Perne pentru alaptat

Perne pentru alaptat | Autor: aschiutza

Link direct la acest mesaj

Ce perne pt alaptat folositi voi? Eu am una f teapana, in loc sa ma ajute sa stau dreapta in timpul alaptarii, tot ma inclin spre bebe si deja incepe sa ma doara spatele din cauza pozitiei incomode. Am incercat si cu perne obisnuite mai tari, dar am senzatia ca aluneca si ca trebuie sa tin si bebe si perna .

In spital am avut una de la Ikea, mare mare, ce buna a fost! Din pacate nu le mai produc .

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alinushca spune:

Eu nu am folosit nimic de genul. Si chiar m-ar interesa si pe mine raspunsurile. In cazul meu sanii au crescut atat de mult din cauza pregatirii pentru alaptare (de la cupa B la cupa D++), si s-au lasat in consecinta asa de tare, ca oricum nu puteam alapta fara sa imi sustin cu mana sanul oferit, in orice pozitie as fi alaptat. Si atunci ma intreb daca mi-ar folosi la mare lucru o perna buna pentru ca foarte comod oricum nu as putea sa stau...


Mami de (28.10.2008) si bb2 28+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bee spune:

Eu am folosit o perna de alaptare cu granule de silicon, parca de la TCM mi-a luat-o sotul acum 4 ani si ceva. Buuuna si la alaptat si la dormit cu ea pe perioada gravizeniei. De fapt n-ash fi putut trai fara ea la a 2-a sarcina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

nu am folosit perne. Un fotoliu comod e perfect. Sau incearca sa alaptezi culcata in pat, cu bebe langa tine. E cel mai relaxant lucru din lume, mai ales daca adormiti amandoi si trageti un pui de somn sanatos

Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)
www.dropshots.com/kincses3#" target="_blank">poze noi www.dropshots.com/kincses4#" target="_blank">poze si mai noi
www.dropshots.com/kincses5#" target="_blank">poze cele mai noi
Povestea nasterii: Lili si Robert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

putine persoane au folosit acele perne speciale cica....mie una mi s-a parut destul de incomoda...cea mai buna pozitie e acea care zice si Gabi....e intradevar cea mai relaxanta atat pt tine cat si pt bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Ideea e sa gasiti tu cu bebe o pozitie cat mai comoda, sa va simtiti bine amandoi, sa se lipeasca de tine cat mai mult. Pentru asta nu trebuie perne sofisticate, nici tot felul de anexe costisitoare. Marele avantaj al alaptatului e ca nu depinzi de casa, de ore fixe, de o tona de accesorii cum e in cazul biberonului. Pana cand bebe e mic, poti merge cu el oriunde, nu trebuie sa stai inchisa in casa. Esti libera sa bantui prin oras, prin parc, prin mall, nu ai nevoie decat de 2-3 scutece de schimb si cateva servetele umede.

Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)
www.dropshots.com/kincses3#" target="_blank">poze noi www.dropshots.com/kincses4#" target="_blank">poze si mai noi
www.dropshots.com/kincses5#" target="_blank">poze cele mai noi
Povestea nasterii: Lili si Robert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns philip spune:

ba eu am folosit perna si a fost excelenta. mai ales cat era bebe mic si trebuia sustinut ca nu ajungea cum trebuie la san. imi era f utila mai ales cand voiam sa citesc pe forum si in timpul asta il alaptam si pe micut pe perna , practis sustineam perna pe manerele scaunului de claculator si stateam si cumva picior peste picior ca sa-i tin lui bebe capusorul mai ridicat cat papa. eu am avut asa ceva:
http://shopboppy.com/shop/index.php?main_page=index&cPath=1&zenid=10296b4a9feb8d46da470e9cca370710

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delsim spune:

Eu am folosit perne mai lunguiete puse unele peste altele, sau o singura perna pusa pe genunchi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine2009 spune:

Da, si eu am folosit, Theral_ne, cea mai mare dintre ele, cu microperle. Excelenta! Am avut una mai ieftin la inceput...dupa aceea am remarcat ce mult conteaza calitatea si mai ales marimea ei! Am folosit-o la inceput in timpul sarcinii, si apoi evident la alaptat. Inca o mai folosesc si sa dorm eu pe ea La prima dintre ele s-a lasat umplutura dupa 1 luna, la asta dupa 1 an e ca noua! si la nevoie se mai poate cumpara si umplutura ca sa mai completezi. Daca alaptezi in pozitia standard, te mai descurci si fara, dar la celelalte m-a ajutat f mult. Si mai ales la inceput, cand in felul asta am putut sa am mainile libere!


harnici la de 40 de saptamani
Cresterea in greutate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Fetelor, multzam de raspunsuri.

Sunshine, si eu tot perna asta mi-am cumparat-o acum. Merita toti banii. Pe prima nu puteam sa o indoi , sa o aranjez de loc.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giulia_S spune:

buna, si eu am avut probleme cu alaptatul inca din maternitate, ca nu tineam copilul bine la san si mi-a facut varza sfarcurile... ma dureau ingrozitor. Dupa ce am venit acasa am folosit perna asta http://www.pernegravide.ro/cms/index.php/perna-pentru-alaptat.html cu care ma impac excelent. E din material hipoalergic, se poate spala si la 90 grade si e foarte comoda si la un pret OK. Si, foarte importatnt, nu ma doare spetele! Va pupam

Mergi la inceput