Alocatii europene, pt. copii

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Si pe aici se completeaza formulare si se declara toata veniturile, se verifica, dar legea e diferita in EEA fata de UE.
Eu n-am aici o locuinta cumparata iar anul trecut am locuit aproape 6 luni la Bucuresti, asa ca permanentul e cam impropriu de definit daca in plus de acele 6 luni la Bucuresti mai stau si prin alte tari UE in vacante.
De aceea in general nu-mi bat capul cu legislatia, declar toate iesirile si intrarile din Norvegia, pe unde am umblat, daca a fost cu serviciul sau nu, daca au fost copii cu mine, si ei hotarasc in functie de legile lor din acel moment.

Mami de Ana Maria(18.12.2004) si Elisa Andreea (09.12.2008) si 19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Otilia,bineintzeles ca sunt cazuri aparte,poate tu esti unul dintre ele si exista ceva special in legislatztuie referitor la asta!

insa cum e cazukl multora dintre noi,stabilitzi definitivi in alte tzari,atita timp cit esti luat in evidentza pe teritoriul statului respectiv,e legal si firescsa ai acest tip de pasaport!

oricum am spus ca nu vreau s adeclansez stiu eu ce polemici,ACUM VAD CA IN GENERAL AECASTA PROBLEMA CU PASAPORTUL CU DOMICILIUL IN STRAINATATE O NACVEM NOI ASTIA PE TERITORIU EUROPEAN ;CHIAR AS VREA SA STIU CUM E CU CEI7CELE CE TRAIESC PE ALTE CONTINENETE SUI SUNT INCA CETATZENI ROMANI18scuze d ecaps ma grabesc si nu am timp de corectat)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irlandeza spune:

Citat:
citat din mesajul lui kariguld

Citat:
citat din mesajul lui irlandeza

Cine stie sa-mi spuna si mie despre ce e vorba? Cineva mi-a spus ca se poate lua alocatia copilului si din Ro. si din tara in care lucreaza parintii. E adevarat?
Fiica noastra , de 2.2 ani,e nascuta in Irlanda si primeste alocatia de aici, pt. ca noi muncim legal aici. In 2008 cand am nascut m-am interesat in Ro. si nu se putea lua alocatie decat din una din cele 2 tari, acum cica s-ar fi schimbat legislatia.
Va rog lamuriti-ma si pe mine.
Multumesc.




buna, nu se poate asa ceva, cine te-a informat , te-a informat gresit.
copilul primeste alocatie doar in tara de domiciliu, unde parintii lucreaza legal si platesc taxe legal. si, pentru 11 euro cate este alocatia in Ro pentru un copil, nu se merita stresul. banuiesc ca in Irlanda este ceva mai mare.
cand ai domiciliul in strainatate scrie si in pasaport, chiar daca este eliberat de autoritatile romane, iar buletinul este predat autoritatilor romane, prin consulat sau ambasada. deci, figurezi si in RO, ca ai domiciliul in strainatate.
sigur si precis iti spun, legal ne se poate sa primesti alocatie din doua tari.



Asa stiam si eu, dar am o .....soacra acra care imi bate capul de o luna intreaga cu alocatia europeana, ca nu vreau sa-i fac fetei, ca are dreptul, ca s-a schimbat legea din vara lui 2008, fiica mea fiind nascuta inainte, ca ......bla, bla......de am ajuns sa cred ca-s eu nebuna .
Lege de care zice ea, spune ca daca copilul ia alocatia din Ro., atunci poate cere diferenta de alocatie din tara in care lucreaza parintii. Dar asta nu inseamna ca iei alocatii din 2 tari.
Multumesc mult. Abia astept sa-i arat mesajele.



BAZAR GENERAL - hainute, jucarii

Sa o ajutam pe MIHAELA, o fetita de doar 4 ani.....
Sa-l ajutam pe ALEX - te asteptam cu vesti bune din Israel
Sa-l ajutam pe BOGDAN
Sa salvam un inger - ALINA DONESCU
ROBI- o minune de copil, sa-l ajutam
Sa ajutam la terapia pentru EMMA
www.soringologan.com/" target="_blank">Ajutati un suflet - SORIN GOLOGAN
Ajutati-l pe CATALIN,un baietel de 5 ani, sa traiasca !


www.curcubeucuochialbastri.blogspot.com/" target="_blank">curcubeu cu ochi albastri - blog
Printesa noastra a crescut !!!03.IAN.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irlandeza spune:

[/quote]
citat din mesajul lui kariguld

nu stiu cum este legislatia in Norvegia, dar aici se cer f multe formulare atunci cand soliciti alocatia pentru copii. si desigur, ca iti cer prima data niste acte din RO.....amanuntit nu mai stiu.
deci, se cer multe acte completate, se fac verificari si abia apoi se da alocatia. stiu precis, in statele apartinatoare UE nu se poate sa primesti din doua tari, si din tara natala si din tara de domicilui.

una e sa calatoresti cu buletinul in UE, alta sa domiciliezi intr-o anume tara. buletinul cu adresa din RO nu este valabil, decat ca te identifica ca persoana, in rest nu-ti foloseste la nimik. iar in pasaport scrie ca domiciliezi in tara unde locuiesti.


