Ce lapte dupa 3 ani???

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

Citat:
citat din mesajul lui Luna1

Citat:
citat din mesajul lui anya

De la 3 ani un copil ar trebui sa intre in colectivitate. La gradinita nu ii bibileste nimeni cu lapte praf tip "x". Daca copilul mananca de toate e mult mai usor de plecat in concedii (vorbesc de concedii reusite, nu de stat in camera cu indigestii).
Dupa varsta de 1 an copiii mei au baut lapte uht si au mancat de la restaurant (in concedii). Asa am putut sa mergem mult atat in tara cat si in afara, fara sa avem probleme alimentare.

Anya


Total de acord.

Aici se recomanda laptele de vaca din comert dupa varsta de 1 an, integral (adica nedegresat). A mea a baut de la un an jumate. Ii iau organic, insa nu numai, bea lapte de orice fel, la gradi, acasa, in vizita etc. Sincer, nu mi se pare normal sa ii dau lapte praf pana la 4-5 ani, e doar o reclama a producatorilor, vitaminele adaugate in lapte praf nu sunt necesare, vitaminele la varsta asta ar trebui obtinute dintr-o alimentatie corecta, nu adaugate in lapte praf.


luna si anya, teoretic aveti dreptate, insa practica ne omoara, din pacate

eu ii dau fetitei mele lapte praf pentru ca e selectiva si nu mananca orice, stiu asta, insistam, incercam metode si variante, insa nu se omoara cu mancatul fructelor si legumelor, ii plac derivatele lactate si carnea (pe langa mancarea gatita, si nici aceea foarte variata). nu ne dam batuti, insa sunt perfect constienta de faptul ca nu are cum sa-si ia necesarul zilnic de vitamine si minerale numai din alimentatie, de aceea ii dau inca acest lapte praf, pentru ca este imbogatit cu anumite vitamine/minerale/probiotice in comparatie cu laptele proaspat sau procesat.

decat s-o indop cu "martieni" sau "ursuleti" cu multivitamine, prefer calea aceasta de mijloc, tocmai pentru ca-i furnizeaza macar o parte din necesarul de calciu, vitamine si minerale. mi-ar fi extrem de usor sa trec si eu pe lapte din comert, dar daca ea tot selectiva ramane la mancare, care este castigul ? doar confortul meu, nu-i asa ? fetita mea oricum mananca si produse lactate (iaurt, smantana, branza dulce, cascaval), insa nici acestea nu sunt suficiente pentru a-i furniza macar necesarul de calciu...

plus ca laptele din comert da uneori constipatie (multe mamici s-au plans de asta, chiar aici pe forum), iar fetita mea a mai avut probleme cu tranzitul intestinal, nu vreau s-o dau peste cap, acum e ok cu burtica si nu are rost sa-i provoc un stres inutil.

fata mea bea ocazional si "lapte din comert", la gradinita la gustarea de dimineata (aproape zilnic) sau acasa, cand are chef, insa vorbim de maxim 100-200 ml/zi. de aceea laptele de seara si cel de dimineata (per total 500 ml) fac parte din rutina zilnica, s-a obisnuit asa si sunt multumita ca bea acest lapte. ma astept sa apara si refuzul laptelui, e posibil orice. cat va mai accepta laptele praf, ii voi da. cand va refuza, vedem ce variante gasim, poate vom avea surpriza sa accepte laptele normal fara mofturi sau va refuza total orice fel de lapte...insa problema alimentatiei selective ramane de rezolvat, asta ma doare pe mine cel mai tare....

a, si mai spunea cineva despre antibioticele si hormonii care se pot regasi in laptele de vaca.

majoritatea marcilor de lapte praf sunt produse in alte tari, nu la noi. dati-mi voie sa presupun sau sa cred ca in acele tari vacutele sunt crescute altfel decat la noi (poate sunt reglementari mai stricte, ferme la standarde EU adevarate, analize, controale si monitorizari "pe bune", nu de forma, etc.), iar colectarea si procesarea laptelui se fac la standarde corespunzatoare. plus ca vorbim de "marii jucatori" de pe piata, marci internationale - gen humana, milupa, nestle - ei nu-si permit sa greseasca in privinta produselor, pentru ca o posibila eroare le poate afecta grav/iremediabil imaginea, vanzarile, cotatiile, etc. peste tot in lume.

asa ca, dati-mi voie sa cred ca pentru puiul meu laptele praf este in acest moment alegerea cea mai potrivita, in comparatie cu laptele din comert. desigur ca am cerut si sfatul pediatrei care mi-a recomandat acelasi lucru - daca fetita accepta si eu imi pot permite dpdv financiar, sa-i dau in continuare lapte formula 2+ sau pentru categoria 2-3 ani.

evident, fiecare procedeaza cum considera ca este mai bine pentru copilul ei. atata timp cat ne expunem parerile intr-un mod civilizat, matur, cu argumente rationale, e ok, avem de invatat unii de la altii.

