ce riscuri sunt daca tin sarcina?

ce riscuri sunt daca tin sarcina? | Autor: blondi_m17

Link direct la acest mesaj

va rog mult sa ma ajutati sa iau decizia cea mai buna. Am luat 10 pastile de biseptrim si 1 pastila de aflamil cand inca nu stiam ca sunt insarcinata (sarcina avea probabil pana in 10 zile). Am primit o recomndare de a face avort ca sunt riscuri destul de mari. Ce riscuri sunt totusi? eu as vrea sa pastrez bebe-lul. Daca s-a mai confruntat cineva cu asa ceva, va rog impartasiti-mi din experienta voastra...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns diuna spune:

Este forte important de stiut din partea cui ai primit recomandarea.

Daca iubesti viata, si viata te va iubi pe tine. – Arthur Rubinstein

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Risc de malformatii diverse asupra fatului , sarcina oprita in evolutie .

***Fur is for petting**
"- Oamenii se nasc pentru a invata cum sa traiasca o viata mai buna – cum e sa iubesti pe toata lumea mereu si sa fii bun, nu-i asa?
- Ei bine, cateii stiu deja cum sa faca toate lucrurile astea, deci nu trebuie sa traiasca la fel de mult…"

http:/www.4animals.ro/ajuta.html/

www.adoptiicaini.ro
www.adoptiipisici.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zmotocel spune:

defapt pentru niciunul dintre medicamente nu se cunosc exact efectele in sarcina. biseptrimul a fost testat pe animale si se pare ca provoaza efecte teratogene. niciunul nu a fost test la om.
asa ca cel mai bine este sa mergi sa vorbesti cu un ginecolog inainte de a lua orice decizie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaR spune:

Daca e vorba de 10 zile de la ultima menstruatie, riscul e nul, pentru ca probabil nici nu avusese loc fecundarea. Daca e vorba de 10 zile de la ovulatie/fecundare, tot nu e chiar asa de grav, pentru ca in perioada de pana la nidatie (cuibarirea oului in uter) oul se bazeaza mai mult pe propriile rezerve si mai putin pe ce ia din lichidul din trompe. Inca nici nu ii poti spune embrion. Oricum la asa varste mici functioneaza legea totul sau nimic, daca oul e afectat atunci apar malformatii sau aberatii grave ce duc la avort spontan (practic avort menstrual) sau la sarcina orpita in evolutie la varste fragede de sarcina.
Consulta un ginecolog si decide impreuna cu acesta.


Diana cu Vlad(16.05.04)(bebelus, copilas)&Timeea (18.05.06) & Teodora (11.11.09)
Filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

http://www.reclamamascataatentie/sarcina/sanatate-si-ingrijire/Medicamente_contraindicate_in_sarcina-a3189.html

Cam greu sa se stie exact ziua respectiva.Oricum trebuie sa discuti cu un ginecolog si sa iti evalueze sarcina.

***Fur is for petting**
"- Oamenii se nasc pentru a invata cum sa traiasca o viata mai buna – cum e sa iubesti pe toata lumea mereu si sa fii bun, nu-i asa?
- Ei bine, cateii stiu deja cum sa faca toate lucrurile astea, deci nu trebuie sa traiasca la fel de mult…"

http:/www.4animals.ro/ajuta.html/

www.adoptiicaini.ro
www.adoptiipisici.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blondi_m17 spune:

multumesc de raspunsuri, inca nu stiu ce decizie sa iau. ultima menstruatie a fost 19 aprilie, iar eu am luat pastilele intre 11-13 mai. recomandarea este tocmai de la ginecolog. mi-a spus cam acelasi lucru cu ce am citit si de la voi, cum ca nu se stie exact cum va fi afectat, dar ca exista un risc in plus de a avea malformatii in cazul in care nu se produce un avort spontan mai devreme. in aceste conditii imi recomanda sa nu tin bb-ul. mie mi se pare ca ar trebui sa aleg intre a avea pe constiinta toata viata faptul ca am renuntat la bb - care ar putea fi sanatos - si a regreta in cazul in care l-as pastra si s-ar naste cu malformatii neputandu-l ajuta. sotul meu e convins ca e bine ce zice medicul si ca mai putem incerca apoi. dar, ce fac cu constiinta mea?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marilena12 spune:

Eu as pastra sarcina. Am auzit multe cazuri, unele chiar apropiate in care mamele au luat tratament nerecomandat în sarcina #537;i cand au aflat ca sunt insarcinate au ales sa mearga mai departe, ulterior copiii nascandu-se sanatosi. In plus, si eu cred ca daca ar fi actionat substantele asupra embrionului s-ar fi declansat avortul...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blondi_m17 spune:

am mai tot citit ideea asta cu declanssarea avortului...insa daca se va produce peste 4-5 saptamani(eu fiind acum in 7) si apuc sa ma si atasez f tare de ceea ce am in burtica cred ca o sa imi fie si mai greu...nu stiu de ce medicii sunt mai transanti...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Bine , daca incepem cu parerile peronale , eu nu as pastra sarcina pt. ca as juca la ruleta viata copilului meu.

***Fur is for petting**
"- Oamenii se nasc pentru a invata cum sa traiasca o viata mai buna – cum e sa iubesti pe toata lumea mereu si sa fii bun, nu-i asa?
- Ei bine, cateii stiu deja cum sa faca toate lucrurile astea, deci nu trebuie sa traiasca la fel de mult…"

http:/www.4animals.ro/ajuta.html/

www.adoptiicaini.ro
www.adoptiipisici.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cllaudia spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO

Bine , daca incepem cu parerile peronale , eu nu as pastra sarcina pt. ca as juca la ruleta viata copilului meu.

***Fur is for petting**
"- Oamenii se nasc pentru a invata cum sa traiasca o viata mai buna – cum e sa iubesti pe toata lumea mereu si sa fii bun, nu-i asa?
- Ei bine, cateii stiu deja cum sa faca toate lucrurile astea, deci nu trebuie sa traiasca la fel de mult…"

http:/www.4animals.ro/ajuta.html/
www.adoptiicaini.ro
www.adoptiipisici.ro



Foarte bine punctat Xio. Nici eu nu as pastra sarcina. Una e sa afli in timpul sarcinii avansate, sau chiar la nastere, cand practic nu mai ai de ales, si alta e sa ai confirmarea de la inceput ca bebelusul POATE suferi malformatii. Poate da, poate nu. Asa cum bine puncta XIO , nu suntem in jocul de-a ruleta.

Eu inteleg ca sunteti contra avort, dar aici nu este vorba de un "moft" , ceva de genul nu vreau copilul acum, nu sunt pregatita, bla bla bla. Aici este vorba de soarta unui bebelus care se poate naste cu malformatii. Cred ca va inchipuiti ce poate sa fie in sufletul unui parinte care trece prin asa ceva. Deci in situatia asta nu prea sunt bine venite sfaturile de genul " mergi mai departe, ce-o fi o fi"



Mergi la inceput