Un baietel rasfatat (2)

Un baietel rasfatat (2) | Autor: Soleil

Link direct la acest mesaj

Citat:
citat din mesajul lui kay

io nu inteleg asta cu pedeapsa la 2 ani juma (cazul nostru). O pedepsesc ca ce? Si cum? Si cel mai important : de ce??? Eu chiar nu vad un motiv bun pt care sa-mi frustrez copilul. La momentul acesta daca ea greaeate ceva este vina mea, nu a ei.... Iecspilati-mi, va rog.

Denizle, cu placere .

***********************************************************************************

oana de SOSONICA (6.06.2007)


asa creste Sonia : www.onetruemedia.com/shared?p=63e6ea475473c2ddd2fc4c&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=image" target="_blank">intr-un an

TATI,, www.helpsonia.com , din familie

"When in trouble or in doubt, run in circles, scream and (shout=www.dictionarenglezroman.ro/dictionar/shout" target="_blank">chiot, strigat, tipat, aclamatie) ."


Scenariu: ii explici copilului tau ca atunci cand merge in parc si sa da pe tobogan, sta la rand si asteapta sa se dea si ceilalti copii. Fiecare copil se da cand ii vine randul. Copilul tau nu vrea decat sa se dea el singur. Nu permite altuia sa se urce pe tobogan, nu vrea sa stea la rand.
Ii explici o data, de doua ori... degeaba.
Pedeapsa: il iei de manuta si pleci cu el acasa. Nu se mai da pe tobogan deloc. E frustrat? O fi. Ghinionul lui .

Nota: "copilul tau" a se citi mai impersonal asa, ca e scenariu

Flaviana si Tiana Maria (20.03.2004)

Ce tie nu-ti place, altuia nu-i face. Ca nu toata lumea are aceleasi gusturi.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Soleil spune:

Off-topic: Laura25, nu mai fi asa rapida ca m-am simtit ca-n Lumina de gaz. Stiam ca am raspuns, mi-am vazut raspunsul si la urmatorul refresh disparuse...

Flaviana si Tiana Maria (20.03.2004)

Ce tie nu-ti place, altuia nu-i face. Ca nu toata lumea are aceleasi gusturi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
citat din mesajul lui olina87

eu am pus intrebarea la modul cel mai serios, ironiile si dintii rinjiti nu-si au locul intr-o discutie civilizata



Iar eu am raspuns foarte civilizat si fara ironii, incercand sa pun in explicatia mea ambele teorii aduse in discutie la acest topic.
Emoticoana "" reprezinta pentru mine "rad la tine cand iti vorbesc", in nici un caz nu reprezinta "imi ranjesc dintii la tine", ca doar nu-s caine, pacatele mele .


P.S. Olina87, cam banuiesc io asa ce si cum si cine si, zau ca nu ai motive sa-mi arati cu fiecare ocazie cat sunt de naspa. Mi-ai aratat-o in trecut, acu' vreun an adicatelea, am inteles , treci mai departe si nu te mai impiedica de mine. Crezi ca poti face asta? :)



Protest
Recunosc ca ma jucam odata cu fetita la nisip si a venit o alta fetita sa se joace cu noi. Avea peste 3 ani, s-a asezat in fund in nisip, moment in care i-am vazut pampersul si toate cele (la copiii mai mari dispar colaceii de pe picioare, pamperul nu prea mai are pe ce sa stea), avea si nisip in pampers, recunosc ca am avut o reactie in stomac, fetita vorbea foarte bine, parea sanatoasa.

Cand de fapt categoria copiilor care mai folosesc pampersul la 3 ani este clar minoritara si pentru parintii lor imi pare rau daca au incercat si nu au reusit iar daca nu au facut nimic mi se pare condamnabil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AVoogt spune:

desiree - si eu ma gandeam la fel , la vara in chilotei si atat ...dar trag sperante sa reusim pana atunci
Monnvas - tocmai rece nu este , temperatura camerei zic eu ...si avem cald in casa dar cu siguranta nu-i place contactul direct cu olita. De varianta colegei tale nici nu se pune problema fiindca pana acum nu a lasat nimic , niciodata in olita ...
Eu nu am pus olita la naftalina e in wc de cand avea aproape un an ...
mamagiuliei - si noi tot olita fotolui avem, nu a fost in tocmai dragoste la prima vedere dar a acceptat sa stea pe ea numai imbracata
Ingrid S - am incercat si cu reducatorul si este mai ingrzita ...mi-a spus ca ii este frica sa nu cada in wc sau pe langa (nu stiu) ...am impresia ca-i este firca de inaltimea la care se afla pe wc
Adina Iulia - am ajutat-o ,si o ajutam in continuare.. nu o fortez , oblig...dar nu am avut nici un rez pana acum .
Promit ca daca mai vad o singura data cuv olita o iau ..

de

AVoogt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flower-power spune:

Citat:

citat din mesajul lui denizel



Mai, ia lasati-o voi mai moale cu compasiunea pt. adultul care e parinte, care copil are nevoie de parinte, care noi trebuie sa protejam parintele .

