Accident rutier, avem nevoie de ajutor!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Claudia, fratele tau nu poate lua legatura cu un avocat?
Situatia e chinuitoare oricum, macar sa-i spuna cineva care se pricepe cam la ce sa se astepte.


Pentru parinti, de dragul copiilor


"Omul care a inventat distractia a fost copilul" - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anp spune:

Parca e un deja-vu, fratelui meu i s-a intamplat exact acelasi lucru, un barbat beat a trecut strada printr-un loc fara trecere de pietoni si dupa ce a vazut masina venind. Fratele meu l-a luat pe parbriz si l-a aruncat in aer, iar barbatul a cazut cu capul de bordura si acolo a ramas ( nu a murit, dar ultima data l-am vazut intr-o balta de sange). In masina cu frate-meu eram eu si un prieten de-al lui. Au mers la politie ( cred ca dupa ce l-au bandajat la cap omul a reusit sa mearga pe picioare) si prima intrebare a politistului cand a intrat in camera de la politie a fost "Cine a baut?", atat de puternici erau aburii de alcool. Nu mai stiu detaliile, dar fratele meu nu a fost vinovat si nu a avut nici o consecinta de suportat, in afara de faptul ca familia acelui barbat a incercat sa obtina niste bani de la el atunci, pe loc, spunand ca sunt saraci si n-au cum sa-i plateasca tratamentul acelui om. Frate-meu le-a dat ceva bani, dar nu multi, cred ca ce avea si el prin buzunare, apoi nu mai auzit niciodata de ei. Asta se intampla in 1995, cu doua saptamani inainte sa plece in USA cu o bursa de studii (culmea, si el avea tot 26 de ani atunci!). Totul s-a rezolbat atunci in cateva zile.
Poate si fratele tau, fiind nevimovat, va reusi sa plece si sa-si vada de viata, chiar daca tristetea cauzata de cele intamplate il va urmari o perioada :( Multa bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anp spune:

Scuze pt greselile de mai sus, am incercat sa modific dar nu am reusit sa vad tot mesajul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Claudi@ spune:

Sper sa se rezolve si la el la fel de repede,dar nu stiu omul acela e in coma!
Si eu i-am spus sa meraga sa se ocupe sa fie tratat cum trebuie in spital, sa dea bani pe unde poate, ca asa-i la Constanta, dar cica nu mai are sanse aproape deloc. Mama prietenului lui ce era cu el in masina cand s-a intamplat accidentul,lucreaza in spital si a zis ca sansele sunt 0. Speram sa nu inceapa familia cu probleme, clar le vom da ceva daca sunt saraci, dar nici noi nu suntem bogati.
Eu inca nu pot realiza ce s-a intamplat, ma ia cu tremuriciu, e fratele meu si nu pot face nimic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anp spune:

Ah, am uitat sa spun ca ne-am reparat singuri masina ( parca doar inlocuit parbrizul), omul acela fiind intr-adevar sarac, plus ca nici nu pareau tipul de oameni cu care vrei sa ai de-a face.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Spune-i fretelui tau sa nu se apuce sa arunce cu bani in rude care vor incerca sa-l santajeze. La o adica poate sa le ceara el reparatia masinii. E o mare drama ce s-a intimplat, dar incurajeaza-l, fii linga el cit poti! Legea spune clar ca el nu are nicio raspundere in cazul asta, totul e in sufletul sau. De ce sa nu mai vina la tine daca i-ai gasit de lcuru? Vorbeste la locul cu pricina si amina intilnirea pentru vreo 2 saptamini, nu se poate?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Claudi@ spune:

Firma de aici are nevoie acum si ma gandesc sa vorbesc cu ei dar ce sa spun, sa spun adevarul? Suna incredibil, trebuia sa vina miercuri si acum a facut accident, poate nu ma crede.
Si nu stiu daca-i bine sa plece sa nu creada careva ca a fugit de raspundere sau mai rau sa se zica ca a fugit din tara, ca e vinovat.
Am incercat prin niste buni prieteni sa luam legatura cu un avocat dar nu avem asa multe detalii, doar ce i-au spus la politie: stai linistit baiete ca nu ti se intampla nimic, esti nevinovat.
Asteptam pana luni cand va merge la politie sa intrebe, daca poate pleca sau nu. Sa vedem acum ce se intampla cu acel om in spital, eu sper totusi sa se intample o minune si sa traiasca.
Eu astazi de abia m-am urcat la volan. Mereu auzim de tragedii din astea dar cand i se intampla unui apropiat parca ne fuge pamantul de sub picioare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Claudi@ spune:

Masina nu e a lui, masina e a brutariei unde lucreaza, el e sofer. Nu cred ca a cere careva despagubiri, e destul de tragic ce s-a intamplat, familia aceea este nenorocita, cum sa poti sa le ceri acum si bani pe reparatii? Ei poate se pregatesc de o inmormantare, fratele meu traieste e doar socat, sper ca seful lui sa nu ceara nimic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Claudi@ spune:

Am aflat mai multe si acum suntem 100% siguri ca e nevinovat.
Soseaua are 4 benzi, 2 dus si 2 intors, fratele meu mergea pe prima banda langa trotuar, deci in dreapta, o duba il depaseste pe banda stanga si omul trecuse celelate 2 benzi ce mergeau in sens invers si se trezeste in fata dubei, se fereste de duba si sare in fata fratelui meu. Fratele meu era in fundul dubei in momentul acela si nici nu apuca sa ia piciorul de pe acceleratie, nu avea mai mult de 40 km/h si pe sosea se circula cu 50.
Este vreun avocat ce ne poate ajuta, ce se va intampla acum? Mai poate pleca din tara in cazul acesta? La ce trebuie sa se astepte? Oare trebuie sa-si ia avocat? Se va ajunge la proces?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns peanut spune:

Ii doresc multa putere fratelui tau sa treaca peste acest incident nefericit. Daca moare persoana accidentata o sa-i fie greu sa treaca peste.

Mergi la inceput