Accident rutier, avem nevoie de ajutor!

Accident rutier, avem nevoie de ajutor! | Autor: Claudi@

Link direct la acest mesaj

Azi dimineata la ora 6:28 m-am trezit in soneria telefonului, ma uit la ceas si dau sa ma ridic, dar ma razgandesc, zic sotului sa mearga el caci este sigur taicasu(e electrician si mai sunt urgente).
Vine cu telefonul in mana si zice ca-i nr de Romania, raspund gandindu-ma ca e fratemiu ce nu mai poate astepta sa vorbeasca, este fericit ca miercuri vine incoace la munca.
Intradevar e fratemiu:Clau nu mai pot veni, s-a intamplat ceva. Deja ma gandeam ca are probleme la serviciul actual, ca povestea ca au plecat muncitori si soferi si au nevoie de oameni. Ma gandeam ca-i pare rau sa-i lase acum in situatia asta, el este sofer la o brutarie.
Clau am facut accident, vocea ii tremura si-mi dau seama ca plange. Clau am intrat in unu, credeam ca s-a ciocnit cu cineva, Clau cred ca l-am omorat si atunci s-a facut lumina in capul meu, ce vrea sa-mi zica, mi s-a scurs sangele din cap.
Un barbat in stare de ebrietate se afla pe sosea intr-o zona fara trecere de pietoni, l-a luat din plin, a fost aruncat in sus si dupa a cazut pe parbriz. Fratele meu Ovidiu a coborat sa vada ce e cu el, a vazut multe lucruri pe jos si a crezut ca l-a sfasiat, saracul e in stare de soc.
Mergeam incet nu aveam viteza, mergeam cu atentie caci strada e neluminata si in ultimul timp au fost multe accidente in zona, m-a depasit unu si deodata vad o persoana , nu a avut timp, e distrus.
Prima oara i s-a spus ca omul e in afara de orice pericol, e la spital, dar nu intelegeam cum poate fi bine, cand fratemiu a povestit ca a vazut cum a fost resuscitat, dupa ce s-au terminat declaratiile la politie i-au spus adevarul, barbatul e in coma de gradul2-3 si nu stim ce inseamna.
Fratele meu nu bea, era la servici, era fericit ca va veni la noi si acum intr-o clipa de neatentie se distrug 2 vieti, a barbatlui ce-i in coma si a lui care la 26 de ani avea toata viata inainte.
Eu sunt departe si nu pot fi langa el, nimeni din famile nu-i langa el, doar sotia lui. Ma rog la Dumnezeu ca acel om sa-si revina, ca Ovi sa nu-l aiba pe constiinta.
Un paznic strigase la acel om sa nu treaca strada, era asa alcoolozat ca nu stiu ce a fost in capul lui. Imi pare enorm de rau pt. familia lui dar nu pot sa nu ma gandesc la fratele meu.
Sotia lui, la locul accidentului, a zis: Uite-l domne si acum e beat, nu avut nici o reactie, nici fiul lui, oare cum pot?!


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns libelula spune:

eu stiu ca daca cel lovit nu era pe trecerea de pietoni, fratele tau nu are nicio vina. din contra, cel lovit trebuie sa ii plateasca si repare masina.

asta din punct de vedere legal... ca moral... nu ai cum sa nu traiesti cu viata unui om pe constiinta, indiferent de cine ce vina are

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

Claudia,

Fratele tau neaparat sa-si ia avocat. Neaparat!
Sa nu mai faca nici o declaratie fara sa aiba avocat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Claudi@ spune:

Am vorbit acum fratemiu, a fost la spital si vestile sunt proaste, pe langa ca a ramas socat de cum arata cica nu are nici sanse de supravietuire, e in coma de gradul 3-4 si se asteapta sa decedeze.
Nu pot decat sa ma rog sa fie totul bine.
Stie cineva ce i se poate intampla fratelui meu, el este nevinovat, asa a spus si politia dar mai mult nu. Ce-l asteapta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Claudi@ spune:

Declaratiile le-a dat astazi dimineata, era seful lui cu el, si prietenul lui ce era in masina cu el a dat declaratie, si martorul ce l-a strigat pe om sa nu treaca strada.
El e la niste prieteni acum, deci nu mai este retinut la politie, dupa ce au dat declaratiile a fost lasat sa plece.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lo_li_Ta spune:

