Alaptatul - Help Line (12)

Alaptatul - Help Line (12) | Autor: roxanaz

Link direct la acest mesaj

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=244792" target="_blank">Alaptatul-Help Line-(1)
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=26640" target="_blank">Alaptatul-Help Line-(2)
Alaptatul-Help Line-(3)
Alaptatul-Help Line-(4)
Alaptatul-Help Line-(5)
Alaptatul-Help Line-(6)
Alaptatul-Help Line-(7)
Alaptatul-Help Line-(8)

Alaptatul-Help Line-(9)

Alaptatul-Help Line-(10)

Alaptatul-Help Line-(11)


www.youtube.com/watch?v=cSb3XT88YxY" target="_blank">Primii pasi spre alaptare

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=25770" target="_blank">Alaptatul si carentele vitaminice si de minerale ale mamei care a alaptat indelungat


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=26054" target="_blank">Mastita si tratamente naturiste


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=20163 " target="_blank">Menstruatia si alaptatul


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=25792" target="_blank">Laptele de inceput, cand vine, cum e, etc.


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=25454" target="_blank"> Pentru intarcare, cum oprim lactatia


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=24989" target="_blank">Plansul bebelusului in timpul suptului


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=26199" target="_blank">Mamicile care au alaptat mult peste un an sau doi

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns OanaRusu spune:

buburuza1979, singura mea sugestie e sa stai cu el la san, fara sa-i dai altceva (ceai, lapte praf), sa dormi cu el, skin-to-skin (adica contact la piele) si sa incerci cu sanul constant toata ziua si noaptea. Poti incerca macar o zi.
Partea proasta e ca la varsta asta s-ar putea sa se intarce pt ca din sticla vine foarte usor - dar dc reusesti - cumva - sa te relaxezi si sa stai cu el 24 din 24, cat mai intim, poate il convingi, pentru ca sanul e in primul rand intimitate - dupa parerea mea .
Am folosit cu fff mult succesc "mamma+" - de la plafar - e destul de scump, insa nici la mine mulsul nu a mers - scoteam f greu 40-50 ml, desi lapte este destul cata vreme la 18 luni Ana nu papa lapte decat de la san, desi si ea a primit ocazional supliment inainte de 6 luni.
Dar de pe la 5.5 luni, a refuzat sticla, poate si eu eram mai relaxata si venea mai bine laptele, sau tehnica ei a devenit mult mai buna, cert e ca desi inainte de 6 luni i-am dat (vreo 3-4 sapt chiar in fiecare seara 80-90 ml) supliment, la un moment dat a refuzat complet sticla, numai cand o vedea facea isterical si acum iubeste f mult sanul.
Ceai insa nu le-am dat la nici unul - nici la Paul care a supt doar pana la 6 luni - in special din cauza tetinei. Tehnica de supt e ff diferita la tetina fata de san, si eu cred ca de aceea Ana a refuzat sticla - suplimentul mereu l-a luat cu chin mare, i-l dadeam ca ma dispera cat era de fasaita (de fapt, o chinuiau si gingiile, dar as fi facut si voodoo sa doarma putin in perioada aia).

M-am lungit, sper ca nu te-am zapacit prea tare. La Ana a functionat faza cu statul cu ea nedezlipita cate 1-2 zile, cand era ea sacaiata sau cand imi scadea lactatia.
Asta si mamma+

Bafta mare!

Oana, mami de Ana Maria (intr-o zi de 13... 13 iunie 2008) si Paul-Victor (ziua cea mai lunga: 21 iunie 2006)
Priveste partea buna a lucrurilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paulush spune:

Ma repet, dar cred ca merita sa fie vizitate:
http://www.lactographies.eu/

Tandem de fetita (20.07.2006) si baietel (20.04.2009)

asa a fost

poze




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Fetele, heeeeeeeeeeeeeeeeeelppppp, sunt disperata! Pe bune, de cateva zile bocesc intr-una fara sa stiu ce fac gresit, ce-as putea sa mai fac sa fie bine ca la inceput!