[/quote]

Mie nu mi s-a cerut decat certificatul de nastere irlandez si am completat un formular, in care decalr pe proprie raspundere ca nu luam alocatie din Ro. sau din alta tara. Atat.

Noi locuim aici de cativa ani si muncim legal, platim taxe, intr-un cauvant suntem inregistrati in sistemul lor, dar la mine in pasaport nu scrie ca sunt rezident in Irlanda, nici buletinul nu-mi este retinut. Il am cu mine, desi nu-mi foloseste la nimic, pt. ca tot cu pasaportul imi fac treaba.



BAZAR GENERAL - hainute, jucarii

Sa o ajutam pe MIHAELA, o fetita de doar 4 ani.....
Sa-l ajutam pe ALEX - te asteptam cu vesti bune din Israel
Sa-l ajutam pe BOGDAN
Sa salvam un inger - ALINA DONESCU
ROBI- o minune de copil, sa-l ajutam
Sa ajutam la terapia pentru EMMA
www.soringologan.com/" target="_blank">Ajutati un suflet - SORIN GOLOGAN
Ajutati-l pe CATALIN,un baietel de 5 ani, sa traiasca !


www.curcubeucuochialbastri.blogspot.com/" target="_blank">curcubeu cu ochi albastri - blog
Printesa noastra a crescut !!!03.IAN.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui irlandeza

Noi locuim aici de cativa ani si muncim legal, platim taxe, intr-un cauvant suntem inregistrati in sistemul lor, dar la mine in pasaport nu scrie ca sunt rezident in Irlanda, nici buletinul nu-mi este retinut. Il am cu mine, desi nu-mi foloseste la nimic, pt. ca tot cu pasaportul imi fac treaba.

[/teal]

BAZAR GENERAL - hainute, jucarii

Sa o ajutam pe MIHAELA, o fetita de doar 4 ani.....
Sa-l ajutam pe ALEX - te asteptam cu vesti bune din Israel
Sa-l ajutam pe BOGDAN
Sa salvam un inger - ALINA DONESCU
ROBI- o minune de copil, sa-l ajutam
Sa ajutam la terapia pentru EMMA
www.soringologan.com/" target="_blank">Ajutati un suflet - SORIN GOLOGAN
Ajutati-l pe CATALIN,un baietel de 5 ani, sa traiasca !


www.curcubeucuochialbastri.blogspot.com/" target="_blank">curcubeu cu ochi albastri - blog
Printesa noastra a crescut !!!03.IAN.2008




Irlandezo de curiozitate,unde tzi-ai facut pasaportul?Adica tzi l-ai schimbat de cind suntetzi rezidentzi in Irlanda?

Dana

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Banuiesc ca ai prezentat si buletinul de asta nu tzi-au facut cu domiciliu in strainatate!

Dar dupa ce expira buletinul cum ai sa procedezi?

Lucratorii de politzie in mod normal ar trebui sa intrebe daca adresa de pe buletin coincide cu adresa actuala!

Nu stiu la mine cel putzin a trebuit sa schimb si numele dupa casatorie si automat mni-au facut cu domiciliu in strainatate,mie mi s-a parut normal si firesc!(daca as fi avut eu acum buletinnnn,nu plateam o carutza de bani la consulat sa ne schimbam pasapoartele si eu si copilu',care a implinit si 14 ani si nu are nici el buletin,si sa stau cu frica-n sin ca nu sunt gata pina la sfirsitul lui mai)

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irlandeza spune:

Da, am prezentat si buletinul, nu m-a intrebat nimeni daca locuiesc altundeva decat la adresa din buletin.
Cand o sa-mi expire buletinul, o sa vedem, ce o sa mi se spuna la politie.



BAZAR GENERAL - hainute, jucarii

Sa o ajutam pe MIHAELA, o fetita de doar 4 ani.....
Sa-l ajutam pe ALEX - te asteptam cu vesti bune din Israel
Sa-l ajutam pe BOGDAN
Sa salvam un inger - ALINA DONESCU
ROBI- o minune de copil, sa-l ajutam
Sa ajutam la terapia pentru EMMA
www.soringologan.com/" target="_blank">Ajutati un suflet - SORIN GOLOGAN
Ajutati-l pe CATALIN,un baietel de 5 ani, sa traiasca !


www.curcubeucuochialbastri.blogspot.com/" target="_blank">curcubeu cu ochi albastri - blog
Printesa noastra a crescut !!!03.IAN.2008

Mergi la inceput