Clasa a II-a, 2009-2010 *6*

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Cricor spune:


Eu m-as bucura daca neatentia copilului e doar din cauza de vacanta...dar din pacate nu cred...
Ii zic: cum ai putut sa scrii ca 25-9 = 6?
el: mama, bineinteles ca stiu ca-i 16...dar de cand am stiut raspunsul si pana am scris, m-am gandit la multe alte lucruri si am uitat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simali spune:

Nu, nu este numai apropierea vacantei. Sunt multe altele. Ai observat de pilda ca mintea lor e ca o sinusoida? Aici zici "mama ce copil destept am" pentru ca se concentreaza brici si parca au intrat in linie dreapta, aici zici ca i-a lovit ceva in cap si nu mai pot face rationamente banale sau uita de la mana pana la gura...

"Calea de mijloc este calea ZEN"

Alice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cricor spune:

Citat:
citat din mesajul lui simali

Nu, nu este numai apropierea vacantei. Sunt multe altele. Ai observat de pilda ca mintea lor e ca o sinusoida?


Da, exact asa e si la noi...am uneori momete de panica absoluta..mai ales ca sistemul se bazeaza pe testari la moment, sa zic asa...iar el poate fi pe minus. Si stii, ca el realizeaza ca nu-i chiar ok? Imi zice "nu stiu cum de nu inteleg, dar nu inteleg", desi cu cateva zile in urma intelesese ceva mai complicat foarte repede. Sau, uneori, cum zici si tu, nu vede o gresala absolut evidenta. O fi varsta? (stiu, ma amagesc).

danamiha, m-am uitat si eu la didactic.ro ... m-am gasit destepta sa-i dau sa faca ceva de acolo..si a doua zi, la test, a avut cateva exercitii de acolo. Mi-e si frica sa-i mai dau ceva din fisele alea. Dincolo de asta, parca nu-mi convine ca invatatoarea ia de gata fisle alea, speram sa fie mai creativa si faca niste teste pentru nivelul clasei.

Suntem in vacanta de astazi... (eu nu pot pricepe, daca vacanta inepe luni, de ce vineri nu se merge la scoala?? la voi e la fel?) bucurie maxima, a zvarlit ghiozdanul sub birou ieri cand a venit de la scoala...cred ca spera sa-l ia de acolo la anul...nu stie ce planuri am pentru el .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:

, dragi mamici !
Si noi mai lucram de pe didactic.ro si se nimereste ca d-na. invatatoare combina fisele la evaluari, tot de pe acolo.
simali, da, exista Smart si in semestrul II, iar ultimele teste de pe site-ul lor sunt din semestrul II al anului scolar trecut. Dar poti sa vezi la editiile anterioare testele din semestrul I.
Cricor, si eu mai gasesc la Cristina rezultate de genul: 45-24=19 sau 95-4=1. Lucreaza in graba, cred eu. Si se gandesc ca ei stiu bine si nu pot gresi.
Noi mai avem o sapt. de scoala.
Un weekend cat mai fain, tuturor !



Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002)
www.desprecopii.com/info.asp?id=1443" target="_blank">Cum ne-a schimbat diabetul viata

Copilasi din 2002
Minunatele Scorpiute

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Fie-ti ingerii aproape, Emma, licurici scump !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simali spune:

Citat:
citat din mesajul lui Cricor

Citat:
citat din mesajul lui simali

Nu, nu este numai apropierea vacantei. Sunt multe altele. Ai observat de pilda ca mintea lor e ca o sinusoida?

O fi varsta? (stiu, ma amagesc).




Da, este varsta. De fapt are legatura cu modul de functionare al creierului la aceasta varsta. Acum incepe formarea memoriei logice. Pana acum ei au retinut cum s-ar zice popular papagaliceste (cand au invatat cuvintele limbii materne sau limbi straine sau date despre dinozauri nu le-au memorat logic, facand legaturi sau bazandu-se pe cunostintele anterioare ci pe capacitatea extraordinara de stocare a creierului copilului mic - pe care noi, adultii o pierdem si se vede daca incercati sa invatati ceva pe de rost si o sa vedeti ca nu mai tineti minte ca-n facultate).