Bebe are 11 luni si 2 zile, alaptat exclusiv 6 luni si pana acum 5 zile inca sugea super frumos de la mine. Acum, am ajuns sa ma mulg tot la 3 ore sa ii dau in continuare lapte (pe care il bea cu canita cu cioc, habar n-are de biberoane ) caci brusc, de luni dupa-masa refuza sa suga! Plang, sunt de neconsolat, nu vreau sa il intarc, psihic nu sunt pregatita pentru asa trauma. Si-acum imi vine sa plang, numai sunt buna de nimic. Vreau sa suga din nou, sa-i simt gurita mica pe sanul meu, cum doarme la mine in brate, mooooor de dorul acestor momente...

Se pare ca a racit, a facut si 39 grade febra si i-au aparut in gurita niste vezicule cu lichid. Ba ca ar fi ceva viral (pediatra), ba ca ar fi de la sete, febra si deshidratare (cunoscutii). Numai face febra, am terminat si tratamentul cu antibiotic, a inceput sa si manance cat de cat bine, i-am si badijonat gurita cu ceva amestec (glicerina boraxata, vitamina A, nistatin, anestezina), dar veziculele sunt la locul lor. De 5 zile, urla numai cand incerc sa-l pun la san!

Va rog, orice sfat imi este bun! Tin enorm de mult sa-l alaptez macar pana iesim din iarna, cu toate ca treptat a inceput sa accepte si laptele meu muls la canita cu cioc. Insa eu nu vreau asa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mindy spune:

am vazut mesajul tau si la celalalt subforum.

eu il inteleg pe puiut, am zilele astea o chestie pe buza care ma deranjeaza si cand beau apa si cand mananc, ma gandesc ce deranjant e pt el cu bubitele alea in gura.

Pana nu ii trec aftele/bubitele nu cred ca o sa ia sanul, probabil ca la supt il dor extrem de tare de'aia nu vrea sa auda acuma de san.

Continua sa te mulgi si bea multe lichide ca sa nu pierzi laptele ca in scurt timp ar trebui sa dispara bubitele alea. Vine el cu dor de san la mami.
Eu l-as tine in apropierea sanului (gol)in perioada asta si as dormi cu el sa nu uite sau sa se departeze de san..

Continua sa il hidratezi cu laptele tau pompat si alte lichide. Ai incredere ca o sa fie bine. Si a mea a avut niste afte cand era de vreo 6 luni.
Ea a luat si san dar cu mare greu (fetitele cred ca rezista mai bine la durere) si ii dadeam lapte tot asa pompat. Aftele au trecut cu glicerina boraxata si spalat gurita cu tifon imbibat in apa cu putin bicarbonat.
Atentie sa nu ii dai alte alimente acide care l-ar putea irita la bubite si ingreuna vindecarea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Mindy, am deschis si subiect separat, de suparare cand am vazut ca acest topic extrem de important numai este sticky.

Nu-i dau nimic iritant de mancare, ci doar iaurt cremos cu cereale, legume pasate, orez fiert pasat caci a avut si-o tentativa de kk moale, galbenus de ou, carne de pui fiarta si pasata bine. Si accepta tot ce-i dau. Dar sa suga... neam! Nu-i dau fructe si nici suc de fructe. Ii tot badijonez gurita, dar zau daca vad vreo ameliorare.

Sper ca urmatoarea mea postare pe aici sa fie una in care sa ma laud ca bebe suge!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coraly spune:

Da, vreau si eu sa intreb un moderator! De ce acest subiect nu mai este sticky?

