Romania - locuri ce merita vazute

Romania - locuri ce merita vazute | Autor: camelia72

Link direct la acest mesaj

Bine v-am gasit!
Am vazut ca exista un subiect cu informatii utile despre Europa si m-am gandit ca ar fi interesant de stiut si ceva informatii despre Romania,ce locuri ati vizitat si v-au ramas la suflet,ce trasee ati facut si v-a incantat peisajul,locul,oamenii...cred ca ar fi util sa povestim si despre locurile frumoase din tara noastra,mai ales pt. cei cu un buget "de criza"!
Daca am deschis subiectul,am sa incep eu cu ultima mea excursie facuta acum 2 luni:
Lacul Cincis - jud. Hunedoara:
Este un loc minunat si o zona superba.Daca ajungeti acolo nu ezitati sa vizitati Sarmisegetuza Regia, Castelul de la Hunedoara, Cetatea Devei, Tinutul Padurenilor, Rezervatia naturala Retezat, manastirile din zona, totul este superb.Nu am stiut nimic despre acest judet in afara de mineri.Lacul Cincis e o zona minunata de agrement,am auzit ca a fost un sat acolo,cand s-a facut lacul de acumulare i-a mutat pe toti pe un deal,a ramas doar o biserica iar cand scade apa se vede turla acesteia.E multa liniste, frumusete, relaxare,gratare (sa veniti cu lemne ca nu prea gasiti)...este minunat pentru pescari ,am auzit ca primavara e plin de flori de soc si de salcam,miroase foarte frumos.Cu siguranta noi vom reveni!
Va astept si pe voi cu informatii despre locurile vizitate!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Kehleyr spune:

Noi am reusit anul acesta sa ajungem in 3 locuri frumoase.

Cheile Oltetului
Sunt langa Horezu, in zona de dealuri. Se poate vizita Horezu si satul Olari unde vezi cum se face ceramica in mod traditional, culele Maldaresti (case traditionale semi fortificate romanesti, mai sunt doar sub 10 autentice in toata tara), pestera Polovragi, pestera "Femeilor" (reformulati cuvantul pentru varianta originala), si, daca va tine masina, www.romanialibera.ro/a1623/sens-interzis-pe-drumul-regelui.html" target="_blank">Transalpina / drumul Regelui, cea mai inalta sosea din tara, neasfaltata, cu peisaje mai frumoase decat pe Transfagarasan.

Cazanele Dunarii
Pentru cine sta in Bucuresti sunt departe (vreo 5 ore de drum), dar merita. Majoritatea pensiunilor (zona Dubova, Eselnita etc) sunt chiar pe malul Dunarii cu privelsite minunata. Se inchiriaza salupe pentru 1-2 ore si iti arata toate atractiile zonei: Cazanele Mari, Cazanele Mici, Tabula Traiana, pestera Ponicova, statuia lui Decebal (un mare kitsch, si spre rusinea mea pana sa ajung acolo credeam ca e antica ). Se pot face si excursii pe jos deasupra defileului, noua ne-a fost frica de vipere.
Apropo Camelia noi in tura asta am lipit si Castelul Huniazilor si Sarmizegetusa, mai ales a doua m-a impresionat mult.

Sfantu Gheorghe... nu pot sa zic Delta Dunarii pentru ca nu e tipic Delta. E un orasel cu ulite de nisip, fara masini (poate 1 sau 2). Pana la mare mergi pe jos 20 min sau iei "trocariciul", un fel de tractor cu remorca. Plaja e lata si goala, fara muzica, marea se adanceste foarte lin si e dulce. E salbatic, tare frumos.

Poti sa iei salupa sa te plimbi prin rezervatia Biosferei, unde vezi tot felul de pasari, plante etc. Insa nu e chiar Delta la care ma asteptam eu, cu canale inguste peste care se impletesc ramurile pomilor. Sunt lacuri si vegetatie de tip stuf / papura in principal.

A, si daca stati la hotel (cred ca e unul singur, complexul Green Village), nu care cumva sa mancati la ei. Sa va duceti sa mancati in sat, la localnici. Intrebati orice camerista si va trimite unde trebuie .

