Mamici de zmeurici de iulie-august 2009 (76)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lorelay_28 spune:

Eumada si eu sunt exact ca tine, numai ca la mine a inceput de luni. Mai devreme am mers pana in piata si abia am ajuns acasa.... Abia ma puteam cara pe mine, nu mai zic de plase. Nu stiu nici eu de ce...
Poate o sa ne lamurim noi...

36+viitoare mami de Maya printesa mea
camera Mayei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelay_28 spune:

A si inca ceva, daca duminica aveam 74 spre 75 kg dimineata in chiloti pe nemancate, azi am avut 72 spre 73. Am verificat cantarul ca am crezut ca s-a stricat...dar merge bine. Mai devreme chiar am tras o portie buna de pentru ca nu-mi vine sa cred ca sunt in starea asta.
Ieri am reusit sa-mi fac si eu bagajul de spital. Si mai raportez si niste dureri de spate si de burta ca de menstruatie zilnic. Contractii sunt si ele dar neregulate. Asa ca....iar ma apuca

36+viitoare mami de Maya printesa mea
camera Mayei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelay_28 spune:

Mi-am schimbat si eu semnatura ca sa ma simt si eu mai bine, ca daca se decide printesa sa vina, macar sunt la termen.
Merg in pat, poate reusesc sa dorm ceva...

37+viitoare mami de Maya printesa mea
camera Mayei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dilaural spune:

Am incheiat si noi saptamana 38 si intram in 39... Mai e asa de putin si m-a luat asa o frica....!!!!
Aseara il intrebam pe sot ce fac daca nu ma descurc?!?!
A inceput sa rada...!!!

Maine ma intalnesc si cu anestezistul...!

Azi am facut curatenie in dulap si am pus deoparte toate hainele de gravida alea mai groase cu maneca lunga sau pantalonii mai grosuti... offf... sa nu le mai vad!!!

Vineri am fost si eu la coafor si m-am facut frumoasa... hm, ma rog... atat cat se poate de frumoasa pt o balena.
Duminica trecuta m-au scos finii la restaurant! Radeam de ei :"ce faceti ma... mergeti cu circu' la carciuma?!??!"

Duminica asta mi-am programat manechiura + pedichiura...

In rest mai am de calcat cate ceva si de cumparat produsele farmaceutice si suntem cam gata!

Blanca... multumesc mult pt raspuns. Ai avut dreptate... m-am monitorizat mai bine si nu cred ca erau scurgeri de lichid ci doar traspiratie si scurgerea normala de sarcina.


Dilaural cu Andreea Eliza (11.06.2006) si 38 sapt. Daria Ioana
AMR - 5 zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cornelia spune:

Lorelay, probabil ca acumulasei mai mult lichid si din cauza asta arata cantarul mai mult. Eu in trim. 3 nu am luat decat doua kg, in contitia in care eram si f. umflata. Asa ca, de fapt, in trim. III, am slabit. Bb in schimb a crescut bine, asa ca nu te impacienta.

Patricia, vroiam si eu sa iti spun ca energia asta imi suna ca de fapt se apropie momentul.

Lrelay, Eumada, cu doua sapt. inainte sa nasc am simtit ca debordez de energie, dar chiar inainte de nastere ma cam pleostisem din nou .




www.flickr.com/photos/cornelianis/" target="_blank">poze; poze2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns noce spune:

Hop si noi la apel! Nici o zmeurica noua de 3 zile, oare ce se intampla? Cred ca urmeaza puiutii de august

Eu azi am pierdut dopul gelatinos in sfarsit . De data asta, nu mai am nici un dubiu ca asta a fost. Am mai avut coloraturi in roz dupa controalele gineco si ma gandeam ca o fi dopul, dar nu intruneau toate conditiile

In plus, de sambata am niste intepaturi jos cand merg, ma sageteaza, uneori trebuie sa ma opresc pe loc un minut - doua pana imi trec. Sper sa fie semn ca se apropie nasterea.

Oricum, in weekend dr mea e plecata din Bucuresti, nu stiu inca in grija cui ma lasa, poate nimeresc tot la Nayel, dupa toata reclama pe care i-a facut-o Blanca n-am nici o teama. Mai mult, pe mp3-ul pregatit pt nastere am muzica arabeasca, ii fac o bucurie daca e el.

Nico29_79, eu una nu m-as duce la inducere doar pt ca pleaca medicul. Nu am retinut daca bebele tau e fetita sau baietel, dar daca e baietel, sunt si sanse mari sa intarzie, asa se zice, deci poate il prinzi la intoarcere pe doc. Mie mi-a zis ca daca vreau, sa ma duc la inducere azi sau maine, inainte sa plece dr, dar prefer sa mai stau, sa-l las sa iasa cand vrea el. Sper sa fie o decizie inteleapta. Bunica imi spunea ca inainte se stia doar luna cand trebuie sa nasca femeia, nu se gandea nimeni ca a depasit termenul, pur si simplu asteptau sa le apuce durerile. Acum cand avem posibilitatea de a-i si monitoriza la echo, sa ne asiguram ca totul e in regula, ar trebui sa stam mai relaxate.

