dilema- gradinita

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

neata, nu am dormit toata noaptea, am visat numai gradinite, viscol, ger, etc

problema e ca tb sa retrag copilul de la una, ca am inteles ca gradinita care ajunge prima cu lista la inspectorat inscrie copilul iar a doua nu va mai putea pt ca ii baga cnp-ul in calculator si vede ca e deja inscris. deci decizia tb sa fie rapida. altfel as fi stat pana in toamna si vedeam atunci.

gratiela, nu se stiu educatoarele cica. La gradinita nr 2 chiar scria ca grupele se vor face in toamna, iar la 1 de abia luni se vor afisa rezultatele.....in plus am inteles ca de luni se intra in greva, nu?

si ai mei ies afara cam pe orice vreme, dar si sa iau copilul ( pe bb 2 ) din pat pe la 7,30 dimineata si sa-l pun in carut sa mergem 30 de minute pe jos prin ger, gheata, etc.......parca nu-mi prea vine

offff, grea alegere

Mami de fetita si de baietel
Noi, 2 minuni:
www.supereva.ro/vedetesupereva/folderview.asp?folder=My%20life&page=1" target="_blank">es1.jpg

www.supereva.ro/vedetesupereva/folderview.asp?folder=My%20life&page=2" target="_blank">es2.jpg

Everything is hard before becoming easy...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cygni spune:

as alege gradinita nr.2 chiar daca va fi mai dificil in aceasta iarna.
un copil de 3 ani jumatate merge fara probleme 30 de min pe jos (depinde de copil totusi) dar mai exista posibilitatea atasarii la carucior a unei "chestii" pe care sta in picioare copilul cel mare in timp ce tu duci caruciorul, asta ca sa nu cumperi altul.
bebe va creste si el, nu va mai fi atat de greu si gandeste-te ca fetita va fi acolo cativa ani, e foarte important ca ea sa se simta bine si sa fie intr-un mediu placut pt ea.
succes in alegere


Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AdiS spune:

Si eu votez tot gradi 2.

Pe langa ce au spus fetele mai devreme mai adaug ca nici nu este obligatoriu sa mearga in fiecare zi la gradi pe frig si ploaie, in orice conditii. Oricum ar avea cu cine sta acasa in acea zi. Cel putin primul an poate fi tratat asa ... mai light.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinutza00 spune:

Essea, intr adevar, nu i usor sa l trezesti pe bb 2 dimineata si sa l cari pe orice vreme afara....am fost in situatia asta. As investiga mai bine ce se intampla in gradi 1, cum sunt educatoarele...nu te poti duce atunci cand ies copiii si sa incerci sa vorbesti cu cateva mame...? In primii 2 ani cel mare a inceput gradi la 9.30 din fericire...sa i ai pregatiti pe amandoi copii la 7.30 nu va fi usor. Daca ploua tare, era frig il mai ducea sotul (9.30 era totusi prea tarziu pentru el)...sau nu mai ieseam. Am lipsit de muulte ori din cauza de vreme, ori se mai imbolnavea cel mare...apoi cel mic...si nu avea cine sa l duca si sa l ia pe David.
Caruciorul dublu nu mi se pare o solutie asa comoda...eu aveam deja, dar ma chinuiam la lift, scari...am cumparat alt carucior, cu o pedana (suport) ptr fratior, un pic incomod la urcat/coborat de pe trotuar, dupa ce l lasam pe David tb sa leg cumva suportul de carucior...mi l au furat peste 3 saptamani...caruciorul nr 3 a fost cea mai buna alegere
http://www.primimesi.com/product.php?id_product=86
sunt 2 picioruse in spate pe care David se catara, am fost ff multumita de carucior.
Pentru ploaie am cumparat un suport ce se monteaza pe carucior si sustine umbrela...sa imping caruciorul cu 2 copii, sa tin si umbrela in acelasi timp era misiune imposibila...
http://www.girotondobaby.com/index.php?main_page=product_info&products_id=948&zenid=a3b90242915b123b169948e1ea8c8d69

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Isis_23 spune:

Subscriu la ce a spus Adis!Nu e obligatoriu sa o duci zilnic,primul an e de acomodare,se joak mult,invata sa se joace in grup,nu individual,iarcunostintele transmise sunt minime,ceea ce ai putea face cu ea acasa si tu.
Plus k atunci cand mergeti pe jos,puteti vb.opoti pregati pt ce se va intampla in ziua respectiva,puteti repeta poeziile,cantecele,faceti si miscarea de dimineata...
Iar bebe mic....se plimba!oricum il scoti zilnic,nu?cand e mai rece,ilimbraci maigros,plus o paturik sau copertina
eu cred k maimult conteaza conditiilr din gradinita,igiena,spatiul cat mai aerisit,decat distanta pana la gradinita.pana laurma,in gradinita petrece mai mult timp!
Succes!

Mami mandra de Edith de pe 23.01.2009

http://www.flickr.com/photos/44563043@N03/?saved=1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olgutzika spune:

Eseea, respira, uita de ger si pune-ti altfel problema: unde crezi ca i-ar placea ei mai mult? Crezi ca ar supara-o foarte tare sa mearga atat de mult pe jos, incat gradi si timpul petrecut acolo sa devina o corvoada? Intuiesti care va fi mediul in care isi va petrece o buna parte din zi, unde crezi ca se va simti ea mai confortabil?

Poate nu sunt suficient de coerenta, ceea ce vreau sa sugerez este sa iei in calcul si ce i-ar placea ei, unde o vezi adaptandu-se mai lesne, luand in considerare si distanta pe care EA va trebui sa o parcurga pana acolo, precum si colectivul si "decorul". Daca ea nu e ok cu alegerea ta, nici tu si nici fratiorul ei nu veti fi ok. Si cat viscol/ger va putea fi? Doua luni maaaxim...Si la gradi 1 tot in viscol si in ger iesiti, pentru mai putin timp insa

Succes!

Olga 15+ cu Sara-Maria si mami de Ioana-Sofia (25.02.2008 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ni-na spune:

Eu ma gandesc asa..........tot vei scoate bebele ,fie ca va merge 15 minute,fie ca va merge 30.Deci 15 minute oricum va iesi din casa,indiferent ce gradinita alegi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roli25 spune:

Nu exista nici un mijloc de transport pana la gradinita nr.2? Intr-adevar, nu e usor sa mergi cu 2 copii pe jos atat de mult. Am trecut prin experienta asta. Se mai pune si problema, celui care merge la gradi, daca poate, in cazul in care e vorba de un bunic.
Daca nu e o problema sa ramana acasa cu cel mic in zilele urate, in care va fi greu de ajuns, atunci alege varianta 2.

Roli mami de Andrei (16 ianuarie 2008) si Marc (9 iunie 2006)

www.flickr.com/photos/14037522@N04/sets/72157603790736786/" target="_blank">ANDREI
www.flickr.com/photos/14037522@N04/sets/72157603794082565/" target="_blank">MARC
www.flickr.com/photos/14037522@N04/2472556291/in/set-72157604930822343/" target="_blank">VACANTELE NOASTRE IN 4
BAIETII MEI IUBITI



Se zice ca doua lucruri sunt infinite pe lumea asta: universul si prostia umana. În privinta universului, eu înca mai am unele îndoieli. (A.Einstein)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Si eu vroiam sa intreb daca nu este niciun mijloc de transport pana la gradi 2. E musai mersul pe jos? Nu zic sa iei taxiul, dar un autobuz, un maxi-taxi ceva nu e sa mai scurtati din drum?



Bazar umanitar DC


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput