Plaje bune la Mediterana (caut)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anja spune:

Multumesc mult de link. Am sa ma uit.
Anja

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cait spune:

Citat:
citat din mesajul lui Luna1

Anja www.camping-giens.com/" target="_blank">ASTA e campingul ales de noi, daca dai click pe mobilehomes o sa vezi si cateva pozici cu casutele. Parerea mea ca pozele nu le fac cinste, arata mai bine. Acum depinde si ce-ti doresti, o sa caut sa pun poze facute de noi, le am pe pc-ul de acasa. In zona respectiva va trebuie masina, ori conduceti acolo ori inchiriati.

Mamica de stelute Cosmin (30 iulie 2001) si Adelise (11 august 2007)

E draguta zona aceasta si plajele sunt destul de aproape si late si cu nisip.
PS Luna nu stiam ca ai fost aici chiar unde stau eu.

Cait
Home is where heart is...
http://picasaweb.google.com/caitlin83490/HainuteInscriptionate#

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui cait

Citat:
citat din mesajul lui Luna1

Anja www.camping-giens.com/" target="_blank">ASTA e campingul ales de noi, daca dai click pe mobilehomes o sa vezi si cateva pozici cu casutele. Parerea mea ca pozele nu le fac cinste, arata mai bine. Acum depinde si ce-ti doresti, o sa caut sa pun poze facute de noi, le am pe pc-ul de acasa. In zona respectiva va trebuie masina, ori conduceti acolo ori inchiriati.

Mamica de stelute Cosmin (30 iulie 2001) si Adelise (11 august 2007)

E draguta zona aceasta si plajele sunt destul de aproape si late si cu nisip.
PS Luna nu stiam ca ai fost aici chiar unde stau eu.

Cait
Home is where heart is...
http://picasaweb.google.com/caitlin83490/HainuteInscriptionate#


Vai Cait acolo stai tu? Deci eu sunt inebunita, mi-a placut f mult, casutele din camping m-au impresionat (cand am facut booking ma asteptam la casutele alea fara apa, primitive, nasoale) iar plajele sunt superbe. Nu chiar in Giens (mi s-a parut putin prea salbatic pt mine), insa la plimbare mi-am placut enorm Cavaliere,Le Lavandue (parca asa se numea) si am mai fost pe o plaja privata L'Estagnol se numea, superba, plateai 8 euro pe zi de masina. In plus la plecare am petrecut o zi in Hyeres, superb oraselul.

Tu unde locuiesti exact? Nu vreau adresa, cam in ce localitate? Cred ca e superb sa stai in zona. Noi in fiecare zi ne urcam in masina si conduceam pana descopeream ceva nou, imi pare rau ca n-am stat mai mult.

Oricum te invidiez.

Mamica de stelute Cosmin (30 iulie 2001) si Adelise (11 august 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fomalhauti spune:

Costa Dorada (asa se numeste zona), la sud de Barcelona. Avion ei pana la Barcelona - aeroportul Reus (mai aproape) sau aeroportul El Prat (faci cam o ora cu autobuzul sau cu trenul pana in statiunile de pe Costa Dorada)

Nisipul este fin, apa curata, plaja lata. Apa e mica-mica la inceput si se adanceste incet.

Statiuni: Salou - e statiune clasica, tot ce vrei, baruri, restaurante, magazine de tot felul...Plaja este lata, dar destul de aglomerata. Nu te gandi in niciun caz la porcaria de la Mamaia cand nu ai unde sa-ti intinzi prosopul de plaja. Pe plaja sunt locuri de joaca pentru copii. Atentie, totusi, cand alegi hotelul. Exista o zona din Salou, care are o denumire speciala, dar nu mai stiu care e, care e situata pe un mic munte. E foarte frumos dar ai mult de mers pana la plaja.

Cambrilis - este mai...special, e un orasel vechi, mai....romantic daca vrei. Are si o zona noua. Plaja e tot la fel, lata, nisip fin, apa cu adancime crescand progresiv.

