Spania sau España (2)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Carlin21 spune:

Simplyana, mocheta poti gasi la Leroy Merlin, Bauhaus si magazine de genul asta. Sunt multe modele, de la basic in sus, dar nu pot zice ca e o imensitate de modele, pt ca aici se poarta mai mult placile ceramice pe jos decat covoare/mocheta.

Podele laminate, daca te referi la parchet laminat,e mai rece ca si mocheta, dar daca e apartament inchiriat, eu zic ca nu merita sa pui parchet , fie el si laminat, cred ca cu mocheta iesi mai simplu la montat si mai ieftin, si rezolvi acoperirea gresiei cu ceva mai cald, mai ales daca ai copil mic.
Dar asta depinde cum ti-ar place tie sa rezulte casa si cat timp, energie si bani esti dispusa sa aloci.

Cu sarmalele m-am amuzat gandindu-ma ca si prietena mea care a venit la mine mi-a adus sarmale facute de mama ei in valiza, pt sotul meu, stiind ca eu nu fac

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simplyana_m spune:

CARLIN, , asa inclinam si noi sa credem, ca-i mai rapid-comod-avantajos cu mocheta! Numai ca singurul magazin in care am vazut este Leroy Merlin, unde oferta era mai mult decat modesta, si am crezut ca nu stim noi unde sa cautam . Mai avem timp pana in weekend sa aprofundam problema, atunci am fixat termenul limita, ca eu nu mai rezist! Bauhaus n-am vazut pe-aici.
Multumesc mult de tot!

http://www.lucamic.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simplyana_m spune:

Si hai ca pe-aici inca nu-i maine, sa urez si eu: La multi ani, romancelor, dragelor!

http://www.lucamic.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ang_21_costi spune:

Hola fetelor,
Urez si eu un calduros: bun venit noilor fete
Ma bucur sa vad ca s-a mai animat subiectul nostru
Simplyana si noi vrem sa punem parchet, intradevar e f rece solul cu gresie. Totusi te sfatuiesc, la fel ca si Carlin daca stai in chirie, sa pui mocheta.
cat despre sarmale ... eu am un "truc": cumpar choucroute (adik un fel de varza taiata murata in vin) si pun printre sarmalele facute cu varza dulce. Asa, in timpul fierberii sarmalele primesc acel gust de varza murata.

La multi ani tuturor romanilor, si din partea mea.

Noapte buna,
va
angi


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carlin21 spune:

Intr-adevar oferta nu e prea bogata la magazinele astea tip Leroy Merlin, pt ca nu prea se poarta mocheta, nu exista cerere, am vazut ca se utilizeaza mai mult pt birouri, cabinete, spatii expozitionale, etc., si mai putin pt casa.
Uite cateva locuri in care ai mai putea gasi:

http://www.moquetashroldan.com/index.html

http://www.sumigran.es/moquetas/index.php

http://www.moquetasalcodori.com/

M-am uitat,si Bauhaus nu exista decat in Cataluña si in Malaga, cum e un lant german are ceva mai multa varietate in materie de covoare.
Te mai poti uita la suelos de PVC, un fel de linoleum, dar mai evoluat, sunt multe modele, unele arata f bine, nu e rece deloc si se intretine usor.
Sau mai poti lua niste covoare mari, care sa iti acopere mare parte din camera, schimba imaginea camerei, si nu ai de lucru cu montajul.

Eu am parchet laminat si nu e f cald, dimpotriva,aspectul e ok, dar iarna pun un covor de lana din Ikea in fata la sofa unde stau la tv, daca tin picioarele pe parchet mie mi se pare rece.
Succes la cautari si alegere!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodyka spune:

eu am pus covorase micute unde coboram din pat, si la patul fetei unul mai mare. nu prea isi au rostul, ca daca nu umblam cu picioarele goale, nu e rece la noi... deh, alta clima...

_

delfinasul Hannah Isabela (19.06.2010)
printesita Anca-Maria (26.06.2001)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yasmari spune:

Hola fetelor, Que tal? Pe fundal am lectia 03 in spaniola, o invat din engleza, online, si tipul vorbeste cu un puternic accent scotian lol. Sunt tare simple si scurte, de 15 min, usurele, dar imi pare c-o sa ia o vesnicie sa acumulez ceva. Am si o carticica micuta de ghid de conversatie, seara imi fac ceva cald de baut si casc ochii in carticica, cu muzica in background, si in 5 min pierd sirul

Sa va zic pe scurt: vrem, eu si sotul, mai putin fetita, sa ne mutam in Spania,din Londra. Am cautat pe net site-uri ale comunitatii romane din Spania, chiar v-as ruga daca stiti site-uri, forumuri, ziare online. So far, am gasit cele mai bune informatii aici la casuta voastra, am gasit spaniaromaneasca.com, 0 activitate.
V-as ramine foarte indatorata daca m-ati putea ajuta cu urmatoarele raspunsuri:

- Exista ziare romanesti in Spania? Daca nu in orasele mai mici, Madrid are unul?Am gasit unul online dar ultimele info sunt de anul trecut, poate nu mai updateaza online dar se tipareste incontinuare. Sunt comunitati puterinice de romani in unele zone, exista poate acolo vreo publicatie, mijloc de comunicare/informare? Unde se intilnesc (daca se intilnesc) romanii, exista biserici, restaurante, discoteci, cluburi, evenimente culturale romanesti, exista dorinta macar? Oi fiecare e pe turta lui si doritor doar sa se integreze?

