Burger de fasole (de post, vegan)?

Burger de fasole (de post, vegan)? | Autor: ML

Link direct la acest mesaj

Aveti cumva o reteta (fara naut sau soia)?

Cu cat mai condimentati cu atat mai bine. As vrea sa-i coc (eventual) la cuptor.

Take joy! (poze)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

De fasole nu stiu, dar sotul meu gateste friptura de gluten iese ca si burgherul de vita, este super, desi e un pic de munca la el.
Uite si www.dietetik.ro/articole/410/burger-vegetarian.html" target="_blank">burgher de fasole.




Monica, mami de Claudiu si Luana - Sunt o mica printesa - Foto & Video

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Ayla, iti multumesc. Eu evit glutenul , imi face rau. Imi place reteta de burger, mai putin tofu. Sa vad daca il pot inlocui cu altceva.

Astept si alte combinatii, daca aveti.



Take joy! (poze)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Ah, ok, fara gluten. Eu cand am mancat prima data mi s-a parut geniala. Nici nu stiam ce e.

Burger din fulgi de ovaz.
Sotul meu e vegetarian de multi ani, ia sa ma inspir si eu din retete nemaitestate inca.

Am mai gasit ceva reteta, dar cu mozarella sau ou, cred ca e nevoie de ceva care sa lege, cred ca de aceea si reteta vegetariana era cu tofu.



Monica, mami de Claudiu si Luana - Sunt o mica printesa - Foto & Video

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

ML dar poti folosi fasolea in loc de naut dupa reteta Asta

sau uite si o reteta de Burgeri din fulgi de ovaz

Monica-Elizabet

Retete in imagini

Impresii, pareri, retete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Multumesc pentru retete.

Ayla, Monica am sa-i fac si pe cei din ovaz (chiar aduc cu ceva ce se vinde aici la magazinele "naturiste").

Am gasit (in engleza) cateva retete cu fasole dar au cateva ingrediente mai ciudate si nu am cum sa dau de ele, unele indiene...

Monica este cumva falafel sub forma de burger? Am facut in urma cu 2 ani si nu le-a placut nici sotului nici copiilor. Mie, da.

Take joy! (poze)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

exact...chifteaua este cea de la falafel...
mie imi place mult

Monica-Elizabet

Retete in imagini

Impresii, pareri, retete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

ML, am eu precis o reteta de burger de fasole acasa intr-o revista Good Food englezeasca. daca nu o gasesc pe net ti-o scriu deseara, ok?
am gasit www.bbcgoodfood.com/recipes/9978/mexican-bean-burgers-with-lime-yogurt-and-salsa" target="_blank">asta... dar nu cred ca e aceeasi reteta cu cea din revista.
revin

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

tot eu. am mai gasit tot la good fodo reteta asta, cu naut: http://www.bbcgoodfood.com/recipes/5605/falafel-burgers

R

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crista-s spune:

Fetelor ( cu dedicatie pt Ayla21 ) eu am vazut la tv acum multi ani cum faceau chiftele vegetariene ( fara ou, fara brinza si fara tofu pentru mofturosi carora nu le place tofu ), ca sa se lege compozitia puneau mereu un cartof fiert si strivit. Cartoful leaga compozitia in plus nu are gust predominant deci ia gustul alimentului de baza .. dupa mine este varianta ideala. Am facut asa snitele de post si chiftele in special coapte in cuptor : pe tava de cuptor cu hirtie de copt pui chiftelele / burgeri/ sitele si coci la foc maricel, dupa citeva minute ( vreo 7-10 ) verifici pe partea dinspre tava caci la mine acolo se coc prima oara ( poate pentru ca vine flacara numai de joa) .. daca sunt coapte pe partea dinspre tava le intorci si le mai lasi pina sunt gata. In general nu s coc mult daca folosisti ingrediente deja fierte/ coapte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Roxana, te astept, cand ai timp. Am pastrat si prima reteta (nu prea stiu daca sa inlocuiesc oul cu seminte de in puse in apa sau cu fulgi de ovaz...), falafel nu mananca ai mei.

Am primit dimineata de la o prietena o reteta cu cartof, Crista. Imi si place cartoful in mancare. Ramane sa ma hotarasc pe care sa o aleg (sau poate le incerc pe rand ).

Take joy! (poze)

Mergi la inceput