Pineda - aici am stat noi, celelalte doar le-am vizitat. Daca te decizi, atentie, mai exista o localitate Pineda del Mar, pe Costa Brava, la nord de Barcelona, unde plaja nu e deloc buna. Pineda asta se mai numeste Pineda de Salou. Este o statiune noua. Noi am stat intr-un complex, Estival Park. Complexul este format din 3 sau 4 hoteluri, unul este sigur de 2 stele, unul sigur de 4 stele. Tot in cadrul complexului exista niste curti cu vile cu doua etaje in care sunt apartamente de 4 sau 6 persoane. In fiecare curte exista o piscina mica si un mic loc de joaca pentru copii. Complexul mai are un loc de joaca mai mare si o zona mare de spa. Si terenuri de tenis. Plaja este mare si foarte libera. Nu este ceva asa popular...
Revenind la apartamentele din vile - noi am avut 3 camere si bucatarie. Si masina de spalat rufe. Noi nu am avut masa platita deloc, in apropiere de complex era o filiala a unui mare supermarket spaniol si gaseai mancare la pret de supermarket (lapte, fructe, branzeturi dar si semipreparate, pateuri calde de dimineata, suc...) La Pineda sunt si restaurante, dar nu asa multe. La cateva minute de Estival Park e un water-park. Este "aerisit", bazinele si toboganele nu sunt inghesuite, poti sta sub pomi...Au si spectacole cu delfini si posibilitatea de a intra intr-un bazin si a atinge foci (asta costa insa cam 50 euro de persoana, dar pentru copii merita, le explica despre foci, focile ii "pupa"...)

In apropiere de Salou (dar si din celelalte statiuni ajungi cu usurinta) este parcul de distractie Port Aventura, dupa modelul Disneyland, cu alte personaje...Langa el este un alt water-park, unde bazinele sunt mai inghesuite dar distractiile sunt mult mai multe (si sunt mai permisivi la capitolul copii, in sensul ca te poti da cu copilul in brate pe diferite tobogane).

Daca te intereseaza complexul Estival Park, noi am luat bilete de la Exim Tour care este operator TUI (Germania). Poti lua bilete de la orice operator TUI (dar eu nu stiu altul). Si acum doi ani noi am luat biletul in martie (in martie l-am cumparat) si avea o reducere si in februarie fusese o reducere si mai mare.

Sigur mai exista si alte plaje bune in Spania, cred ca e buna si Costa Blanca, pe langa Valencia. La sfarsitul lunii martie va fi Targul de Turism. Anul trecut la Targul de Turism din primavara era un stand mare de tot al ministerului de turism din Spania. Nu vindeau nimic, doar dadeau informatii si harti. Oricum merita sa mergi la Targul de Turism daca nu te decizi pana atunci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cait spune:

Citat:
citat din mesajul lui Luna1

Citat:
citat din mesajul lui cait

Citat:
citat din mesajul lui Luna1

Anja www.camping-giens.com/" target="_blank">ASTA e campingul ales de noi, daca dai click pe mobilehomes o sa vezi si cateva pozici cu casutele. Parerea mea ca pozele nu le fac cinste, arata mai bine. Acum depinde si ce-ti doresti, o sa caut sa pun poze facute de noi, le am pe pc-ul de acasa. In zona respectiva va trebuie masina, ori conduceti acolo ori inchiriati.

Mamica de stelute Cosmin (30 iulie 2001) si Adelise (11 august 2007)

E draguta zona aceasta si plajele sunt destul de aproape si late si cu nisip.
PS Luna nu stiam ca ai fost aici chiar unde stau eu.

Cait
Home is where heart is...
http://picasaweb.google.com/caitlin83490/HainuteInscriptionate#


Vai Cait acolo stai tu? Deci eu sunt inebunita, mi-a placut f mult, casutele din camping m-au impresionat (cand am facut booking ma asteptam la casutele alea fara apa, primitive, nasoale) iar plajele sunt superbe. Nu chiar in Giens (mi s-a parut putin prea salbatic pt mine), insa la plimbare mi-am placut enorm Cavaliere,Le Lavandue (parca asa se numea) si am mai fost pe o plaja privata L'Estagnol se numea, superba, plateai 8 euro pe zi de masina. In plus la plecare am petrecut o zi in Hyeres, superb oraselul.

Tu unde locuiesti exact? Nu vreau adresa, cam in ce localitate? Cred ca e superb sa stai in zona. Noi in fiecare zi ne urcam in masina si conduceam pana descopeream ceva nou, imi pare rau ca n-am stat mai mult.

Oricum te invidiez.

Mamica de stelute Cosmin (30 iulie 2001) si Adelise (11 august 2007)

Luna ma bucur ca ti-a placut..poate facem schimb vara ca iarna e prea mohorat acolo.E frumos aici vara dar iarna e destul de trist pentru cineva care iubeste marile orase ca mine
Eu stau chiar in Hyeres=oraselul batraneiloriarna.Cavaliere imi place si mie mai ales plaja ca este destul de lata, Le Lavandou, Sanary sur Mer, Bandol`Estagnol e una dintre cele mai frumoase plaje de aici, ca doar de asta platesti parkingul, apoi mai sunt din Ramatuelle, St aygulf, etc.
Campingurile in general sunt toate moderne, nu stiu ce sa mai faca sa se intreaca unii pe altii.Au toate facilitatile si mai ales o gramada de chestii pentru copii.
Daca mai vii pe aici poate bem o licoare sudista pe undeva..