- Sunt multi autonomos in Spania? Acolo romanii au drept de munca, ma astept sa fie angajati majoritatea, aici dreptul e restrictionat (UK, am uitat sa mentionez) si majoritatea sunt self-employed, adica autonomi, in building barbatii, in cleaning femeile. E piata de munca pentru romani mai variata, au acces si succes in mai multe domenii? SE poate ajunge la fluenta in spaniola, cu accent cu tot, sau romanii vorbesc in general spaniola la nivel basic. Sunt un pic incurajata ca-i latina si ar trebuisa fie mai usoara ca engleza, insa iar e chestie de accent, de viteza uluitoare cu care vorbesc nativii...in fine, asta e o intrebare ridicola, in definitiv depinde numai de cit de mult efort o sa fac in directia asta.

- NOi vrem sa plecam in mare parte din cauza climei,noua ni se ar oribila vremea, umed, rece, vint, gri, stam si in loNDRA, nu in centru ci mai la margine, departe de metrou. VIsam o clima blinda, cu soare si fara ploaie,ca ne-a intrat in oase si creier, cu mare, gradina, casuta mica, dealuri, cimpuri, paduri imprejur, adica vegetatie. Un satuc ar fi ideal pentru mine, dar sa fie relativ aproape de un oras. Am cascat ochii indelung la n ist sate de pe linga Barcelona, de care am auzit, de city, ca ar fi unul magnific. Habar nu avem unde sa mergem, nu avem prieteni sau rude tinta, a aprecia nespus niste pareri avizate ale voaste.

- Eu am multe idei trasnite in cap. Stiu ca am sanse minime de angajare, atita vreme cit nu sunt fluenta in spaniola. Cind am venit aici acum 8 ani, stiam engleza de la scoala facuta in Romania, ca sa ajung la acelasi nivelde plecare pt spaniola....mi-e greu sa cred ca voi fi capabila. Asadar ma gindesc sa deschid un business, un restaurant micut, cochet,curat,impecabil ca servire, cu staff prietenos si politicos, cu mincare interesanta, multe retete cu ingrediente organice, sanatoasa si gustoasa. Dar depinde de zona. Restaurant e impropriu, e mai egraba un Eateria, daca e corect termenul, dechis pina la 6 seara, se adreseaza celor ca muncesc si-n pauza de masa au nevoie de un loc linistit, nesofisticat, placut, cu mincarebuna, muzica de calitate in surdina, niste carti, ziare, reviste in colt pt rasfoit, un ceai gratis sau tot felul de stimulente/recompense, un loc unde te simti bine venit, unde ti se zimbeste, maninci bine si pleci cu zimbetul pe buze back to work.

Va multumesc anticipat pentru orice raspuns, orice parere, mie care sunt asa de departe imi sunt foarte de folos pareri de la fata locului. Sa aveti o zi fantastica, aci e un frig de iti zgaltaie carnea pe tine, a nins, partea frumoasa e ca ma trag pe picioare si parca sunt iar copil, si arata ca acasa cind sunt in parcuri albe....


-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simplyana_m spune:

CARLIN, multumesc pt link-uri, imi esti de un real ajutor! Maine mergem la cumparaturi, va tin la curent cu "realizarile"! Covor de lana am luat si noi pt camera copilului, dar nu e din colt-in-colt (nici n-are cum, ca e suie camera, n-are niciun unghi drept, eu n-am mai vazut asa ceva ), si nu mi se pare suficient. Il punem si pe ala peste mocheta, si pariez ca tot nu mi se va parea destul , io-s friguroasa tare, am zis ca ma duc "in tarile calde", dar n-am prea nimerit .


http://www.lucamic.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simplyana_m spune:

