Alocatii europene, pt. copii

Alocatii europene, pt. copii | Autor: irlandeza

Link direct la acest mesaj

Cine stie sa-mi spuna si mie despre ce e vorba? Cineva mi-a spus ca se poate lua alocatia copilului si din Ro. si din tara in care lucreaza parintii. E adevarat?
Fiica noastra , de 2.2 ani,e nascuta in Irlanda si primeste alocatia de aici, pt. ca noi muncim legal aici. In 2008 cand am nascut m-am interesat in Ro. si nu se putea lua alocatie decat din una din cele 2 tari, acum cica s-ar fi schimbat legislatia.
Va rog lamuriti-ma si pe mine.
Multumesc.


__________________________

BAZAR GENERAL - hainute, jucarii
Sa-l ajutam pe ALEX - te asteptam cu vesti bune din Israel
Sa-l ajutam pe BOGDAN
Sa salvam un inger - ALINA DONESCU
ROBI- o minune de copil, sa-l ajutam
Sa ajutam la terapia pentru EMMA
www.soringologan.com/" target="_blank">Ajutati un suflet - SORIN GOLOGAN
Ajutati-l pe CATALIN,un baietel de 5 ani, sa traiasca !

Alexia - la petrecerea unei fetite
www.curcubeucuochialbastri.blogspot.com/" target="_blank">curcubeu cu ochi albastri - blog
Printesa noastra a crescut !!!03.IAN.2008

Raspunsuri

Inceputul discutiei
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Citat:
citat din mesajul lui irlandeza

Cine stie sa-mi spuna si mie despre ce e vorba? Cineva mi-a spus ca se poate lua alocatia copilului si din Ro. si din tara in care lucreaza parintii. E adevarat?
Fiica noastra , de 2.2 ani,e nascuta in Irlanda si primeste alocatia de aici, pt. ca noi muncim legal aici. In 2008 cand am nascut m-am interesat in Ro. si nu se putea lua alocatie decat din una din cele 2 tari, acum cica s-ar fi schimbat legislatia.
Va rog lamuriti-ma si pe mine.
Multumesc.








buna, nu se poate asa ceva, cine te-a informat , te-a informat gresit.
copilul primeste alocatie doar in tara de domiciliu, unde parintii lucreaza legal si platesc taxe legal. si, pentru 11 euro cate este alocatia in Ro pentru un copil, nu se merita stresul. banuiesc ca in Irlanda este ceva mai mare.
cand ai domiciliul in strainatate scrie si in pasaport, chiar daca este eliberat de autoritatile romane, iar buletinul este predat autoritatilor romane, prin consulat sau ambasada. deci, figurezi si in RO, ca ai domiciliul in strainatate.
sigur si precis iti spun, legal ne se poate sa primesti alocatie din doua tari.

ALEX, operatie pe cord!

BAZAR UNIC!!!

*********************


VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT! MIHAITA


M-am nascut pentru succes!







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Si eu stiu ca nu se poate. Noi am completat in Ro un formular prin care renuntam la cea din Ro, in august. Sa se fi schimbat ceva de atunci?

-----------------------------------------------------------
Sa aveti (mai repede, daca se poate!!) o primavara minunata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

am uitat sa mai precizez ceva, in tarile din UE exista sisteme de control, adika te verifica daca mai primesti alocatie si in tara natala. si da, completezi formulare ca renunti la cea din RO, formulare care se duc in tara de domiciliu, altfel nu primesti alocatie.

ALEX, operatie pe cord!

BAZAR UNIC!!!

*********************


VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT! MIHAITA


M-am nascut pentru succes!







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Din cate stiu eu legal se poate in Norvegia mai ales daca unul din parinti e aici si altul in Ro, dar Norvegia nu este in UE ci in EEA. Uite www.nav.no/Familie/Internasjonalt/194616.cms" target="_blank">aici conditiile norvegienilor.
kariguld, oare mai preda cineva buletinul de cand se calatoreste cu el in UE?

Mami de Ana Maria(18.12.2004) si Elisa Andreea (09.12.2008) si 19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

www.infolegal.ro/formularul-e401-si-formularul-e411-cereri-pentru-acordarea-prestatiilor-familiale-pentru-muncitorii-romani-din-strainatate/2008/08/13/" target="_blank">Aici gasiti reglementarile intre statele membre EU. Intre restul statelor nu exista asemenea conventii si copiii pot beneficia de aloctaiile ambelor tari. A fost o discutie mai veche pe forum cand mamici romance stabilite in SUA au cerut alocatii pentru copii mascuti acolo, dar cetateni romani. Si li s-au acordat.

