Migrenele

Migrenele | Autor: sdcristian

Link direct la acest mesaj

cumplite, zilnice, de dimineata de la trezire pana seara la culcare

imi treceau cu antinevralgic, apoi advil, acum motrin, pe rand nu au mai avut efect, in curand ma lasa si motrinul.

de la ce pot fi?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sorinsonia spune:

La medic ( neurolog ) ai fost?
Eu am migrene cumplite de ...20 de ani, un dosar medical f gros, nu exista tratament ( sau nu am gasit eu ) si am invatat sa "traiesc cu ele".
Ce fel de dureri ai, cat de des, greturi, varsaturi?
Ce analize ai facut?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sdcristian spune:

nu am fost la neurolog, imi e greu sa imi fac timp pt mine

analizele de sange sunt in regula, in vara iunie-august am avut si multe ameteli, senzatia ca ma lasa picioarele si cad, intre timp au devenit mai rare, atunci erau de cateva ori pe zi

migrenele - cum sa descriu, ca si cum e o presiune mare in creier, si daca as baga un cui ar fi bine. durerea e la tample si in spate, la cerebel cred. durere surda si continua, cu varfuri daca ma misc brusc

asta aproape in fiecare zi din iunie anul trecut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorinsonia spune:

In locul tau as merge la medicul de familie + neurolog pt analize specifice. Migrenele au foarte multe cauze, trebuie sa depistezi ce anume le provoaca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sdcristian spune:

de la medicul de familie am primit trimitere la neurolog, la el nu am mai reusit sa ajung inca

tu ai fost? ce ti-a facut - adica cum s-a desfasurat consultatia?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

daca varsta din profil e reala (29 ani) pot fi excluse din start anumite probleme de sanatate care apar preponderent la varsta a 2-a.

migrenele pot fi asociate uneori cu afectiuni biliare - cand ti-ai facut ultima eco abdominala si cum au iesit rezultatele ?

analize recente ti-ai facut ? rezultatele au iesit in limite normale? cum stai cu tensiunea ?

dureri de cap persistente mai pot fi date si de afectiuni stomatologice - granuloame, in special la radacina dintilor/maselelor de pe maxilarul superior. sotul meu si o fosta colega de serviciu au trecut printr-o experienta identica - dureri zilnice, sacaitoare, care nu mai treceau cu analgezice usoare; durerile au disparut dupa momentul in care s-au "operat" de granulom. si sotul meu si fosta colega au avut granulom la radacina unui canin/premolar de pe maxilarul superior.

desigur, mai pot fi o gramada de alte cauze la originea acestor migrene

totusi, nu cred ca e bine sa stai asa, sa suferi, sa iei medicamente din ce in ce mai puternice, mai bine ceri sfatul medicilor, sa faci cateva investigatii
sanatate !

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorinsonia spune:

Sa-ti spun de cele mai recente:
- consult neurologic
- encefalograma
- tomografie
- RMN

- ecografie abdominala
- consult + ecografie endocrinologie

- oftamologie
- ORL

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sdcristian spune:

ultima ecografie a fost in noiembrie - ok

ultimul control stomatologic a fost saptamana asta- ok, adica sunt in lucrari dar gen plombe, nimic neobisnuit

tensiune - mica, asa am avut de cand ma stiu

si da, varsta e reala, adica in curand fac 29 de ani

de mancat mananc normal, nu mult si nu gras sau prajit

nu am oboseala extrema, dorm toata noaptea...

ochelarii mi i-am schimbat deja - credeam ca pot fi vinovati dar nu s-a imbunatatit nimic

mi-am facut programare la neuro pe luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorinsonia spune:

Foarte bine ca ai facut programare.
Sa ne spui ce investigatii ai facut.


P.S. La toate analizele enumerate de mine am iesit OK, dar totusi am migrene, chiar si de doua ori pe luna. As vrea sa descopar un tratament sa scap permanent de aceste dureri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorinsonia spune:

Unde mergi la neurologie?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sdcristian spune:

aici la noi la dl dr azamfirei

Mergi la inceput