voi mai suportati kk de catel pe strazi?

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns silvi_2005 spune:

Asta e problema mondiala e plina si Franta de asa ceva, desi exista si distribuitoare cu pungi si manusi mai peste tot se pare ca cei care plimba patrupedele nu au chef si de asa ceva.Sa nu mai vb de cate animale sunt aici doar la mine in boc din 20 de apartamente cred ca vreo 8 daca nu 10 au caine noroc ca se si spala cu spor si drag cu masinile cu sapuneala zdravana si pe trotuare si se face serios curatenie ....ca altel am inota in mizerie
Chiar ma gandeam uneori ca nu se face poate mereu mai multa mizerie in Romania ci nu se face serios curatenie....parerea mea , aici ii vad la 2 zile plimbandu-se si printre blocuri pe peluze sa adune ce mai "pica" de la balcoane ca "pica" si aici ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diuna spune:

Citat:
citat din mesajul lui pisigri

Io nu mai suport gainatzul de gugushtiuc. Si mai rau e ca si astia transmit boli. Si se kk si ei peste tot. Si nici macar nu pot sa evit kk de gugustiuc, ca nu se vede dom'le.



http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)

Cred ca sunt total lipsita de simtul umorului, dar n-am putut sa ma amuz nici o secunda la poanta asta a ta. Tie cred ca ti s-a parut dementiala, antologie de comedie si alta nu...

Daca iubesti viata, si viata te va iubi pe tine. – Arthur Rubinstein

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mama_ani spune:

Citat:
citat din mesajul lui stefiuta

buna la toata lumea!

mama_ani nu-i rea ideea si eu stau in sect 5 colt cu 1, in buricul targului dar asa mizerie pe strazi n-am vz nici in cartierele periferice. si ma refer la orice fel de gunoi, ambalaje, pungi, pet-uri, mancare aruncata de la balcoane, mucuri de tigara etc.

din cate stiu eu exista o forma legislativa emisa de primarie, consiliul local in care este prevazuta chestia asta dar nu am avut timp sa caut acum. Daca nu ma insel a aparut cam in acelasi timp cu cea care obliga locurile special amenajate pt catei in parcuri.

acum cativa ani, nu multi, tin minte k am intrebat pe cineva de ce nu strange dupa catel, mai ales ca se gasise tocmai in mijlocul trotuarului sa faca si mi-a raspuns k de ce sa stranga, dupa cei comunitari strange cineva?
mama mea pana anul trecut cand a murit si ultimul a crescut 3 catei si nu de multe ori ma bufnea rasul cand o vedeam la plimbare cu ziarul si pungulita in mana, din pacate era singura din cartier...

leuta


Multumesc mult pentru incurajari, Stefiuta! N-am primit prea multe.
Forma legislativa cu pricina este hotararea 243 din 20/10/2005. Daca te uiti pe pagina 1 a discutiei vei vedea un mesaj al meu cu mai multe informatii si strategia pe care vreau sa o aplic. Acolo ceream si niste pareri legat de un slogan al campaniei mele dar nimeni nu si le-a exprimat. Pana acum
Acum lucrez la un blog (primul din viata mea), si merge greu ca n-am experienta; dar cand va fi gata sper ca va fi mai eficient pt comunicare si actiune. Va anunt cand e gata!
Cat despre celelalte gunoaie de pe jos, daca avem succes cu actiunea asta, mergem mai departe cu urmatoarea (contra aruncarii ambalajelor pe jos de ex.) pana se face curatenie luna in spatiul public! Nu sunt idealista dar gandesc pozitiv!!!
Pe curand!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellenuta spune:


ohh .. eu tot in sectorul 5 locuiesc si nu mai suport, imi vine sa vars cand merg pe strada. merg numai cu capul in jos sa nu calc in vreun rahat .. cand duc fetita pe jos si nu in carut, la 2 minute ii zic .. vezi mami sa nu calci in vreun rahat, nu merge pe margine ca facut kk catelul .. saracuta a invatat lectia .. nu se apropie de marginea trotoarului si nici pe iarba nu calca .. ar fi bine daca ar fi rahati numai pe acolo, dar ei troneaza peste tot ..

am vazut multi proprietari de animale care stateau cu nonsalanta langa potai si le pazeau sa faca kk in mijlocul trotoarului .. de multe ori m-am luat de ei si m-am ales cu injuraturi.

stii ce mi-am propus sa fac .. sa am in geanta manusi din alea groase de cauciuc .. daca vad vreun nesimtit cu potaia care se kk in drum, imi pun manusi, iau kk de jos si il trantesc proprietarului direct in nas ..

degeaba faci reclamatii, nu vine nimeni!

Elena, mami de Eva Maria (14.01.2008) si Anna Sophia (04.10.2009)
Eva
Anna
papa bun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AdiS spune:

Ohh Da. kk de catel este omniprezent incat a intrat in cotidian.

Cand era "mister" mai mititel l-am folosit cu success ca material didactic.