Cait
Home is where heart is...
http://picasaweb.google.com/caitlin83490/HainuteInscriptionate#

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Cait sotul zice sa-ti zic ca te invidiaza deep. Si daca vrei esti binevenita sa ai casa noastra, facem schimb, definitiv.

Sa-ti zic de Hyeres il iubesc dar da, ma gandesc ca iarna trebuie sa fie dezolant. Am vizitat o bisericuta frumoasa pe un deal (asa sa vezi ca n-am memorie unde merg) si am baut o cafea in piata aia mare cu gresie pe jos. In fine, mi-a placut mult.

Nu stiu daca vom ajunge acolo vara asta desi mergem sigur in Franta socrul meu are o casuta langa Chaumont, o ora de Dijon si mergem acolo in fiecare vara, dar e ceva de condus pana in sud. Daca ajung iar in sud dau PM sa bem o cafea. Te pup. Si voi daca ajungeti pe aici sunteti bine veniti la o cafea.

Mamica de stelute Cosmin (30 iulie 2001) si Adelise (11 august 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cait spune:

Luna asa este f dezolanta iarna noroc ca nu este pres frig si poti iesi peste tot.Daca mai ajungi pe aici mi-ar face placere sa ne cunoastem.Stii ca este un zbor direct cu Ryanair Londra-Hyeres daca aveti chef de-o escapada sudista rapida si fara masina..
Eu aproape in fiecare vara vin la Londra cateva zile pentru ca de obicei gasesc biletele intre 5 si maxi 10e si zic ca merita.
Gata am acaparat subiectul cu sudul Frantei.

Cait
Home is where heart is...
http://picasaweb.google.com/caitlin83490/HainuteInscriptionate#

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danutz spune:

Vad ca si Cristina a mentionat sudul Portugaliei...
Exista avion direct, charter Bucuresti-Faro, iar plajele sunt atat de multe incat nu ai timp intr-o saptamana sa le "incerci" pe toate.
Noi am mers la Praia da Rocha, Albufeira, Portimao, Alvor, Lagos, Albufeira.
Cel mai mult mi-a placut Praia da Rocha, lata, cu nisip fin, intrarea in mare este lenta, sunt portiuni intre stanci izolate, unde nu incap mai mult de cativa turisti, si portiuni unde stancile de pe plaja se termina direct in mare. Am stat la un moment dat pe o astfel de portiune cateva ore, valurile ajungeau pana la mine, liniste, curat, fara alge, fara tiganii.
Lagos-ul are si el plaje frumoase, dar acolo sunt mai multi turisti, iar de cele mai multe ori intrarea pe plaje se face pe sus, de pe stanci.
Alvorul mi-a parut extrem de aglomerat. Plaja din Portimao e extrem de lata, nisipul aproape alb si fin, fin, si exista si avantajul ca sunt foarte multe obiective de vizitat.
Albufeira, la fel, mi-a parut mult prea aglomerata, dar totusi extrem de civilizata si acolo am gasit multe dotari pt copii.
In fine, toata provincia Algarve este minunata, daca optezi pt sejur, e extrem de dificil sa te decizi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nemo spune:

Portugalia e la Atlantic, nu e apa cam rece ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lara_c spune:

Citat:
citat din mesajul lui nemo

Portugalia e la Atlantic, nu e apa cam rece ?


Si eu cand am fost in Algarve tot la Atlantic am fost....Intreaga zona de sud este la Atlantic.
Se imbina la un moment data Mediteraneana cu Atlanticul, dar in nici un caz nu as zice ca e plaja autentic mediteraneana.
Rece nu este , noi am fost in Octombrie si era f cald.
Daca vrei sa faci scufundari , da , apa Atlanticului este rece, dar Algarve este unul dintre cele mai frumoase locuri pt scufundari.

Cat despre recomandari...depinde unde vrei tu sa mergi Nemo.Macar pe ce continent.lol
Ca plaje mediteraneene sunt si in Africa.
Nu stiu daca te tenteaza...







Lara w10+ si Huckleberry Errie

Hawaii MexicoUS*Europe_and US * Wedding * ErinnKendall*KUALA LUMPUR * Bangladesh_Singapore_Bali

Mergi la inceput