It is a truth universally acknowledged, that a single man in possession of a good fortune, must be in want of a wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danutz spune:

Anul acesta noi am reusit sa ajungem pe Tarnave.
Am vizitat Biertan- biserica fortificata medievala patrimoniu UNESCO si localitatea, care e extrem de frumoasa, curata, oamenii primitori, mancarea siexcelenta
Saschiz, am mers pana la cetatea din varful dealului, si ea patrimoniu UNESCO. Drumul pana acolo a fost extrem de greu, prin padure, fara marcaje, sau drum (doar o potecuta pe care poti usor sa o ratacesti). Dar peisajele sunt superbe.
Castelul Bethlem-Cris, din pacate proprietate privata, si in paragina.
Posibilitati de cazare nu prea sunt in zona, decat la Biertan, Danes sau Sighisoara, pacat de zona atat de frumoasa si cu atat de multe obiective turistice.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns celi-bia spune:

Am calatorit destul de mult prin tara #537;i chiar sunt locuri de neratat în Romania.
Ce mi-a placut mie si unde m-as intoarce mereu si mereu cu drag:

-Poiana Brasov si varful Postavaru (mi-a placut foarte mult)
-Delta Dunarii (cu Marea de la Sfantul Gheorghe, minunat)
-Manastirile din Nordul Moldovei
-Maramuresul si Cimitirul Vesel de la Sapanta
-Ipotesti si Humulesti (casele memoriale Eminescu si Creanga)
-Valea Prahovei (Predeal, Azuga, Busteni, Sinaia cu Pelesul)
-Castelul Bran (dar nu în weekend caci legenda lui Dracula aduce fff multi turisti)
-Sighisoara (neaparat Turnul cu ceas)
-orasele Cluj Napoca, Timisoara, Brasov si Tg. Mures (absolut adorabile)
-Ceahlaul, Cheile Bicazului, Lacul Rosu

Cu siguranta m-as intoarce si in alte locuri, dar astea mi-au venit în minte momentan.

Blogul meu:www.celina-bianca.blogspot.com/" target="_blank"> http://www.celina-bianca.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns theo_2004 spune:

Cheile Turzii - zona de vis in Apuseni http://ro.wikipedia.org/wiki/Cheile_Turzii
Casca Ciucas tot in zona http://ro.wikipedia.org/wiki/Cascada_Ciuca#351;
Cheile Turului http://ro.wikipedia.org/wiki/Cheile_Turului
Salina si baile din Turda http://ro.wikipedia.org/wiki/Salina_Turda si http://ro.wikipedia.org/wiki/B#259;ile_S#259;rate_din_Turda

Este superba zona Turzii http://www.primturda.ro/ si sunt cateva locuri de cazare de vis cum ar fi, chiar in centrul orasului, Castelul Printul Vanator http://www.huntercastle.ro/

Amintiri nemuritoare au ramas in sufletul meu in urma vacantelor petrecute la Turda. Iubesc acest oras, zona ...



mami de theo
"o zi in care nu ai ras este o zi pierduta"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

Bucovina, o frumusete...

Ioana, Rebeca (16.05.2004) si Sara (17.04.2009)
Creste fata mica... Creste si minunea Rebeca
http://community.webshots.com/user/Berecutza
http://community.webshots.com/user/bebeca2004
http://community.webshots.com/user/bebebeca



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza2005 spune:

- Poiana Brasov(bine sunt legata de ea mai mult sentimental)si Centrul Brasovului.
- Manastirea Ditr-un Lemn (Valcea)
- Manastirea Bistrita si Cheile Bistritei (Valcea)
- Piatra Neamt un oras frumos si curat si imprejurimi superbe (Cetatea Neamtului, rezervatia de zimbri, Lacul Rosu, Cheile Bicazului, Humulesti si manastirile...)
- Pentru munte partia Cavnic ( a fost de vis, mai ales oamenii total diferiti celor de pe valea Prahovei) in rest Maramuresul vestit m-a cam dezamagit in timpul iernii, astept sa-l vad vara iar cimitirul vesel e cam trist.
- Cetatea Rasnov ( o prefer castelului Bran)
- Baile Felix sejur iarna (sa faci baie intre nametii de zapada)
- Muzeul satului din Sibiu
- Statiunea Sovata (vara)
Multe altele....ca avem o tara frumoasa

Citat:
si, daca va tine masina, Transalpina / drumul Regelui, cea mai inalta sosea din tara, neasfaltata, cu peisaje mai frumoase decat pe Transfagarasan.