In fiecare dimineata, 10 minute era "ora de matematica". In timp ce asteptam bus-ul sa mergem la gradi ne plimbam in lungul si-n latul trotuarului. O gramada de kk-tei erau. Asa a invatat fi-miu sa numere si sa se opreasca atunci cand se terminau kk de pe trotuar. Numara cu spor cati erau pe un trotuar (aflat in raza noastra de actiune), cati pe celalalt, sau pe care trotuar erau mai multi . Acolo pe trotuar a spus "mister" pentru prima data culoarea a ceva, pana atunci daca ii ceream acest lucru ma loveam de un refuz total. Intr-o dimineata a exclamat singur: "Uite mami! kk asta este ... ALB!". Tot cu aceasta ocazie am discutat fructuos despre "moale/tare", nu de alta dar cineva calcase intr-unul si off,off il plimbase mai departe. Asa s-a prins de ce tot spuneam sa ii ocoleasca.

Saptamana trecuta a calcat intr-unul din greseala si mirosea toata casa. Seara am primit minunatul compliment spus atat de dragalas: "Mami, parfumul tau miroase mai frumos ca ccc kk de catel!". Parfumul meu! primit de la mos Craciun!

In perioada cand studiam intens kk-teii nu am vazut niciodata pe cineva sa stranga dupa propriul caine, desi ni s-a mai intamplat sa exclame in gura mare: "uite catelul! face kk!". si ce daca facea .

Eu inclin spre varianta amenzilor aplicate cu perseverenta. Bine, poate in urmatorii 20 de ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui AdiS
In fiecare dimineata, 10 minute era "ora de matematica". In timp ce asteptam bus-ul sa mergem la gradi ne plimbam in lungul si-n latul trotuarului. O gramada de kk-tei erau. Asa a invatat fi-miu sa numere si sa se opreasca atunci cand se terminau kk de pe trotuar ...

Evrika!
Asa se explica cum de Romania are mai multi olimpici la matematica decat tot vestul europei + US la un loc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Citat:
citat din mesajul lui AdiS
In fiecare dimineata, 10 minute era "ora de matematica". In timp ce asteptam bus-ul sa mergem la gradi ne plimbam in lungul si-n latul trotuarului. O gramada de kk-tei erau. Asa a invatat fi-miu sa numere si sa se opreasca atunci cand se terminau kk de pe trotuar ...

Evrika!
Asa se explica cum de Romania are mai multi olimpici la matematica decat tot vestul europei + US la un loc!


Ai grija cu antologia asta de umor..... Ca unora le sta mintea numai la glume. Sau la...kk de catzei.
Primilor le recomand cu drag sa se informeze cit de periculoase pt sanatatea publica sint diversele zburatoare care populeaza orasul. Mai exact, cit de POTENTIAL periculoase. Ca si kk de ciine, POTENTIAL transmitator de "boli si alte chestii". Bine, fac abstractie de partea estetica (sau inestetica) a problemei.
Celor din a doua categorie le recomand sa se informeze putin in legatura cu problemele sociale din cartierul/sectorul in care locuiesc si sa isi investeasca energia mai cu folos. Dar de, petitii si bloguri si forumeala ca sa ne plingem de kktzi e mai simplu.

Iar entuziastilor proaspat veniti pe forum le explic imediat si atitudinea mea (nesimtitoare la aceasta grava problema a bucurestenilor). Continuarea conversatiei este:
- de ce sa string kk lu cutzu meu cind linga el se mai kk 10 maidanezi
- da da ar tb rezolvata pb maidanezilor
- sa faca primaria adaposturi
- sa ii omoare, dreaku de javre, n-au ce cauta in oras
- mai bine cresti un copil
- cuuum sa ii omorim, au si ei suflet
- intre copil si ciine io aleg copilul meu care va fi traumatizat pe viata de potaia hamaicioasa
- n-avem bani de adaposturi, mor oamenii de foame si frig
- ciinii E mai buni ca oamenii
- da, da maninci carne, nu? deci nu iubesti animalele
- si totusi...ce facem cu maidanezii
- pai omoara-i tu daca esti asa de curajoasa
- etc.

Nu va vine-a crede? Arhiva sa traiasca. Asa ca sa ne iertati pe unii diyre noi ca ni s-a aplecat de atita seriozitate pe tema dramei kktului de ciine. Daca vreti drame si dramatism, vizitati Umanitarele.



If you can't say something nice, then don't say nothing at all

"In a world filled with hate,we must still dare to hope.In a world filled with anger,we must still dare to comfort.In a world filled with despair ,we must still dare to dream. And in a world filled with distrust,we must dare to believe."-Michael Jackson

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mama_ani spune:

Citat:
citat din mesajul lui pisigri

Celor din a doua categorie le recomand sa se informeze putin in legatura cu problemele sociale din cartierul/sectorul in care locuiesc si sa isi investeasca energia mai cu folos. Dar de, petitii si bloguri si forumeala ca sa ne plingem de kktzi e mai simplu.