YASMARI, bine ai venit in club!
Inafara de DC eu n-am apelat la comunitati online, asa ca nu stiu sa te indrum. E plin de romani pe-aici, prin zona Madridului, sunt pline statiile de autobuz/tren/metrou de anunturi in romaneste, noi avem si o biserica pe-aici pe-aproape, sunt peste tot, dar destul de bine camuflati, nu se deconspira usor si nu le place sa fie disociati de spanioli. Eu trancan tot timpul in romaneste cu copilul pe-afara, si am aflat doar acum sapt ca am vecini romani in blocul de vis-a-vis, pt ca am trecut pe langa ei cand vb la tel in romaneste. Dar cum ei nu m-au tras pe mine de maneca, mi-am vazut si eu de treaba, ca m-am mai dus la unii, fericita-nevoie-mare, sa cer voie sa-l scarpine copilul meu pe catelul lor, ca i-am auzit vb in ro, iar ei s-au uitat cam stramb, si-au luat patrupedul si s-au dus. Clar ca sunt si romani de treaba, dovada fetele de pe-aici, dar sunt unii care, daca traiesc in "tari straine", cred ca le-a mai crescut un cap, asa se uita de sus la "restul" de romani. In fine, sunt sigura ca o sa-mi treaca si oful asta, dar eu deocamdata am un gust amar pe tema asta.
Cat despre ideea ta de afacere, nu cred ca e rea, dar iti trebuie multa bafta si inspiratie (eu iti urez sa ai din plin ), pentru ca am observat niste lucruri:
- au tabieturi
- spaniolilor nu le place "de import", ei cumpara doar ce e facut la ei in tara sau asa cred ei. Vorbesc despre marci, nu despre fabrici. Fie marile firme deschid aici magazine sub nume spaniole sau spaniolizate, fie copiaza ei produsele straine pana in cel mai mic amanunt, pun alt nume, si gata, e "de la ei". De exemplu aici nu se gasesc scutece Pampers, nici nu s-a auzit de ele, dar peste tot se gasesc scutecele DODOT, care sunt identice cu Pampers, pana in cel mai infim detaliu. Materialul, textura, mirosul, culoarea, modelul de pe margini, imprimeul de pe scutec, ariciul, desenele de pe banda de prindere, TOT-TOT-TOT! La servetelele umede, la fel. Absolut singura diferenta e ca scrie DODOT in loc de PAMPERS!
- oricat i-ar iubi ei pe americani (ii iubesc doar pe americani si pe francezi), aici New York devine Nueva York!
- si rap-ul, si maneaua, sunt in limba spaniola.
- etc.

http://www.lucamic.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yasmari spune:

Salut!
Ana, multumesc mult pentru raspuns, colorata descriere a romanilor acolo. Aici in LOndra romanii sunt grupati, in unele zone abunda, cum zici tu, in autobuze, pe strada, in shopuri auzi vorbindu-se romaneste (si nu stiu daca-i de generalizat, dar mie mi-e jena de ce aud, barbatii injura birjareste, nivelul lor intelectual e tare scazut), in altele putini tare. Unde stau eu, in parcuri am gasit 2 romani in 4 ani, din care o doamna era tigan, cu un copil disabled....nimic rau de zis despre ea, am avut o conversatie decenta, desi barbatul cinta in metrou si familia traia pe beneficii. Mi-a placut de ea ca avea grija de copil, era tandra cu el, si mie mi se zburlea parul sa vad un copil nenorocit.
Gatesc bine spaniolii? Interesant ca sunt asa conservatori, o veni din nationalism exacerbat? Englezilor le vine usor sa fie open la alte gusturi, ale lor sunt asa fade ca imbratiseaza cu multa pasiune orice alte bucate, restaurante sunt pe specific din toata lumea, si maninca cot la cot oameni din toata lumea. Calitatea, diversitatea, prestigiul locului, snobismul, asta dicteaza interesul si influenteaza vinzarea. Asta central, fireste.....daca iesi din aria aia turistica si de central business, restaurante si cafenele or sa fie mai degraba adaptate la populatia majoritara de cartier...aici la mine o gramada turcesti, kebab shopuri, am unul italian vecin care pare gol, unul indian vecin cam la fel. Pe linga McDonalds si alte somitati in ale fast-foodului, succes are aici lantul Nando, portughez ca specific....la voi vinde, exista?

Tot ma gindesc sa ma calific ca profesoara, pot face aici un Postgraduate de 1 an sa devin profa, as alege scoala primara sau Early Years, insa ar insemna sa mai rezist psihic inca 2 ani. As face asta in Spania....sa zicem ca mi-ar trebui 1 an sa invat limba si apoi as fi in stare sa sustin un astfel de curs, daca exista. Aveti idee daca diplomele mee din Romania, echivalate aici de UK, merg asa, sau mai tre sa le echivalez iar, in Spania? Aici a durat 3 saptamini, acolo citesc ca dureaza 1 an, groaznic!!!!

Era cineva care voia o jucarie Tommy de aici si Argos nu facea livrare in Spania, mi se pare ca chiar tu, Ana? Daca pot fi de vreun ajutor, decirme! E bine asa? Ma distreaza cum pun astia semnele de exclaatie si intrebare si la inceput si sfirsit, si am riscopias aseara sa vad cum se spune la bijutier, joyeria. Pai cind iesi de acolo, ar trebui sa fii plin de joy, nu? Stie spaniolul ceva!

Mergi la inceput