Cum ati scapat de mastita?

Cum ati scapat de mastita? | Autor: valicutu

Link direct la acest mesaj

Buna fetelor!

Scriu pentru prima data pe forum, pana acum doar v-am citit.
Am un baietel de 3 saptamani, am lapte, dar fac deja tratament pentru mastita (antibiotic + Nurofen + paracetamol). La ambii sani am canale infundate, am avut febra pana la 39. In plus, ceea ce aplicam inainte sa fac tratamentul: pun bebe la un singur san sa-l goleasca complet (acum deja il pun cat de des vrea el ca sa ii goleasca mai bine), muls cu pompa, comprese calde inainte de supt sau muls, comprese reci dupa, masaj sub dus fierbinte. Imi e teama ca nu se vor desfunda canalele si nu as vrea sa pierd laptele, chiar am mai mult decat mananca el acum.

Din experienta voastra as vrea sa stiu metodele care v-au ajutat sa treceti cu bine peste mastita si sa va pastrati lactatia.
Multumesc si bebei sanatosi!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

draga mea, bine ai venit pe DC!

In primul rand, te compatimesc - stiu cum e - si eu am tercut din mastita in mastita - atunci cand alaptam. Am suferit, cu febra de 39, dureri la san - incat atunci cand venea ora alaptarii, as fi facut mai bine exercitii de fachirism... dar, a meritat efortul. Cel mai bun tratament este antibioticul (medicul meu imi dadea cure de amoxicilina). Din cate stiu eu, mastita nu are nimic de a face cu blocatul sanilor - este pur si simplu provocata de o bacterie obraznica ...
In rest, imi punem frunze de varza non stop la sani si (imi de-angorjau sanii) ... inca ceva m-a ajutat foarte mult - o masina de muls electrica. Nu mi=au folosit deloc cele manuale - mai mult mi-au iritat sanii!

Bea multe lichide si gandeste-ta ca efortul tau merita. Laptele tau este de departe cel mai bun aliment pentru puiul tau.

succes.



**************
Citesc cu placere: Supereva.ro | Blogul meu |

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mindy spune:

Citat:
citat din mesajul lui valicutu
In plus, ceea ce aplicam inainte sa fac tratamentul: pun bebe la un singur san sa-l goleasca complet (acum deja il pun cat de des vrea el ca sa ii goleasca mai bine), muls cu pompa, comprese calde inainte de supt sau muls, comprese reci dupa, masaj sub dus fierbinte. Imi e teama ca nu se vor desfunda canalele si nu as vrea sa pierd laptele, chiar am mai mult decat mananca el acum.



e bine ce faci, asa nu o sa pierzi laptele.
si neaparat alterneaza cu sanii, sa suga din amandoi la fiecare masa si daca ramane ceva pompezi. bebele te ajuta cel mai bine cu desfundarea canalelor:)
eu am gresit cand o puneam sa suga la un singur san pana il golea si asteptam sa ii dau din celalalt la urmatoarea masa. am ramas cu o asimetrie mamara de toata frumusetea. de fapt asta cred ca mi-a provocat mie 4 mastite in primele 4 luni - nealternarea sanului corect si sarirea peste cate un alaptat, cand dormea bb, sau mergeam undeva si ii dadeam lapte pompat. plus ca ea avea sanul ei preferat pe care mi-l nenorocea - ala era marele producator de lapte si care suferea la mastite. Dupa 4 luni am fost in heaven si am alaptat pana la 2 ani si 7 luni fara nici o problema sau vreo mastita.

mastitele sunt nasoale, eu aveam o stare ca de gripa nu eram in stare de nimic, zaceam la pat, faceam tratament cu paracetamol la 3-4 ore.
frunza de varza si eu am pus (dupa alaptat), ajuta bine cu durerea si detensionarea sanului.
imi mai puneam frunze de patrunjel tocate. masaj cu prosop fierbinte (inainte de alaptat). compresa rece dupa.

