dilema- gradinita

dilema- gradinita | Autor: Eseea

Link direct la acest mesaj

Sunt intr-o mare dilema, habar nu am ce sa fac ...

situatia e urmatoarea: avand in vedere nebunia cu inscrierea la gradinita, am depus dosarul pt inscriere la 2 gradinite :

1. gradinita cea mai apropiata de casa, care sincer arata cam rau, prima impresie a fost de scoala de corectie :(, are curte dar e despartita de strada doar de gard, deci copiii ar sta f aproape de noxe, praf ( in cazul in care sunt scosi afara), am intrat inauntru si toaletele mi-au lasat o impresie proasta ( 3 wc-uri la parter, de adulti, cu niste capace ingalbenite de vreme si zgariate), in rest clasele pareau ok, ca mai peste tot adica; nu am vazut bucataria

2. o gradinita putin mai departe, arata cladirea mult mai bine, au in spate o curte verde destul de mare, cu un loc de joaca frumos amenajat, am vazut pe geam bucataria ( era geamul deschis) si mi s-a parut mare, curata ; am intrat putin inauntru, wc-urile sunt de copii, mi s-a parut f curat, clasele ok, ca mai peste tot; e considerata cam cea mai buna gradinita din zona

la gradinita nr 2 s-a afisat deja ca au fost primite toate cererile, deci inseamna ca am fost admisi ( nu au fost puse liste). La gradinita nr 1 se va afisa luni dar probabil ca vom intra si acolo, mai ales ca de ea chiar apartinem cu casa.

tb sa recunosc ca sufleteste parca simt ca as duce fetita la gradinita nr 2 numai ca aici intervine problema distantei, e ceva mai departe, pe jos cu ea de mana cred ca am face cam 20-30 de minute, la prima cam 15 minute cred. Si acum intervine si problema lui bb mic, in toamna va avea un an jumate si cine va merge sa duca sau sa ia fetita de la gradi va trebui sa mearga si cu baietelul in carut, fie vant, ploaie, zapada....ca doar nu poate fi lasat singur in casa.

ce sa fac? ce ati face?

Mami de fetita si de baietel
Noi, 2 minuni:
www.supereva.ro/vedetesupereva/folderview.asp?folder=My%20life&page=1" target="_blank">es1.jpg

www.supereva.ro/vedetesupereva/folderview.asp?folder=My%20life&page=2" target="_blank">es2.jpg

Everything is hard before becoming easy...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Qamar spune:

clar la a 2a
mai ales ca e vorba de 20-30 minute distanta
gandeste-te ca va sta acolo cel putin 4 ore/zi...ideea e sa se simta bine, nu?
educatoarele cum sunt?
succes mult



Your heart is my piñata..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

am uitat sa specific si ca stand la coada la inscriere, am observat si parintii si copiii care mai erau pe acolo, si as putea spune ca ( cu tot riscul ca se vor trezi binevoitori care sa-mi sara in cap ca fac diferente intre parinti, etc etc) mi s-au parut mult mai ok parintii de la gradinita nr 2, in sensul ca la nr 1 in juma de ora cat am stat la coada am aflat involuntar cate ceva despre tot cartierul, din discutiile mamelor aflate la rand, care pe cine a mai "lasat", mamele de la coada povesteau cate chiuretaje au mai facut prin tinerete si mai recent, care ce bataie a mai luat de la barbat, etc etc

ce vreau sa spun e ca as vrea un mediu care sa-l stimuleze pe copilul meu, sa aiba de invatat lucruri bune de la ei, etc...nu au copiii bineinteles nici o vina pentru mediul din care provin dar......

Mami de fetita si de baietel
Noi, 2 minuni:
www.supereva.ro/vedetesupereva/folderview.asp?folder=My%20life&page=1" target="_blank">es1.jpg

www.supereva.ro/vedetesupereva/folderview.asp?folder=My%20life&page=2" target="_blank">es2.jpg

Everything is hard before becoming easy...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

Noe, habar nu am de educatoare, nici nu se stie cine vor fi educatoarele de la grupa mica din toamna si chiar de s-ar afla, nu am de unde afla informatii din interior cum sunt, niste nume nu mi-ar spune nimic, noi nici nu stam de f mult timp in zona, deci nu am vecini sa intreb sau asa ceva....

Mami de fetita si de baietel
Noi, 2 minuni:
www.supereva.ro/vedetesupereva/folderview.asp?folder=My%20life&page=1" target="_blank">es1.jpg

www.supereva.ro/vedetesupereva/folderview.asp?folder=My%20life&page=2" target="_blank">es2.jpg

Everything is hard before becoming easy...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

Eseea, 15-20 de minute de mers pe jos nu e deloc mult.

Si noi am schimbat 2 gradinite pana am gasit una care ne place extraordinar de mult. Prima era la cinci minute de condus de casa (ca aici nu se pune problema de mers pe jos). ]
Cea de acum...trebuie sa conduc cam 30 de minute.

