf pana la 4-5 ani, e doar o reclama a producatorilor, vitaminele adaugate in lapte praf nu sunt necesare, vitaminele la varsta asta ar trebui obtinute dintr-o alimentatie corecta, nu adaugate in lapte praf.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns trischa spune:


Doar acum nu credeti ca-mi hranesc copila cu lapte praf,bea seara la culcare 150 ml si dimineata tot atat.
Anya,copila mea e in colectivitate de la 1 an si 10 luni si nu a stat nimeni s-o bibileasca cu lapte praf pe unde a fost,asta e alegerea ei si a noastra.Eu am raspuns la o intrebare pusa aici,ce placere aveti sa sariti cu critita...doar voi stiti?

Mergi la inceput