trece!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sweetmelon spune:

M-am confruntat si eu cu o mastita, cu febra 40, san foarte rosu si tare, canale infundate. Mi s-a prescris antibiotic, unul care daca trecea in lapte era ok pt copil(nu-mi mai amintesc ce antibiotic). Pt mine ceea ce functionat cu adevarat a fost copilul pus la san. Degeaba am incercat cu muls, in afara de dureri nu m-am ales cu nimic. Dupa ce si-a dat drumul, am inceput sa ma si mulg. Este foarte important sa actionezi pe viitor imediat ce simti ca sanii sunt prea plini. Daca bebe doarme mulge-te urgent. Comprese am pus si eu, dar ti-am spus, am simtit o eliberare numai cu copilul la san, probabil modul lui de a suge conteaza, n-as sti sa iti spun.
Sanatate multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex_andra spune:

Pentru mine, pompa de muls a fost mana cereasca.

Andra, mami de leoaica Eva (03.02.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana83 spune:

Buna! Mie mi s-a vindecat sanul fff repede (era pietroi si nu curgea laptele deloc si avem si ragade ff urate) cu Mibazon. Este un antibioric pentru mastita la bovine, este foarte eficient.Dupa doar doua aplicari a inceput sa curga laptele singur din san , si sanul s-a inmuiat.Pe timpul cat m-am dat cu unguent am tras laptele cu o pomtita pentru san si l-am aruncat.Multa sanatate iti doresc, sa ai laptic mult si-un bebe sanatos si papacios!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudyyya spune:

fetelor mastita nu are nici o legat cu canalele infundate.din cate stiu eu se face datorita unei bacterii.a2a zi dupa ce mi-a venit laptele am inceput sa iau antibiotic iar dupa alte 2zile ma taiat sa-mi scoata puroiul.din pacate am alaptat doar o luna pt k nu am mai avut laptic

http://picasaweb.google.com/claudyyya/Printeselehttp://picasaweb.google.com/claudyyya/Printesele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doxinu spune:

Io cat am alaptat(1 an si 8 luni) am avut 5 mastite.Stiu cum sunt,tare imi este mila de tine.
Pe langa antibioticul si comprese cu rivanol rece(ai grija sa nu atingi mamelonul cumva,este foarte bun-ia foarte muuuult din durere)cel mai mult m-a ajutat STEFAN .....Nici o pompita nu este mai buna decat copilul care reuseste sa scoata tot din san.Doare ingrozitor cand suge insa pompa scoate doar 10% din laptele din sani.

Ma stita se face de la o bacterie din gurita copilului care infunda canalele.Explicatie data de dr. meu ginecolog.
CAnd te doare in acel hal,explicatiile nu prea te mai intereseaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valicutu spune:

Acum aflu de la voi de faptul ca mastita se face de la o bacterie.
Iau antibiotic de 6 zile, canalele cu pricina sunt tot tari, ma gandesc ca voi continua cu tratamentul daca ele nu se desumfla, ca sa nu fac abces, o sa vad ce zice si medicul. Copilul il pun la san cat de des cere, plus ca ma mulg sa golesc sanii.
M-am inarmat cu rabdare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dianami spune:

Tocmai am scapat si eu de prima mastita din viata mea, desi sunt la al treilea copil.
E important de stiut ca mastita se produce in doua moduri.
Cel mai frecvent se face prin infundarea canalelor, mai ales in primele zile dupa nastere, cand apare febra laptelui. Sanii incep sa produca lapte, se maresc mult si dor. Daca bebe nu suge bine, nu este pus corect la san ori laptele este prea mult, canalele se pot infunda. Sanul devine rosu, cu zone tari si f. dureroase. Laptele stagnat in san se poate infecta si apare mastita.
Se pun comprese reci intre alaptari si comprese calde imediat inainte de alaptat, pt. a ajuta laptele sa iasa usor. Se pune bebe la san de cate ori doreste, cu mare atentie la modul in care suge (gurita trebuie sa apuce cat mai mult din areola, altfel nu reuseste sa traga laptele).
Din sanul din care nu suge bebe (imediat dupa nastere niciun copil nu goleste ambii sani) se scoate manual sau cu pompa putin lapte, atat cat sa nu mai fie tensionat. Nu se goleste complet sanul pt. ca se va produce si mai mult lapte! La fel se procedeaza intre alaptari, daca sanii sunt f. tari si durerosi, se scoate putin lapte.
Se pare ca frunzele de varza (cruda), zdrobite usor si puse pe sani, ajuta.
Daca apar zone dure la pipait, rosii si f dureroase, e semn ca a aparut mastita. Se procedeaza ca mai sus. Se iau antitermice (paracetamol), se poate folosi un antiinflamator (1 supozitor cu diclofenac) si neaparat antibiotic (7 zile, compatibila cu alaptatul este amoxicilina, simpla ori in combinatie ca Augmentin). Dozele vi le da medicul. Atentie, e o penicilina, daca va stiti alergice anuntati medicul! Bebe va fi alaptat in continuare si din sanul bolnav, nu va avea nicio problema.
In cazuri grave se formeaza un abces mamar care trebuie incizat.
La febra mare faceti impachetari si dusuri caldute, daca nu aveti frisoane.

In cazuri putin mai rare (si in cazul meu) apare infectia fara canale infundate. Sanul e moale, fara zone tari, insa e f dureros la atingere si la supt. Apare febra mare. Tratamentul este identic, aceleasi medicamente, bebe pus la san cat mai des pt. a evita infundarea canalelor.

Eu am facut febra f mare, am atins 40 gr, a scazut cu greu doar la algocalmin. Nu am luat decat 2 pastile pe zi, in rest paracetamol la 4 ore, temperatura crestea f repede si abia reuseam sa o scad putin. Cel mai greu mi-a fost primele 2 zile pt. ca am avut frisoane groaznice, tremuram ca varga cu 3 pilote pe mine. Cand au disparut ele si febra am zis ca am inviat .
Acum sunt in a cincea zi, sanul mai doar f putin. Dupa nastere am ramas cu o anemie accentuata si imunitate f scazuta, asa ca o prapadita de bacterie a gasit teren bun de dezvoltare.

Mastita se poate face oricand pe timpul alaptatului, cazurile mai dese sunt in timpul furiei laptelui, insa aveti grija atat timp cat va hraniti bebelusul.

Multa sanatate!

Edit. La mine, din cauza febrei, a aparut si o greata cumplita. A cedat putin la Metoclopramid, atat cat sa mananc ceva sa nu mor de foame. Mare atentie sa nu va deshidratati, beti multe lichide.


Diana, mami de Alexandru (16.01.2010), Andrei (23.06.2008) si Iulia (15.07.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns wnimra spune:

Doamne ...cat ne mai chinuim noi femeile

Am citit tot ce s a scris.
Si am bagat la cap pt urmatorul bebe.
la primul copil am facut o mastita de tooata frumusetea, era si normal sa o fac , bebe a avut pr nu sugea deloc si laptele saracul nu a mai curs, cat sa scot la pompa si la muls, imi aduc aminte cum aruncam si bebele meu primea glucoza.Asta e viata.Am luat augumentin si am tinut sanii stransi cu pungi de gheata ca sa nu mai vina lapte deloc, si cata infectie mi-a iesit din ei, of of si febra 40 si muream de frig pe timp de vara.

Asa ca fetelor care aveti pr cu sanii , curaj si rabdare, algocalmin si paracetamol plus antibiotic normal si o sa fie bine, 3-4 zile de durere si febra, dupa iese soarele, iar mama respira usurata si bebe papa la san linistit.

pup si respect pt tot chinul

"Este o arta sa fii fericit printre necazuri"-babette:)


poze Alex


BAZAR PENTRU MIHAITA






Mergi la inceput