Coraly, Sergiu (3 ian 2005) si Dominic (11 mai 2009)

www.flickr.com/photos/13756075@N03" target="_blank">poze

Alaptatul - Help Line

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flloryy spune:

uffffffff....nici nu stiu cu ce sa incep....
Baietelul meu (nascut pe 03.11.2009)a fost alaptat doar la san pana la 3-4 saptamani. Fiindca stateam cu el la san foarte mult si plangea mai tot timpul am tras concluzia ca nu se satura, am inceput sa ii dau lapte praf. Cum am spus si pe un alt subforum m-am muls sa vad cat lapte am....120 ml...ceea ce ii foarte bine, zic eu. Am vrut sa renunt, dar cu ajutorul vostru am mers mai departe. Dupa cateva zile de lapte praf am incept iar cu san. Dar nu stiu cat suge, daca se satura...Ieri de la 12 pana la 17 a stat doar la san, la 18 a trebuit sa ii dau completare ca nu mai aveam lapte. Aseara la fel, dupa 3 ore de stat la san a inceput sa planga si sa isi bage manutele in gurita. I-am dat completare si a mancat 60 ml. As vrea sa renunt la lapte praf dar nu prin a-l tine flamand.
Si nu stiu...ii normal sa stea atat la san? Am vazut mamici care spun ca in 10 minute se satura....Dar zgomotocului meu ii place sa molfaie, sa doarma si sa savureze fiecare picatura de lapte.
Sa am mai mult lapte...mi s-a spus sa stau cu el cat mai mult la san...dar daca eu nu stau nu stiu cine mai sta.... Poate din cauza asta nu se satura.... habar nu am. Ajutati-ma ca laptele praf imi face cu ochiul si ma striga sa il folosesc dar nu vreau sa cedez !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bee spune:

Flory, deci copilasul tau are peste 2 luni. 120ml cat ai muls tu e fff bine. Daca dupa ce sta o zi intreaga atarnat de tine, pe seara iti scade lactatia e normal! A doua zi, corpul tau se adapteaza si produce mai mult laptic. Intrebarea mea e cum e peste noapte? Suge mult si noaptea? Reusesti sa te odihnesti? Cum te simti tu in raport cu alaptatul in conditiile astea? DIn experienta mea: singurul indicator al felului in care se hraneste copilul este (in afara de scutece ude, fontanela neadancita, tinus bun) cresterea in greutate. Prin asta inteleg sa creasca lunar (nu cantarire zilnica) in greutate multumitor. Manutele in gura, lipsa somnului sau agitatia pot fi date si de durerile de burtica!
Eu zic sa nu te descurajezi! Esti o mama minunata care face cel mai bun lucru pentru copilul ei: il alapteaza chiar daca e dificil inca. Faptul ca inca ii dai lapte praf seara, nu e rau si sunt sigura ca-ti face bine la moral (asa ai tu sigranta ca "nu moare de foame numai cu laptele tau"). Cu timpul ai putea sa renunti, ai sa simti si tu cand se poate.
Primii mei 2 copii au supt fff mult in timp, pana spre 4 luni, apoi au mai luat viteza. Al 3-lea e fff rapid (10-20 minute). Deci nu exista reguli.
Multa bafta si sper sa te bucuri de alaptat cat mai mult timp!


http://www.dropshots.com/dochia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miillyy spune:

Buna seara. Am si eu o intrebare: stiti cumva daca exista vreo contraindicatie a vaccinului contra gripei porcine pentru mamele care alapteaza? Eu as vrea sa ma vaccinez, mai avem un puiutz de 2 ani si jumatate si as vrea sa fim protejati. Multumesc.

M. cu cei 2 iepurasi - Mihnea & Codrin
http://picasaweb.google.com/mylenna2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coraly spune:

L-am auzit ieri la tv pe dr. Streinu Cercel zicand ca mamele care au nascut si alapteaza se pot vaccina. Eu asa am retinut.

Coraly, Sergiu (3 ian 2005) si Dominic (11 mai 2009)

www.flickr.com/photos/13756075@N03" target="_blank">poze

Alaptatul - Help Line

Mergi la inceput