Giulia - asa am venit eu pe lume!

Giulia - asa am venit eu pe lume! | Autor: georgyiuly

Link direct la acest mesaj


Desi au trecut aproape 9 luni de la nasterea Giuliei sunt momente care ma surpind retraind aceiasi emotie ca la nasterea ei.Povestea ei incepe prin constatarea noastra ca in doi nu ne mai suntem de ajuns, dupa aproape 9 ani de cand eram impreuna, ceva lipsea... venise momentul sa devenim o familie!
In Constienta sau Inconstienta momentului e cert doar faptul ca intr-o seara de iulie , aducandu-mi aminte o preietena ca eram in data de 15 realizez ca sunt insarcinata.Ultimul ciclu fusese pe 12 iunie, intarzierea nu era exagerata dar eu am stiut in clipa aceia ca sunt insarcinata!Confirmarea urma sa vina a doua zi prin testul de sarcina!Pentru prima data am reusit sa tin secretul pana a venit viitorul tatic acasa!Emotiile au fost coplesitoare pentru amandoi!

Sarcina a fost un vis, fara nici un fel de manifestari specifice acestei perioade:greata, oboseala, dureri, contractii, nimic!
Imi amintesc ca in momentul in care am facut prima ecografie abia atunci a realizat cu adevarat si sotul meu ca va deveni tatic!
Ecografia morfologica ne-a confirmat ca vom avea o fetita spre marea bucuriei a lui care isi dorea foarte mult o Giulia.Eu o Daria dar a trebuit sa renunt!
Ultima luna se sarcina am simtit-o si eu mai greoaie, cu nopti albe si dorinta nesfarsita de a-mi strange in sfarsit copilul in brate!

