Noi inventii si impactul social

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns xenocid spune:

Zvonurile privind aparitia unei tehnologii revolutionare capata in sfarsit contur. In curand vom fi capabili sa ne legam ordinatoarele la sediul ziarelor si sa putem citi pe ecrane intreaga editie. Mai mult decat atat o putem chiar si salva sau imprima. Totul va dura ceva mai mult de doua ore si va costa ceva mai putin de 10 dolari.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fecian spune:

Citat:
citat din mesajul lui xenocid

Zvonurile privind aparitia unei tehnologii revolutionare capata in sfarsit contur. In curand vom fi capabili sa ne legam ordinatoarele la sediul ziarelor si sa putem citi pe ecrane intreaga editie. Mai mult decat atat o putem chiar si salva sau imprima. Totul va dura ceva mai mult de doua ore si va costa ceva mai putin de 10 dolari.





Come to the Dark Side. We have cookies!



Secolul asta, xenocid, secolul asta. Da'e bine si asa



Felicia, mami de scufundac atomic, Gabriel (23 Mai 2008)
Nasterea lui Gabriel
_

Fericirea e o alegere!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_stef spune:

Mi-a placut prezentarea celor de la Apple:

http://www.youtube.com/watch?v=dlg55zI2Ebc&feature=related

Desigur, sunt mii de inventii, chiar trecerea de la fotografia pe film la fotografia digitala a condus la o lejeritate in comunicare.

Ce ma deranjeaza foarte mult este slaba investitie in oameni.
Putem fi salvati de un laser chirurgical de ultima generatie, dar putem muri din cauza unui medic nepasator de la urgente.
Putem comunica foarte bine de pe calculatoarele noastre, dar putem pierde toate informatiile din cauza unui "admin" prea putin pregatit.
Putem sa ne bucuram de tehnica implantului de cristalin, dar ne putem pierde vederea intr-o clipa din cauza unei artificii artizanale.
Si exemplele pot continua la nesfarsit.

Simt aceasta tehnica ca pe o polarizare excesiva. Plusul excesiv care scoate in evidenta minusul excesiv al societatii.

Mari descoperiri in ultimul timp? Nu prea stiu.
Premiul Nobel pentru Fizica s-a luat in 2009 pentru inventii - nu descoperiri - din anii 1960 - 1970.
De fapt, se mai iau premii Nobel pentru descoperiri. Dar mai mult din Fizica Teoretica. Pentru teorii mai vechi sau mai noi care se verifica cu tehnica actuala. A, in 2007 s-a luat Premiul Nobel pentru un fenomen descoperit in 1988. Si doar pentru ca Stuart Parkin a folosit efectul GMR pentru micsorarea capurilor de citire/inregistrare ale calculatoarelor.

Este o mare diferenta intre descoperiri si inventii. Cred ca nu s-a mai descoperit mare lucru, dar inventiile au explodat.

Personal imi este destul de cunoscut ceea ce fac cercetatorii in domeniul fizicii. Dupa parerea mea cam 5% mai este cercetare si descoperire fundamentala, 45 % inventii si 50% sunt simulari ale fenomenelor.
Nu mai este deajuns ca s-a masurat o anumita dependenta dar, daca dependenta masurata nu se fiteaza pe simularea anticipata, ceva este in neregula. Se mai adauga un termen, se mai inventeaza o dependenta, numai ca cele doua curbe - masurate si simulata - sa se fiteze.

Uh, dar astazi sunt nihilista.

Sunt entuziasta de tehnica, dar cu moderatie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui cris_stef
Este o mare diferenta intre descoperiri si inventii. Cred ca nu s-a mai descoperit mare lucru, dar inventiile au explodat.

Ce intelegi prin inventii? Ce intelegi prin descoperiri?
Caci lucrurile nu stau cum crezi tu.