Eu (eu, da?) nu am absolut nici o compasiune pentru obtuzitatea in gandire atunci cand e vorba de relatia adulti-copii.
Adultii nu au voie sa fie altfel decat deschisi si plini de bunavointa atunci cand au de-a face cu un copil!!!
Sincer, sincer, sincer, cred ca obtuzitatea in acest gen de relatie trebuie pedepsita prin lege.
Pentru ca efectele obtuzitatii pot fi foarte, foarte, foarte, foarte grave.

Iar aceste efecte ale obtuzitatii ma afecteaza si pe mine, il afecteaza si pe copilul meu, va afecteaza si pe voi si ii afecteaza si pe copiii vostri.

Inainte de a oferi manutele voastre inmanusate unui adult care declara senin ca ii e scarba de organele genitale ale unei fetite de 3 ani si care spune ca un copil de 3 ani cu pampers e un copil neglijat de parinti, alegeti sa faceti ceva care sa protejeze copiii vostri de efectele unei astfel de educatii (pentru ca, nu-mi inchipui ca un copil al carui parinte are pareri atat de rigide si obtuze va deveni un adult care ii va face fericiti pe cei din jur!!).

Nu merg mai departe in a spune cat de nefericit poate face un adult pe alt adult (sau copil) (sau o masa mai mare sau mai mica de adulti sau copii) ca nu vreau sa va lezez sensibilitatea inainte de orele pranzului .



Dar emoticoana , si tonalitatea mesajului de mai sus tot pe seama unui ton prietenos ? dar apelativul "mai" si indemnul ce-i urmeaza......? Asta trebuie sa aiba de-a face cu "eu am raspuns foarte civilizat si fara ironii".


Cu copiii sunt deschisa si plina de bunavointa, dar refuz sa discut cu ei cand recurg la isterii manipulative, ridicat tonul si pus mainile in sold.
Cu atat mai mult cu un adult care face asta. Si care din lipsa de argumente recurge la tot felul de stratageme jalnice.



"Parents need to fill a child's bucket of self-esteem so high that the rest of the world can't poke enough holes in it to drain it dry." --Alvin Price

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Noi am renuntat la olita dupa vreo 2 luni de facut in pantaloni (sa le spunem accidente )si caraieli legate de olita.Maria nu a vrut olita daia prea complicata ,a stat pe olita simpla ,de care aveam noi cand era mici sau direct pe wc tinuta de mine daca nu apucam sa pun reductorul.
Acum are 2 ani si mai are pampers doar la somn ,dar vreau sa va spun ca a inceput sa se familiarizeze cu olita de pe la 9 luni cand o puneam din cand in cand si cateodata mai si facea.

anca de Maria Alexandra (4 noiembrie 2007)
poze si filmulete
povestea nasterii
www.totsites.com/tot/mariadragoman" target="_blank">eu sunt Maria
www.onetruemedia.com/otm_site/start" target="_blank">Montaje Mariuca


SA II DAM VIATA ALINEI!!!!!!!!


VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kay spune:

Flaviana , ba ghinionul copilului tau cA tie nu-ti pasa ca e frustrat. Trist. Eu refuz sa-mi frustrez copilul. Or sa fie suficienti oameni in lumea asta, pusti mitocanizati care o vor frustra ca poarta aparate auditive sau c are o cicatrice MARE pw piept. Sau ca are inima in alta parte. Eu prefer sa aleg un parc cu MAI MULT de un tobogan. Si atunci nu va fi asa de greu sa merg la alt tobogan. Eu aleg sa nu o frustrez si sa o protejez de rautatea oamenilor din jur. Copilul meu nu a facut, pana acum, nimic care sa ma faca sa ma gandesc chiar sa aplic corectii. Dar daca tie ti se pare ok sa-ti frustezi copilu, ghinionul luo, cum ai spus chiar tu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kay spune:

Citat:
citat din mesajul lui Soleil

Citat:
citat din mesajul lui kay

io nu inteleg asta cu pedeapsa la 2 ani juma (cazul nostru). O pedepsesc ca ce? Si cum? Si cel mai important : de ce??? Eu chiar nu vad un motiv bun pt care sa-mi frustrez copilul. La momentul acesta daca ea greaeate ceva este vina mea, nu a ei.... Iecspilati-mi, va rog.

Denizle, cu placere .




Scenariu: ii explici copilului tau ca atunci cand merge in parc si sa da pe tobogan, sta la rand si asteapta sa se dea si ceilalti copii. Fiecare copil se da cand ii vine randul. Copilul tau nu vrea decat sa se dea el singur. Nu permite altuia sa se urce pe tobogan, nu vrea sa stea la rand.
Ii explici o data, de doua ori... degeaba.
Pedeapsa: il iei de manuta si pleci cu el acasa. Nu se mai da pe tobogan deloc. E frustrat? O fi. Ghinionul lui .

Nota: "copilul tau" a se citi mai impersonal asa, ca e scenariu

Flaviana si Tiana Maria (20.03.2004)

Ce tie nu-ti place, altuia nu-i face. Ca nu toata lumea are aceleasi gusturi.



stai ca i-am dat cu quote, sa nu pierd bunatate de mesaj de la tine. Io tot nu inteleg, copilul meu nu se frustreaza, pur si simplu daca nu se poate la to oganele 1,2,3,4 se schimba la leaganele 1,2,3 ...6, daca nu sunt leagnle e casuta samd.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Soleil spune:

Kay, ai priceput ce-ai vrut tu, nu ce-am zis eu.
Iti propun sa citesti ceea ce se scrie cu ceva mai putina patima.
Ai cerut exemplu de motive pentru care s-ar pedepsi un copil. Despre asta era vorba.

1. Am pus nota aceea ca sa intelegi ca nu e vorba de copilul tau personal, deci n-are nicio legatura cu aparat auditiv sau cu inima in alta parte. Niciuna. Absolut.
Si n-are legatura cu copilul nimanui in mod special. Nu fac nominalizari aici, dau exemplu de comportament, nu de copilul cuiva.

2. Copilul din scenariu nu vrea la toboganul 2,3,4 sau la leaganul 1,2,3... 6 sau la casute. Copilul din scenariu vrea la toboganul 1 si nu vrea sa permita si altor copii accesul la acel tobogan (nu vrea deloc sau nu vrea sa stea la rand). Asta am spus.
Si daca, dupa explicatii repetate tot nu pricepe, faptul ca il pedepsesc pentru asta (asta = "nu permite accesul altor copii sau nu vrea sa stea la rand") luandu-l afara din parc, daca acest fapt ii creeaza frustrari - da, ghinion. Nu ma intereseaza.

Ma intereseaza in schimb frustrarea produsa copilului meu de un ALT copil care se comporta ca in scenariul dat si caruia parintii ii permit sa se comporte asa. Pentru ca altfel, copilul lor este frustrat...


Flaviana si Tiana Maria (20.03.2004)

Ce tie nu-ti place, altuia nu-i face. Ca nu toata lumea are aceleasi gusturi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca74 spune:

Acum, sa stiti ca am si eu un exemplu destul de edificator in privinta opiniei generale vis-à-vis de olita:
Am intalnit aici acum ceva vreme un cuplu britanic, care au 2 copii: o fetita de 3 ani +, si un baietel de vreo 5 ani.
Obisnuiam sa iesim cu ei la iarba verde, lasandu-ne copchii sa-si traga unul altuia galetuse si lopatele in cap dupa bunul plac.
Intr-una din aceste intrevederi cordiale, sotia tipului imi arunca o remarca "nevionovata":
"Dar de ce fetita ta poarta inca pampersi? E deja mare acum, aproape 1 ani si jumatate... In UK copiii sunt potty trained in jur de 1 an, nu ca aici in America de Nord, cand se ajunge si la 3-4 ani sa stea copiii cu pampersi la poponeata".
A continuat indicandu-mi ca fetita ei face la olita de la 11 luni. ... Pai, sa nu crapi de ciuda?!

Eu nu am inca o parere formata despre cum ar trebui procedat cu olita asta fantastica. Intr-adevar, in Europa, copiii sunt ma devreme pusi pe olita si se ajunge la adevarate recorduri in privinta asta.
Aici, insa, este exact pe dos.
Desigur, ar fi genial ca pitica mea sa vrea dintr-o data sa faca numai la olita. As scapa si eu de schimbat scutece, de spanzurat banii pe cutii cu pampersi, etc. Ca sa nu mai spun ca am fi si noi mai trendy asa, intrand in randul lumii bune care se ghideaza dupa principiul environmentally friendly, nemaipoluand natura cu 6-7 pampersi murdari pe zi (cel putin ) ... Inmultiti cu 365 zile/an... Aoleu!

Deci, adanc in sufletelu' meu, as fii super fericita daca Bubulina sefa ar trece subit cu poponeata pe olita. Momentan, insa, ea inca se joaca la greu cu olita asta rosie ca para focului.
Asa ca mai asteptam o vreme.

Mamica de Zanuta mica, Anna Laura

Le meilleur moyen de réaliser ses rêves c'est de se réveiller.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Anca exact asa a facut si Maria la inceput cu olita,s-a jucat cu ea si nu ai idee ce bine ii venea ca palarie

anca de Maria Alexandra (4 noiembrie 2007)
poze si filmulete
povestea nasterii
www.totsites.com/tot/mariadragoman" target="_blank">eu sunt Maria
www.onetruemedia.com/otm_site/start" target="_blank">Montaje Mariuca


SA II DAM VIATA ALINEI!!!!!!!!


VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT!!

Mergi la inceput