Nasterea Giuliei m-a luat prin surprindere, desi eram constienta ca mai am o saptamana pana la sfarsitul termenului.De vreo saptamana aveam mici pierderi de lichid...in inconstienta mea m-am gandit ca sunt pierderi de urina desi nu eram foarte convinsa.
Marti 10 martie ultima vizita...mi se confirma ca am membranele fisurate si sunt sfatuita sa ma prezin la urgenta pentru administrarea antibioticului.Pun sotul in alerta, fuge de la munca, ma culege de pe drum, stau eu bine si ma gandesc ca daca tot sunt fisurate de o saptamana mai pot astepta o ora-doua sa mancam si noi de pranz.Ajung cu calm la urgenta, sunt transportata la etajul 3 cu caruciorul( desi am protestat ca nu am nimic ,pot merge si singura), ma viziteaza medicul de garda, ma monitorizeaza, testeaza lichidul ...si ajunge la concluzia ca pot pleca acasa ca nu am membranele fisurate.Moasa, neconvinsa de autenticitatea testului( era pt prima data cand il foloseau) ma sfatuieste sa revin daca am cel mai mic dubiu!
Miercuri 11 martie stau cu sotul meu la masa,discutam despre cate in luna si-n soare...la un moment dat mi se pare ca iar pierd lichid, tot cateva picaturi ca si alte dati dar de data asta ceva e diferit, asa simt eu! Sotul meu face planurile pt seara..episod din Dr.House..eu nelamurita ii stric planurile si-l anunt ca vreau iar la spital, de control sa stau eu linistita! El cu fundul in sus, bufneste intr-una in masina ca i-am stricat planurile!De data asta am plecat fara bagaj, convinsa ca intr-o ora suntem inapoi..la Dr.House!
Din nou la urgente, din nou sunt condusa la etajul 3, alt medic, alt control, aceiasi moasa( abia intra in tura).Controlul facut ...constata fisura de membrane in zona inalta, facut fisa de internare pt administrare de antibiotic.Medicul ma anunta cu parere de rau ca au terminat antibioticul pe cale orala si ca ma asteapta injectiile!Il intreb cat trebuie sa stau in spital si imi raspunde ca pana nu mai am pierderi!M-a lamurit!
In salon 3 mamici, 2 cu contractii si una care deja a nascut prin cezariana! Socializez putin( e si o gravida romanca) dupa care ma cheama la monitorizare!Cateva contractii sunt inregistrate dar nesemnificative si mai ales nesimtite de mine!
Ma intorc in salon si aflu cu stupoare ca gravida romanca e in sala de nastere.Ulterior se vor auzi niste urlete de confirmare.
Eu nu pot sa nu ma gandesc decat la ce oare voi face eu in spilat atatea zile ...si mai ales si cu nasteri in desfasurare!Sper sa dorm la noapte!Sotul meu a plecat acasa sa-mi aduca bagajul si teancul de reviste, gen Mama si copilul!
Graviduta romanca a nascut repede, intr-o ora jumate maxim, era la a doua nastere...a venit foarte voioasa in salon cu chef de vorba!Super...mai dorm eu la noapte?
Cealalta gravida avea contractii din 10 in 10 minute de dimineata, era mereu cu ceasul in mana si cand venea contractia i se citea durerea pe fata!Super...iar ma intreb daca voi putea dormi in "asemenea conditii"!
In linistea serii(era trecut de 11) aud un balonas cum se sparge si o senzatie ciudata in burta mea!Constat cu surpindere ca mi s-a rupt apa si nu-mi vine sa cred!Le zic fetelor....ele spun sa anunt...dar nu am nimic, nu ma doare nimic.Sun si vine moasa de serviciu( Patrizia) ma intreaa cum ma simt si imi da tampon gigantic de schimb!Pleaca!
Imi iau si eu telefonul in mana sa imi monitorizez contractiile..stiu ca trebuie sa apara la 20-15-10-5 minute( doar am facut cursurile pre.parto, sunt pregatita) si vine contractia...auu cam doare( deci astea sunt contractiile),trece un minut-doua...iar durerea aceia taioasa! Aoleuuuu dar nu trebuia sa treaca 20-15-10-5 minute!
Asa incep contractiile mele, direct la un minut-doua, las telefonul la o parte ca nu-mi trebuie!Stau pe dreapta, ma fag ghemotoc si respir cum am invatat la cursuri.Colegelor mele de salon nu le vine sa creada...am venit fara contractiipe la 21,30 si acum le am una dupa alta!Si dor...si iar inspir, expir..si imi masez spatele cu stanga.O anunt pe Patrizia ca am contractii dese si ma viziteaza...travaliu in desfasurare( zauuuu), pana dimineata nasc( asa repede...ma pregatisem sufleteste de un travaliu lung tare).Ma trimite in salon sa-mi suport contractiile in tacerea noptii!
Imi sun sotul sa-i spun ca nasc in noaptea aia si el in 15 minute era acolo.Vine sa ma aline putin dar il trimite Patrizia acasa ca mai dureaza pana nasc si ca-l sunam inainte( vroia sa fie prezent la nastere).Pe la 2 vine Patrizia la mine sa vada ce fac( eu ma masam in continuare si respiram....si suportam durerea in tacere), sta cu mine un sfert de ora si ma tine de mana( minunata femeie).Ma ia iar la monitorizare si la control in sala de travaliu si ramanem acolo...mai completeaza ceva in fisa, ma mai duce cu vorba intre 2 contractii...eu ma tin cu mana de masa ei si astept sa treaca durerea ca sa ii pot raspunde.
Travaliu merge bine..mai e putin si nasti , esti aproape dilatata...suna-ti sotil sa vina!!E 3,30 noaptea!
Urraaa..deci nu ma apuca dimineata.
Imi vine a impinge...e naspa senzatie!Dar nu pot impinge ca nu sunt complet dilatata, mai e putin, trebuie sa nu imping...si e a asa de rau ca preferam contactiile de dinainte!Inspir, respir,inspir, respir.....am impresia ca daca nu ma concentrez pe acest lucru ,la un moment dat voi uita sa respir!
Sotul nu mai vine...moasa imi spune sa-l sun iar ca nu mai e mult!
Apare si el repede si sta langa mine...e 4 dimineata!
Sunt dilatata complet, am contractii de impins, fata e monitorizata tot timpul si e foarte linistita,nu are ea treaba ca maica-sa impinge de nu mai poate!
Imping, imping si iar imping...nimic....fata mea nu vrea sa iasa!
Sa va spun ca intre timp sotului meu i se face rau si iese afara, renunta la ideea lui de a asista la nastere!
Si iar imping in toate pozitiile posibile si imposibile..fata mea nu se grabeste, iese putin in col dar intra la loc( ca doar unde e mai bine ca in burta lui mami)!
La 6,50 vine si medicul de garda sa evalueze situatia,moasa ii spune ca bebe nu vrea sa coboare...el stramba din nas, ma mai pune sa imping de vreo 2 ori sa vada el daca imping eficient( impingeam de 3 ore...invatasem ceva in timpul asta, nu?) si ajunge la concluzia ca probabil cordonul este scurt si ori iese cu interventia medicului( adica prin metoda cotului) daca nu ...trecem la cezariana!Dupa o noapte de travaliu????Nici gand!!!
Asa ca am ajuns si eu in sfarsit in sala de nasteri...eu pregatita, medicul pe pozitie.Vine contractia, imping si impinge si medicul......o durere de nu am putut sa-i fac fata, aici sigur m-am pierdut cu firea!Disperata intreb doctorul daca e gata...el: la urmatoarea iese, pregateste-te ce contractie! El isi pregatise cotul deja! Am impins si a doua oara si am simtit cum ma eliberez de toate..la 7,20, joi 12 martie venea pe lume micuta mea gogsica Giulia Alexandra, cu un tipat dulce si un chip de ingeras!Mi-au pus-o la piept si aici m-au coplesit emotiile si am inceput sa plang...nu-mi venea sa cred ca e a mea, era prea frumoasa, prea reusita, prea mult...pentru mine!A venit si taticul sa ne vada si am citit pe chipul lui aceiasi emotie,dragoste, grija, disperare, care era si in sufletul meu...eram parinti!
Toata ziua am stat si am privit-o, mi-o inchipuisem altfel....ea era pur si simplu minunata,statea cu degetele aratatoare mereu in sus si isi stramba mereu nasucul si gurita!Imi amintesc ca o puneam la san si eram amandoua atat de neindemanatice, dar am crescut impreuna in "meseria" mama-fiica si ne-am ajutat una pe alta!

Au trecut aproape 9 luni...parca a fost ieri, cand pur si simplu am fost bulversati de cata emotie poate provoca nasterea unei fiinte! Intr-o secunda universul nostru s-a schimbat!A...si sotul meu a slabit vreo 6kg in trei zile!
Avem un copil minunat, vesel si bun...imi zic de multe ori in sinea mea ca ceva bun am facut si noi in lumea asta de ne-a dat Dumnezeu sansa de a fi parintii unui asemenea copil!
Acum nu ne dorim decat sa fim sanatosi, sa ii putem oferi Giuliei un fratior /surioara in curand, sa le oferim dragostea si protectia de care au nevoie, sa-i insotim si sa-i indrumam in lumea asta noua!








Georgiana

mami de Giulia (12.03.2009)
8 luni

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns provista spune:

frumoasa poveste


Simona mamica dragastoasa de Dragos (28.02.2009)
dragos tea mea


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katiapam spune:

Georgy-ce frumoasa poveste
gogoasa minunata,sa creasca mare si sanatoasa si sa va bucurati de familia voastra
succes la bb 2 sa vina cind va doriti voi



Mami de Giulia -20/06/07

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Mi-au dat lacrimile de emotie !!

Mami lui www.flickr.com/photos/31088780@N05/4027271780/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Sa va traiasca gogoshica si sa fie mereu vesela!

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
7luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns shasa spune:

Foarte frumos! M-au coplesit emotiile....imi revin amintiri.....parca s-a intamplat ieri...nici nu sti cand trece timpul.
Sa va ajute Dumnezeu sa fie sanatoasa si sa va aduca doar bucurii

IriTeoPetru
New Life Is Born

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgyiuly spune:

Multumesc mult fetelor!Asa e! Parca a fost ieri totul!

Georgiana

mami de Giulia (12.03.2009)
8 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gianina34 spune:

foarte frumoasa povestea
m-au napadit amintorile si emotiile
pupacim gogosica dulcica si mamica hotarata

Gianina - mami de bebelusa Andreea - 13 aprilie 2009
avem 7 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aleinad.g spune:

Emotionanta povestea! Sa-ti traiasca papusa si sa va bucurati alaturi de ea!


Mami de Teodora (1.12.2008) si Bogdan (24.05.1995)
Poze 1 an
Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slimatei spune:

foarte frumoasa si emotionanta povestea voastra...
Sa va traiasca sanatoasa, Giulia fericita, si sa va aduca numai bucurii in viata !

DD sa vina si bb2 fara complicatii ...
sa fiti fericiti si sa aveti numai lucruri bune in viata, asa cum i se cuvine unei familii fericite!
va numai bine!


"omul e cu atat mai puternic cu cat duce mai multe sarcini in spinare... viata e o adevarata scoala, unde dai examene zi de zi si ceas de ceas, obligat fiind sa treci prin nenumarate probe"

Stefania X2 (22.12.07) eu, broscutz :) ... , aproape 2 ani...

Nasterea unei stele...numita Stefania!
papa buuun

Mergi la inceput