Pot ramane insarcinata daca…?

Raspunsuri - Pagina 49

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bubuali spune:

Scuze,aici ne gasestihttp://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=177562&nm=yuppisweetdreamsangyangelacriss83flowerbee

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaLary spune:

Multumesc din suflet Bubuali pt incurajari,asta e trebuie sa ma intaresc si sa nu imi pierd speranta ca o sa fiu si eu intr-o zi mama...este greu insa sa fii intr-o tara straina si sa mergi la tot felul de controale si analize, nimeni sa nu vb limba ta si nu mai vorbesc despre dezamagirea care o simti cand vezi ca orice ai face nu reusesti sa-ti indeplinesti visul si ajungi intr-un moment in care ti se pare ca totul se naruie in jurul tauNu imi ramane decat sa ma rog in continuuare la Dumnezeu sa ma ajute si sa ma binecuvanteze cu un ingeras!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

analary sa nu-ti fie teama de histerosalpingografie , eu am facut si sincer daca dr este finut si injecteaza substanta de contrast finut nu doare deloc , binenetels aici intervine si sensibiliatea pacientei ( ca si la durerile de menstruatie unele resimt mai tare altele mai putin) si intredevar daca trompele sunt cu probleme posibil sa fie mai deranjanta situatia , dar nu te duce cu teama.

bafta mult si tinem pumnii sa ti-i se indeplineasca dorinta cat mai curand.




XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C677T - heterozigot
2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat
2012.sept. sarcina oprita din ev. la 5 saptamani

24 + Ilinca
Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaLary spune:

Nu am mai intrat ca am fost destul de deprimata zilele astea...Buna fetelor Multumesc mult pentru incurajari si sper sa fie bine,abia joia viitoare m-au programat ca e a 10 a zi de menstruatie si tot atunci o sa-mi fac si analizele de sange.Am o nelamurire totusi...eu folosesc teste de ovulatie in fiecare luna si am si simptomele necesare stiu sigur ca ovulez,e posibil sa ovulezi si sa ai probleme cu trompele de ex infundate...nu stiu inca cum sunt pana nu fac HSG dar imi fac fel si fel de ganduri Va multumesc inca o data la toate care imi sunteti alaturi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubuali spune:

Da Ana e posibil sa ovulezi si sa ai trompele infundate....e posibil si sa nu ovulezi si sa ai mucusul specific si teste de ov pozitivestii...corpul uman e foarte complicatramane sa vezi ce faci la hsg si ai putea incerca sa-ti urmaresti ov si ecografic...o sa fie bine,ai sa vezi,incearca sa te mai detasezi de gandurile astea,ocupa-ti timpul cu ceva placut...stresul strica si el...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

ana daca trompele sunt compromise , infundate degaba exista ovulatie ca nu are cine sa capteze ovulul..eu sper sa nu fie cazul tau si hai fi optimista , exista situatii in care dupa HSG se desfunda trompele ...sau se poate faca laparoscopic




XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C677T - heterozigot
2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat
2012.sept. sarcina oprita din ev. la 5 saptamani

25 + Ilinca
Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Citat:
citat din mesajul lui anaLary

Buna, dragele mele ! Pentru mine nu prea e buna :( am fost aseara la ginecolog si am vb doar nu mi-a facut nici un control ca ieri au venit si "uratii".Mi-a dat de facut iar vreo 10 analize la sange in mare parte hormonii din cate inteleg eu scrisul de dr si inca doua chestii o radiografie la tiroida (nu stiu dc are legatura tiroida)


Si eu am facut teste de sange + eco de tiroida. La mine e un chist care nu scade...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Clarificare: e un chist ovarian. Deci o legatura exista intre tiroida si ovare...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dennissa spune:

Buna fetelor
Astazi am fost la doctor si se pare ca am niste mici probleme cu prolactina, m-a strâns bine de sfacuri si a iesit lichidul laptos....m-am speriat in prima faza dar nu e grav, voi face tratament si se rezolva, trebuie sa imi fac analiza de sânge sa vada nivelul prolactinei si daca e ridicat, imi va prescrie tratament. Sper sa fie bine...a spus ca din cauza asta nu e nici ovulatie când si cum trebuie. Astazi trebuia sa inceapa perioada fertila dar a zis ca nici urma de asa ceva si ca e decalata dar ma va ajuta tratamentul. Problema e ca trebuie sa fii f relaxat inainte de analiza pt prolactina si eu aproape ca lesin când vad un ac, ce sa mai vvorbesc de relaxare...
Cam asa stau treburile, se pare ca nivelul ridicat al prolactinei este un dusman râu al fertilitatii si se produce si pe baza de stres si suparare....
Sa speram ca se va rezolva si va fi bine
Va pup si o seara minunata tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

denissa stai calma . anul trecut in iunie la fel ca tine m-am dus la doctorita sa vad de ce nu ovulez , i-am spus printre altele ca ma dor sanii si sunt tari desi ei erau asa doar in perioada de menstruatie , mi-a luat sanii si a strans de ei ai surpriza ca la tine a iesit laptic....din start mi-a zis ca e mare prolactina , dar nu mi-a mai cerut sa fac analiza de sange mi-a dat tartament o luna , ceva pastilute destul de scumpe am luat 2 pe saptamana , atat si-a s-a rezolvat problema , luna viitoare totul a intrat in normal...si in septambrie am ramas cu bebe....deci se poate rezolva fff usor




XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C677T - heterozigot
2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat
2012.sept. sarcina oprita din ev. la 5 saptamani

25 + Ilinca
Ilinca

Mergi la inceput