Lista rechizite grupa pregatitoare

Lista rechizite grupa pregatitoare | Autor: Cristina_OR

Link direct la acest mesaj

Buna ,mamici de pitici aproape scolarei

Doresc sa scriem aici o lista(macar asa, in mare) cu necesarul de rechizite, obiecte etc. ce vi s-a cerut sau ceea ce considerati ca ar fi util sa pregatim pentru puiutii nostri care sunt in grupa pregatitoare.

Fiind la primul copil, recunosc ca habar n-am care ar fi strictul necesar pe care ar trebui sa-l asigur la inceperea gradinitei, asa ca va rog pe voi, cele care ati trecut prin asta sau sunteti mai informate, sa ma ajutati putin.Daca reusim sa facem o listuta, ar fi si pacat sa nu profitam de ofertele care sunt acum pe piata, si sa cumparam totul in primele zile dupa inceperea anului scolar, cand va fi o aglomeratie infernala.

O sa incep sa scriu eu cam ce am cumparat pana acum, iar pe parcurs voi adauga, in functie de raspunsurile si bunavointa voastra:

-caiet matematica
-caiet linii
-caiet tip 1
-caiet tip 2
-caiet desen
-bloc desen
-hartie glasata
-hartie creponata
-penar cu ascutitoare, radiera si creion negru
-lipici solid
-foarfeca
-creioane colorate
-carioci
-acuarele
-plastilina
-coli albe xerox
-folii plastic
-carton colorat
-borcanel si pensule pt pictura
-etichete
-snur colorat
-carte de colorat si/sau de povesti





Cristina, mamica lui Denis Mare(17 iunie 2004)









Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

de ce nu astepti prima sedinta, sa vi se dea lista?
Caietele cu linii, de mate, caietele tip 1 si 2 mi se par o mare exagerare. 1 caiet maculator pana acum ne-a fost suficient.

Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

Povestea nasterii: Lili si Robert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_OR spune:

gabi, multumesc pt raspuns
vad ca Lili e un pic mai marisoara ca Denis.imi sunt de folos toate sfaturile voastre, caci, dupa cum vezi, eu nu ma prea pricep.caietele le-am cumparat din 2 motive: 1.am gasit un pachet promotional care continea mai multe chestii si 2. am vazut ca la alte gradinite copiii au terminat deja cate un caiet din fiecare tip, de scris.ceea ce, recunosc, si mie mi se pare o mare exagerare.

bineinteles ca voi astepta prima sedinta, insa la noi problema este ca a schimbat educatoarea, grupa in care a fost pana acum practic nu mai exista, unii colegi au mers la scoala, iar altii s-au impartit pe la alte grupe.practic, suntem intr-o situatie dificila, caci in acest moment inca nu stim cine ii va fi educatoare, deci nu prea am pe cine intreba.cu fosta doamna colaboram foarte bine si in general eram pregatiti cu un minim necesar la inceperea anului scolar.

sper ca se intelege ceva din ce vreau sa scriu, nu sunt prea coerenta de felul meu.
pt toti acei care va rupeti un pic de timp sa-mi raspundeti

Cristina, mamica lui Denis Mare(17 iunie 2004)

blogul meu: http://creatiicristinab.blogspot.com/






NU OCOLITI!!!! BAZAR AVANTAJOS PT VOI, SI PT CEI CARE AU NEVOIE DE AJUTOR http://forum2.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=148802







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anka74 spune:

Parerea mea e ca la gradi, chiar si la gr pregatitoare, copii trebuie sa aibe toti aceleasi rechizite, culori la fel, acuarele la fel, carioci la fel....deci, strangeti bani si apoi, impreuna cu educatoarea se merge la cumparaturi. La noi asa s-a procedat si cu siguranta la fel se va proceda si anul asta. Suma pe care am dat-o pt rechizite a fost destul de mare dar nu s-a facut rabat de la calitate.
Caiete nu au folosit pana acum si nici nu cred ca vor folosi, doar caietele/cartile speciale de gradi, pe diverse domenii - matematica, limbaj si comunicare, cunostinte despre mediu, exercitii grafice. Caietul tip 2 se foloseste in clasa a 2-a, sau pe final de clasa I, asa ca toate la timpul lor.

...ca un fapt divers, am intalnit intr-o lista de rechizite pt grupa pregatitoare si caiet de biologieam sperat sa fie doar o confuzie! Desi acel site se pretinde a fi unul serios si e chiar in domeniul educatiei! Sau poate chiar o fi nevoie....

