GRADINITE PARTICULARE IN PLOIESTI

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns redakt spune:

Citat:
citat din mesajul lui redakt

Eu am fost la acest srl numit ,,gradinita si after school ARIEL MICA SIRENA" si am fost mintit in fata ca este autorizata de catre asistenta medicala cu un ochi de sticla care e si directoare si educatoarea grupei mici si profesoara de engleza a gradinitei.I-am cerut sa imi arate autorizarea care ar fi trebuit afisata in geam si a zis ca mi-o arata cand vin cu copilul.M-am interesat la ISJ si nu o avea.Trageti singuri concluzia,e doar un exemplu a ceea ce se poate face cand nu depinzi de o institutie care sa iti coordoneze activitatea.Va spun eu: ORICE din copii.Plus ca e plin internetul de articole de ziar care critica minciunile de la acest srl si m-am convins ca asa e.
Unde mai pui ca mai erau si o ingrijitoare si o educatoare batrane,copilul meu nu ar fi stat acolo nici o ora.Iar eu nu sunt de acord cu minciuna din start.Asa ca am inscris-o la Ducky-Duck de pe Fortunei din luna mai si va spun cu mana pe inima ca am facut cea mai buna alegere:gradi e autorizata,am vazut dosarul personalului care e calificat,directoarea e tot in invatamant,e foarte curat si au o curte foarte dragut amenajata,se fac limbi straine,teatru,dans,eco arta,pretul e foarte bun.Mi-au castigat increderea si nu e putin lucru.Si nu sunt o persoana care sa nu fie pretentioasa cand e vorba de copil!
Alegeti o gradinita autorizata totusi e sfatul meu,mai sunt cateva.Nr de tel de aici e 0721446982
citat din mesajul oanei_s
Oare are legatura cu faptul ca tot personalul a lucrat in trecut la ducky-duck?
de-aia esti asa inversunat/a?

Sunt direct si uneori adevarul spus direct supara sau starneste reactii.Nu are legatura personalul gradinitei care a plecat, draga Oana.Daca acest personal ar fi fost la gradinita unde suntem acum,nu ne-am mai fi inscris,desi ar fi fost o alta situatie.
1.Ceea ce m-a deranjat a fost minciuna.Un parinte care se intereseaza pt. copilul sau si e la inceput de drum in materie de gradinite nu merita sa fie mintit.Multi nu verifica informatiile care le sunt date.Patroana mi-a spus la acel moment ca ea preda engleza si ca gradinita este autorizata.
2.Lumea este mica,dupa cum stii,intre timp am cunoscut si parinti ai caror copii sunt de mai mult timp aici.Unul din ei,care urmareste discutiile de pe forum,a relatat cel putin amuzant cum una din ,,doamnele" care acum e ingrijitoare la srl-ul Ariel Mica Sirena,acum mai multe luni,povestea intr-un cerc restrans despre ,,mama Marei". ,,Mama Marei"(o persoana lenesa, care nu stie sa faca mancare si care se mai descurca pt. cea mica de la fosta soacra din Bucuresti,careia ii e mila si ii da oalele pline) a cunoscut un domn ,,plin de bani",care nu fusese insurat niciodata si care o ducea in Delta impreuna cu Mara care greu il accepta.Tot ,,mama Marei" vroia sa profite de banii lui ca sa ii poata plati Marei gradinita particulara (pt. ca nu se putea adapta la stat),drept care a ramas insarcinata cu acesta,etc (si povestea continua dar nu se mai poate reproduce).
Tu stii daca te recunosti sau nu in poveste,dar nu cred ca o persoana ca ,,prietena" a ta si ingrijitoare la o gradinita are dreptul sa iti discute viata personala in fata altor parinti si angajati.Vorba se duce si iata unde ajunge.In aceeasi ordine de idei, poate te vei gandi de doua ori inainte sa iei apararea acestui srl ,,Ariel mica sirena" unde activeaza in continuare persoana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns redakt spune:

citat din mesajul lui simali:
De exemplu ce relevanta are directoarea care e tot in invatamant? Treaba unei directoare este sa asigure administratia gradinitei nu sa fie din invatamant (pericol sa-si vare nasul peste masura in treaba educatoarelor).

Iar personal calificat ce inseamna? Au diplome de ce mai exact? Ca diplome de facultati (psihologie, limbi straine, etc.) poti sa le faci avioane ca nu fac 2 bani intr-o gradinita. Diplome de educatoare si ceva experienta in educatie (daca se poate si un copil personal acasa) este ceea ce ai nevoie intr-o gradinita.

raspuns:
Cand am spus ,,personal calificat" exact la asta m-am referit:diplome de dubla specializare invatatoare-educatoare,completate de atestate de predare a limbilor straine la gradinita si cls.I-IV,experienta de peste 5 ani in invatamant,intamplator educatoarea de la grupa celui mic are si fetita aici la gradi.Avantajul conducerii din invatamant este ca se poate coordona activitatea educationala pe o linie corecta,se poate lucra in echipa,se pot aduce idei noi in interesul lucrului cu copiii,implicarea este mai mare,iar gradinita nu este privita doar ca o afacere,iar cand o educatoare greseste este cineva care sa isi dea seama ca a gresit,poate da sfaturi pertinente pe care nu le poate da un om din alt domeniu.Daca mai multe educatoare lucreaza intr-o grupa nu inseamna ca se bat cap in cap si ca una isi baga nasul in treaba alteia.Pot iesi lucruri bune dintr-o echipa buna,organizata bine.Parerea mea este ca un spital trebuie condus si coordonat de un medic,un ziar de catre un om de presa,o scoala/gradinita de catre un pedagog.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Wow, Redakt, dar pe tine ce te poate forta sa stai si sa asculti asemenea barfe suburbane si subumane si mai ales...sa le si tii mine cu lux de amanunte, ba mai mult, sa ne murdaresti si forumul cu asemenea porcarii inca insinuand ca e vorba despre un user de aici?!?!?!?
Ai trei mesaje in total, dintre care doua incalificabile!