Daca tie ti-a lasat impresie buna cea de a doua, 15 minute de mers pe jos nu e deloc mult.Important este sa se simta copilul bine.

www.flickr.com/photos/14984866@N07/" target="_blank">Baby Gator

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Qamar spune:

mai ales ca e primul ei an intr-o gradinita, nu?
cand a inceput Bia gradi, gasisem una la 3-4 minute de casa, mie mi se parea perfecta; insa cand a cunoscut educatoarea (inainte sa o inscriem), a inceput sa planga, a refuzat sa vorbeasca [] cu ea, am mai incercat o data si la fel.. Asa ca am tot cautat si am ales un loc in care intuiam si eu, dar am vazut-o si pe ea ca se simte OK.

Cu juniorul- poate iti vor da solutii /"optimizari":) fetele cu 2 copilasi..



Your heart is my piñata..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MACARIE spune:

tu sti exact la ce gradi vrei sa o dai....ca sa ajunga la gradi nr 1 vei merge pe jos , ca sa ajunga la gradi nr 2 vei merge pe jos un pic mai mult..... deschide cate un subiect cu numele gradinitelor si vezi ce zic fetele.dupa cum le descri eu as alege gradi nr 2

---------------------------------------------------------------------

Nu va ingrijorati de ziua de maine,caci ziua de maine se va ingrijora de ea insasi.Ajunge zilei necazul ei.......Iisus Hristos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

multumesc fetelor

da, e primul ei an de gradinita, avem emotii... am luat-o in plimbare la amandoua, ea cand zice ca nu vrea deloc la gradinita ( cand e suparata pe cate ceva ), cand zice ca vrea la "cea cu wc-uri mici si casuta"( adica a 2a).

problema mea este asta : nu e mult sa mearga cam 30 de minute pe jos un copil de 3 ani jumate ? si problema fratiorului care tb scos si pe vreme rea, caldura mare etc.....sa o ducem si aducem pe ea.

in rest, fetele din Ro stiti cum e la gradinitele de stat ; nu cunosti pe nimeni inainte, habar nu ai cine va fi educatoare ( de vb cu ea nici atat) , etc Asa, la o prima vedere, am o impresie buna : lumea destul de amabila, chiar si la telefon , personalul pare ok la prima vedere.

Mami de fetita si de baietel
Noi, 2 minuni:
www.supereva.ro/vedetesupereva/folderview.asp?folder=My%20life&page=1" target="_blank">es1.jpg

www.supereva.ro/vedetesupereva/folderview.asp?folder=My%20life&page=2" target="_blank">es2.jpg

Everything is hard before becoming easy...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

Eseea, Ozi are colega care a terminat la "prima" si bunica fetei si-a dus si a doua nepoata...a fost multumita. Nepotul meu a terminat la "a doua". Parintii lui au fost multumiti pt ca era mancare buna, copilul nu s-a imbolnavit des...mama mea insa spune ca edu de anul acesta nu s-a omorat cu treaba atata timp cat copilul stie cat da 5+5 si 10-5 dar daca ii spui ca din cele 10 masini sa-si pastreze cinci si sa spuna cate raman...habar nu are (nici macar sa selecteze!)...baiatul nu e prostanac (are o dibacie extraordinara in a construi machete complicate - nivel 12-14 ani)...
Daca vrei sa iei o decizie pertinenta, dupa ce te vezi pe lista mergi cu fata la amandoua (sub pretextul ca vreti sa o cunoasca pe doamna si te-ai gandit sa-i faci o surpriza copilului de 1 iunie). Vezi cat te inspira...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fomalhauti spune:

Poate ai putea rezolva problema drumului la gradi cu un carucior dublu. Fiului meu, de aproape 4 ani, inca ii place in carut. Si uneori se aseaza in carut si fratele lui de peste 5 ani. Exista doua modele de carucioare duble (exista zeci de modele, dar doua..."idei"): unul in care copiii stau unul langa altul si iti recomand MacLaren (tine si copii de 4-5 ani) si alt model in care copilul mai mare sta in fata si cel mic in spate (aici nu stiu ce sa-ti recomand decat sa te duci repede la Baby Expo, e acum). Dezavantajul la cel unde stau copiii unul langa altul este latimea, in centrul orasului e cam complicat sa mergi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns makydenis spune:

Eu as alege gradi 2.
Si eu ies cu 2 copii zilnic, fie ploaie fie ger si sincer au fost multe zile, mai ales pe vreme rea cand pe bebe atat il scoteam afera cat mergeam la gradi/cresa, si trebuie sa recunosc, i-a prins f. bine. Pe frig folosesc patura/sac cand ploua pelerina pt carut.
E buna ideea cu carutul dublu.
Succes in alegerea facuta!

Mergi la inceput