concediu prenatal firma in insolventa

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui bodo2010

Buna ziua,

Mai revin cu o intrebare si va multumesc din nou pentru solutie. Se pare ca e cea optima.
La AJOFM voi duce concediu prenatal pentru cele 126 zile, sau pot duce pe mai putine zile, prin aceasta intelegand zilele de dinaintea nasterii ( cam 30 zile)+ cele 42 minim obligatorii de dupa nastere, si apoi sa introduc dosarul ptr cic 2?
Va multumesc.


Duci concediul de maternitate exact asa cum ti-l elibereaza medicul - adica pe 30 de zile si apoi in continuare. Dupa ce termini intreg concediul de maternitate, adica 126 de zile, sau macar 42 de zile de lauzie, intri in CIC.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Bodo2010, sper ca ai fost disponibilizata, nu ti-ai dat demisia - pentru a beneficia de somaj.
Deci, cum au evoluat lucrurile la firma?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenpit77 spune:

Si eu lucrez pentru o firma care este in insolventa si am aflat de curand ca sunt insarcinata? Si tot de aici am aflata ca ma poate da afara daca anunt ca sunt insarcinata?
Iar daca in luna decembrie o sa bage firma in fara plata au dreptul sa ma bage si pe mine?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui carmenpit77

Si eu lucrez pentru o firma care este in insolventa si am aflat de curand ca sunt insarcinata? Si tot de aici am aflata ca ma poate da afara daca anunt ca sunt insarcinata?
Iar daca in luna decembrie o sa bage firma in fara plata au dreptul sa ma bage si pe mine?


Da, daca se lichideaza, te poate da afara.
Pana atunci, nu te poate obliga nimeni sa-ti iei concediu fara plata decat la cererea ta. Daca alta solutie nu este - preferabila concedierea, ca sa beneficiezi de somaj si toate drepturile ce decurg de aici (indemnizatie somaj, concediu de maternitate, CIC).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenpit77 spune:

Multumesc mediajust.
Dar dc se lichideaza firma stiti cumva avem dreptul la salarii compensatorii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui carmenpit77

Multumesc mediajust.
Dar dc se lichideaza firma stiti cumva avem dreptul la salarii compensatorii?


Daca sunt prevazute in contract, da.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenpit77 spune:

Astazi am aflat ca in nov si dec vor inchide firma aflata in insolventa si ne vor baga pe toti in concediu fara plata pt aprox 3 sapt. In aceste conditii pot sa refuz concediul fara plata? Si ce activitate sa prestez dc este inchisa firma?
Si mai am o intrebare dc mai benefficiez de cele 16 ore pe luna libere pentru controalele medicale?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 1GaBy2 spune:

Buna. Am si eu o intrebare. Sunt insarcinata in 7 luni, si cu data de 04 octombrie angajatorul mi-a adus la cunostinta ca firma isi suspenda activitatea si mi-a dat preaviz 20 de zile (de pe 27 septembrie pana pe 26 octombrie - data cu care au spus ca imi vor inchide cartea de munca). Eu pe data de 4 octombrie, am depus la servici Certificatul Medical pentru prenatal incepand cu data de 1 octombrie. Mi-au spus ca certificatul medical pe luna octombrie o sa imi fie dus la CASMB de catre angajator si imi va si plati luna respectiva. Dar pentru lunile urmatoare de prenatal si postnatal, cum va trebui sa procedez? El spune ca ar trebui sa depun singura certificatele medicale la CASMB, si ca tot ei imi vor vira banii in cont pentru aceste luni. Imi afecteaza aceasta situatie intrarea in concediu de maternitate de 2 ani? Si inca ceva : nu inteleg cum imi vor opera in cartea de munca inchiderea, daca eu sunt in concediu de martenitate. Este legal ce vor ei sa faca? Ce solutii am ca sa beneficiez de indemnizatie? Va multumesc frumos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui carmenpit77

Si eu lucrez pentru o firma care este in insolventa si am aflat de curand ca sunt insarcinata? Si tot de aici am aflata ca ma poate da afara daca anunt ca sunt insarcinata?
Iar daca in luna decembrie o sa bage firma in fara plata au dreptul sa ma bage si pe mine?


Afara te pot da in aceasts situatie, indiferent daca esti sau nu insarcinata.
Concediul fara plata se primeste la cererea angajatului, nu la initiativa angajatorului.
Nu te poate obliga sa-ti iei CFP - daca nu mai ai ce face acolo, cere desfiintarea locului de munca (concedierea) ca sa poti beneficia de somaj.
Concediul fara plata iti va afecta CIC, pe cand somajul nu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui 1GaBy2

Buna. Am si eu o intrebare. Sunt insarcinata in 7 luni, si cu data de 04 octombrie angajatorul mi-a adus la cunostinta ca firma isi suspenda activitatea si mi-a dat preaviz 20 de zile (de pe 27 septembrie pana pe 26 octombrie - data cu care au spus ca imi vor inchide cartea de munca). Eu pe data de 4 octombrie, am depus la servici Certificatul Medical pentru prenatal incepand cu data de 1 octombrie. Mi-au spus ca certificatul medical pe luna octombrie o sa imi fie dus la CASMB de catre angajator si imi va si plati luna respectiva. Dar pentru lunile urmatoare de prenatal si postnatal, cum va trebui sa procedez? El spune ca ar trebui sa depun singura certificatele medicale la CASMB, si ca tot ei imi vor vira banii in cont pentru aceste luni. Imi afecteaza aceasta situatie intrarea in concediu de maternitate de 2 ani? Si inca ceva : nu inteleg cum imi vor opera in cartea de munca inchiderea, daca eu sunt in concediu de martenitate. Este legal ce vor ei sa faca? Ce solutii am ca sa beneficiez de indemnizatie? Va multumesc frumos!


Este corect ce ti-a spus angajatorul in legatura cu plata concediului de maternitate.
Nu iti este afectat CIC, si nici indemnizatia aferenta.
In conditii de insolventa/lichidare, te pot concedia chiar daca esti in concediu de maternitate. Dupa CIC vei putea beneficia de somaj (daca nu s-o schimba legea in doi ani).

Mergi la inceput