41 Filip
dpn 20/25 iulie
Minunea Sfantului Nectarie


http://bd.lilypie.com/Oy3Kp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muffinuta spune:

Moniland felicitari si multa sanatate tie si duducilor tale !iti doresc sa ai parte numai de bucurii de la fetitele tale si sa te recuperezi cat ai repede posibil!

fetelor care ati mai nascut va felicit din suflet si pe voi,sa aveti parte de copii sanatosi,mancaciosi si frumosi...!

Muffinuta cu leutul meu iubit Nikolai James


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Ziua buna,fete dragi!

Nu am putut sa dorm aproape deloc azi noapte,nu stiu pe ce apasa bebele si impinge sternul,ma lua imediat tahicardia si respiram ca la aparate(vorba alinutei ).M-am sculat de mii de ori si chiar am avut intentia sa vin sus,la birou,sa intru pe net sau sa ma uit la tv dar m-am gindit ca se sperie ai mei,prea mare deranjul sa-i trezesc si pe ei.In plus,am avut niste arsuri ceva de speriat .
Totusi dimineata nu eram obosita,nu stiu prin ce minune si ma credeti sau nu,am fost sa duc a 5 -oara perdelele la lungit(dupa 2 scurtari prea lungi,au iesit mult prea scurte si au trebuit lungite...).Timpa de croitoreasa iar a masurat 3 cm mai putin .

Alinutza,da,eu ar fi trebuit sa nasc .Acum oricum numai nasteri visez,fac scenarii cum o sa-mi reziste sotul teafar ,el de pe-acum are emotii.Doar a mai trecut o data prin asta.Ma internez pe 3 si probabil ca ma monitorizeaza si in functie si de urgentele doctorului,il scoate si pe al meu bebe...sper ca nu pe 3 seara pt ca mergem toti la clinica si avem de gind sa ne plimbam si eventual sa cinam undeva(daca o sa am voie ceva...).Daca e plin si sunt urgente(daca intre timp nu voi fi eu o urgenta),banuiesc ca mai astept niste ore sau vine alt medic.Aici asa e ca nu stii niciodata cu ce doctori nasti,la cele mai multe nasteri naturale care sunt fara probleme apare si vreun doctor pe la sfirsit,totul se petrece mai mult cu moasa .La fiica-mea l-am cunoscut doar cu o ora inainte,a venit omul la costum sa se prezinte,eram asa ametita ca nici nu l-am retinut bine,cind a venit dupa,eram cu bebe la san si nu stiam ca mai cauta si nenea prin salon.De-atunci nici ca l-am mai vazut,in urmatoarele zile a avut grija de mine,doctorul asta la care sunt acum.

Eu pt iesit din spital am pregatit costumas cu tricou si salopeta,sosete si sepcuta(am vreo 2-3,sa vad care cum ii sade).In caz ca e rece am si costumas cu hanorac,si body.

Patricia,inteleg ca ziua sotului tau e pe 7?Al meu se aniverseaza pe 11 si as vrea ca bebe sa aiba zi diferita .Desi nu am dormit,si eu am energie,acus vreau sa ma apuc de calcat .Offf,ce putin mai avem si totul se va schimba.Defapt azi noapte m-am tot gindit si la asta,ma simteam coplesita de problemele administrative ce vor urma cu 2 copii,de programul fix ce va incepe din sept cind incepe fiica-mea clasa 2 si tot asa.
Nici eu nu am pofta de mincare...aproape deloc,de dimineata am mincat numai caise si un pepene galben dulce si delicios.

Motana,zic si eu ca mQQm ca ai lapte.Asta cu statul la san...asa e la inceput,mai stau si de alte nevoi atita,cel putin fiica-mea nu tragea continuu,o mai lua somnul,o mai mingiiam sa se trezeasca si tot asa ...fara sfirsit .Data asta pun portie pt alimentat bebelul de catre tatic,tre'sa prind ore legate de somn pt ca altfel se va imputina lapticul.

mQQm,Alinuta e cu ministrii,eu sunt cu sefa...care e ca toti sefii si sefele .Din pacate,nu am reusit sa termin tot ce mi-am propus,merge mult mai greu decit ma asteptam,de vreo 5 zile tot desenez cu Powerpoint si tot nu e gata ,ma enervez ca nu ma pricep fff bine ci doar bine si am ajutor de nadejde numai seara.Noroc ca macar am scapat de corectat teme,de dictari si ale din astea...mai sunt 2 zile de scoala si ultimul test a fost ieri .Tu il culci pe Oliver cu tine in pat?Si cum l-ati "izolat"sa fie in siguranta?Eu o sa-l pun in patut legat de patul meu dar nu pot alapta asa,pt alaptat trebuie sa-l iau cu mine,Doamne,ma sperie ca intr-un moment de atipeala as putea sa ma intorc peste el.La fiica-mea am culcat-o tot asa,patut lipit de al meu pat dar la alaptat ma sculam,o puneam pe perna si stateam treaza...acum tre'sa incerc sa ma hodinesc cit mai mult.

