Cum ati scapat de mastita?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns valicutu spune:

Draga Dianami,
Foarte complet raspunsul tau si sper sa ajute mai multe mamici cu probleme de genul asta.
Din descrierea ta, eu am primul tip de mastita, cu zonele dure la pipait. Bebe n-a papat decat putin la inceput, aveam mult prea mult lapte pentru el, si la recomandarea tuturor, am golit complet sanii, normal ca au produs si mai mult. De aproximativ 1 saptamana bebe a inceput sa manance mai mult de 10 minute, i-am dat si din sanul afectat, cu toate ca dr. de familie zicea ca nu e bine sa alaptez din sanul afectat. Eu citisem pe forum si pe niste site-uri straine ca atata timp cat nu e abces poti sa alaptezi din sanul afectat. De vreo 3 zile mi-am dat seama si eu ca daca il scot cu pompa pe tot o sa tot produca in continuare, si ca e mai bine sa-l las pe bebe sa regleze el productia de lapte :).

Eu am avut doar 1 noapte frisoane si 24 ore febra pana la 39, ca am actionat repede cu paracetamol + nurofen. Tocmai am terminat tratamentul de 7 zile cu antibiotic, imi sun dr. sa vad ce mai fac in continuare. Sanii ma dor... Bebe a crescut si a invatat sa suga corect, sa cuprinda cat mai mult din areola.

Dianami, si bebele meu PAUL MIHAI e nascut tot in 16.01.2010
Multumesc pentru raspunsuri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AgnesLuca spune:

F. important pentru a evita infundarea canalelor este alternarea pozitiilor in care alaptezi, pt ca mai ales la inceput, cind productia de lapte nu s-a reglat si ai mult lapte, bb goleste sinul in functie de pozitia barbiei : culcat partea de jos, in brate in pozitia clasica partea spre stern, pozitia fotbalist partea spre subrat; la mine s-au infundat mai ales canalele din partea de sus si atunci la sfatul moasei am alaptat cu bb culcat, dar invers decit de obicei, adica picioarele bb invers fata de ale mele.
si foile de varza ajuta mult. succes

Agnes si Alexa (21.06.2009)

Mergi la inceput