Numarul descoperirilor creste si el exponential. Drept este ca numarul inventiilor creste intr-un ritm si mai mare (exponentul e mai mare). Dar este normal sa fie asa, caci inventiile sunt combinatii ale descoperirilor si inventiilor anterioare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_stef spune:

Mmmm, descoperire = punerea in evidenta si delimitarea foarte stricta a unui fenomen fizic / chimic / psihologic / etc. total nou.
Cand vorbesc de descoperire vorbesc de fenomen. De noutate.

Aici ai surprins foarte bine :" caci inventiile sunt combinatii ale descoperirilor si inventiilor anterioare."

Ok, ai dreptate, se pun in evidenta noi fenomene (cu toate ca o parte au fost anticipate de catre teoreticieni), dar cele mai ... "popularizate" sunt cele care conduc automat catre o functionalitate.

Inventiile actuale au schimbat atat de mult tehnica si viata noastra incat sunt usor confundate cu ... descoperirile.

Pentru inventii as putea folosi sintagma "dezvoltare tehnologica". Tehnologie. Cred ca este cuvantul cel mai potrivit.

Dezvoltarea tehnologica ... dar nu descoperire.

Mmm, trebuie sa mai filosofez.... dar nu cred ca sunt confuza in ceea ce priveste cele doua, inventii vs. descoperiri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Llaura spune:

Nu-i noua, da-i buna: medicamentele beta blockers (de ex propranololul). Introduse dupa razboiul II, au schimbat tratamentul bolilor de inima (hipertensiunii, angina) si viata a o gramada de oameni.

Propanololul arata asa. (adica e, cum sa zic, chimic).
Eu zic sa-i tragem la raspundere pe cei care in absenta medicamentelor de aces fel nu si-ar fi vazut copiii crescand, de ce nu au asteptat ei propranololul organic?
Scuze da subiecte de genul aluia cu fungicidul ma deprima; uneori ma distreaza dar azi ma deprima.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fecian spune:

Citat:
citat din mesajul lui Llaura

Nu-i noua, da-i buna: medicamentele beta blockers (de ex propranololul). Introduse dupa razboiul II, au schimbat tratamentul bolilor de inima (hipertensiunii, angina) si viata a o gramada de oameni.

Propanololul arata asa. (adica e, cum sa zic, chimic).
Eu zic sa-i tragem la raspundere pe cei care in absenta medicamentelor de aces fel nu si-ar fi vazut copiii crescand, de ce nu au asteptat ei propranololul organic?
Scuze da subiecte de genul aluia cu fungicidul ma deprima; uneori ma distreaza dar azi ma deprima.

If our walks are silly enough, we can deduce ANYTHING from ANYTHING.


Intra-devar descoperirea si mai ales fabricarea acestor medicamente practic au schimbat in totalitate viatza oamenilor, marind speranta de viatza, imbunatatind calitatea ei.

stiu ca sunt o serie de oameni care considera medicamentele ca fiind total impotriva bunastarii omului, insa sa fim si realisti. Din cauza dezvoltarii enorme realizate in chimie noi traim cum traim acum.
Pentru acei sceptici ai farmaceuticii, dau doar cateva exemple de medicamente absolut revolutionare: aspirina (atat de banala, insa atat de necesara in timpul sec XIX; ), penicilina (o adevarata arma antibacteriana ce a salvat milioane de vieti), insulina, anestezicele (miracolele celor in suferintza)... Aceste mici "inventii" ne-au ajutat sa fim increzatori ca vom ajunge la varste de peste 70 ani. Se stie clar ca in sec 19, speranta medie de viata se situa undeva in jurul varstei de 40 de ani...

Adevarat ca, chimia isi are si partea ei negativa, dar sa fim seriosi ce domeniu nu are?????


Llaura, foarte bine punctat



Felicia, mami de scufundac atomic, Gabriel (23 Mai 2008)
Nasterea lui Gabriel
_

Fericirea e o alegere!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fecian spune:

Acum as vrea in schimb sa atrag atentia asupra unui lucru extrem de controversat: microcipurile implantate in oameni.

