concediu prenatal firma in insolventa

concediu prenatal firma in insolventa | Autor: bodo2010

Link direct la acest mesaj

Buna ziua,

Speta mea e urmatoarea: sunt in CIC 1 pana in nov 2010. Sunt si gravida in 26 saptamani, luna aproximativa a nasterii dec 2010.
Teoretic ca sa intru in cic 2 in nov 2010 voi depune cererea de reluare a raporturilor de munca , concomitent cu concediul medical.
Problema e ca firma a intrat in insolventa, nu stiu cat o sa dureze procedura, daca fac reorganizare, intra in faliment.
Intrebarea mea e : care e procedura de a lua banii pe cei 126 de zile de la casa de sanatate?
Stiu ca legea prevede ca banii acestia vor fi dati din fondul de fnuass direct de catre casa de sanatate.
Si inca o intrebare, stiu ca in insolventa ei pot da si gravide afara ( n-am citit inca legea clar, urmeaza s-o fac)...cand ma prezint la serv cu cererea de reluare a raporturilor de munca , ei imi pot baga in fata o concedire datorita insolventei? In acest caz cum fac cu banii de concediu ?
Va multumesc pentru eventualele raspunsuri!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Pana nu inceteaza contractul de munca, indemnizatia se plateste tot prin angajator, evident de la Casa de asigurari (toate aceste indemnizatii de platesc din Fondul de Asigurari).
Diferenta este ca, in comparatie cu o firma care functioneaza normal, aici administratorul judiciar/lichidatorul trebuie sa depuna o serie de documente la Casa (lista cu beneficiarii, concedii medicale, acte doveditoare etc), urmand ca CASS sa elibereze banii care ajung apoi la asigurat. Partea proasta este ca virarea intarzie (in conditii normale, angajatorul plateste indemnizatia si apoi i se deduce din contributiile lunare sau asteapta luni intregi sa-si recupereze banii de la stat).

Da, pot da pe oricine afara in insolventa. In aceasta situatie vei beneficia de somaj, iar indemnizatia ti se va plati prin AJOFM. Poti sa nu uzezi de dreptul tau de a intra in somaj, sa ramai in concediu prenatal si apoi in CIC - si atunci plata indemnizatiei ti se face direct la Casa de Asigurari, prin prezentarea actelor doveditoare (decizia de incetare a contractului, acte medicale etc) si completarea unei cereri-anexa (parca nr. 9, trebuie verificat).
Eu iti recomand insa sa te inscrii la somaj, deoarece concediul medical si apoi CIC 2 vor suspenda somajul, de care veti putea beneficia peste 2 ani (daca nu va gasiti ceva).

Dar inainte de toate trebuie sa vezi situatia firmei - deschiderea procedurii de insolventa nu inseamna obligatoriu faliment, deci poate lucrurile se aseaza.


(Sterg postarea de dincolo si-l las subiect separat).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bodo2010 spune:

Va multumesc foarte mult pentru raspuns si indrumari.Singura problema ar fi ca somajul e destul de mic, parca 85% din salariul mediu + un procent micut in functie de vechime( cam 500 ron), iar banii mei pe concediul prenatal ar trebui sa fie in jur de 2500 ron/lunar. Va trebui sa fac intr-adevar un calcul per total si sa verific si aceasta varianta.
Inteleg ca nu exista si o varianta in care as putea obtine eu singurica banii de la casa de asigurari?
Chiar nu stiu cum sa procedez.
Va multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui bodo2010

Va multumesc foarte mult pentru raspuns si indrumari.Singura problema ar fi ca somajul e destul de mic, parca 85% din salariul mediu + un procent micut in functie de vechime( cam 500 ron), iar banii mei pe concediul prenatal ar trebui sa fie in jur de 2500 ron/lunar. Va trebui sa fac intr-adevar un calcul per total si sa verific si aceasta varianta.
Inteleg ca nu exista si o varianta in care as putea obtine eu singurica banii de la casa de asigurari?
Chiar nu stiu cum sa procedez.
Va multumesc.


