Scoala, o placere?

Scoala, o placere? | Autor: happiness

Link direct la acest mesaj

Pentru fetita mea scoala e deocamdata o placere.In clasa I a mers foarte bine si a inceput si clasa a II a tot atat de bine.Ii plac colegii,ii place doamna,ii place sa invete. Nu e genul de copil care sa stea doar intre carti, e foarte jucausa, face dans ,deseneaza,alearga afara, merge cu rolele, dar ii face placere si sa studieze pentru scoala. Are noroc de o clasa foarte buna, cu colegi bine crescuti si cu parinti foarte de bun simt,zic eu,vazandu-le copiii. Mai ales are noroc de o invatatoare tanara, moderna in gandire, care aplica multe din principiile step la clasa traditionala, care ii face sa vina cu drag la scoala. Nu sunt stresati,nu tremura de frica ei, nu asteapta cu groaza testele, dar invata totusi, isi rezolva sarcinile, fac si in plus.Se lucreaza la un nivel foarte ridicat, mult peste programa, dar sunt invatati si sa fie buni colegi si sa se poarte frumos cu cei din jur.Sunt doar cateva motive pentru care scoala e o placere la fetita mea.Desigur,exista si clipe cand e franta de oboseala dupa scoala si dans sau putin racita si nu are chef de nimic, dar in 95% din cazuri nu se plange niciodata. Cred ca scoala ar trebui sa devina o placere pentru toti copiii. Este? Daca nu, ce am putea face ca parinti sau profesori pentru a ajuta sistemul?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

Citat:
citat din mesajul lui happiness

Pentru fetita mea scoala e deocamdata o placere.In clasa I a mers foarte bine si a inceput si clasa a II a tot atat de bine.Ii plac colegii,ii place doamna,ii place sa invete. Nu e genul de copil care sa stea doar intre carti, e foarte jucausa, face dans ,deseneaza,alearga afara, merge cu rolele, dar ii face placere si sa studieze pentru scoala. Are noroc de o clasa foarte buna, cu colegi bine crescuti si cu parinti foarte de bun simt,zic eu,vazandu-le copiii. Mai ales are noroc de o invatatoare tanara, moderna in gandire, care aplica multe din principiile step la clasa traditionala, care ii face sa vina cu drag la scoala. Nu sunt stresati,nu tremura de frica ei, nu asteapta cu groaza testele, dar invata totusi, isi rezolva sarcinile, fac si in plus.Se lucreaza la un nivel foarte ridicat, mult peste programa, dar sunt invatati si sa fie buni colegi si sa se poarte frumos cu cei din jur.Sunt doar cateva motive pentru care scoala e o placere la fetita mea.Desigur,exista si clipe cand e franta de oboseala dupa scoala si dans sau putin racita si nu are chef de nimic, dar in 95% din cazuri nu se plange niciodata. Cred ca scoala ar trebui sa devina o placere pentru toti copiii. Este? Daca nu, ce am putea face ca parinti sau profesori pentru a ajuta sistemul?


1 parintii sa nu preseze copilasii sa devina mici genii:-) presiunea asta ii oboseste si stresseaza tare
2 invatatoarele, in primul rand, sa nu umileasca copilasii ( sunt si azi invatatoare ce eticheteaza copii in buni/rai, destepti/prosti )
3 invatatoarele impreuna cu parintii sa caute sa descopere talentul fiecarui copil si sa mearga pe acel drum, sa nu insiste sa faca toti real cand ei sunt visatori:-)
4 ministerul invatamantului sa faca o programa buna si in tandem cu realitatea zilelor noastre nu o varza supra incarcata care nu le foloseste la nimic in viitor

devii ceea ce practici
www.de-azi.ro
http://oscarfriends.wordpress.com/

"Daca abatoarele ar avea pereti de sticla, am fi cu totii vegetarieni." Linda si Paul McCartney

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

Din punctul meu de vedere e foarte greu sa fie scoala o placere.
Sigur ca sunt chestii care ii plac (pauzele ) dar .... primul si cel mai nasol si neplacut lucru este ca trebuie sa se scoale dimineata. La gradi n-am ajuns niciodata inainte de 9. La scoala nu merge asa. Chestia asta este din start generatoare de discutii si lamentari (dar nu putem sa chiulim azi? Macar o ora? ).
Apoi au teme acasa. In loc sa se joace si sa se uite la desene trebuie sa stea pe un scaun si sa faca teme.
Mai avem si o uniforma clasica care mi se pare ingrozitoare (inestetica adica) si dificil de purtat. Plus ca eu nu sunt de acord cu uniformele din principiu.
Eu chiar nu cred ca se poate face ceva ca scoala sa devina o placere.
Scopul scolii nu este sa produca placere.
Sau altfel spus daca ar fi 100% placere am avea foarte multi anafalbeti si oameni care nu stiu sa adune. Parerea mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iasmin08 spune:

Sorana ca de obicei .