Am fost acum multi ani cu parintii si alte familii cu niste dacii 1310 invechite (adica inainte de 1989) era un fel de drum forestier, se opreau masinile din ora in ora ca fierbeau motoarele de la atata urcus. Am reusit sa trecem . A fost o experienta extraordinara si intr-adevar peisaje de vis. Multumesc ca mi-ai dat o idee pentru vara viitoare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roli25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Kehleyr


Sfantu Gheorghe... nu pot sa zic Delta Dunarii pentru ca nu e tipic Delta. E un orasel cu ulite de nisip, fara masini (poate 1 sau 2). Pana la mare mergi pe jos 20 min sau iei "trocariciul", un fel de tractor cu remorca. Plaja e lata si goala, fara muzica, marea se adanceste foarte lin si e dulce. E salbatic, tare frumos.

Poti sa iei salupa sa te plimbi prin rezervatia Biosferei, unde vezi tot felul de pasari, plante etc. Insa nu e chiar Delta la care ma asteptam eu, cu canale inguste peste care se impletesc ramurile pomilor. Sunt lacuri si vegetatie de tip stuf / papura in principal.

A, si daca stati la hotel (cred ca e unul singur, complexul Green Village), nu care cumva sa mancati la ei. Sa va duceti sa mancati in sat, la localnici. Intrebati orice camerista si va trimite unde trebuie .

It is a truth universally acknowledged, that a single man in possession of a good fortune, must be in want of a wife.


Cu mentiunea ca atunci cand soferul de la trocarici uita sa te ia de pe plaja, vii 3 km pe jos, cu soarele in cap, bagajele de plaja atarnand in maini si 2 copii mici in carca, in brate...cum poti...ca asa e in Romania...degeaba ne-a dat Dumnezeu locuri frumoase, daca nu avem si creier sa le valorificam.

Roli mami de Andrei (16 ianuarie 2008) si Marc (9 iunie 2006)

www.flickr.com/photos/14037522@N04/sets/72157603790736786/" target="_blank">ANDREI
www.flickr.com/photos/14037522@N04/sets/72157603794082565/" target="_blank">MARC
www.flickr.com/photos/14037522@N04/2472556291/in/set-72157604930822343/" target="_blank">VACANTELE NOASTRE IN 4
BAIETII MEI IUBITI



Se zice ca doua lucruri sunt infinite pe lumea asta: universul si prostia umana. În privinta universului, eu înca mai am unele îndoieli. (A.Einstein)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

Subscriu pentru Turda si cheile Turzii, supralicitez cu valea Ariesului.

Subscriu si la Sfantu Gheorghe Delta, pentru aerul, linistea si mancarurile din peste. Acum 10 ani nu mergea nici macar caruta pana la plaja, mie chiar mi se pare mai ispititoare salbaticia.

Adaug...de neratat:

Valea Siriului si lacul de acumulare, de 1000 de ori mai spectaculoasa decat valea Prahovei. Basca Mare si Basca Mica
(extraprdinar locul unde sa intalnesc) si partia pe Penteleu.
Pe acelasi traseu avem niste obiective turistice unicat in Europa, si..in buna traditie romaneasca...total nepromovate, nici macar semnalizate. Sunt Vulcanii noroiosi, muzeul de chihlimbar cu mina aferenta, chiliile sapate in stanca de la Colti. Stiati ca exista o varietate de chilhlimbar unic in lume = romanit? Iar chiliile de la colti sunt inscriptionate intr-o limba nedescifrata inca? Bine...pe langa scrijeliturile "cerasela+giani=love"

Apoi cetatea taraneasca de la Prejmer. Mergeti in timpul festivalului.



CAPRA CU 2 IEZI

mamica lui Matei Constantin (21.05.2007) si a lui Theodor Cristian (03.06.2009)

MINUNEA MEA

A DOUA MINUNE


www.animalutze.com/umanitare/bb-darius/index.php" target="_blank">Ajutati-l si pe Darius!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elag spune:

Un loc deosebit este si Valea Vaserului in Maramures. Se poate ajunge acolo din Viseul de Sus, doar cu mocanita (un trenulet cu aburi unic in Romania). Foarte distractiv pentru copii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns theo_2004 spune:

mmmm... mocanita era si la Turda. Plecam din Gara mica (langa Fabrica de sticla) spre Ciucas si calatoream sus, pe vagoane ca era f cald si cam aglomeratie. Stateam intinsi pe spate si radeam de numa.


mami de theo
"o zi in care nu ai ras este o zi pierduta"

Mergi la inceput