Ioana cu Katja (30 martie 2004),Serghei (2 mai 2006) si www.youtube.com/watch?v=jioYwuky3tk" target="_blank"> Gruia (DPN ian.2011).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_s spune:

Redakt, sunt absolut miscata de grija ce mi-o porti.

Oana si Mara 11.08.2004

Noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vyktoria spune:

Redakt, mesajele tale seamana izbitor cu altele lasate pe alte forumuri,si care vor sa discrediteze in mod flagrant Ariel Mica Sirena,pronuntand atat de des ACEST SRL, si atat de acuzator, incat nu lasa doar impresia unui parinte nemultumit, ci a cuiva care vrea sa le faca rau.Legatura cu Ducky Duck, data fiind tradarea educatoarelor care au indraznit sa-si faca singure o afacere ca cea unde erau doar angajate,este demonstrativa...
Stii ce e ciudat, ca acum Ducky Duck,sustinuta atat de vehement si cu astfel de discutii in culise,nu prea mai inspira incredere...Iar faptul ca tu ai ales-o, nici atat...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns redakt spune:

Asa sa asigura functionarea optima a forumului.

Vyktoria,trebuie sa recunosc ca expresia ,,acest srl" cu parere de rau nu imi apartine,autoarea fiind Bobe vorbind de Angels,iar unele pasaje din mesajul meu sunt luate din presa online.De la discreditarea flagranta sa trecem la flagranta descoperire pe care ar trebui s-o faci: nu sunt eu autorul tuturor mesajelor,articolelor,parerilor despre acest srl care au aparut in cel putin 3 ziare si pe net.
Subiectul cu educatoarele tradatoare cum spui,nu ma intereseaza decat prin prisma faptului ca s-au mutat,ceea ce e bine.
Sa iti spui parerea sustinuta de argumente reale nu inseamna ca murdaresti ceva sau promovezi altceva .

Inaioana,fa tu bilantul, la cate mesaje incalificabile am ajuns?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns redakt spune:

se asigura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns medeea76nou spune:

O luam de la capat?
Intrebasem despre tarife, banuiesc insa ca mamele multumite nu mai intra pe aici...
Noi am ramas la Angels Paulesti, in ciuda tarifului, deocamdata nu avem de ce sa ne plangem, conditiile se mentin bune in continuare.
Ce stiti despre gradinita de langa Sinagoga? Cea noua, particulara.

Medeea, mamica de Tea (2006) si de Ana (2008), din nou 10+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vyktoria spune:

Unele gradinite au preturile expuse pe site, iar la celelalte e suficient sa trimiti mail sau sa suni pentru a primi oferta de pret.Ce e bine de retinut faptul ca unii sunt destul de mercantili si spun un pret mic la care se adauga celelalte intr-o succesiune rapida ce te aduce usor dar ametitor pe la 10 milioane. Putini sunt fair-play si spun suma adevarata de la inceput,cu all inclusive,ca in concediile la bulgari.
Despre gradinita cea noua stiu ca inca e in amenajari, a fost o gradi de stat, primaria a retrocedat cladirea si aceasta a fost inchiriata de....surpriza!...o educatoare.Sa speram ca vine de la o gradi de stat, altfel vom asista la noi interventii vehemente adresate ei de fostii patroni, lucru cu care ne-am invatat deja...Cladirea este destul de mare si ar fi o lovitura pentru particularele improvizate in cladiri si spatii mici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tatiana79 spune:

Fetelor,
gradinita se numeste Esperia, o cunostinta mi-a dat un pliant de la ei si am sentimentul ca va concura cu multe gradinite, nu doar cu cele mici...Am sunat acolo si am aflat urmatoarele:
-este amplasata in centru, fosta gradinita 28(daca am retinut bine),langa biserica Evreiasca unde se plateau candva gazele(aproape de hotel Prahova)
-este chiar foarte mare si inca se renoveaza, iar de la 15 Septembrie se va deschide.
-AU BUCATARIE PROPRIE!!!!
-Au supraveghere video in toata gradinita;
-Programul este de la 7 dimineata la 7 seara;
-Copiii invata in doua limbi, a doua nefiind considerata secundara: romana-engleza sau romana-germana; Optional copilul poate invata si alte limbi, la alegere;
-Dans ritmic, Aikido, Pian(chiar au pian in gradinita si vine acolo un profesor);Toate astea se vor face in gradinita, pentru ca gradinita are multe clase, spatiu generos;
-Curte mare cu loc de joaca;
-After Scool;
-Se va lucra numai dupa programa invatamantului, nu va face fiecare educatoare ce o taie capul cum se mai practica pe la noi;
Si atentie:Taxa 700 lei cu transport inclus.
Sper sa fie exact ceea ce-si doresc ei sa fie, pentru ca multi parinti vor fi fericiti sa scape de falsele promisiuni din unele asa-zise gradinite.


Mergi la inceput