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Si eu ii dau lapte praf fetitzei mele de 2 ani, si voi continua pana la 3 ani. In paralel mai mananca si lapte de vaca, ocazional, dar laptele praf e baza. Ei i-l dau din cauza proteinelor mai putine decat in laptele de vaca si a fierului. Prefer asa decat sa-i dau supliment de fier. La varsta asta si-l pot lua greu din alimentatie.


Vicky si Printzesone


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Didididi spune:

Si eu ii dau baitului meu lapte praf. Din aceleasi motive ca si Mcoca: sper ca are mai putini hormoni de crestere decat laptele de vaca si pentru fier; desi bea lapte si mananca variat, ne am confruntat cu lipsa fe deja de 2 ori si a trebuit sa ii facem cura de fe. Dupa 3 ani, as vrea sa merg pe laptele de capra sau nu -daca o sa manance suficiente branzeturi si iaurturi nu vad de ce l as mai pune sa bea si lapte. Oricum asimilarea CA se face mai bine din produsele fermentate decat din lapte.

Didi si bb Mihail (22.08.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carolinah spune:

Orice lapte cu 1.3-1.8% grasime, de care ii place si accepta! Si mai bine sub forma de iaurt, chefir, Sana etc

Laptele praf e prea concentrat la varsta asta, cand copilul se hraneste cu de toate, si ingrasa ca o urmare fireasca.

Laptele de soia este controversat pe tema estrogenilor.

(Si laptele de vaca e la fel de controversat de altfel...)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RAMONELLA spune:

CorinaDani exact din aceleasi motive ca si tine ii dau fetitei mele lapte praf.
Am deschis acest subiect,in speranta ca poate pe piata,sunt feluri de lapte mai bune decat cele Napolact,Milli,Zuzu...etc...si poate sunt imbogatite cu ceva vitamine.
Eu ii mai dau din cand in cand feitei mele lapte cu cereale,dar nu mananca mult,doar cateva lingurite.Anul trecut,am avut o experienta neplacuta,dupa ce a mancat cereale cu late Napolact,am ajuns la urgente cu diareea si scaun cu sange.Banuiesc ca a fost laptele,ca altceva nu avea ce.
O perioada i-am dat lapte de capra,nefiert,pt ca fiert isi pierde proprietatile.Il luam dintr-un loc sigur,cu analizele la zi,dar am avut neplacuta surpriza sa se acreasca la 2 zile.Vanzatoarele spuneau ca tinut in frigider,rezista si 7 zile.Oricum nu apuca sa stea atata,ca il bea,dar oricum,la 2 zile sa se acreasca,mi s-a parut ceva ciudat,si nu i-am mai dat.
Asa ca am ajuns la concluzia ca tot mai bine lapte praf,ca macar e sigur.Si nu se ingrasa de la el,la 3 ani avem 12.8 kg.Asa ca avem loc de kg in plus...

Ramonel,mami de Bea(08.11.2007) si 7+


2 sarcini oprite din evolutie la 5s si 7s-MTHFR C677T heterozigot, PAI1 4G/5G genotip heterozigot
tratament aspenter 1/zi,femibion 1/zi,acifol 1/zi,magneB6 2/zi,utrogestan 400,clexane 0,4

In cartea vietii, un înger a scris despre nasterea copilului meu. Apoi, închizand cartea, a murmurat: "Prea frumos pentru acest pămant!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana spune:

Si eu ii dau lui Toni lapte praf Milumil 2+. Il bea cu placere. Bea si laptele de vaca pasteurizat, dar f. putin. Cand uit sa cumpar lapte praf si ii dau lapte uht imi spune ca el vrea "de ala bun".
El bea si nesquick cu lapte uht (de obicei Dorna 1.5%) dar cel mai muuuult ii place laptele praf. Asa ca ii dau in continuare ambele tipuri. Nu inteleg de ce sa ii scot laptele praf daca ii place? Eu m-am gandit sa-i dau atat timp cat vrea, ma gandesc ca nu are ce sa ii faca rau. Nu bea mult > max 120 ml seara si vreo 90 ml dimineata.
El este si f. f. slab, are 12,5Kg la 3ani si jumatate asa ca nu mi-e frica de vitaminele din laptele praf.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

Cristi nu este prieten cu laptele.... de la 1,5 ani aproape ca nu a mai baut deloc in schimb "tragem" tare pe iaurturi si branza.
La noi se consuma lunar maxim 2 litri de lapte... mai nou luam Dorna ecologic, UHT
Si as vrea sa incerc laptele de capra, am auzit ca este mai indicat decat cel de vaca

Ingrid si Cristi 7 ani

Mergi la inceput