Telul, absolut nobil si onorabil al unor oameni de stiintza, ar fi sa creeze (deja s-au si facut si experimental sunt implementate, cel putin in Olanda, pe o serie de voluntari) acele microcipuri cu datele personale ale individului ce transmite date continuu catre o baza cu datele biometrice ale individului respectiv: gen ritmul cardiac, temperatura, si alte date biochimice (acum nu stiu exact ce masoara, ideal ar fi toti parametrii functionalitatii corpului uman).

Ei, acum intervine latura etica:
- Pe de o parte admirabil, caci se poate monitoriza starea de sanatate a unui pacient si, uneori trata boli in stare incipienta.
- Pe de alta parte, o incalcare a intimitatii si integralitatii noastre ca individ. Caci nimeni nu ar fi dispus sa fie monitorizat 24/24.

Voi ce ziceti?




Felicia, mami de scufundac atomic, Gabriel (23 Mai 2008)
Nasterea lui Gabriel
_

Fericirea e o alegere!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guestus spune:

Citat:
citat din mesajul lui fecian

Citat:
citat din mesajul lui Llaura

Nu-i noua, da-i buna: medicamentele beta blockers (de ex propranololul). Introduse dupa razboiul II, au schimbat tratamentul bolilor de inima (hipertensiunii, angina) si viata a o gramada de oameni.

Propanololul arata asa. (adica e, cum sa zic, chimic).
Eu zic sa-i tragem la raspundere pe cei care in absenta medicamentelor de aces fel nu si-ar fi vazut copiii crescand, de ce nu au asteptat ei propranololul organic?
Scuze da subiecte de genul aluia cu fungicidul ma deprima; uneori ma distreaza dar azi ma deprima.

If our walks are silly enough, we can deduce ANYTHING from ANYTHING.


Intra-devar descoperirea si mai ales fabricarea acestor medicamente practic au schimbat in totalitate viatza oamenilor, marind speranta de viatza, imbunatatind calitatea ei.

stiu ca sunt o serie de oameni care considera medicamentele ca fiind total impotriva bunastarii omului, insa sa fim si realisti. Din cauza dezvoltarii enorme realizate in chimie noi traim cum traim acum.
Pentru acei sceptici ai farmaceuticii, dau doar cateva exemple de medicamente absolut revolutionare: aspirina (atat de banala, insa atat de necesara in timpul sec XIX; ), penicilina (o adevarata arma antibacteriana ce a salvat milioane de vieti), insulina, anestezicele (miracolele celor in suferintza)... Aceste mici "inventii" ne-au ajutat sa fim increzatori ca vom ajunge la varste de peste 70 ani. Se stie clar ca in sec 19, speranta medie de viata se situa undeva in jurul varstei de 40 de ani...

Adevarat ca, chimia isi are si partea ei negativa, dar sa fim seriosi ce domeniu nu are?????



pai medicina si indistria farmaceutica merge prea tare..e cu mult inaintea banilor din banca si a pensiilor...si asta e rau de tot.
nu vedeti si voi cite guverne se pling ca a imbatrinit populatia si bani sufletul?

ca de pomana ajungi tu la 100 ani daca ai un cont gol..la ce te ajuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Llaura spune:

Pai ma gandesc sa-l urmez pe colegu de birou, care urmeaza sa se mute fie pe la Dawson City, Yukon fie in Delta Dunarii (eu i-am zis de delta si-l tenteaza, da cica e prea cald pt el); si acolo ce-ti trebuie, un cort, un iphone si gata.
Guestus daca tot te-ai impiedicat de subiectul asta, de ce nu ne zici si noua ce inventie ti-a marcat tie viata, si te rog sa nu zici berea blonda ca aia s-a inventat de mult

Mergi la inceput