Romania - locuri ce merita vazute

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns AdiS spune:

Citat:
citat din mesajul lui dicirstea

Adaug...de neratat:

Valea Siriului si lacul de acumulare, de 1000 de ori mai spectaculoasa decat valea Prahovei. Basca Mare si Basca Mica
(extraprdinar locul unde sa intalnesc) si partia pe Penteleu.
Pe acelasi traseu avem niste obiective turistice unicat in Europa, si..in buna traditie romaneasca...total nepromovate, nici macar semnalizate. Sunt Vulcanii noroiosi, muzeul de chihlimbar cu mina aferenta, chiliile sapate in stanca de la Colti. Stiati ca exista o varietate de chilhlimbar unic in lume = romanit? Iar chiliile de la colti sunt inscriptionate intr-o limba nedescifrata inca? Bine...pe langa scrijeliturile "cerasela+giani=love"

Apoi cetatea taraneasca de la Prejmer. Mergeti in timpul festivalului.



CAPRA CU 2 IEZI

mamica lui Matei Constantin (21.05.2007) si a lui Theodor Cristian (03.06.2009)

MINUNEA MEA

A DOUA MINUNE


www.animalutze.com/umanitare/bb-darius/index.php" target="_blank">Ajutati-l si pe Darius!



Gand la gand. Chiar despre zona Buzaului doream sa scriu si eu. Poti face un intreg concediu si nu vezi tot. De altfel cred ca asa se intampla si cu celelalte judete, zone ale tarii. Stii doar o parte din obiectivele turistice si restul le afli local de acolo de la oamenii de prin sate.

As mai adauga: muntele de sare, lacul fara fund, tabara de sculptura de la Magura, manastirea Ciolanul, Closca cu Puii de aur (nu e cine stie ce dar mie spre exemplu imi place sa pasesc prin locuri care au o poveste), crama de la Pietroasele, si oricare de prin zona, releul, vulcanii noroiosi zona vestita + zona cu vulcani mult mai batrani. Trebuie sa te indrume cineva de prin zona ca sa ajungi la ei. Cascada de la 14 scaune - nu mai stiu cum ii spune. Zona Lopatari.

As dori sa mai ajung la un lac, tot din zona Buzaului, de munte unde se spune (ai mei au fost) ca te loveste diferenta brusca de mediu: in spatele tau padure verde si in fata ta peisaj de stepa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia72 spune:

Ar fi interesant de stiut si locurile vizitate iarna, care v-au incantat ochii si sufletul...se apropie vacanta copiilor si ne-am dori o iesire cu cei mici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Candy spune:

Maramuresul... Cimitirul Vesel de la Sapanta, Memorialul de la Sighet, Borsa...
http://www.consiliervacante.ro/index.php/component/content/article/15-romania-mea/131-cimitirul-vesel-zambete-peste-lumea-de-dincolo.html

Vatra Dornei, o zona de vis iarna, nu poti sa nu te indragostesti iremediabil de ea - aici mai multe poze si info:
http://www.consiliervacante.ro/index.php/component/content/article/15-romania-mea/97-vatra-dornei-paradisul-sporturilor-hibernale.html

God, if I can't have what I want, let me want what I have.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bobocel_07 spune:

- Sighisoara am fost asta vara si este super,
- Sibiu centrul orasuslui si muzeul satului sunt minunate
- Cheile Bicazului
- Balvanyos
- Lacul Rosu
- Lacul Sfanta Ana
- Transfagarasanul
- Cetatea Rasnov
- Castelul Bran

alexia_07

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Locurile mele dragi din Romania.

Frumos subiect, am notat inca ccc cateva locuri unde vreau sa ajung, poate la vara.

fii alaturi de Mihaita


vorbe de copil...

Hobby

www.talentedenazdravani.ro/" target="_blank">talentele nazdravanilor

calator de profesie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Candy spune:

O, da, Muzeul Civilizatiei Populare Traditionale din Sibiu e de vis! Ca marime, e al doilea muzeu in aer liber din Europa, iar locatia e fabuloasa, mai ales vara (sezonul incepe la 15 mai). Se poate vizita (pentru plimbare) si iarna, insa obiectivele sunt inchise. In incinta lui sunt si 2 restaurante traditionale, un ponton, un loc de joaca pentru copii, un magazin cu suveniruri (arta populara autentica).

Dca vreti sa va faceti o idee, am in albumul meu de pe Webshots vreo 60 de poze cu muzeul (eu sunt sibianca):

http://outdoors.webshots.com/album/559653348LNKNKk

God, if I can't have what I want, let me want what I have.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia72 spune:

Din descrierile voastre mi-am notat o multime de locuri pe care cu siguranta le vom vizita,suntem iubitori de natura iar acum ca au mai crescut copiii chiar ne-am propus sa facem cate 2-3 "turnee" in fiecare an.
Dupa vremea de afara avem speranta ca am cam scapat de iarna...se apropie Pastele si sunt in cautare de un loc dragut si linistit unde sa petrecem 2 zile.
In vacanta intersemestriala a copiilor am fost la Ranca,aproape de noi si un loc fain pt. o tavaleala zdravana prin zapada, o zi de saniuta si o doza de aer curat...nu ca am fi dus lipsa de zapada .

Mergi la inceput