Poate pentru copilasii cu multa multa rabdare o fi scoala o placere. Dar majoritatea sunt rebeli, au personalitate, doresc sa se impuna e mici si sa aiba libertatea de a alege.
Ce-mi reproseaza fiul meu:
1. ca trebuie sa stea in banca nemiscat mult prea mult timp si ii solicita rabdarea (mai cu seama cand sunt lucruri plicticoase)
2. ca este obligat sa invete lucruri care in mod clar il plictisesc
3. ca nu face suficienta miscare
4. ca nu face suficiente lucruri practice
5. ca nu i se vorbeste deloc despre lucrurile care il intereseaza sau il pasioneaza pe el (edit: ex vulcani, pesteri, sistem solar)
6. ca daca uneori isi exprima parerile este repezit si i se taie avantul pentru ca ceea ce spune el nu e strict la obiect (in acest fel adio brainstorming)
7. ca trebuie musai sa dea un raspuns fix si nu sunt acceptate si alte raspunsuri

Concluzia fiului meu? "Scoala e o torturaaaaa''

Iasmin, mama de strengar de 8 anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

Cam asa si la noi Iasmin.
Fi-mea se astepta sa invete la scoala lucruri noi din domeniile ei de interes (dinozauri - preistorie, astronomie - planete, mai nou zeitati si legende din Grecia antica). In loc de asta s-a ales cu copieri de texte si cu matematica. Pai cum sa-i placa?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

In sistemul de invatamant romanesc nu exista asa ceva.
Bineinteles ca acei copii care au inclinatie spre studiu /citit vor accepta mai usor scoala.
Dar pentru un copil care are inclinatii tehnice, cum este al meu, scoala, asa cum se face la noi, nu va fi niciodata o placere.
Ca sa faca fata cerintelor, trebuie sa lucreze foarte mult, pasiunea lui este sa faca circuite, tot felul de "robotei" cum le spune el, dar pentru care nu are suficient timp... anul trecut clasa a foat impartita in doua la optional, el a facut informatica si a fost pentru prima data cand a avut o materie la care lucra cu drag... insa anul asta vor face ceva legat de compuneri... deci pe langa orele de romana vom mai avea una pentru care n-avem nici inclinatie nici drag.
Materiile celelalte... stiinte, geografie, istorie, sunt foarte rigide, cu definitii rigide, care nu dau nici o sansa la logica...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geniest spune:

Pai d'aia m-a intrebat copilu' daca nu se poate duce direct la facultate. Ca sa studieze dinozaurii.

Exact cum spune Filofteia. Copiilor inclinati spre studiu, indiferent ce subiect, le place (in special fetitelor). Cu baietii este mai greu.
Si in fond, ce sa-ti placa ??? Totul e rigid, batut in cuie, te lauda / critica doamna functie de cat de drept e bastonasul...de cat de implicat e parintele in procesul de dotare al clasei....si lista poate continua.

Desi suntem la inceput de clasa I si mai exista un pic de entuziasm, nu cred ca va fi scoala o placere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iasmin08 spune:

Doamna tocmai l-a anuntat pe al meu ca anul acesta nu va mai avea note asa de bune (nu vreau sa fiu carcotasa si sa cred ca e o consecinta a faptului ca nu-mi mai permit sa il las la afterschool) pentru ca ''nu face literele suficient de mari, sa umple spatiul dintre linii"...
Acuma stau si eu si ma intreb, in tara asta toti oamenii destepti scriu caligrafic? Caligrafia din ce stiu eu s-a scos din programa. Oare la atata se reduc cunostintele copiilor la literatura romana- caligrafie???

Iasmin, mama de strengar de 8 anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Subscriu si eu cu un baiat clasa a 2-a (si inca unul deocamdata la gradi).
Fie vorba intre noi, nici mie nu-mi placea scoala de dragul scolii (asta nu inseamna ca n-am terminat o facultate) dar e frumos de dragul colegilor, de dragul anumitor materii sau profesori in adevaratul sens al cuvantului. Asta vreau sa-i imprim si lui. Deocamdata nu intelege de ce ar trebui sa scrie si frumos, ca doar stie sa scrie, sau dupa ce citeste cu voce tare o poveste de ce ar trebui sa ne-o repovesteasca, ce noi nu am auzit de prima data?
Aseara, ca urmare a difuzarii filmului Omul Paianjen, discutiile noastre se invarteau in jurul ADN-ului, ARN-ului care sunt informatia genetica, ca sunt situate in celule si mai exact in nucleu...si de aici la cuvantul "nucleu" ca si miezul pamantului tot nucleu se cheama...Si dintr-una in alta iar ne-a explicat cum e cu placile tectonice...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geniest spune:

Citat:
citat din mesajul lui Iasmin08

Doamna tocmai l-a anuntat pe al meu ca anul acesta nu va mai avea note asa de bune (nu vreau sa fiu carcotasa si sa cred ca e o consecinta a faptului ca nu-mi mai permit sa il las la afterschool) pentru ca ''nu face literele suficient de mari, sa umple spatiul dintre linii"...
Acuma stau si eu si ma intreb, in tara asta toti oamenii destepti scriu caligrafic? Caligrafia din ce stiu eu s-a scos din programa. Oare la atata se reduc cunostintele copiilor la literatura romana- caligrafie???

Iasmin, mama de strengar de 8 anisori


Cred ca toti medicii au avut note proaste la caligrafie (ma rog, scrierea din zilele noastre)....
Si pe mine ma omoara treaba asta cu scrierea caligrafica. Oamenii destepti, in general, scriu destul de urat, am constatat eu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Iasmin stai linistita, nu este chiar asa. Am observat ca amenintarea asta "nu vei mai avea note asa de bune" invatatorii/profesorii nostri o folosesc drpt stimulent.
Doar ca la al meu n-are succes.

Citat:
Pai d'aia m-a intrebat copilu' daca nu se poate duce direct la facultate. Ca sa studieze dinozaurii.

Geniest ... eu chiar stiu un tanar student, foarte fericit ca in sfarsit va face ce-i place... sincer sper sa nu fie dezamagit si de invatamantul nostru universitar.

In alta ordine de idei, fiimiu m-a intrebat cand vor face chimie, sa faca experimente, cum a vazut el in filme si din pacate a trebuit sa-l temperez, sa nu se astepte sa fie ca in filme, ca la noi scoala nu se face ca la "ei", dar din pacate trebuie s-o faca pe asta asa cum este, ca n-avem bani sa-l trimitem in strainatate... sincer eu as fi emigrat pentru el, dar intr-o familie nu poti emigra singur.

Mergi la inceput