Anemona,tu mai cari plase?Eu nu as mai putea.

Oana,unde sunt pozele cu Leon?Poate mai pui linkul,am rata mesajul.Chiar ca mult te-ai mai chinuit cu nasterea,bine ca ai scapat.

Giova,chiar ca esti model de energie,mai baga si la noi cite o portie ,si mai scrie ce bucate mai faci,cu tot cu mama,am intrat in pana de idei.

Gata,fetile de august,incepe numaratoarea inversa .Off,parca as vrea sa fie deja septembrie si noi scapate...

Am plecat sa pap ceva,mai vin io pe la tufa de zmeurici...
si nasteri usoare celor care se pregatesc in urmatoarele ore!




Alina,mami de printesa si baby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muffinuta spune:

Bonjour fetelor!

apar si eu din necunoscutintru rar ca obosesc de numai din te miri ce..ma tot codesc ca gaina pe cuibar,nici bagajul nu l-am facut..

ma bucur sa citesc ca sunteti bine si zmeuricile la fel...cand vad ca unii bb sunt atat de mari deja mi se pare ca suntem la un secol distanta..

nu reusesc sa citesc din urma mi-e imposibil..

Mqqm te prinde rolul de mama...ma gandeam bruneta dc as fi cred ca ma abandoneaza scorpionul imediat

mie imi e frica de spectrul nasterii fetelor pana acum eram terorizata ca nu pot duce sarcina la termen,acum mi-e frica de mor de cezariana,numai povesti horror aud..singurul motiv pt care doc meu insista la o c-section este ca cica dc nu ma dilat cum tb ,ma chinui ore in sir,apoi tot la cezariana ajung,dar copilul stresat,probleme,sangerare si recuperare mult mai grea..ascultandu-l ii dau dreptate..dar tot naturala as vrea desi habar nu am ce si cum va fi..asa ca stres la greu..

spunea cineva de pofta de manacare,ce pofta,nimic ,ma fortez si eu pt bb NJ..

Fetelor mai cu experienta,cum spalati sticlele pt laptic?in dishwasher?sau numai asa manual?apopi sterilizator,am luat dar habar nu am dc le pun in masina de spalat vase sau nu inainte?merci anticipat pt raspuns..

va doresc numai bine si laptic mult mamicilor...bb fara colici,iar celor de augustpumnii stransi stransi sa fie nasterea cat mai usoara !

la toata lumea!

Muffinuta cu leutul meu iubit Nikolai James


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns badurox spune:

Neata! dk se poate spune asa la ora asta! Da dk noi acuma ne-am trezit... Adevarul e ca nu ma odihnesc klumea noaptea deloc, din cauza de pipi, iar dimineata cand pleca tati la servici, ne intindem pe tot patul si . In ultimele zile, nici noi n-am mai avut asa o energie debordanta, ba mai mult, imi vine sa stau numai in pat ( cred ca e ceva in aer!), plus ca ne cam doare burtica ca la menstruatie cam des, contractii sa zicem, dar sunt neregulate si mi se pare ca scurgerile astea ori s-au inmultit, ori m-am plictisit eu de ele si le inmultesc in capul meu.
Maine avem programare la Iasi la dr, sa vedem ce mai facem, cat am mai crescut. Radeam de sotul meu ca suntem intr-o perioada cam nashpa cu banii si ma gandeam ca dk maine ar tb sa ramanem la spital, ce-am face?La care el, cu ochii cat cepele: "DA NASTI?"M-am prapadit de ras!
Noce, cred ca ne pregatim agitatele pentru tine!!!
Matcha, m-am ingrozit cand am citit prin ce travaliu greu ai trecut! Nu stiu dk la noi ti-ar fi fost mai usor. Am citit cazuri si cazuri. Depinde de noroc. Lasa, bine ca sunteti sanatosi si ai un frumusel de zmeuric. Sa-ti traiasca!
A, si am o curiozitate. Cine sufera de hemoroizi, cand i-a facut? inainte, sau dupa nastere? Ca noi deocamdata n-avem astfel de probleme de constipatie si n-am avut toata sarcina. Sunt durerosi tare?
Va pup, fug sa fac si io ceva mancare pe azi! (iepure la ceaun si porumb fiert)
Va pup!


37 de saptamani, mamica de Iris Ana-Ioana

Mergi la inceput