Cum Irlanda e membra UE, fetita ta nu are dreptul sa primeasca alocatie decat din una din cele doua tari: Irlanda sau Romania(daca e cetatean roman, avand in vedere ca locuieste in Irlanda). E asa cum stii tu, din 2008...nu vad de ce s-ar fi schimbat ceva, Ro e membra in continuare a UE.

fii alaturi de Mihaita


vorbe de copil...

Hobby

www.talentedenazdravani.ro/" target="_blank">talentele nazdravanilor

calator de profesie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui Otiliav

kariguld, oare mai preda cineva buletinul de cand se calatoreste cu el in UE?

Mami de Ana Maria(18.12.2004) si Elisa Andreea (09.12.2008) si 19+



Buletinul itzi este retzinut automat in momentul in care devii posesorul unui pasaport de ceatzean roman cu domicliul in strainatate!

Alocatzia(ma repet de acum ca s-a spus deja)se ia doar dintr-o singura tzara!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Andacos, nu stiu care-s avantajele unui pasaport CRDS, eu nu am. Pe net am gasit cum se poate obtine dar n-am priceput de ce si l-ar schimba cineva.
Si oricum parintii care primeau alocatie in Ro nu au nevoie de buletin daca ea intra intr-un cont.
Dupa cum scrie si Mihaela, nu exista regula generala, depinde de la caz la caz, in functie de acordurile dintre tari. Ce e clar, ca nu se ia in doua tari din UE, sau se ia in doua tari dar valoarea cumulata este egala cu alocatia maxima intr-una din tari.
Ce ma mira, acum ca am citit si eu regulile, este ca Norvegia da alocatie chiar si copiilor care nu locuiesc pe teritoriul ei, daca celalalt parinte nu lucreaza:
"If the child’s other parent is not employed in the home country and does not receive unemployment benefits, you are entitled to Child benefit and cash benefit from Norway."
Nu se spune nimic de sistarea alocatiei din Ro.

Mami de Ana Maria(18.12.2004) si Elisa Andreea (09.12.2008) si 19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui Otiliav

Andacos, nu stiu care-s avantajele unui pasaport CRDS, eu nu am. Pe net am gasit cum se poate obtine dar n-am priceput de ce si l-ar schimba cineva.

"If the child’s other parent is not employed in the home country and does not receive unemployment benefits, you are entitled to Child benefit and cash benefit from Norway."
Nu se spune nimic de sistarea alocatiei din Ro.

Mami de Ana Maria(18.12.2004) si Elisa Andreea (09.12.2008) si 19+



Ai avantaje la o eventuala repatriere cu acest pasaport!

personal(dar zau ca nu vreau sa incep discutzii in contradictoriu)mi se pare normal(legal oricum este)sa ai un asemenea pasaport atita timp cit domiciliezi permanent in afara teritoriului romanesc!

Tot personal ,nu mi se pare corect sa solicitzi alocatztie din 2 tzari!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Citat:
citat din mesajul lui Otiliav

Andacos, nu stiu care-s avantajele unui pasaport CRDS, eu nu am. Pe net am gasit cum se poate obtine dar n-am priceput de ce si l-ar schimba cineva.
Si oricum parintii care primeau alocatie in Ro nu au nevoie de buletin daca ea intra intr-un cont.
Dupa cum scrie si Mihaela, nu exista regula generala, depinde de la caz la caz, in functie de acordurile dintre tari. Ce e clar, ca nu se ia in doua tari din UE, sau se ia in doua tari dar valoarea cumulata este egala cu alocatia maxima intr-una din tari.
Ce ma mira, acum ca am citit si eu regulile, este ca Norvegia da alocatie chiar si copiilor care nu locuiesc pe teritoriul ei, daca celalalt parinte nu lucreaza:
"If the child’s other parent is not employed in the home country and does not receive unemployment benefits, you are entitled to Child benefit and cash benefit from Norway."
Nu se spune nimic de sistarea alocatiei din Ro.

Mami de Ana Maria(18.12.2004) si Elisa Andreea (09.12.2008) si 19+



nu stiu cum este legislatia in Norvegia, dar aici se cer f multe formulare atunci cand soliciti alocatia pentru copii. si desigur, ca iti cer prima data niste acte din RO.....amanuntit nu mai stiu.
deci, se cer multe acte completate, se fac verificari si abia apoi se da alocatia. stiu precis, in statele apartinatoare UE nu se poate sa primesti din doua tari, si din tara natala si din tara de domicilui.

una e sa calatoresti cu buletinul in UE, alta sa domiciliezi intr-o anume tara. buletinul cu adresa din RO nu este valabil, decat ca te identifica ca persoana, in rest nu-ti foloseste la nimik. iar in pasaport scrie ca domiciliezi in tara unde locuiesti.


ALEX, operatie pe cord!

BAZAR UNIC!!!

*********************


VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT! MIHAITA


M-am nascut pentru succes!







Mergi la inceput