A cazut si i se misca un dinte - poate fi salvat ?

A cazut si i se misca un dinte - poate fi salvat ? | Autor: Chuny

Link direct la acest mesaj

Pe gingie are si un mic hematom si il doare cand mananca.

Sotul zice ca dintele e pierdut ...

Oare nu se poate face nimic?



Sib http://aripicarecrescinnoi.blogspot.com/ ***** www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">MULTUMIM PT CEEA CE ATI FACUT PT SONIA



Nasterea ariciului Vladimir ***** ***** Anna, o nastere cu viteza

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Cornelia spune:

Sibylle, Maria si-a spart un dinte acum o luna. I s-a umflat gingia si a avut un hematom de toata frumusetea. Inca este sensibil. Dentistul ne-a spus ca nu e pierdut dintele, dar ca trebuie urmarit, ca la asa traumatism e posibil sa ii fie afectat nervul. Problema cea mare la noi e ca e ciobit. Ii va face o fluorizare, apoi, dupa ce creste de tot (dintele e nou nout - de cateva luni ) va vedea daca e cazul sa il completeze. Cel mai sigur, dentistul sau -si mai bine- ortodontul va poate spune ce e cu dintisorul.

Multa sanatate!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cornelia spune:

Daca e vorba de un dinte de lapte, oricum il va schimba in curand .



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kj74 spune:

nu e pierdut
mergi la un dentist iti zice el ce si cum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

Ah, te inteleg, mai ales fiind vorba de un dinte definitiv. Eu am inceput sa pierd de pe la 12 ani dintii definitivi ... aveam o gramada de carente probabil. Sper sa nu mosteneasca asta de la mine ...

Da, e de lapte, dar are doar 3 ani jumate. Celalalt va apare in 2 ani, nu?

Maine o sa caut un dentist de copii.



Sib http://aripicarecrescinnoi.blogspot.com/ ***** www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">MULTUMIM PT CEEA CE ATI FACUT PT SONIA



Nasterea ariciului Vladimir
***** ***** Anna, o nastere cu viteza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

L-am invatat sa muste din mancare pe o parte ...

multumesc de raspunsuri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andata spune:

Poate fi salvat, dar trebuie sa ajungi la un dentist bun.
Pustiul meu a cazut de pe tobogan cam la aceeasi varsta, i se miscau vreo 4 dinti din fata, unul singur a fost pierdut dar restul au fost salvati.
Probabil ca daca am fi aflat in timp util (noi am fost la munca, el era cu ai mei in parc si noi am aflat doar dupa vreo 4 ore, cand am ajuns acasa), ar fi fost salvati toti.
Curaj, asteptam sa ne spui ce ai facut.


Mami de un fecior, o fecioara si o scumpa racusoara

Poze cu noi
blog de mama
Si ingerii au nevoie de ajutor
Blogul lui Mihaita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

Cum sa fie salvati dintii de lapte? ce i-a facut? noi din pacate abea maine putem ajunge la un dentist :-(((

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kj74 spune:

uite aici ceva asemanatorhttp://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=152502

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andata spune:

Am citit si eu topicul pus de kj74. Foarte util si cred ca explica mai bine decat puteam eu sa o fac. Eu cateva zile stiu ca i-am dat pustiului mancare mai moale, ca sa nu forteze dintii, sau facuta bucatele, ca sa nu fie nevoit sa muste.

Mami de un fecior, o fecioara si o scumpa racusoara

Poze cu noi
blog de mama
Si ingerii au nevoie de ajutor
Blogul lui Mihaita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

Multumesc mult pt toate raspunsurile, intr-adevar e bine explicat in celalalt topic.

Printul meu e vesel, nu s-a plans si nici eu nu i-am mai amintit nimic, vedem maine ce sice stomatologul.

Gingia s-a innegrit mai tare.

Sper sa nu fie mai multi dinti atinsi.

M-am necajit azi, dar mi-a trecut, avem noi obstacole mult mai mari de trecut.



Sib http://aripicarecrescinnoi.blogspot.com/ ***** www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">MULTUMIM PT CEEA CE ATI FACUT PT SONIA



Nasterea ariciului Vladimir
***** ***** Anna, o nastere cu viteza

Mergi la inceput