Dar ceea ce se invata la scoala (mai ales la matematica) se face accesand din ce in ce mai mult memoria logica. Copilului i se cere sa faca leagaturi si deductii iar creierul lui incepe sa se formeze pentru a functiona diferit. De aceea "sterge" pur si implu unele informatii pentru a inregistra altele noi peste ele. Deci uita iar aceasta uitare este independenta de vointa lor. Noi trebuie sa continuam sa le spunem, inca si inca odata informatia aceea pana n-o mai uita si o internalizeaza; si sa incercam sa nu ne enervam, sti tu, gen... "nu ti-am mai explicat asta de 100 de ori?". Ceea ce e usor de zis si greeeeu de facut!!!!!!







"Calea de mijloc este calea ZEN"

Alice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:


Ce fac scolareii vostri ?
Cristina se bucura de zapada si-l asteapta cu nerabdare pe cu darurile cerute in scrisoarea pe care i-a trimis-o.
Are teme doar la matematica, dar le lasam pe ultimele zile de vacanta, sa fie mai proaspate exercitiile si problemele in capusor, pt. cand reincepe scoala.
De citit, citeste in fiecare zi din cartile ei de povesti.
Asteapta ajunul Craciunului, sa mearga la colindat.
Pana ne vor bate si noua colindatorii la usa, pentru voi, o colinda interpretata de un cor de copii !



Spor la pregatiri si ultimele .





Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002)
www.desprecopii.com/info.asp?id=1443" target="_blank">Cum ne-a schimbat diabetul viata

Copilasi din 2002
Minunatele Scorpiute

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Fie-ti ingerii aproape, Emma, licurici scump !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:

Craciun de basm, plin de lumina, bucurie, dragoste, intelegere, armonie si momente de neuitat, pentru toti !
Mosul sa va aduca, darurile visate !









Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002)
www.desprecopii.com/info.asp?id=1443" target="_blank">Cum ne-a schimbat diabetul viata

Copilasi din 2002
Minunatele Scorpiute

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Fie-ti ingerii aproape, Emma, licurici scump !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speed spune:

Craciun fericit tuturor mamicilor si un Mos bogat pentru prichindei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:

]Aho, aho, de Anul Nou !
Va urez si va colind,
An de sanatate
Si noroc in toate,
Bucurii si impliniri.
Dumnezeu sa va-ntareasca,
Sa va dea liniste sufleteasca,
Sa ninga cu stelute argintii,
Sa ne amintim ca-i sarbatoare,
Sa devenim din nou copii,
Sa fie lumina-n casa
Si belsug pe masa.
La multi ani !!!




Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002)
www.desprecopii.com/info.asp?id=1443" target="_blank">Cum ne-a schimbat diabetul viata

Copilasi din 2002
Minunatele Scorpiute

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Fie-ti ingerii aproape, Emma, licurici scump !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AmethystRain spune:

Buna ziua si la multi ani, 2010 sa va aduca sanatate voua si celor dragi, sa aveti un an bun care sa contrazica toate prognozele.

Pentru noi, 2010 va aduce o locuinta pe care o vom cumpara si in functie de...scoala ( nu doar de pret). De aceea am nevoie de ajutorul vostru: in 2012 fetita mea va intra in clasa I. Pe cand copiii vostri vor fi terminat ciclul primar, noi vom fi bobocei, poate la clasa uneia dintre invatatoarele la care aveti voi acum copiii.
Marea mea rugaminte este sa imi faceti niste recomandari, ma intereseaza in primul rand siguranta in scoala respectiva, apoi invatatoarea (degeaba e scoala buna, daca invatatoarea nu-i la fel), apoi scoala insasi (calitatea profesorilor de la gimnaziu)...daca ar mai avea si after school si stiti si alte invatatoare bine pregatite care sa aiba acum alte clase (nu clasa a II-a), in ideea ca si viitorul nostru copil sa mearga tot la aceeasi scoala, ar fi foarte bine. Ah, si "contributiile", era sa le uit, sa fie rezonabile...As vrea sa evit o scoala la care sa se ceara sume ft mari,standardele si atentia invatatoarei sa fie conditionate de banii (multi) ai parintilor...in fine, intelegeti voi ce vreau sa spun.

Va rog mult sa imi recomandati invatatoarele de care sunteti multumite, aici sau pe pm, nu conteaza la momentul acesta locatia, suntem dispusi sa mergem "dupa invatatoare si scoala" (mai cunoscuta ne este acum zona Colentina-Tei-Floreasca, dar ne adaptam unui cartier nou, daca este nevoie), tocmai in ideea de a nu ne obosi copila cu "naveta" in conditiile de trafic din Bucuresti.

Multumesc anticipat



Mergi la inceput