Conserve pentru iarna

Conserve pentru iarna | Autor: hristina

Link direct la acest mesaj

Dragi forumiste,
asezand camara cu ce am facut pana acum, m-am gandit sa va propun sa ne "laudam" nitel aici, fiecare cu ce a facut sau isi propune sa mai faca pentru iarna, in speranta ca orice idee este binevenita.

Personal, am pregatit: dulceata de - fragi, zmeura, din petale de trandafir, cirese negre amare, cirese negre dulci, cirese albe
sirop - soc, petale de trandafir, zmeura, visine;
serbet de zmeura

Imi propun sa mai fac: dulceata din mure; din soc
sirop din afine,( afine vreau sa imi si congelez pentru iarna)

Pentru toamna mi-am propus: zacusca de ghebe, ciupercute la borcan, ardei umpluti cu varza

Astept idei sa vad daca nu cumva trebuie sa maresc debaraua...




Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cgeea spune:

Daaa, si noi am facut, deocamdata doar dulceturi sau gemuri. De capsune, de zmeura, de caise, de pepene galben (reteta Lurei Adamache, doar ca in loc de pinoli am pus ghimbir). Urmeaza de mure si de soc. Am ratat visinele, ca am vrut musai nealtoite si nu am gasit. De cirese la mine nu se mananca (am scapat de scos samburii). Si am mai facut peltea de piersici.

Si compoturi: de caise, urmeaza de prune.
Anii trecuti faceam din toate fructele pe care le gaseam, dar intre timp piticoata si-a conturat ceva mai bine preferintele, asa ca nu ma mai agit prea tare. Compotul de visine si cel de struguri au trecut prin iarna neatinse, de exemplu.

Neaparat vreau sa fac dulceata de ardei iute.

Si dupa aceea, zacusti. Din ce gasesc la momentul respectiv: ciuperci, vinete, ghebe... vad eu. Si tocana de legume (asta s-a topit urgent inca din toamna, la boboteaza am desfacut ultimul borcan - rezistase din greseala, era pitit printre alte treburi).

Si muuulte borcane de castraveti murati (ca daca ne viziteaza prietenii de 2 ori pe luna, pot sa zic ca nici n-au fost), o caserola de varza murata (doar pentru sarmale). Zarzavat pentru ciorbe imi pregateste mama , eu doar am pus la congelator leustean, marar si patrunjel.

Si acum astept idei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hristina spune:

Mi-ar placea sa nu monologam, dar mai adaug tot eu ce am in plan: gogosari murati, castraveciori bulgaresti, conopida cu ardei...

La congelator vor fi: urzici, loboda, teci, dovlecei, marar, patrunjel, leustean; iar ca fructe: zmeura, afine, mure, poate niste prune pentru tarta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANITA75 spune:

cgeea, cum faci dulceata\gemul de soc? am mancat si eu candva dar mi-a placut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cgeea spune:

Draga mea Anita, n-am mai facut de vreo 8 ani, ca mi-a fost lene sa culeg.... Dar din cate-mi amintesc, puneam parti egale de zahar si soc si le lasam peste noapte, apoi le puneam pe foc pana se leaga. Cand am facut prima data m-am cam speriat, ca mirosea direct a rachiu , dar dupa ce mai scade un pic incepe sa miroase si bine. E absolut bestial, trebuie sa incerci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nushulica spune:

pe mine ma intereseaza reteta de la zacusca de ghebe si de la zacusca in general ca nu am binevoit sa fac pana anul asta,dar acum vreau musai sa fac e mai mult o ambitie

si de unde luati ghebe?sau merge facuta si cu ciuperci din astea albe de care se gasesc in comert?



de David si 30+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

nushulico, pai tu nasti in vremea zacustilor, ce ganduri si ambitii te bat :) . a, si ghebele n-au nimic in comun cu champignoanele (decat ca se numesc ciuperci). ghebele se gasesc in piata, atunci cand se gasesc (adik daca ai noroc sa gasesti)

on topic - io nu fac nimic-nimic-nimicuta. am facut acum 2 ani 3 borcane (de 400 g) de gem/ dulceata (adica ceva intre) de mere - 2,5 dintre ele le mai am si acum
mi-au dat socrii un borcan de castraveti murati acum un numar de ani - si acum e prin camara, dar la curatenia viitoare il arunc sigur
simgura chestie pe care o mancam e zacusca, dar si asta rar si avem un "furnizor" de incredere asa ca nu-mi bat capul

c & andrei-ardei 14.11.2005 & cireshik anais 07.05.07

FEBRUARIE thing-a-day

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dora78 spune:

Pentru ca e vremea pastailor, pun zilele astea la borcane pastai galbene, subtiri si fine: le curat si le spal bine-bine, le dau un clocot cu un praf de sare, cand se racesc le tai si le pun in borcane cu zeama in care au fiert si apoi le sterilizez cate o ora la bain-marie, MUSAI de 2 ori, altfel nu tin pe iarna. Dulceturi nu fac, pentru ca nu se mananca. Mai capat de la mama, de pofta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nushulica spune:

cora pai mi-e simplu sa ma apuc de-o zacusca chit ca-i in perioada de nascareca mama imi coace tot vinetele,ardeii, gogosarii...si restul ma gandesc eu ca e ca o mancare normala de facut,nu-i asa?

de David si 30+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela99 spune:

hristina cum faci serbetu'?
n-am mai mancat serbet din copilarie si taare mi-e dor. il preferam pe al de ciocolata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANITA75 spune:

fasolea pt congelator cum o pui hristina,?

Mergi la inceput