Nu prea. Relatia ta cu casa nu este directa, ci prin angajator, atata vreme cat esti angajat.
Dar recititi mesajul - daca deveniti somer, imediat puteti intra in concediu prenatal, iar indemnizatia de concediu va fi platita ritmic prin AJOFM. Indemnizatia de concediu se socoteste la leafa de pana acum - deci nu pierdeti nimic. In acest timp, se va suspenda indemnizatia de somaj, fara a va pierde calitatea de somer. Veti reveni in somaj in momentul in care ar trebui sa va intoarceti la slujba - deci dupa terminarea CIC.
Poate totusi nu se lichideaza, se reorganizeaza, si nu se ajunge la concedieri. Pe de alta parte, insolventa nu inseamna ca platile catre angajati nu se mai fac.
Va trebui sa insistati la administratorul judiciar/lichidator sa urmeze procedurile legale pentru a obtine banii de la casa, iar daca sunt virati firmei, oricum altceva nu poate face cu ei.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bodo2010 spune:

Simgura chestie pe care nu o inteleg este cum imi plateste AJOFM indemnizatia. Eu inteleg asa: in noiembrie cand fac cei 2 ani pentru cic1, ma duc la servici, nu bag nici un prenatal, ei imi fac concediere, eu beneficiez de somaj. Ar trebui sa iau somaj o luna pana in decembrie cand e data probabila a nasterii celui e-al doilea copil, si apoi probabil sa-mi redeschid dosarul pentru cic 2.
Dar dvs imi spuneti ceva cu totul nou , ca as putea lua indemnizatia de oncediu de la AJOFM.
As vrea va rog sa-mi spuneti baza legala. Imi scuzati insistenta, dar chiar caut metoda optima prin care sa beneficiez de banii cuveniti.
Va multumesc din suflet pentru ajutor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

De aia suntem pe-aici, ca sa explicam lucruri neintelese .

Ca beneficiezi de concediu si indemnizatie de maternitate (adica sarcina si lauzie, pre/post natal) - cred ca este limpede.
In acest concediu poti intra oricand in conditiile prevazute de lege - respectiv 126 de zile minus 42 este prenatal (sigur ca trebuie lasata o rezerva fata de DPN).
Beneficiezi de acest concediu indiferent daca esti angajat sau esti somer. Mai mult, iti pastrezi dreptul la concediul de maternitate timp de 9 luni dupa pierderea calitatii de asigurat, daca aceasta nu s-a produs din motive imputabile tie.
Indemnizatia de concediu de maternitate se plateste astfel:
1. De catre angajator, daca esti angajat - si apoi acesta isi recupereaza banii de la casa
2. Direct de la casa - daca ai fost asigurat, dar ai ramas pe drumuri de maxim 9 luni sau esti esti liber-profesionist, PFA etc (pentru venituri din activitati independente si profesii libere trebuie sa ai achitate contributiile la Fondul aferent concediilor)
3. De catre AJOFM daca esti somer - depui concediul la agentia care ti-a eliberat decizia, iti primesti banii. Intre timp, se suspenda indemnizatia de somaj. Perioada de somaj va fi prelungita cu perioada concediului medical/de maternitate.

Uite si baza legala:

OUG nr. 158/2005, actualizata, privind concediile si indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate
Art. 36. - (1) Calculul si plata indemnizatiilor prevazute de prezenta ordonanta de urgenta se fac pe baza certificatului de concediu medical eliberat in conditiile legii, care constituie document justificativ pentru plata .
(2) Certificatul de concediu medical se prezinta platitorului pana cel mai tarziu la data de 5 a lunii urmatoare celei pentru care a fost acordat concediul.
(3) Plata indemnizatiilor se face lunar de catre:
.......
b) institutia care administreaza bugetul asigurarilor pentru somaj, pana la data de 10 a lunii urmatoare celei pentru care s-a acordat concediul medical;

Legea nr. 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj
ART. 45
(1) Suspendarea platii indemnizatiilor de somaj acordate beneficiarilor are loc dupa cum urmeaza:
................
g) pe perioada acordarii indemnizatiei pentru incapacitate temporara de munca, a indemnizatiei de maternitate si a indemnizatiei pentru cresterea copilului pana la implinirea varstei de 2 ani, respectiv de 3 ani in cazul copilului cu handicap;


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bodo2010 spune:

VA multumesc din suflet pentru raspuns. O singura intrebare as mai avea. Calculul concediului de maternitate il vor face cei de la AJOFM.Deci ei vor avea ca baza de calcul practic ultimele 6 luni din cic 1? Deci vor face exact acelasi calcul ca si angajatorul?
Singura diferenta intre a-mi duce prenatalul la firma si a-l duce la AJOFM sa fie doar ca de la Ajofm mi-i voi lua sigur si fara intarziere?
Chiar m-ati ajutat foarte mult si va multumesc sincer.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui bodo2010

VA multumesc din suflet pentru raspuns. O singura intrebare as mai avea. Calculul concediului de maternitate il vor face cei de la AJOFM.Deci ei vor avea ca baza de calcul practic ultimele 6 luni din cic 1? Deci vor face exact acelasi calcul ca si angajatorul?
Singura diferenta intre a-mi duce prenatalul la firma si a-l duce la AJOFM sa fie doar ca de la Ajofm mi-i voi lua sigur si fara intarziere?
Chiar m-ati ajutat foarte mult si va multumesc sincer.



Modalitatea de calcul a indemnizatiei este aceeasi, indiferent prin cine se plateste (iar sursa banilor este aceeasi pentru orice platitor - Fondul casei).
Da, AJOFM se va "comporta" ca si un angajator.

Ma bucur daca v-am putut fi de ajutor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bodo2010 spune:

Revin cu nelamuriri. Am intrebat o cunostinta de la o agentie de somaj din Constanta despre acest caz si-mi spune ca-mi trebuie minim o luna somaj, dupa care poti intra in prenatal. Eu asta nu gasesc nicaieri si nici nu sunt convinsa ca exista.
Insa cautand prin legi am gasit urmatoarele:
OUG 158/Art. 32. - (1) Īn cazul īn care, potrivit legii, angajatorul ī#351;i suspend#259; temporar activitatea sau activitatea acestuia īnceteaz#259; prin: divizare ori fuziune, dizolvare, reorganizare, lichidare, reorganizare judiciar#259;, lichidare judiciar#259;, faliment sau prin orice alt#259; modalitate prev#259;zut#259; de lege, drepturile prev#259;zute la art. 2 alin. (1), care s-au n#259;scut anterior ivirii acestor situa#355;ii, se achit#259; din bugetul Fondului na#355;ional unic de asigur#259;ri sociale de s#259;n#259;tate de c#259;tre casele de asigur#259;ri de s#259;n#259;tate.
(3) Drepturile achitate īn condi#355;iile prev#259;zute la alin. (1) urmeaz#259; a fi recuperate de c#259;tre casele de asigur#259;ri de s#259;n#259;tate de la angajator, dup#259; caz, conform legii.

Eu inteleg de aici ca exista o modalitate de a-mi lua banii de la casa de asigurari de sanatate?

Incerc sa verific toate ipotezele, pentru a nu ramane fara bani in acea perioada. Va multumesc pentru raspunsuri si pentru sprijin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Probabil ca acea cunostinta este portar la AJOFM, nu functionar.

Nu, sensul art. 32 citat este exact cel pe care ti l-am spus mai devreme - defineste sursa de plata, nu modalitatea de plata (care este cea descrisa intr-o postare anterioara).

Te rog mult, cu tot respectul, reciteste toate raspunsurile mele la intrebarile tale - eu cred ca sunt lamuritoare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bodo2010 spune:

Buna ziua,

Mai revin cu o intrebare si va multumesc din nou pentru solutie. Se pare ca e cea optima.
La AJOFM voi duce concediu prenatal pentru cele 126 zile, sau pot duce pe mai putine zile, prin aceasta intelegand zilele de dinaintea nasterii ( cam 30 zile)+ cele 42 minim obligatorii de dupa nastere, si apoi sa introduc dosarul ptr cic 2?
Va multumesc.

Mergi la inceput