Spania sau España (2)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns simplyana_m spune:

Salut!
BIANCA_TEO, bine ai venit!
CARLIN, ai avut dreptate, nici n-a atins solul zapada mea, desi a nins vreo 4-5 ore.

Daca la shopping si sfaturi despre nu se avanta nimeni pe aici, ce ziceti de ceva bucatareala? Are cineva vreo reteta de sarmale tradusa in spaniola? Eu nu stiu limba si mi-a fost solicitata de propietareasa .

http://www.lucamic.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodyka spune:

bianca_teo, bine ai venit. se pare ca ultimii veniti dau bun-venit celor noi

_

delfinasul Hannah Isabela (19.06.2010)
printesita Anca-Maria (26.06.2001)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodyka spune:

Citat:
citat din mesajul lui simplyana_m

Are cineva vreo reteta de sarmale tradusa in spaniola? Eu nu stiu limba si mi-a fost solicitata de propietareasa .


uite aici ai reteta, si mai este si un video aici unde arata fiecare pas...

_

delfinasul Hannah Isabela (19.06.2010)
printesita Anca-Maria (26.06.2001)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodyka spune:

simplyana_m, eu jucarii nu prea cumpar online, prefer sa le vad, sa le pipai, sa le citesc etichetele. dar poti pune un link ceva, macar ne dai idei

_

delfinasul Hannah Isabela (19.06.2010)
printesita Anca-Maria (26.06.2001)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brazuca25 spune:

Hola fetelor! Ma bucur ca s-a mai animat subiectul! Noi inca nu suntem mutati acolo dar inca speram. A fost sotul plecat 2 luni dar nu a reusit sa gaseasca de munca si s-a intors. Era si greu sa gaseasca pt ca nu stie deloc limba. Oricum, i-a placut foarte mult si acum intelege de ce imi doresc eu atat de mult sa plec .
Eu as vrea sa ne orientam spre zona Madrid pentru ca am inteles ca economic sta cel mai bine dintre toate regiunile Spaniei si ca locuri de munca se gasesc mai usor.



mamik fericita de Denisa Maria (racusor din 20.07.2007)


A child is not a vase to be filled, but a fire to be lit


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simplyana_m spune:

RODYKA, multumesc! Am si dat mai departe retetele!
Iar jucariile si eu prefer sa le pipai, dar vreau o jucarie de la TOMY (alea stiu sigur ca-s de calitate) pe care n-o gasesc nicicum aici prin magazine. Am ochit-o de pe siteul tomy.co.uk, si aia nu livreaza aici. Uite aici jucaria impricinata si magazinul online de care va intrebam daca e ok (adaugati voi www): argos-spain.co.uk/webapp/wcs/stores/servlet/ProductDisplay?catalogId=53004&storeId=39551&productId=272767&psv=3&shoppingMode=&langId=-1&parent_category_rn=408608&top_category=408603&pageType=P

Insa nu-s (chiar) fixista, pot sa ma reorientez, de asta am si cerut sugestii!

http://www.lucamic.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simplyana_m spune:

BRAZUCA, bafta in gasirea unui job, sotul meu a gasit jobul pe net, cat eram inca in Ro, nu stiu cum se procedeaza pe-aici. Nici el nu stie limba (nici eu), dar lucreaza in domeniul IT si are (cativa) colegi care mai rup oleaca de engleza, ca altfel nu stiu cum se descurca. Spaniolii nu vorbesc decat spaniola, nici macar la birourile pt emigranti nu gasesti vreunul care sa stie boaba de engleza.

http://www.lucamic.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carlin21 spune:

Bianca_teo, bine ai venit

Stai in Nules aproape de Castellon?

Symplyana, in legatura cu cumparaturile online, eu am cumparat doar calorifere, carti, dvd, la jucarii am luat doar de cadou din cand in cand si mi-a placut sa le aleg din magazin.Acuma daca stii exact ce vrei si pretul e bun, online e mai comod.
La bucatareala nu prea ma bag, mai ales la retete traditionale, de ex mie sarmalele nu imi plac deloc, am facut doar de vreo 2 ori acum x ani in Ro, dar prietenii mei spanioli cand au fost in Ro au fost incantati.
Varza murata gasesti la magazinele romanesti, sau la Carrefour la sectiunea sabores del mundo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodyka spune:

putini sunt cei care se descurca in engleza, eventual in domeniul IT, imobiliar, hotelier... in rest, daca vrei sa afli ceva, tre sa te descurci cu limba lor. iti explica ei si in vorbe si in gesturi, dar nu fac eforturi de a invata o limba care nu e a lor. bine, cu exceptiile de rigoare...

_

delfinasul Hannah Isabela (19.06.2010)
printesita Anca-Maria (26.06.2001)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simplyana_m spune:

Hai fetelor, ca eu sunt setata pe "tips & tricks" . Ce firma/magazin de mocheta e lider pe piata spaniola (in special zona Madrid)? De unde iau si eu o mocheta buna? sau e mai ok daca pun podele laminate (am vazut la IKEA)? Peste gresie, clar, e o gresie rece si urata in toata casa, o urasc, nu o mai suport!
CARLIN, am vazut si eu foi de varza acra la supermarket . Eu am facut anul trecut de Craciun salmale pt prima data in viata si am dat-o pe spate pe soacra-mea (care venise si ea cu salmalele ei in bocceluta, sa salveze situatia ). A recunoscut ca le-am facut mai bune decat ea! Deh, norocul incepatorului! Si sigur nu scap nici anul asta, ca barbatu-meu pofteste deja...

http://www.lucamic.blogspot.com/

Mergi la inceput