La lista ta, mai sunt o gramada de chestii micute, care noua ne scapa, dar care trebuie cumparate la clasa - agrafe, capse ...capsator, perforator, hartie, tus pt imprimanta, hartie cartonata, hartie colorata, pensule, foi pt desenele cu acuarele, borcanel de apa , servetel, musama pt orele de pictura, etichete (astea trebuie sa fie diferite, pt ca fiecare copil isi recunoaste lucrusoarele dupa eticheta - unul are o masina, unul o floare, altul o caracatita, asa le identifica ei inca de la grupele mici, ca la pregatitoare cam toti isi identifica numele scris). Ce mi-a placaut mie si ma gandeam sa le arat si doamnelor au fost nicte caiete de desen...mi s-au parut foarte utile in a-i ajuta pe cei ce nu au inclinatie spre desen ...(ca mine).
Si nu in ultimul rand le trebuie JUCARII, le trebuie JOCURI. Ei invata prin joc, sunt inca la gradi...mama lor de caiete de biologie!

Si eu voi fi mamica de pui la pregatitoare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

si la noi la fel, s-au pus bani si s-au cumparat la comun. merg 2/3 parinti si educatoarea in angro, si iau pentru toti.
de exemplu unele se cumpara pentru o masuta de lucru, nu pentru fiecare copil, ca nu are sens.

chiar daca e educatoare noua, nu cred ca e picata de pe luna, si va gasi ea un mod de organizare.

Cristina
Atelierul de creatie Biblioteca Nazdravanilor Naz si Ani, eroi de poveste
www.talentedenazdravani.ro/concurs_desfasurare.htm" target="_blank">Proba saptamanii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Citat:
citat din mesajul lui Cristina_OR

gabi, multumesc pt raspuns
vad ca Lili e un pic mai marisoara ca Denis.imi sunt de folos toate sfaturile voastre, caci, dupa cum vezi, eu nu ma prea pricep.caietele le-am cumparat din 2 motive: 1.am gasit un pachet promotional care continea mai multe chestii si 2. am vazut ca la alte gradinite copiii au terminat deja cate un caiet din fiecare tip, de scris.ceea ce, recunosc, si mie mi se pare o mare exagerare.

bineinteles ca voi astepta prima sedinta, insa la noi problema este ca a schimbat educatoarea, grupa in care a fost pana acum practic nu mai exista, unii colegi au mers la scoala, iar altii s-au impartit pe la alte grupe.practic, suntem intr-o situatie dificila, caci in acest moment inca nu stim cine ii va fi educatoare, deci nu prea am pe cine intreba.cu fosta doamna colaboram foarte bine si in general eram pregatiti cu un minim necesar la inceperea anului scolar.

sper ca se intelege ceva din ce vreau sa scriu, nu sunt prea coerenta de felul meu.
pt toti acei care va rupeti un pic de timp sa-mi raspundeti

Cristina, mamica lui Denis Mare(17 iunie 2004)

blogul meu: http://creatiicristinab.blogspot.com/






NU OCOLITI!!!! BAZAR AVANTAJOS PT VOI, SI PT CEI CARE AU NEVOIE DE AJUTOR http://forum2.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=148802










Acum inteleg de ce ai luat caiete din astea Chiar credeam ca educatoarele au luat-o razna de tot
O sa vezi, la scoala va fi mult mai simplu cu rechizitele, mai ales ca raman de la un an la altul caietele nefolosite, stilou, penar, ghiozdan (daca e de calitate si rezista mai mult) deci numai completezi.

As fi curioasa ce se intampla cu creioanele colorate pe care le ducem la gradi, si nu sunt folosite nici pe un sfert? Ok, raman la gradi, dar ce se intampla cu ele? Si cu pensulele, cu paharele, si caietele nefolosite? Le inghite sistemul??? Chiar se consuma un litru de sapun lichid/copil/semestru? Chiar consuma un copil apa plata in valoare de 10 lei/luna?

Oricum, e mare risipa, iar educatoarele baga mana in buzunarul parintilor asa fara tupeu... In loc sa-i invete pe copii sa reciclam, sa nu aruncam nimic doar pt ca l-am folosit anul trecut, sa nu umplem cana pentru o gura de apa si sa aruncam restul. Si noi degeaba ne straduim acasa, daca copilul in societate vede altfel


Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

Povestea nasterii: Lili si Robert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Caiete ? Pt ce ?
La noi la prima sedinta se decide si se cumpara toate, absolut toate la fel sa nu fie discutii intre copii.
La fel caietele de lucru, sunt speciale de la diverse edituri / grupa.

Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela
_"Meglio sole, che mall`accompagnate !"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_OR spune:

O sa incerc sa va raspund pe rand
Gabi, da, asta era ideea, lucrurile care sunt in plus vor fi necesare probabil peste un an-doi(oricum la pret am iesit mult-mult mai ieftin).

Si eu m-am intrebat de multe ori ce se intampla cu lucrurile care raman la sfarsitul anului scolar, in gradinite.Denis a facut pana acum 3 ani de gradinita, iar de cumparat am cumparat asa: tot necesarul la inceputul grupei mici (3 ani), apoi l-am mutat la alta gradi in octombrie(cu program prelungit), cumparat si aici absolut tot, de la capat, apoi l-am readus la gradinita de langa bloc, cu program normal, din motive de neadaptare.Aici nu a mai fost nevoie sa cumparam nimic, insa cele cumparate dincolo, nu ni s-au dat inapoi.
Cu educatoarea de pana acum, am procedat in felul urmator: copiii nou-veniti, transferati, cumparau tot ce era pe lista.Cei "vechi", doar completau ce lipsea, ramanand cu rechizitele personale din anul precedent.Fiind membru in comitetul de parinti, am mai observat ca dna educatoare ne cerea acordul sa dea rechizitele pe care se mai putea lucra, ramase din anii trecuti, copiilor provenind din familii defavorizate, care nu isi permiteau sa le cumpere tot ce era necesar.Mie personal mi se pare un gest foarte dragut.Precizez ca suntem la o gradinita de stat, de cartier, si sunt o multime de copii cu o situatie financiara foarte grea, deci poate ca m-ar ajuta mai mult raspunsuri din orase mai mici, sau de la sat, pentru ca evident nu pot compara cu gradinite de elita din Bucuresti.

Bani am pus la comun doar pt fondul clasei(administrat de un parinte, cu justificari prin chitante, bonuri etc.), si pt caietele speciale, care sunt comandate toate la fel.In rest, fiecare parinte cumpara separat si sunt scrise numele copilului pe fiecare obiect personal.

ANCA, unele dintre obiectele scrise de tine noi le cumparam la comun, din fondul clasei.Legat de jucarii, ni s-a cerut sa aduca periodic fiecare copil un joculet, o jucarie educativa....care sa ramana gradinitei.Pot spune ca banii din fondul clasei(o suma micuta de altfel) au cam fost gestionati eficace, s-au cumparat inclusiv diplome, costume pt serbari, mici cadouri simbolice pt serbari,fiecarui copil.De pe partea asta sunt foarte multumita.
Anca, m-as bucura foarte mult daca ai detalia putin despre acele caiete de desen.

Cristinamh,mamagiuliei, la noi nu se poate proceda asa, caci sunt multe familii fara posibilitati, care cumpara de unde pot, pe rand, rechizite mai ieftine, si sunt si cativa copilasi mai "avuti" (nu stiu cum sa ma exprim)ale caror familii nu concep sa le ia lucruri comune, ieftine, si atunci se dau in stamba cu cele mai scumpe de pe piata, chiar daca la calitate nu se simte mare diferenta.Intr-un cuvant, nu exista un echilibru, nu se poate ajunge la un numitor comun prin discutii.E mare pacat, caci copilasii sunt toti egali, insa....asta e.

O sa incerc sa mai completez listuta cu ce ati scris voi.Si va rog sa imi spuneti daca credeti ca ar fi necesar sa scot caietele de pe lista(desi la unele gradinite am vazut ca se cer)


si

Cristina, mamica lui Denis Mare(17 iunie 2004)

blogul meu: http://creatiicristinab.blogspot.com/






NU OCOLITI!!!! BAZAR AVANTAJOS PT VOI, SI PT CEI CARE AU NEVOIE DE AJUTOR http://forum2.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=148802







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_OR spune:

dragi mamici, revin ca sa va spun ca ati avut dreptate, m-am stresat degeaba sa cumpar dinainte tot ce era necesar, insa din alt punct de vedere: am aflat astazi ca la noi in oras (nu stiu in alte orase cum e), copiii de gradinita si cei de la clasa 1-a vor fi echipati cu toate cele necesare printr-o sponsorizare(nu am inteles foarte bine cine a oferit-o, primaria sau......???, poate stie careva dintre voi ceva.

in orice caz, mi se pare un gest foarte dragut, un pas facut inainte pt invatamantul din tara asta.speram s-o tina tot asa.orice lucrusor primit pica neasteptat de bine.




Cristina, mamica lui Denis Mare(17 iunie 2004)




Mergi la inceput