Mami de Ilinca (5.03.2009)


Ceva mai constructiv, Pisigri?
Pt mine personal faptul ca vecinii mei sunt asa necivilizati (si se suporta traind in cocina) este o adevarata problema sociala.
Pe de alta parte n-ai de unde sa stii in ce probleme sociale se mai implica cei la care te referi.
Desi n-as vrea sa schimb subiectul discutiei, sunt deschisa la orice semnalare din partea ta sau a altora a unei probleme sociale unde e de pus umarul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Citat:
citat din mesajul lui catutza

Chiar zilele trecute cand veneam de la gradinita fetei spre servici ma uita cat de frumos este afara - pana sa vina gerul asta, ce alba si pufoasa este zapada....dar cu pete galbene de la pipi de catel







Cata si Bianca-Maria(2.11.2005)


Fii intelept ca un batran , dar priveste lumea cu ochi de copil


Bucatareala


Doamne, asta chiar e exagerata!! Acum nici pishu nu mai au voie sa faca?! Sa colectam si pishu in borcane sau ce propui, ca nu cumva sa se strice aspectul zapezii? Sa le punem scutece si lor? Si de unde stii ca nu era pishu de barbat/betziv/aurolac sau de copilas pe care l-a scapat si era departe de casa?
Eu nu inteleg unde vedeti voi kk pe trotuare, va zic drept ca in orasul meu asa, mai mititel, nu am vazut asa ceva decat accidental. Cainele meu stie de cand avea 8 saptamani ca pe trotuar/asfalt etc NU se face kk si nici pishu pe rotile masinilor. Pe spatiile verzi da, e cam plin de kk, dar pe de alta parte e plin si de: ambalaje de tot felul, pungi de plastic, sticle sparte, flegme simple, flegme cu muci etc. Recunosc ca nu strang dupa cainele meu (bine, el e deosebit de rusinos, se ascunde in cele mai salbatice tufe sa faca) dar as strange daca as vedea cele mai mici semne de civilizatie si la cei din jur. Si daca al meu caine nu s-ar fi taiat niciodata la labutze in cioburile de pe trotuar sau daca nu s-ar fi ars in chistoacele aruncate aprinse de catre nesimtiti. Da, probabil si eu sunt nesimtita ca nu strang. Am o prietena care strange mereu dupa catelusa ei. Pe de o parte o admir, pe de alta mi se pare cam trilulilu in conditiile mentionate mai sus.

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
8luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ilinca_M.

Citat:
citat din mesajul lui catutza

Chiar zilele trecute cand veneam de la gradinita fetei spre servici ma uita cat de frumos este afara - pana sa vina gerul asta, ce alba si pufoasa este zapada....dar cu pete galbene de la pipi de catel







Cata si Bianca-Maria(2.11.2005)


Fii intelept ca un batran , dar priveste lumea cu ochi de copil


Bucatareala


Doamne, asta chiar e exagerata!! Acum nici pishu nu mai au voie sa faca?! Sa colectam si pishu in borcane sau ce propui, ca nu cumva sa se strice aspectul zapezii? Sa le punem scutece si lor? Si de unde stii ca nu era pishu de barbat/betziv/aurolac sau de copilas pe care l-a scapat si era departe de casa?
Eu nu inteleg unde vedeti voi kk pe trotuare, va zic drept ca in orasul meu asa, mai mititel, nu am vazut asa ceva decat accidental. Cainele meu stie de cand avea 8 saptamani ca pe trotuar/asfalt etc NU se face kk si nici pishu pe rotile masinilor. Pe spatiile verzi da, e cam plin de kk, dar pe de alta parte e plin si de: ambalaje de tot felul, pungi de plastic, sticle sparte, flegme simple, flegme cu muci etc. Recunosc ca nu strang dupa cainele meu (bine, el e deosebit de rusinos, se ascunde in cele mai salbatice tufe sa faca) dar as strange daca as vedea cele mai mici semne de civilizatie si la cei din jur. Si daca al meu caine nu s-ar fi taiat niciodata la labutze in cioburile de pe trotuar sau daca nu s-ar fi ars in chistoacele aruncate aprinse de catre nesimtiti. Da, probabil si eu sunt nesimtita ca nu strang. Am o prietena care strange mereu dupa catelusa ei. Pe de o parte o admir, pe de alta mi se pare cam trilulilu in conditiile mentionate mai sus.

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
8luni


Deci tu ai vrea ca altii sa fie civilizati si cu bun simt ca sa le capeti si tu! Pai d;aia e tara asta de rahat,din cauza unor mentalitati de genul asta. Nu curat rahatul cinelului meu pentru ca nici altii nu o fac!!! Pai atunci presupun ca si scuipi pe strada, arunci gunoiul unde iti vine, ca doar si altii o fac! Genul asta de nesimtire nu poate fi indreptata decit prin amenzi usturatoare. Ca de educatie, nu se pune problema, eu ce-s mai dilie si-mi invat copilul sa se poarte civilizat pentru el insusi indiferent de ce fac cei din jur, viitorul e al alora ca tine. Daca vecinul face un rahat in drum, tu faci doi!

Mergi la inceput