Plaje bune la Mediterana (caut)

Plaje bune la Mediterana (caut) | Autor: nemo

Link direct la acest mesaj

Incerc sa ma hotarasc asupra unei destinatii pentru la vara. Inclin catre Mediterana fiindca mergi mai la sigur cu vremea si cu temperatura apei. Practic cred ca nu pot sa iau in calcul decit destinatiile pentru care exista avion direct din Bucuresti, dar, din fericire, acestea au ajuns destul de numeroase.

Am vazut ca pentru multi oameni alte criterii sint esentiale, dar pentru mine primordiala este calitatea plajei. De aceea, daca ati fost pe la mare in strainatate, mai ales la Mediterana, va rog exprimati-va aprecierea calitatii plajei: e cu nisip sau (si) cu pietricele ? e curata ? adincimea creste lent sau rapid ? sint bolovani in apa sau pe plaja ? apa e curata sau sint meduze sau alte chestii nedorite ? e lata sau ingusta (deci probabil aglomerata) ?

De exemplu, plaja de la Mamaia e aproape ideala, singurul repros (unul major insa) fiind ca in unii anii se intimpla sa fie meduze sau alge. Si cea de la Neptun imi place dintre cele de la noi, dar faptul ca la Mamaia adincimea creste mai lent e un avantaj daca esti cu copiii.

Multumesc.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Sudul Frantei. Unul dintre cele mai frumoase locuri de pe pamant. Si de vizitat se gaseste iar plajele sunt minunate. Sunt zeci de plaje unde te poti opri, noi practic ne suiam in masina (am condus pana acolo) si ne opream in fiecare zi la alta. Plaje ascunse intre stanci unde cobori pe scari si incap doar 10 oameni si te simti ca in paradis, plaje mari unde mergi si 50 metrii si apa iti ajunge pana la glezne... Superb.

Singura problema e pretul hotelurilor. Insa noi am rezolvat-o si pe asta, am inchiriat casuta in camping, eu sunt mofturoasa de fel (ce vrei dom'ne cand merg in concediu vreau sa ma relaxez nu sa stau la cort in conditii minime) si am fost super multumita. Cum sa spun, casutele astea sunt un fel de vilisoare, gasesti si cu mai multe camere, noi am avut una cu doua dormitoare, cu bucatarie utilata cu detoate, cu dus si toaleta separata, un loc de zi (cu canapea si masa) plus veranda afara unde stateam pana seara, superb. Au 4 stele. Deci daca vrei detalii trimit, plus pot pune poze de acasa.

Insa probabil ideal e sa conduci pana acolo sa poti exploata zona, altfel e pacat, sunt atatea frumuseti si cum spuneam zeci de plaje, nu stii unde sa te opresti.

Mamica de stelute Cosmin (30 iulie 2001) si Adelise (11 august 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Ah, intrebai de apa, apa clara precum cristalul, de un albastru superb, fundul marii din nisip fin, plajele de nisip la fel, cum spuneam mai gasesti plaje intre stanci dar tot nisip e si acolo.

Mamica de stelute Cosmin (30 iulie 2001) si Adelise (11 august 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Un articol cu toate informatiile pe care le doresti:)

www.supereva.ro/info.asp?id=1969" target="_blank">Top plaje uimitoare si secrete ale Europei

**************
Citesc cu placere: Supereva.ro | Blogul meu |

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crinutz spune:

http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=567187

Ai aici cele mai bune plaje din grecia, la mediterana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Eu sunt fan al Sardiniei

www.supereva.ro/info.asp?id=1370" target="_blank">Sardinia, soare, cer senin, mare de smarald...

**************
Citesc cu placere: Supereva.ro | Blogul meu |

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aiska spune:

Cefalu, Sicilia, ne-a placut mult de tot. Poti lua trenul de la Palermo. Noi am fost cu trei copilasi mici si am inchiriat masina, astfel deplasarile nu au mai fost o problema si am putut vizita imprejurimile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cait spune:

Eu cele mai frumoase plaje le-am vazut in Corsica si Sardinia.Depasesc cu mult sudul Frantei.

Cait
Home is where heart is...
http://picasaweb.google.com/caitlin83490/HainuteInscriptionate#

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina1974 spune:

Cel mai tare mi-a placut, ca plaja, cea din Sardinina. Nisipul e alb, fin, plajele sunt destul de late, nu sunt tiganizate, ca sa zic asa, cu tot felul de porcarii, apa e extrem de curata, nu e adanca la mal, peisajele sunt superbe.
Dupa aia, mi-a placut mult sudul Frantei, din aceleasi motive.
Pe urma, Costa del Sol, insa aici nisipul de inchis la culoare, e fin, intr-adevar, insa plaja nu e prea lata si apa se adanceste destul de repede ,chiar de la mal.
Stiu ca ai precizat doar Mediterana, insa as vrea sa mentionez Portugalia, Algarve. Nisipul e foarte fin, apa e foarte curata si se adanceste lin.
Vacanta placuta


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anja spune:

Luna1, poti te rog sa pui linkul cu vilisoara pe care ati inchiriat-o in sudul Frantei?
Cautam si noi un loc cu plaje superbe si apa cristalina.
Multumesc,
Anja

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Anja www.camping-giens.com/" target="_blank">ASTA e campingul ales de noi, daca dai click pe mobilehomes o sa vezi si cateva pozici cu casutele. Parerea mea ca pozele nu le fac cinste, arata mai bine. Acum depinde si ce-ti doresti, o sa caut sa pun poze facute de noi, le am pe pc-ul de acasa. In zona respectiva va trebuie masina, ori conduceti acolo ori inchiriati.

Mamica de stelute Cosmin (30 iulie 2001) si Adelise (11 august 2007)

Mergi la inceput