Clasa a II-a, 2009-2010 *6*

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:

danamiha, le am acasa, subiectele(revistele). Pozate as putea sa ti le trimit, cred.
Pe site-ul lor nu apar, inca. Nici macar cele din sem. I. de la editia anterioara(IX), doar din sem. II.
Vezi ca am pus link in postul anterior, sub Smart.
Vad ca noi suntem in urma rau la romana, cu lectia.
Cuvinte cu sens opus sau asemanator au si ei la teste, propozitii cu...cuvintele noi din lectii si dictare. Astea nu le gresise, de aceea nu le specificasem.
La prima ei autodictare(Toamna) a reusit sa scrie fara nici o greseala !
Pentru Smart, au facut si ei pregatire la scoala, 1 ora cu d-na. invatatoare, in zilele dinaintea concursului.
Va merge si Cristina la "Micul matematician", doar ca lucram acasa din ea, asa le-a zis d-na. inv. Poate, mai incolo, inainte de concurs, va face ceva pregatire cu ei.



Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002)
www.desprecopii.com/info.asp?id=1443" target="_blank">Cum ne-a schimbat diabetul viata

Copilasi din 2002
Minunatele Scorpiute

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Fie-ti ingerii aproape, Emma, licurici scump !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danamiha spune:

Nina, nu cred ca sunteti in urma, au sarit peste lectiile despre Craciun si abia acum au revenit la ele, sa le faca acum mai aproape de Craciun.

Si Marcus la Toamna, tot autodictare nu a gresit, i-am spus sa fie atent la "mi-a impodobit", "smulge-n zbor cate-o sindrila".

Ma gandesc ca vor aparea si subiectele pe site, nu-i graba. Multumesc mult oricum pt oferta
La noi nu cred ca s-a organizat smart, cel putin nimeni din clasa de la Marcus nu a participat.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madadum spune:

noi avem ... din nou... mini vacanta.
dupa sapt in care scoala a fost inchisa din cauza gripei, acum avem liber pe 27.11 si 30.11 si prima zi de vacanta este 16.12.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:

, dragi mamici !
Ce fac scolareii vostri ?
Cristina a fost ieri la concursul Smart de cultura generala. Spune ca din 15 intrebari a raspuns gresit la 2.
La matematica au dat azi evaluare cu exercitii si probleme in concernul 0-30, in sfarsit.
S-a descurcat, insa a uitat sa scrie "suma" si "diferenta", la o problema, in dreptul rezultatelor.
La romana au invatat sa scrie biletele() si au trecut la "Cheile" - Tudor Arghezi.
La cunoasterea mediului au trecut la animale.
Se pare ca ei vor lua vacanta normal, pe 18 dec., ca tot s-au pierdut 7 zile cu gripa porcina din scoala.
Un weekend cat mai fain, tuturor, cu un Mos Nicolae darnic pe masura asteptarilor pt. copiii nostri !
Ca noua, celor mari, cine stie ce presedinte ne aduce ziua lui Mos Nicolae ?!




Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002)
www.desprecopii.com/info.asp?id=1443" target="_blank">Cum ne-a schimbat diabetul viata

Copilasi din 2002
Minunatele Scorpiute

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Fie-ti ingerii aproape, Emma, licurici scump !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speed spune:

buna seara mamici de scolarei, am fost si noi tare busy cu scoala, munca etc, abia asteptam vacanta :)
in Irlanda in scolile catolice in clasa a 2-a o lasa mai moale (din pacate ,zic eu) cu temele fiindca e anul in care se face prima comuniune si au o gramada de activitati religioase in intimpinarea evenimentului...
fetita mea a avut 2 teste importante in trimestrul asta, teste nationale, si din pacate la matematica a cam sfeclit-o asa ca trebuie sa ne mobilizam nitel si sa lucram extra acasa.eu zic ca e vina mea in mare parte fiindca mie personal nu mi-a placut niciodata matematica si desi,bineinteles, nu i-am spus asta fetitei mele in general am preferat sa facem activitati extra legate de scris si citit acasa in favoarea matematicii...
am o maaare rugaminte, daca aveti teste de matematica de download-at sa-mi dati si mie niste link-uri, nu conteaza in ce limba, romana sau engleza...am intrebat invatatoarea daca poate sa-mi recomande niste site-uri dar nu m-a putut ajuta...
in alta ordine de idei, ce aduce Mos Craciun copiilor anul asta ? :) fetita mea a vrut niste puzzle-uri, un kit de "arts & crafts" , o carte si un cd...i-am luat in plus si un aparat foto digital si un joc pentru wii...:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cricor spune:

Buna,

Mie mi se pare ca parca au intrat deja in vacanta...dar nu stiu de ce. Copilul a fost bolnav..din nou, iar a lipsit o saptamana intreaga.
Vad ca au trecut la lectia cu Victor Eftimiu, la matematica fac adunari/scaderi pana la suta si probleme.

La noi miercuri e petrecerea copiilor (nu-i voie cu serbare), vineri probabil ca nu se mai duc ca incepe vacanta - asa e tot timpul la scoala asta, vacanta incepe de vineri inclusiv...dupa ce ca au program redus de iarna. Asa scoala...

Au primit si ei niste dulciuri si un suc de Mos Niculae...miercuri iar dulciuri si suc .

Azi ma intreaba copilul daca Mos Craciun e mind reader ...ca el nu-i scrie scrisori si cu toate astea ii aduce mereu exact ce-si doreste. Asa ma induiosaza ca inca mai crede in Mos Craciun, desi de multe ori are niste raspunsuri cinice in alte probleme ...

Voi faceti cadou la invatatoare? la noi in clasa s-au strans niste bani si acum e mare agitatie daca sa dam banii in plic sau cadou. Eu personal sunt adepta cadoului (ales cu grija sa repre poata fi eventual daruit mai departe), dar pot intelege si rationamentul celor care sustin varianta banilor in plic. La voi cum e?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danamiha spune:

speed, fiul meu a facut de aici: www.didactic.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speed spune:

multumesc frumos danamiha mi-am salvat pagina si ma pun pe descarcat :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simali spune:

Citat:
citat din mesajul lui Anina_n

[font=Comic Sans MS][navy]


Sapt. aceasta a fost si la www.concursurilesmart.ro/index.php?option=com_content&task=view&id=54&Itemid=89" target="_blank">Smart la matematica(a gresit 5 din 15, 2 de logica si 3 la calcule) si la romana(1 greseala din 15) si urmeaza sapt. viitoare sa mearga la cel de cultura generala.



Vlad nu s-a inscris la niciun concurs in acest an (a fost si o neintelegere la mijloc) dar am descarcat si eu testele de la SMART si am vazut ca s-au dat din 15 exercitii 5 cu trecere peste suta. La noi nu s-au facut trecerile peste 100.... Sau am descarcat eu gresit subiectele? Nu sunt cele cu niste mingiute care cad la testul nr.8 (pe prima pgina)?.

Si Vlad are de cateva ori B in caiet si multi -FB la teste. In ultima vreme el este deosebit de aiurit. Scrie de pilda la teste relatii de tipul 2-6=8 ceea ce ma dispera pentru ca se vede clar ca nu reciteste ce-a scris si nu-i sare in ochi monstruozitatea. La probleme zice problema "Maria are cu 5 mere mai mut" si el aduna 6 mere. Si multe de-astea... Cred ca vacanta e de vina. Numara zilele pana la CRaciun si la altceva nu se mai gandeste.

"Calea de mijloc este calea ZEN"

Alice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simali spune:

Acum am vazut ca ceea ce am descarcat eu la SMART nu sunt subiectele de anul acesta ci probabil cele de anul treut, semestrul II. Asa se explica trecerea peste suta.

"Calea de mijloc este calea ZEN"

Alice

Mergi la inceput