Pai trebuie vazut care a fost constatarea politistilor. Dupa masuratori si analize, trebuie sa fie confirmat, in scris, ca omul era in stare de ebrietate, traversa aiurea (adica depaaarte de vreo trecere de pietoni) si cel mai important, ca fratele tau conducea perfect regulamentar (viteza legala, faruri aprinse cum trebuie, fara manevre nepermise). Procurorul o sa studieze dosarul asta, cu constatari si declaratii si o sa decida daca e caz penal sau nu. Presupun ca fratele tau a fost deja sfatuit sa scrie in declaratii toate nimicurile, de la faza farurilor lui pana la conditiile de iluminare stradala si frecventa cu care trece prin zona aceea. Ar trebui ca si paznicul acela sa dea declaratie.
Daca lucrurile stau exact cum le-a declarat fratele tau, o sa fie bine! Trebuie vazut si cum se prezinta rudele respectivului, sa nu fie puse pe facut bani si sa va innebuneasca aiurea.
Moartea unui om este intotdeauna o tragedie, dar...unii si-o fac cu mana lor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Claudia, daca lucrurile stau asa cum le spui, atunci fratele tau nu va pati nimic, in afara de stresul groaznic cauzat de acest eveniment, plus formalitati care tin de birocratie. Conform legilor, cel accidentat este responsabil si de daunele masinii, daca este vinovat de accident. Lucru care nu trebuie neglijat, in fnctie de situatie.
Asta este curat ghinion.

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Claudi@ spune:

Multumesc mult de raspunsurile prompte, eu una nu stiu nimic de legile din Ro. La politie i-au zis mereu ca nu i se intampla nimic, ca nu este vina lui, omul era beat si fusese si atentionat sa nu se arunce in strada. Fratele meu zicea azi dimineata ca daca moare barbatul acela il baga la "omor din culpa" vorbea tampenii era in stare de soc. Ca ia 2-3 ani cu suspendare daca nu mai rau. Asta era imediat dupa accident, 30 min dupa, cand m-a sunat. Acum e mai bine, l-au luat niste prieteni la el, caci nu e in stare de nimic, se gandeste doar ca omul acela va muri si el era soferul, oricat ii zic ca nu e vina lui, tot sub soc este.
Din cauza asta m-am speriat foarte tare, nu pot intelege de ce? caci el este nevinovat, si am zis sa ma interesez aici la voi. Deci nu are ce sa i se intample?.
S-a intamplat cum am povestit, el circula regulamentar si era foarte atent caci stia ca zona e periculoasa, din cauza accidentelor intamplate in ultima vreme, omul i-a aparut pur si simplu in fata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Claudi@ spune:

Rufus asa a spus si el, dar acum zice una acum alta, ii e frica ca e distrus pe viata, daca moare acel barbat. El crede ca se schimba totul in cazul care victima decedeaza si ca va intra la inchisoare.
Dumnezeule, nu era vinovat, isi facea treaba ca in fiecare zi, era la servici.
Nici nu stiu ce pot face de aici, plang intr-una si nu-l pot ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Claudi@
ii e frica ca e distrus pe viata, daca moare acel barbat. El crede ca se schimba totul in cazul care victima decedeaza si ca va intra la inchisoare.



Nici vorba.
Moartea aceluia este regretabila si sunt sigur ca va lasa urme asupra fratelui tau. Dar, daca nu este vinovat, nu are ce pati. Asta e sigur.

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Claudi@ spune:

Multumesc din suflet ca m-ati ajutat.
Acum va trebui sa stornez biletul ce-l luasem aseara pt miercuri, desi nu cred ca se poate caci e low cost fly, sau poate reusim sa gasim pe cineva ce vrea sa plece exact miercuri spre Stuttgart si sa schimb doar numele.
Acum toul este egal, ii gasisem loc de munca aici, trebuia sa vina sa lucreze, totul se duce naibii din cauza alcoolului, oare de ce or bea oamenii astia, viata poate fi atat de frumoasa si fara bautura.
Sper ca fratele meu sa gaseasca puterea sa treaca peste, desi nu cred, este un baiat asa de bun.
Am vorbit cu el iara mai devreme si acum era mai bine, stia ca nu e vinovat dar tot ii tremura vocea. Politia nu i-a spus nimic, dimineata ziceau ca poate inchid cazul dar pt ca omul e in coma cred ca mai asteapta, nici nu stie la ce sa se astepte, unde sa mearga sa intrebe, nimic nu stie.
Multumesc inca odata celor ce au raspuns asa repede, ma simt mult mai bine sa stiu ca nu i se va intampla nimic.

Mergi la inceput